
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2018 року м. Житомир справа № 806/2043/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 45 від 11 листопада 2016 року про утримання з її пенсії надміру виплачених сум пенсій в розмірі 19874,23 гривень.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що вона отримує пенсію за віком на загальних підставах та перебуває на обліку в Хорошівському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. З листа відповідача №371/03-03 від 28.02.2018 їй стало відомо, що на підставі рішення № 45 від 11 листопада 2016 року про утримання надміру виплачених сум пенсій, з її пенсії щомісячно утримуються кошти на покриття заборгованості на суму 19874,23 грн., яка утворилась за період з 12.06.2015 по 30.06.2016, у зв’язку з працевлаштуванням на посаду по спеціальному закону. Крім того, з довідки відповідача № 430/03-03 від 12.03.2018 позивач дізналась, що починаючи з липня 2016 року по березень 2018 року з суми нарахованої їй пенсії на підставі рішення № 45 від 11 листопада 2016 року проводиться відрахування коштів у розмірі 20 % щомісячно, а у зазначений період вже утримано 6995,04 грн.
Вважаючи рішення відповідача № 45 від 11 листопада 2016 року протиправним, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 22 травня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
18 червня 2018 року на електронну адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначає, що позивач з 12.06.2015 працювала на посаді бухгалтера, яка давала їй право на призначення пенсії згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Представник вказує, що згідно Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 1 квітня не виплачувались пенсії, призначені згідно законів України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в період роботи на посадах, що давали право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів".
Крім того, Законом України від 21.12.2015 № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам, які працюють на роботах (посада) та за умовами, які передбачені Законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про наукову і науково-технічну діяльність" призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачувались.
Виходячи з викладеного, представник відповідача вказує, що з 12.06.2015 по 30.06.2016 утворилась переплата пенсії на суму 19874,23 грн., яка утримується згідно рішення управління № 45 від 11.11.2016. (а.с.40-41)
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2014 року перебуває на обліку в Черняхівському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", що підтверджується наявною у матеріалах справи копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 20.08.2014 (а.с.8).
Починаючи з 12.06.2015 ОСОБА_1 надає Мартинівській сільській раді послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі укладених цивільно-правових договорів від 12.02.2015 та від 12.06.2016.
З 01.07.2016 Черняхівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" припинило виплату позивачу пенсії, з тих підстав, що позивач є пенсіонером і одночасно, починаючи з 12.06.2015 року працює на посаді бухгалтера в органах місцевого самоврядування.
Однак, рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області від 07 листопада 2016 року у справі № 292/34/16-а було визнано протиправним рішення Черняхівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо припинення виплати пенсії за віком ОСОБА_1, починаючи з 01.07.2016, а також зобов’язано Черняхівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 01 липня 2016 року. (а.с.13-18)
На виконання рішення суду, Черняхівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновило виплату пенсії позивачу.
Разом з тим, 11 листопада 2016 року Черняхівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було прийнято рішення № 45 про утримання надміру виплачених сум пенсій, згідно з яким останнім встановлено, що за період з 12.06.2015 по 30.06.2016, у зв’язку з працевлаштуванням ОСОБА_1 на посаду по спеціальному закону утворилась сума переплати пенсії в розмірі 19874 грн. 23 коп., яка підлягає поверненню.
На підставі вищезазначеного рішення від 11.11.2016 № 45 з пенсії ОСОБА_1 щомісячно на покриття заборгованості утримуються кошти в розмірі 20 % від суми нарахованої пенсії.
Так, з довідки Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.03.2018 №430/03-03 вбачається, що розмір відрахувань з пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2016 по 30.08.2017 становить 6995,04 гривні. (а.с.12)
При чому, про факт утримання з її пенсії надміру виплачених сум, позивачу стало відомо з листа Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України від 28.02.2018 № 371/03-03 (а.с.10), надісланого ОСОБА_1 у відповідь на її заяву від 26.12.2018 про надання інформації щодо проведення утримань з пенсії.
Не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи, що рішення Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11.11.2016 № 45 про утримання з пенсії надміру виплачених сум є протиправним та таким, що порушує її права та охоронювані законом інтереси, позивач звернулась із вказаним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам та перевіряючи дії Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на відповідність ч. 2 ст. 2 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі – Закон № 1058).
