Рішення № 76657557, 24.09.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
0940/1488/18
Номер документу
76657557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"24" вересня 2018 р. справа № 0940/1488/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними при нарахуванні пенсійного забезпечення та зобов'язання привести пенсійне забезпечення відповідно до вимог п.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", донарахувавши на місяць 16% зарплати за понаднормовий стаж та провести виплату із врахуванням отриманих сум з часу призначення пенсії - 04.10.2017 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Закон №1718-XII), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) та статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-XII), однак при призначенні пенсії, відповідач, збільшуючи її на 1 %, керувався Законом № 1058-IV, тобто порушив право позивача на пільговий характер розрахункової величини, визначений пунктом 2 статті 56 Закону № 796-XII. Відповідачем протиправно дораховано до пенсії доплату за кожний рік роботи понаднормативного стажу не від розміру її заробітку, а від розміру пільгової пенсії, неправомірно застосувавши норми загального Закону, а не спеціального.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.08.2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (письмове провадження).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 10.09.2018 року, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки позивач звернулася за призначенням пенсії після 08.07.2011 року, то розмір пенсії за віком їй визначено відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто за наявності страхового стажу для жінок 30 років, а тому відповідачем правомірно обчислено розмір пенсії із збільшенням на 1% розміру пенсії за кожен рік понаднормованого стажу та пенсію призначено як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до вимог ст.ст.49, 51, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії у 1986 році, що підтверджено відповідним посвідченням (а.с.7).

Позивач перебуває на обліку в Галицькому об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та з 04.10.2017 року їй призначено і виплачується пенсія за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статей 49, 51, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в подальшому також - Закон №796-XII). Загальний стаж роботи становить 31 рік 04 місяці 28 днів, що підтверджується протоколом пенсійної справи (а.с.11).

При цьому, доплата за понаднормативний стаж їй виплачується відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон № 1058-IV) в сумі 6,54 грн. за 1 рік (протокол від 05.12.2017 року) та 6,57 грн. (протокол від 27.07.2018 року) із розміру пенсії за віком (657,03 грн.) (а.с.11, 12).

09.07.2018 року позивач звернулася із заявою до відповідача, якою просила провести невідкладний перерахунок пенсії відповідно до норм спеціального Закону, а саме ст.ст. 49, 51, 55, 56, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.ст. 15, 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не в порядку Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Просила виплатити пенсію за минулий час без обмежень будь-яким строком (а.с.13).

Листом від 25.07.2018 №68/Т-15 відповідач роз’яснив, що згідно заяви позивача та відповідно до ст.49, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначено пенсію за віком у віці 50 років, так період роботи в зоні відчуження становить з 23.05.1986 по 01.06.1986 р. З 04.10.2017 року пенсію призначено з врахуванням стажу роботи 31 рік 4 місяці 28 днів та з урахуванням заробітної плати за період з 01.07.2000 року по 30.09.2017 року в сумі 1629,39 грн., в тому числі розмір пенсії за віком - 657,03 грн., доплата до прожиткового мінімуму (1452,00грн.) —794,97 грн., та доплата за понаднормативний стаж 1 рік - 6,57 грн., додаткова пенсія потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2) відповідно ст. 51 вищевказаного Закону —170,82 грн. Коефіцієнт заробітної плати становить – 0.41262. Коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 становив 0,42300, в тому числі період роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС з 23.05.1986 по 01.06.1986 р. зараховано в пільговому обчисленні в потрійному розмірі відповідно до ст. 56 вищевказаного Закону. Позивачу зазначено, що оскільки довідки про заробітну плату до липня 2000 року не надавалися, а тому відсутні правові підстави для застосування пільг при обчисленні середньомісячного заробітку (по ст.57 Закону), пенсія за віком призначена відповідно до чинного законодавства (а.с.14).

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови і порядок призначення, перерахунку і виплати пенсій встановлюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в подальшому також - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення (ч.3 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в подальшому також – Закон №1788-XII) визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом N 796-XII або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Статтею 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в подальшому також Закон - №796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих положень Закону N 1058-IV слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону N796-XII, їй призначається одна пенсія за її вибором.

Відповідно до статті 71 Закону N796-XII дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Частиною 3 статті 55 Закону N 796-XII визначено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Згідно із пунктом 2 статті 56 Закону N 796-XII ( в редакції на час звернення із заявою про призначення пенсії) право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище за 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище за 85 % заробітку.

Порівнюючи положення пункту 2 статті 56, статті 57 Закону N 796-XII та частини 1статті 28 Закону N 1058-IV, суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи (понаднормативний), має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону N 796-XII без врахування положень Закону N 1058-IV є неможливим; і навпаки застосування окремих положень Закону N 1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону N 796-XII. При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закон N 796-XII.

Аналіз норм права, якими врегульовано спірні правовідносини свідчить про те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік.

Така правова позиція також узгоджується з висновками Верховного Суду у справі № 565/1475/17 (адміністративне провадження № К/9901/1527/17) від 06.03.2018 року, у справі 560/675/17 (провадженя №К/9901/684/17) від 06.02.2018 року.

Як слідує з матеріалів адміністративної справи, відповідачем проведено розрахунок підвищення до пенсії позивачу відповідно до норм абзацу 2 частини 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», тобто від розміру пенсії обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, що стверджується протоколами за пенсійною справою (а.с.11, 12).

Згідно абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини. Абзацом першим частини 1 статті 28 визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Отже, відповідачем не дотримано вимог спеціального законодавства що регулює пенсійне забезпечення учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що безумовно впливає на розмір щомісячної виплати ОСОБА_1 як особи, яка підпадає під дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

А тому, дії відповідача щодо відмови в задоволенні заяви позивача про перерахунок пенсії відповідно до Закону N 796-XII є протиправними, а вимога позивача про зобов'язання провести перерахунок пенсії із збільшенням її розміру на 1% заробітку за кожний рік роботи понаднормованого стажу підлягає до задоволення, з часу її призначення - 04.10.2017 року.

Вимога позивача про звернення постанови суду до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць до задоволення не підлягає. Предметом судового розгляду у цій справі є перевірка наявності у позивача права на перерахунок та виплату пенсії відповідно Закону N796-XII. Натомість пункт 1 частини 1 статті 371 КАС України передбачає негайне виконання постанов суду про присудження виплати пенсій, а не перерахунку пенсій.

Враховуючи викладене, позов підлягає до часткового задоволення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Галицького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов’язати Галицьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог пункту 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі збільшенням пенсії на 1 відсоток від заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75 відсотків заробітку, та здійснити виплату пенсії із врахуванням отриманих сум, з 04.10.2017 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Біньковська Н.В.