Постанова № 76651990, 18.09.2018, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
914/714/18
Номер документу
76651990
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2018 р. Справа №914/714/18

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого судді Галушко Н.А.

суддів Данко Л.С.

ОСОБА_1В

секретар судового засідання – Кишенюк Н.

за участю представників учасників процесу:

від позивача: ОСОБА_2-представник, ОСОБА_3-присутній

від відповідача: ОСОБА_4-представник;

розглянувши апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” № 714-1 від 30.07.2018

на рішення Господарського суду Львівської області від 09.07.2018 (суддя Матвіїв Р.І., повний текст складено 11.07.2018р., м.Львів)

у справі № 914/714/18

за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”, м. Львів,

до відповідача: Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області, м. Львів,

предмет позову: зобов’язання до виконання умов договору та стягнення 800,00 грн. пені,

підстава позову: порушення умов договору №39 про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 05.01.2015 року,

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” звернулось 19.04.2018 до Господарського суду Львівської області з позовом до Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області про зобов’язання до виконання умов договору та стягнення 800,00 грн. пені.

Рішенням Господарського суду Львівської області від 09.07. у справі №914/714/18 2018 (суддя Матвіїв Р.І.) у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

Рішення суду мотивовано тим, що враховуючи матеріали справи, визначене п.81 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету виключне цільове призначення коштів на оплату пільг і субсидій за природний газ, що надходять на рахунки ПАТ “Львівгаз”, у органу Казначейства не було передбачених законом підстав для здійснення перерахунку коштів з рахунку позивача з призначенням платежу “на виплату заробітної плати працівникам ПАТ “Львівгаз” і суд не вбачає порушень при здійсненні відповідачем дій по поверненню платіжного доручення від 10.04.2018 року без виконання.

Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” подано апеляційну скаргу №714-1 від 30.07.2018, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Львівської області від 09.07.2018 у справі №914/714/18 повністю і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задоволити, посилаючись на те, що суд повно та правильно встановив обставини справи, але при прийнятті рішення невірно застосував норми матеріального та процесуального права.

Зокрема, скаржник зазначає, що позивач звернувся до суду за захистом конституційного права розпоряджатися своєю власністю на власний розсуд, покликаючись на відсутність встановлених законом обмежень у використанні коштів, які знаходяться на його рахунку у банку.

Скаржник вважає, що відповідач зобов»язаний діяти на підставі та у спосіб, що передбачені договором і законом, а не інструкціями, порядками, положеннями тощо. Обгрунтовує свої вимоги нормами прямої дії Конституції України, Цивільного кодексу України та Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні».

Скаржник стверджує, що у спірних правовідносинах відповідач порушив договір і діяв не у відповідності до Конституції і законів України, а діяв у відповідності до правових актів меншої юридичної сили.

Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області у відзиві на апеляційну скаргу рішення суду просить залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення, посилаючись на те, що рішення суду є законне та обгрунтоване, прийняте з правильним застосуванням норм матеріального права та дотриманням норм процесуального права. Зокрема зазначає, що режим використання коштів, які знаходяться на рахунку №37128203349039 є спеціальним та, відповідно, визначений чинним законодавством, якого і дотримується Головне управління Казначейства. Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів не передбачено спрямування отриманих позивачем коштів з рахунку №37128203349039 на виплату заробітної плати, у зв’язку з чим подане ПАТ “Львівгаз” платіжне доручення від 10.04.2018 року №4778 на суму 110 000,00 грн. на перерахування зазначених коштів з рахунку із спеціальним режимом використання на виплату заробітної плати працівникам підприємства, було повернуто без виконання Головним управлінням Казначейства 11.04.2018 року.

Представники сторін в судовому засіданні підтримали доводи та заперечення щодо вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, апеляційної скарги, заслухавши пояснення та заперечення представників сторін, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, 05.01.2017 року Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” і Головне управління державної казначейської служби України у Львівській області уклали договір №39 про здійснення розрахунково-касового обслуговування. Предметом договору є відкриття органом казначейства бюджетного, небюджетного рахунку (рахунків) і здійснення його розрахунково-касового обслуговування відповідно до вимог законодавства України та умов цього договору (п.1).

Договором визначені права та обов’язки сторін, серед яких, зокрема, передбачено право клієнта (Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз”) розпоряджатися грошовими коштами, що обліковуються на його рахунках, відповідно до законодавства (п.2.2.1), а орган казначейства зобов’язаний своєчасно здійснювати розрахунково-касові операції за дорученням клієнта з урахуванням вимог пп.2.1.12 п.2.1 цього розділу (п.2.3.2).

24.01.2018 ПАТ “Львівгаз” подав до Головного управління казначейства заявку за зразком, визначеним додатком 6 до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, про відкриття небюджетного рахунку – 3712 – рахунки інших клієнтів казначейства України. 24.01.2018 року Головним управлінням Казначейства відкрито заявнику рахунок №37128203349039. Про відкриття рахунку №37128203349039 відповідачем повідомлено заявника шляхом вручення повідомлення від 31.01.2018.

10.04.2018 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” звернулося до Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області з платіжним дорученням №4778 на перерахування коштів в сумі 110 000,00 грн. з рахунку №37128203349039 на виплату заробітної плати працівникам ПАТ “Львівгаз”.

11.04.2018 платіжне доручення відповідно до п.24 наказу Міністерства фінансів України від 21.07.2014 року №770 повернуто без виконання у зв’язку з порушенням діючих норм бюджетного законодавства, а саме вимог п.81 постанови Кабінету міністрів України від 04.03.2002 року №256 з врахуванням внесених 21.02.2018 змін.

Вищенаведене стало підставою для звернення ПАТ “Львівгаз” з позовом до Головного управління державної казначейської служби України у Львівській області про зобов»язання виконати умови договору №39 від 05.01.2015 та здійснити перерахунок грошових коштів на підставі платіжного доручення №4778 від 10.04.2018 на суму та за призначенням вказаних у реквізитах платежу.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Як зазначалось вище, підставою виникнення правовідносин між сторонами є договір здійснення розрахунково-касового обслуговування та відкриття позивачу небюджетного рахунку.

Посилання відповідача, що зазначений спір підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, судовою колегією не береться до уваги з огляду на наступне.

Згідно з ч.1 ст.20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках. Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Спір у даній справі виник з підстав порушення відповідачем, на думку позивача, умов договору, укладеного між сторонами, а не з підстав здійснення відповідачем владних управлінських функцій, отже справа не стосується вирішення публічно-правового спору, оскільки спір, що виник між сторонами, має приватноправовий характер, відповідно, належить до предметної підсудності господарського суду.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” включено до реєстру суб’єктів господарювання, які провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, станом на 02.01.2018.

Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №850 від 29.06.2017 Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території міста Львів та Львівської області, де знаходиться газорозподільча система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ПАТ “Львівгаз”.

Як визначено п.8 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 N 256, який, серед іншого, визначає відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), розрахунки за надані пільги та субсидії на оплату природного газу, послуг з транспортування, розподілу та постачання природного газу, тепло-, водопостачання і водовідведення з підприємствами-надавачами здійснюються на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в органах казначейства, а за електроенергію на поточні рахунки із спеціальним режимом використання, відкриті в уповноваженому банку.

Кошти на оплату пільг і субсидій за електричну енергію, природний газ, послуги з транспортування, розподілу та постачання природного газу, тепло-, водопостачання і водовідведення, отримані від головних розпорядників місцевих бюджетів згідно з пунктом 8 цього Порядку, використовуються суб'єктами господарювання, розрахунки з якими здійснюються за рахунок таких коштів, за цільовим призначенням з урахуванням вимог цього пункту.

Суб'єктами господарювання, які мають ліцензію на розподіл природного газу, кошти, отримані згідно з абзацами другим, сьомим, дев'ятим та чотирнадцятим цього пункту, спрямовуються на оплату природного газу оптовим продавцям та власникам ресурсу природного газу (в тому числі ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"), на оплату послуг з транспортування природного газу оператору газотранспортної системи та (або) сплату грошових зобов'язань із загальнодержавних податків та зборів до бюджету, визначених статтею 9 Податкового кодексу України (крім податку на доходи фізичних осіб), в тому числі податку на додану вартість в межах нарахувань на обсяг планової тарифної виручки, встановленої НКРЕКП на плановий період (п. 81 Порядку).

Організація роботи у процесі відкриття рахунків на балансі Державної казначейської служби України та головних управлінь Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, а також встановлення правил кодування аналітичних рахунків бухгалтерського та управлінського обліку регламентовані Порядком відкриття аналітичних рахунків для обліку операцій з виконання бюджетів у системі Державної казначейської служби України, затв. наказом Державної казначейської служби України 27 грудня 2013 року N 217. Зокрема, п.27 вказаного Порядку визначено, що небюджетні рахунки іншим клієнтам відкриваються за балансовим рахунком 3712 Плану рахунків у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами.

Як зазначалось вище, Головним управлінням казначейства відкрито заявнику небюджетний рахунок – №37128203349039.

Відповідно до Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затв. наказом Міністерства фінансів України 22.06.2012 N758, небюджетні рахунки - рахунки, які відкриваються органами казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, розпорядникам бюджетних коштів та одержувачам бюджетних коштів, відокремленим структурним підрозділам розпорядників бюджетних коштів, підприємствам, установам, організаціям та фізичним особам - підприємцям за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів. До небюджетних рахунків відносяться депозитні рахунки, рахунки для зарахування коштів єдиного соціального внеску, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, рахунки державних цільових фондів, рахунки для операцій з коштами від приватизації майна, коштами фінансового резерву та інші рахунки клієнтів за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів; рахунки із спеціальним режимом використання - рахунки, які відкриваються в Казначействі та його органах підприємствам, установам, організаціям для проведення розрахунків з надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, з погашення заборгованості перед державним бюджетом, з повернення бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (Верховною ОСОБА_3 Автономної Республіки Крим, міськими радами) або під державні (місцеві) гарантії, з електронного адміністрування податків, для сплати заборгованості за електроенергію, для зарахування депозитних коштів та небюджетні рахунки розпорядників бюджетних коштів.

