Ухвала суду № 76651554, 24.09.2018, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
922/2406/18
Номер документу
76651554
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

УХВАЛА

24.09.2018 м. ХарківСправа № 922/2406/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ", м. Харків до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління державної казначейської служби України у Красноградському районі Харківської області про стягнення коштів За участю представників:

позивача – ОСОБА_1,

відповідача – не з’явився,

третьої особи – не з’явився.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут» (надалі - Позивач) звернулося до господарського суду Харківської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області (Відповідач) та просить суд стягнути з Відповідача 3% річних в сумі 105001,15 грн. та інфляційні втрати в сумі 425988,58 грн. за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот. Витрати по сплаті судового збору покласти на Відповідача.

В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на прострочення виконання Відповідачем проведення розрахунку за постачання природного газу пільговим категоріям громадян, яке мало місце протягом 01.01-31.12.2016 р.

Ухвалою суду від 31.08.2018 р. прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 24.09.2018 р. о 09:30, встановлено сторонам та третій особі строк на подання заяв по суті справи.

17.09.2018 р. через канцелярію господарського суду від Управління праці та соціального захисту населення Красноградської районної державної адміністрації надійшов відзив на позовну заяву (вх. №26982), в якому Управління повністю заперечує проти позову, вважає пред’явлені вимоги безпідставними, оскільки зобов’язання за умовами Договору про взаємне співробітництво та фінансування пільг населенню №58-П від 31.12.2015 р. виконувалися належним чином, без порушень діючого законодавства з боку Управління. Однак, Управління не заперечує проти наявності порушень законних прав позивача щодо отримання в повному обсязі компенсації за надані пільги населенню на послуги із споживання природного газу, та зазначає, що не вважає себе належним відповідачем за даним спором, оскільки не приймало на себе відповідні зобов’язання за Договором і чинним законодавством на Управління вказані повноваження не покладено. Відповідач вважає, що Управління як головний розпорядник бюджетних коштів не несе відповідальності за борговими зобов’язаннями держави, що виходять за межі відповідних бюджетних призначень.

Від Управління державної казначейської служби України у Красноградському районі Харківської області надійшли пояснення щодо позовної заяви (вх.27003 від 17.09.2018 р.). Третя особа вказує, що виділення та розподіл коштів місцевого бюджету, за рахунок яких здійснюється відшкодування витрат з надання пільг та субсидій, не відноситься до функцій територіальних органів казначейської служби. Згідно п.п. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ст. 102 Бюджетного кодексу України видатки на покриття витрат з оплати житлово-комунальних послуг (житлові субвенції населенню) здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Наданий відзив відповідача та пояснення третьої особи судом досліджено та долучено до матеріалів справи.

Представник позивача, через канцелярію господарського суду 18.09.2018 р. за вх. № 27139, надав клопотання про залучення третьої особи та просить суд залучити до участі у справі Міністерство соціальної політики України як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.

В призначеному підготовчому засіданні представник позивача підтримав подане клопотання про залучення третьої особи.

Відповідач та третя особа у призначене підготовче засідання своїх представників не направили.

Розглядаючи клопотання позивача про залучення третьої особи, суд зазначає наступне.

В обґрунтування клопотання позивач вказує на те, що відповідно до п. 1 Положення про Міністерство соціальної політики України (Мінсоцполітики), затвердженого постановою КМУ від 17 червня 2015 року № 423, Міністерство соціальної політики України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політики в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсації, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення. Основним завданням якого є надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, компенсації додаткових витрат на опалення комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги, компенсації шахтарям за оплату електроенергії, газу та централізованого опалення житла (п.п. 29, п. 3 вказаного положення). Відповідно до п.п. 3-4 п. 5 Положення, Мінсоцполітики з метою організації своєї діяльності контролює діяльність структурних підрозділів місцевих держадміністрацій з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики, забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів. На підставі п. 4 Положення, Мінсоцполітики узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції щодо вдосконалення законодавчих актів, актів Президента України, Кабінету Міністрів України та в установленому порядку вносить їх на розгляд Кабінету Міністрів України, розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питання, що належать до його компетенції.

На думку позивача у Міністерства є дієві механізми і зобов'язання, закріплені нормативними документами по удосконаленню діючого законодавства, яке регулює порядок нарахування і виплат субсидій для оплати житлово-комунальних послуг, що і є підставою для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Як вбачається з матеріалів справи, предметом даного спору є стягнення нарахованих позивачем коштів за ст. 625 ЦК України внаслідок несвоєчасного відшкодування саме відповідачем коштів за надані послуги з газопостачання по субсидіям, тобто, предметом даного провадження не є питання ймовірності уточнення окремих норм діючого законодавства в частині забезпечення ефективного використання бюджетних коштів та не питання взаємовідносин між учасниками організації взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України, у разі вирішення яких було б за можливе ставити питання щодо залучення третіх осіб внаслідок впливу рішення на їхні права або обов'язки. Заявником не доведено, як саме рішення у даній справі впливатиме на права або обов’язки осіб, про залучення до участі у справі яких ним подано клопотання.

Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках: 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 202 ГПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом строку у разі першої неявки в судове засідання учасника справи, якого повідомлено про дату, час і місце судового засідання, якщо він повідомив про причини неявки, які судом визнано поважними.

З огляду на наведене, приймаючи до уваги неявку в судове засідання представника відповідача, керуючись принципом змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом з метою створення сторонам належних умов для встановлення обставин по справі, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.

Керуючись ст.ст. 42, 50, 177, 185, 232, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні клопотання позивача про залучення до участі у справі третьої особи без самостійних вимог (вх. 27139 від 18.09.2018 р.).

Відкласти підготовче засідання на 10.10.2018 р. о 10:00

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя ОСОБА_2