Частиною 1 статті 49 Закону № 1058 передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року №213-VIIІ, яким внесено зміни до статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та доповнено її реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, посадовим особам місцевого самоврядування (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період служби в органах місцевого самоврядування, пенсії, призначені відповідно до законодавства України, не виплачуються". Крім того, вищезазначеним Законом внесено зміни до частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та визначено, що тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року: у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
01 січня 2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24 грудня 2015 року №911-VIII, яким у частині сьомій статті 21 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" цифри і слова "01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року" замінено цифрами і словами "1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року". Також абзаци другий і третій частини першої статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в новій редакції, згідно якої тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", призначені пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
Виходячи з наведених норм закону, в період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року діяли обмеження щодо виплати призначених згідно із Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсій особам, які працювали в органах місцевого самоврядування, а також на посадах та на умовах, передбачених, зокрема, Законом України "Про державну службу".
Відповідно до абзацу 2 та 3 пункту 2.21. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) у разі працевлаштування (початку діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) після призначення пенсії особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, про дату працевлаштування (початок діяльності, пов’язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), вид зайнятості (укладення трудового договору, цивільно-правового договору, реєстрація як фізичної особи - підприємця, провадження незалежної професійної діяльності) шляхом подання заяви. Заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або надсилається поштовим відправленням. При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимогу органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (у тому числі копію трудової книжки із записом про працевлаштування та/або копію цивільно-правового договору).
При цьому, згідно з ст. 50 Закону № 1058 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.
З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.
З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Як вже було встановлено судом, 11 листопада 2016 року Черняхівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області (правонаступником якого є Хорошівське об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області) було прийнято рішення № 45 про утримання надміру виплачених за період з 12.06.2015 по 30.06.2016 сум з пенсій ОСОБА_1. Підставою прийняття такого рішення стало встановлення відповідачем, що в період з 12.06.2015 по 30.06.2016 ОСОБА_1 працювала на посаді по спеціальному закону, а саме надавала Мартинівській сільській раді послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі цивільно-правових договорів. Що в свою чергу призвело до утворення сума переплати пенсії в розмірі 19874 грн. 23 коп., оскільки на думку відповідача в період з 12.06.2015 по 30.06.2016 на позивача поширювались обмеження щодо виплати пенсії, передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII.
На підставі вищезазначеного рішення від 11.11.2016 № 45 з пенсії ОСОБА_1 щомісячно на покриття заборгованості утримуються кошти в розмірі 20 % від суми нарахованої пенсії.
Водночас, частиною 4 статті 78 КАС України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, рішенням Червоноармійського районного суду Житомирської області від 07 листопада 2016 року у справі № 292/34/16-а було встановлено, що: "ОСОБА_1 надає Мартинівській сільській раді Жулинського району послуги по веденню бухгалтерського обліку на підставі цивільно-правових договорів, за що їй виплачується щомісячна грошова винагорода, до складу трудового колективу працівників сільської ради вона не входить, не підпадає під дію правил внутрішнього трудового розпорядку сільської ради, згідно штатного розпису посаду головного бухгалтера не обіймає, тому вона не має права на призначення пенсії згідно Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" і на неї не поширюються вимоги Законів України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ та "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, якими внесено зміни до ст.47 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". Вищезазначене рішення суду набрало законної сили 16.01.2017. (а.с.13-18)
З наведеного слідує, що той факт, що вимоги Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, в тому числі й щодо обмеження виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії, не поширюються на позивача є обставиною, встановленою рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, а тому вона не підлягає доказуванню при розгляді цієї справи.
З огляду на зазначене суд вважає, що приймаючи рішення № 45 від 11.11.2016 про утримання надміру виплачених сум з пенсії ОСОБА_1, Хорошівське об’єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області дійшло помилкового висновку про наявність переплати пенсії позивачу за період з 12.06.2015 по 30.06.2016 в розмірі 19874 грн. 23 коп., оскільки, обмеження щодо виплати пенсії, передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIIІ та Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 24 грудня 2015 року № 911-VIII на позивача не поширюються. рішення № 45 від 11.11.2016 є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що рішення № 45 від 11.11.2016 є протиправним та підлягає скасуванню.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи квитанції від 20.04.2018 № 3 (а.с.4), ОСОБА_1 під час звернення з даним позовом до суду було сплачено судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп., який підлягає стягненню на користь останнього за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6-9, 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 27, с. Мартинівка, Пулинський район, Житомирська область, 12041; РНОКПП НОМЕР_1) до Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Житомирська область, 12101; код ЄДРПОУ 20404998) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Житомирська область, 12101; код ЄДРПОУ 20404998) № 45 від 11.11.2016 про утримання з пенсії ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 27, с. Мартинівка, Пулинський район, Житомирська область, 12041; РНОКПП НОМЕР_1) надміру виплачених сум в розмірі 19874,23 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Хорошівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Древлянська, 1, смт. Хорошів, Житомирська область, 12101; код ЄДРПОУ 20404998) на користь ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 27, с. Мартинівка, Пулинський район, Житомирська область, 12041; РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 704 грн. 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович