
25.09.2018 227/4220/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2018 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Здоровиці О.В.,
за участю
секретаря с/з Сисенко Ю.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/4220/18), -
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області. Обґрунтовуючи заяву зазначили, що вони перебувають у шлюбі з 21.09.2017 року, від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьк у них народився син, якого назвали ОСОБА_4. Але при зверненні до органів юстиції для державної реєстрації дитини заявниці ОСОБА_2 було роз'яснено, що надане нею медичне свідоцтво про народження дитини немає юридичної сили і єдиною підставою для державної реєстрації народження в даному випадку є рішення суду про встановлення факту народження. Просить суд встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьк дитини чоловічої статі у ОСОБА_2.
Заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з'явились, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, в якій зазначили, що заявлені вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи, Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в судове засідання не з'явився, начальник відділу надав заяву про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьк ОСОБА_2 підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 21.09.2017 року перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб (а.с.9).
Заявниця ОСОБА_2 є зареєстрованою за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання від 14.11.2017 року та копією паспорта громадянки України ОСОБА_2 (а.с.5-6).
Заявник ОСОБА_3 є зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_2, що підтверджується копією паспорта громадянина України ОСОБА_3 (а.с.7).
Зі змісту заяви вбачається, що у заявниці - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьку народився син.
На підтвердження факту народження дитини заявниками додано копія медичного свідоцтва про народження № 239 від 06.03.2018 року (а.с.15), з якого вбачається, що ОСОБА_2 у КП «Центральна міська клінічна лікарня №6 міста Донецька» у м.Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_6 в 13:30 годин, народила хлопчика вагою 3480 грамів. Вказане медичне свідоцтво видано медичним закладом м.Донецька, який розташований на тимчасово неконтрольованій території.
Крім цього, до матеріалів справи долучена копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_3, зареєстрованого Ленінським відділом ЗАЦС м. Донецька Державної Реєстраційної Палати Міністерства юстиції ДНР, актовий запис №133 від 16.03.2018 року, згідно якого ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_4, батьками якого є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.12).
В ході судового засідання також була досліджена копія обмінної карти пологового будинку, пологового відділення КУ «Центральна міська клінічна лікарня №6 міста Донецька» на ОСОБА_2 З вказаного медичного документу вбачається, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в медичній установі у зв'язку з її вагітністю, пологи є першими та відбулись ІНФОРМАЦІЯ_6, народився хлопчик (а.с.14).
Вищевказані досліджені медичні документи видані органами та закладами м. Донецька, які розташовані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.
Заявниця ОСОБА_2 звернулась з вищевказаним медичним свідоцтвом про народження № 239 від 06.03.2018 року (а.с.15) до Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питання державної реєстрації народження дитини, але останній 24.09.2018 року було відмовлено в реєстрації на підставі пред'явленого документу і запропоновано звернутися до суду (а.с.13).
З повідомлення начальника Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 25.09.2018 року № 15.32-5/2825, вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження дитини чоловічої статі, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_6 та батьками якої є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - не виявлено.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Даючи оцінку допустимості копії медичного свідоцтва про народження, копії обмінної карти пологового будинку, копії свідоцтва про народження, які видані установою на тимчасово окупованій території України, суд керується ст..19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказані документи не є дійсними і не можуть створювати правових наслідків.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідно до ст.2 ЗУ «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», будь-який акт, виданий у зв'язку з діяльністю збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарськими закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні докази, які в сукупності підтверджують факт народження ІНФОРМАЦІЯ_6 громадянкою України ОСОБА_2 дитини чоловічої статі і дають суду підстави для задоволення заяви.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження дитини в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявникам можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа - Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (справа №227/4220/18) - задовольнити.
Встановити факт народження громадянкою України - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою м.Білозерське Донецької області, ІНФОРМАЦІЯ_6 в м.Донецьк дитини чоловічої статі.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського районного відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації народження особи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право, відповідно до ч.2 ст.354 ЦПК України, на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявники: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженка м.Білозерське Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1;
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженець с-ще Піски, Ясинуватського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_2, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2.
Заінтересована особа - Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, код ЄДРПОУ 23356225, місцезнаходження за адресою: 85000, Донецька область, м.Добропілля, вул.Першотравнева, 83.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя О.В. Здоровиця
25.09.2018