Постанова № 76659140, 24.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
1840/3028/18
Номер документу
76659140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2018 р. Справа №1840/3028/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради про визнання незаконним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради, в якій просить:

- визнати незаконним та скасувати повідомлення Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про відмову ОСОБА_1 в праві отримання пільги учаснику війни відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 30 червня 2018 року;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради підтвердити наявність у ОСОБА_1 пільг учасника війни відповідно до ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 30 червня 2018 року;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради надати ОСОБА_1 всі без виключення пільги учасника війни у повному обсязі, відповідно до от. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 30 червня 2018 року.

- зобов'язати Виконавчий комітет Конотопської міської ради виділити кошти на відшкодування ОСОБА_1 50% вартості придбання лікарських засобів за рецептами лікарів як інваліду 1 групи.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 має статус учасника війни у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та є інвалідом І групи.

Відповідно до довідки № 75 про право на отримання пільг від 03.07.2017, що видана Управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради, позивач має право на отримання пільг, передбачених законами України, що надаються з урахуванням доходу, з 01 липня 2017 року до 30 червня 2018 року, відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого Постановою КМУ від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї».

Однак, з січня 2018 року у Комунальному закладі «Конотопська центральна районна лікарня ім. Академіка М. Давидова» ОСОБА_1 почали відмовляти у безоплатному одержанні ліків за рецептами лікарів без будь-яких пояснень такої відмови.

26 лютого 2018 року позивач особисто звернувся до міського голови м. Конотоп із запитом про забезпечення належного виконання чинного законодавства та надання йому ліків у відповідності до довідки Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, що зазначена вище.

12 березня 2018 року Виконавчий комітет Конотопської міської ради надав відповідь про те, що ОСОБА_1 не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення та зубопротезування, посилаючись на лист Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради від 02.03.2018 № 09-04/759, у якому зазначено, що учасник війни ОСОБА_1, не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення та зубопротезування тощо з урахуванням доходу відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01 січня 2018 року у зв'язку з тим, що розмір доходу перевищує встановлену межу.

На переконання позивача, виконавчий комітет Конотопської міської ради і Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради порушили вимоги п. 10, п. 11 Постанови КМУ від 04.06.2015 № 389 «Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї»

Крім того, позивач зауважує, що з січня 2018 року у Комунальному закладі «Конотопська центральна районна лікарня ім. Академіка М. Давидова» йому почали відмовляти ще й у отриманні ліків за пільговою оплатою 50% як інваліду І групи з причини відсутності грошових коштів у бюджеті, що на переконання позивача, суперечить ч. 4 ст. 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».

03.09.2018 Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради подало до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 №498 "Про внесення змін до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї", яка вступила в силу з 01.01.2018, пункт 12 Порядку доповнено абзацом такого змісту: "У разі зміни величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно визначає право пільговика, до сукупного доходу сім'ї якого входять лише пенсії та соціальна допомога і сім'я якого складається лише з непрацездатних осіб, на отримання пільг відповідно до пункту 9 цього Порядку без звернення пільговика". Величина доходу, яка дає право на податкову пільгу, була змінена з 01.01.2018, оскільки змінився розмір прожиткового мінімуму, та становить 2470грн. Згідно даних про доходи позивача, отриманих в січні 2018 року, середньомісячний сукупний дохід позивача перевищив величину, яка дає право на соціальну податкову пільгу, і тим самим позбавив позивача права на пільгу в 50% знижку на абонплату за користування телефоном та безплатне медичне обслуговування.

Крім того, відповідач зауважив, що відповідно до пункту 7 прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України пільги окремим категоріям громадян надаються шляхом запровадження соціальних карток та виключно із застосуванням Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. З особистої електронної картки позивача з Реєстру було роздруковано повідомлення про відсутність права на отримання пільг, яке корегуванню не підлягає (крім ПІБ), та надано позивачу. На підставі даних про доходи пільговиків, які мають право на пільги, управлінням робиться витяг з Реєстру, що направляється підприємствам та організаціям, які надають послуги, для надання пільг, передбачених законодавством (пункт 4 Положення). Ці витяги також не підлягають корегуванню, тобто внести дані про пільговика власноруч не можливо.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2017 № 498 "Про внесення змін до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї" Мінсоцполітики України були внесені відповідні зміни до Реєстру. Вказане, на думку відповідача, свідчить про відсутність встановлених законодавством підстав для призначення позивачу та членам його сім'ї 50-відсоткової знижки на абонплату за користування телефоном та медичне обслуговування.

