
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3789/18
категорія 10.3.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов’язання продовжити виплату тимчасової державної допомоги,
встановив:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, а якому просить:
- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації по не передачі його особової справи до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації та зобов’язати передати особову справу із відповідним наданим ним пакетом документів;
- зобов’язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації продовжити призначення та виплату тимчасової державної допомоги, починаючи з 01.10.2017 та виплатити її.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає, що він має неповнолітнього сина – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідно до рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду від 12.11.2009 у справі №2-1877/09 на його користь з колишньої дружини ОСОБА_3 стягуються аліменти на утримання дитини. В період з 01.10.2016 по 30.09.2017 позивачу відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 виплачувалась державна допомога в розмірі 533,10 гривень. Починаючи з 01.10.2017 ОСОБА_4 було припинено виплату вищезазначеної допомоги, у зв’язку з внесенням постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 № 722 змін до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме та виключенням з порядку абзацу 2 пункту 8, на підставі якого позивачу виплачувалась тимчасова державна допомога. Натомість, позивач вважає, що такі зміни його не стосуються, оскільки на його думку виключення поширюється лише на перше призначеної допомоги, і не стосується випадків продовження кожні шість місяців виплати вже призначеної допомоги.
Вважаючи дії щодо припинення виплати державної допомоги протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою від 06 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
14 серпня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації, в якому представник відповідача зазначає, що Житомирський обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є неналежним відповідачем по даній справі, оскільки відповідно до п. 5, 6 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189 призначення тимчасової допомоги здійснюють управління праці та соціального за місцем проживання одного із батьків, який утримує дитину. Рішення про призначенні або відмову в призначенні допомоги позивачу приймало Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації. Житомирський обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у свою чергу, проводив нарахування допомоги позивачу по електронному особовому рахунку на підставі його особової справи, яка надійшла від Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації. У зв’язку з тим, що Житомирський обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не має повноважень на призначення даного виду допомоги або відмову у призначенні допомоги та не приймає рішення із цього приводу, представник відповідача просить відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.
Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації свого права на заперечення щодо заявлених ОСОБА_1 позовних вимог не реалізував, відзиву на позовну заяву до суду не надавало.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку що позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має неповнолітнього сина – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження від 13.03.2008 серія 1-ТП № 069742 (а.с.12).
На підставі рішення Новоград-Волинського міськрайонного суду від 12.11.2009 у справі №2-1877/09 на його ОСОБА_1 з колишньої дружини ОСОБА_3 стягуються аліменти на утримання дитини.
Рішенням Новоград-Волинського міськрайонного суду від 04.03.2015 у справі №285/290/15-ц колишню дружину позивача - ОСОБА_3 позбавлено батьківських прав відносно малолітньої дитини - ОСОБА_5. (а.с.10-11)
З 01.10.2016 по 30.09.2017 позивач отримував державну допомогу в розмірі 533,10 гривень, відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 № 189 (далі - Порядок № 189).
11.10.2017 позивач звернувся із заявою та відповідним пакетом документів до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації за призначенням йому тимчасової допомоги відповідно до абз. 2 п. 8 Порядку № 189, у зв’язку зі спливом шестимісячного строку після попереднього призначення такої допомоги.
Однак, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації відмовило позивачу у призначені тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме. Підставою для відмови стало внесення змін та виключення абзацу 2 пункту 8 із Порядку № 189 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 № 722 " Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України ", яка була опублікована в Урядовому кур’єрі 05.10.2017.
У зв’язу з цим та з метою встановлення підстав для припинення йому виплат, позивач звернувся з із відповідними заявами до відповідачів.
Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації листом від 06.07.2018 № 0304/2863 повідомило позивача, що відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 № 722 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" абзац 2 пункту 8 Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, виключено. Оскільки постанова Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 №722 набрала законної сили 05.10.2017, а за продовженням виплати позивач звернувся 11.10.2017, то права на тимчасову допомогу позивач не має. (а.с.8)
Житомирський обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці, соціальної та сімейної політики Житомирської обласної державної адміністрації, у відповідь на заяву позивача, надіслав останньому лист від 05.07.2018 №04/793, в якому повідомив, що його особова справа із продовженням тимчасової державної допомоги із Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації до центру не надходила. (а.с.7)
Позивач вважає, що відповідачі порушили його право на отримання тимчасової державної допомоги, передбаченої Порядком № 189, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Механізм надання тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме (далі - тимчасова допомога) врегульований Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189.
Пунктом 2 Порядку № 189 визначено, що тимчасова допомога призначається у разі, коли:
- рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
- стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;
- місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
Згідно з п. 5 Порядку № 189 тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину (далі - одержувач), структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту
населення). Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Відповідно до п. 7 тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє одержувачу про те, які документи повинні бути подані протягом
місяця. Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.
З аналізу вищезазначеної норми п.7 Порядку № 189 вбачається, що кожні шість місяців органи соціального захисту населення здійснюють нове призначення тимчасової допомоги, яке оформлюється відповідним рішенням, а не продовження виплати раніше призначеної допомоги.
Пункту 8 Порядку № 189 (в редакції, що була чинна до 05.10.2017) передбачав, що тимчасова допомога надається на дітей у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і сумою, що становить 30 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для дитини відповідного віку.
Разом з тим, 27.09.2017 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №722 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", якою було внесено зміни до Порядку № 189 та виключено абзац другий пункту 8, на підставі якого позивач звертався із заявою про призначення йому допомоги. Вищезазначена постанова набрала законної сили 05.10.2017.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 09 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа №1-7/99) визначив, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Оскільки, за призначенням тимчасової державної допомоги після спливу шестимісячного строку після попереднього призначення такої допомоги, позивач звернувся 11.10.2017, то для визначення його права на призначення допомоги підлягають застосування норми Порядку № 189 в редакції, що діяла після внесених постановою Кабінету Міністрів України було №722 від 27.09.2017 змін.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у призначені тимчасової державної допомоги та керуючись при цьому нормами Порядку №189 зі змінами в частині виключення абзацу 2 пункту 8 із Порядку № 189, відповідачі діяли відповідно до чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, в межах повноважень та у спосіб передбачені законами України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Під час розгляду справи відповідачами доведено та підтверджено наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у призначенні тимчасової державної допомоги відповідно до Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2006 №189, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
вирішив:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (вул.І.Мазепи, 5, кім. 311, м. Овруч, Житомирська область, 11100; РНОКПП НОМЕР_1) до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005; код ЄДРПОУ 20405992) та до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (вул. Гетьмана Виговського, 17, м. Овруч, Житомирська область, 11101; код ЄДРПОУ 03192603) про визнання дій неправомірними, зобов’язання продовжити виплату тимчасової державної допомоги - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя І.Е.Черняхович