Як зазначалося вище, позивачем надано Головному управлінню державної казначейської служби України у Львівській області для виконання платіжне доручення №4778 на перерахування коштів в сумі 110 000,00 грн. з рахунку №37128203349039 на виплату заробітної плати працівникам ПАТ “Львівгаз”.

Організаційні взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, бюджетними установами, відокремленими структурними підрозділами бюджетних установ, підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - підприємцями у процесі казначейського обслуговування небюджетних рахунків клієнтів, які відкриваються органами Казначейства у випадках, передбачених законодавчими та іншими нормативно-правовими актами, за операціями, що не належать до операцій з виконання бюджетів, крім рахунків фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування України та депозитних рахунків митних органів регламентуються Порядком казначейського обслуговування небюджетних рахунків клієнтів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 21 липня 2014 року N 770. Зокрема, вказаним порядком (п.24) визначено підстави невиконання платіжних доручень Казначейством і їх повернення клієнту, серед яких - подання платіжного доручення до органу Казначейства з порушенням норм законодавства, або якщо документ не може бути виконано відповідно до законодавства.

Спрямування коштів органами казначейства на підставі платіжних доручень суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на розподіл природного газу, до яких належить позивач у даній справі, визначена п.7 р. ІІ Порядку проведення органами казначейства розрахунків, передбачених пунктами 8, 81 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року N 256, та взаємодії учасників таких розрахунків, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04 січня 2018 року N 1.

Так, органи Казначейства на підставі платіжних доручень суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на постачання природного газу, перераховують кошти на оплату природного газу оптовим продавцям та власникам ресурсу природного газу (в тому числі ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"); оплату послуг із транспортування природного газу оператору газотранспортної системи; сплату грошових зобов'язань із загальнодержавних податків та зборів до бюджету, визначених статтею 9 Податкового кодексу України (крім податку на доходи фізичних осіб), в тому числі податку на додану вартість, в межах нарахувань на обсяг планової тарифної виручки, встановленої НКРЕКП на плановий період.

Враховуючи специфіку господарювання товариства, визначення державою порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, розпорядження грошовими коштами у визначений спосіб – перерахування коштів з рахунку із спеціальним режимом використання не відповідає порядку проведення органами Казначейства розрахунків в цій частині.

З огляду на наведене, а також визначене п.81 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету виключне цільове призначення коштів на оплату пільг і субсидій за природний газ, що надходять на рахунки ПАТ “Львівгаз”, у органу Казначейства не було передбачених законом підстав для здійснення перерахунку коштів з рахунку позивача з призначенням платежу “на виплату заробітної плати працівникам ПАТ “Львівгаз”, і суд першої інстанції правомірно прийшов до висновку про відсутність порушень при здійсненні відповідачем дій по поверненню платіжного доручення від 10.04.2018 без виконання.

Щодо заявленої позовної вимоги про стягнення пені, судова колегія погоджується із висновком суду першої інстанції, що оскільки вона є похідною від вимоги про зобов’язання до виконання умов договору, заявлена як штрафна санкція за порушення виконання зобов’язань та враховуючи недоведеність підстав для задоволення вимоги про зобов’язання до виконання умов договору, відсутні підстави для задоволення вимоги про стягнення пені.

Відповідно до ст.73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи

Згідно із п.1 ст.76 ГПК України суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об»єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв»язок доказів у їх сукупності.

Доводи наведені скаржником в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду першої інстанції, скаржником належними та допустимими доказами не обгрунтовано підставності заявлених позовних вимог.

З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає рішення місцевого господарського суду таким, що прийняте з правильним застосування норм матеріального права та у відповідності до норм процесуального права, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги та скасування оскаржуваного рішення не вбачає.

Відповідно до ст.129 ГПК України судовий збір за перегляд рішення в апеляційному порядку покладається на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 282, 284 ГПК України,

Львівський апеляційний господарський суд ПОСТАНОВИВ :

1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Львівгаз” № 714-1 від 30.07.2018 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Львівської області від 09.07.2018 у справі №914/714/18 залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки встановлені ст.ст. 287, 288 ГПК України.

4. Справу повернути у Господарський суд Львівської області.

Повний текст постанови складено 24.09.2018.

Головуючий суддя Галушко Н.А.

суддя Данко Л.С.

суддя Орищин.А.В.