Тому, відповідач вважає, що управління соціального захисту населення Конотопської міської ради діяло лише в межах повноважень, наданих державою.

19.09.2018 від позивача до суду надійшла письмова відповідь на відзив Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, в якій він зазначає, що відповідач неправильно тлумачить норми Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї. На думку позивача, пункт 12 вказаного Порядку надає структурному підрозділу соціального захисту право самостійно визначити право на пільгу особі, яка не зверталась за її призначенням, проте не дозволяє скасовувати раніше призначені пільги та змінювати період, на який вони були призначені.

Виконавчий комітет Конотопської міської ради у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника війни відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та є інвалідом І групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 (а.с. 14) та довідкою до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ № 587738 (а.с. 8).

Відповідно до довідки Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради від 03.07.2017 № 75 ОСОБА_1, учасник війни, має право на отримання пільг, передбачених законами України, що надаються з урахуванням доходу, з 01.07.2017 до 30.06.2018 відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 (а.с. 20).

20.02.2018 Управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради складено та направлено позивачу повідомлення № 09-04/640 про те, що ОСОБА_1 не має права на отримання пільг з оплати послуг за користування телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів, не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо, що надаються з урахуванням доходу відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 01.01.2018 у зв'язку з тим, що розмір доходу перевищує встановлену межу (а.с. 31).

26.02.2018 ОСОБА_1 звернувся до Конотопського міського голови із запитом, в якому зазначив, що з січня 2018 року у Комунальному закладі «Конотопська центральна районна лікарня ім. Академіка М. Давидова» ОСОБА_1 почали відмовляти у безоплатному одержанні ліків за рецептами лікарів, а також у отриманні ліків за пільговою оплатою 50 % як інваліду І групи, та просив: упорядкувати роботу відповідних служб і установ та забезпечити право позивача на отримання ліків, надати позивачу інформацію щодо суми коштів на безоплатне (пільгове) забезпечення ліками, надати інформацію щодо кількості претендентів на отримання безоплатних (пільгових) ліків (а.с. 16).

У відповідь листом від 12.03.2018 № 01-26/С-0167 (а.с. 19) Виконавчий комітет Конотопської міської ради повідомив позивача, що згідно листа Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради від 02.03.2018 № 09-04/759 (а.с. 18) ОСОБА_1 не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування.

Листом від 29.03.2018 № 01-27/С-0191 Виконавчий комітет Конотопської міської ради повідомив ОСОБА_1, що розглянув його звернення від 22.03.2018 № С-991/04-СОКЦ на "гарячу лінію" ДУ "Сумський обласний контактний центр" з питання надання роз'яснення щодо відповіді на звернення від 26.02.2018 № 0167-С/01-26 та зазначив, що у зв'язку з незабезпеченням коштами на захищені статті видатків, не має можливості виділити кошти на відшкодування вартості медикаментів пільговій категорії населення в повному обсязі, крім дитячого населення в зв'язку з тим, що повноцінні сесії не проводяться з березня 2017 року, а станом на 02.04.2018 бюджет на 2018 рік взагалі не прийнято. Дофінансування можливе тільки після відновлення роботи депутатського корпусу. У разі виділення додаткових коштів з міського бюджету буде збільшене фінансування пільгових категорій населення. (а.с. 17).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. п. 1, 2, 18 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам війни надаються такі пільги: безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів (п. 1); безоплатне першочергове зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів) (п. 2); абонементна плата за користування телефоном встановлюється у розмірі 50 процентів від затверджених тарифів (п. 18). При цьому визначено, що порядок користування послугами та оплати за встановлення квартирних телефонів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 6 ст. 14 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги, передбачені пунктами 1, 2, 4, 5, 6 та 18 частини першої цієї статті, надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї затверджений постановою КМУ від 4 червня 2015 року № 389 (далі - Порядок).

Пунктами 1, 3 вищевказаного Порядку передбачено, що він визначає механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів залежно від середньомісячного сукупного доходу сім»ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами, а також підтвердження права на інші види пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства. Дія вказаного Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (учасників війни). Пільги, зазначені у пункті 1 цього Порядку, надаються за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім»ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення з урахуванням отриманої інформації, зазначеної у пунктах 6 - 8 цього Порядку, визначають не пізніше вересня 2015 р., у подальшому - протягом десяти днів з дня отримання такої інформації середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу шляхом ділення загальної суми грошових доходів кожного члена сім'ї пільговика за попередні шість місяців на 6 і на кількість членів сім'ї (Пункт 9 Порядку).

У разі коли середньомісячний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу не перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, пільговик має право на отримання пільг протягом дванадцяти місяців з місяця визначення відповідного права. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення подає щомісяця до 25 числа житлово-експлуатаційним організаціям, житлово-будівельним (житловим) кооперативам, об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, організаціям, що надають житлово-комунальні послуги, операторам (провайдерам) телекомунікацій, газо- та електропостачальникам, постачальникам твердого палива (далі - підприємства) списки пільговиків, які мають право на отримання пільг, надає в установленому порядку пільги готівкою для придбання твердого палива і скрапленого газу, а також видає пільговикам довідки для отримання інших видів пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо), відповідно до законодавства (Пункт 10 Порядку).

Згідно із п. 11 Порядку підприємства надають у встановленому порядку протягом дванадцяти місяців пільги пільговикам, зазначеним у списках. Після закінчення дванадцяти місяців структурний підрозділ з питань соціального захисту населення визначає право пільговика на отримання пільг на наступний період відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Відповідно до п. 12 Порядку у разі коли середньомісячний дохід сім'ї пільговика в розрахунку на одну особу перевищує величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення письмово інформує пільговиків про те, що вони не мають права на отримання пільг і можуть звернутися за житловою субсидією. У разі зменшення доходу сім'ї пільговик має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення для визначення права на отримання пільг з місяця звернення. У разі зміни величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно визначає право пільговика, до сукупного доходу сім'ї якого входять лише пенсії та соціальна допомога і сім'я якого складається лише з непрацездатних осіб, на отримання пільг відповідно до пункту 9 цього Порядку без звернення пільговика.

Судом встановлено, що у липні 2017 року Управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради було обчислено середньомісячний дохід сім'ї позивача в розрахунку на одну особу, який не перевищував величину доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у зв'язку з чим відповідачем було визначено право ОСОБА_1 на на отримання пільг, передбачених законами України, що надаються з урахуванням доходу, з 01.07.2017 до 30.06.2018 відповідно до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389 , що підтверджується довідкою від 03.07.2017 № 75 (а.с. 20).

Отже, з системного аналізу норм Порядку суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на отримання вищевказаних пільг як учасник війни протягом дванадцяти місяців з дня визначення такого права, тобто до 30 червня 2018 року.

Суд не бере до уваги аргумент Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради про те, що з 01.01.2018 дохід позивача змінився, тому відповідно до абз. 3 п. 12 Порядку управління може самостійно визначити відсутність у позивача права на пільги, виходячи з наступного.

Суд зауважує, що абзац 3 пункту 12 Порядку наділяє структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повноваженнями самостійно визначати право на отримання пільг особою, яка до зміни величини доходу не мала права на пільги.

Проте, вказана норма законодавства не дає управлінню соціального захисту населення права скасовувати раніше призначені пільги та скорочувати термін, на який вони були призначені.

Відповідно до пункту 14 Порядку надання пільг припиняється:

якщо пільговиком приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи будь-кого із членів сім'ї пільговика, що вплинуло на визначення права на пільги, - з місяця, в якому виявлено порушення;

за заявою пільговика - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Жодна з вищевказаних підстав не мала місця у даному випадку, а тому суд вважає, що Управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради протиправно встановлено відсутність у ОСОБА_1 права на отримання пільг з оплати послуг за користування телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів, не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо, що надаються з урахуванням доходу відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з 01.01.2018 у зв'язку з тим, що розмір доходу перевищує встановлену межу.

На думку суду не заслуговують на увагу і доводи відповідача про те, що ОСОБА_1 не можуть бути надані пільги з оплати послуг за користування телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів, не має права на безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування з 1 січня 2018 року, оскільки управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області не може внести зміни до програмного забезпечення, яке самостійно визначає право на пільги та їх вид, оскільки відсутність програмного забезпечення не може бути підставою для порушення прав та законних інтересів осіб, які мають право на пільги.

Крім того, з Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 року № 117 вбачається, що дані Реєстру підлягають коригуванню.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги частково, визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області про відмову ОСОБА_1 в праві отримання пільг учаснику війни відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 30 червня 2018 року, викладене у повідомленнях про відсутність права на отримання пільг від 20.02.2018 № 09-04/640, та зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області надати ОСОБА_1 всі пільги учасника війни у повному обсязі, відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 30 червня 2018 року.

Що стосується позовних вимог про зобов'язання Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області підтвердити наявність у позивача пільг, то суд відмовляє у їх задоволенні, оскільки вважає, що належним, ефективним та достатнім способом захисту прав позивача є зобов'язання Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області надати ОСОБА_1 пільги учасника війни, що у тому числі і підтвердить їх наявність.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Виконавчого комітету Конотопської міської ради виділити кошти на відшкодування ОСОБА_1 50% вартості придбання лікарських засобів за рецептами лікарів як інваліду 1 групи, суд вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" інваліди першої і другої груп мають право при амбулаторному лікуванні на придбання лікарських засобів за рецептами лікарів з оплатою 50 відсотків їх вартості.

Згідно із статтею 10 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" фінансове забезпечення заходів щодо соціальної захищеності осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, в тому числі Фонду соціального захисту інвалідів, місцевих бюджетів, а також органами місцевого самоврядування за місцевими програмами соціального захисту окремих категорій населення за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.08.1998 №1303 "Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань" витрати, пов'язані з відпуском лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах, провадяться за рахунок асигнувань, що передбачаються державним та місцевими бюджетами на охорону здоров'я.

Згідно із пунктами 23 та 27 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як: затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

Таким чином, суд дійшов висновку, що питання виділення коштів на відшкодування вартості придбання лікарських засобів за рецептами лікарів інвалідам 1 та 2 групи належать до виключної компетенції міської ради, а не Виконавчого комітету, отже підстави для зобов'язання Виконавчого комітету Конотопської міської ради виділити кошти на відшкодування ОСОБА_1 50% вартості придбання лікарських засобів за рецептами лікарів як інваліду 1 групи відсутні, тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо клопотання позивача про постановлення окремої ухвали стосовно системного порушення законодавства Управлінням соціального захисту населення Конотопської міської ради суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Отже, за нормами чинного законодавства, окрема ухвала дає можливість суду відреагувати на деякі порушення закону, стосовно яких він не може самостійно вжити заходів для усунення цих порушень, причин та умов, що їм сприяли, для встановлення винних осіб та притягнення їх до юридичної відповідальності. Окрема ухвала є реакцією на ті порушення, що не усуваються рішенням суду, а також на причини й умови вчинення порушень, щоб запобігти їх повторенню у майбутньому.

Зважаючи на обставини справи та суть спірних правовідносин суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для постановлення окремої ухвали в цьому випадку, а тому вказане клопотання позивача задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 249, 254 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради, Виконавчого комітету Конотопської міської ради про визнання незаконним та скасування повідомлення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області про відмову ОСОБА_1 в праві отримання пільг учаснику війни відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 30 червня 2018 року, викладене у повідомленнях про відсутність права на отримання пільг від 20.02.2018 № 09-04/640.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Конотопської міської ради Сумської області (41600, Сумська область, м. Конотоп, пр. Миру, 6, ідентифікаційний код 03198072) надати ОСОБА_1 (41600, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) всі пільги учасника війни у повному обсязі, відповідно до ст. 14 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 30 червня 2018 року.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Д. Кравченко