Постанова № 76648852, 18.07.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
821/1535/17
Номер документу
76648852
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/1535/17

Категорія: 8.3.5 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Лук’янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хортиця» до Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області, Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И Л А:

У жовтні 2017р. ТОВ «Хортиця» звернулося в суд із позовом до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області, ГУ ДФС у Херсонській області, в якому просило визнати протиправними та скасувати прийняті податкові повідомлення-рішення за №0000802204 від 22.12.2015р., за №0001994000, №0002004000 від 19.09.2016р., за №0000434000, №0000444000 від 3.02.2017р..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 13.10.2015р. посадовими особами ГУ ДФС проведено фактичну перевірку ТОВ «Хортиця», за результатами якої складено акт перевірки за №22/21/24122021, у висновках якого встановлено порушення ст.14,213,214 ПК України, а саме реалізація скрапленого газу через мережу АГЗС, сума якої не задекларована в декларації акцизного податку.

На підставі виявлених порушень податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення за №0000802204 від 22.12.2015р., яким суму грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями збільшено за основним платежем на 58842грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 14710грн. Разом 73552грн..

У вересні 2016р. ГУ ДФС проведено камеральну ТОВ «Хортиця» щодо повноти та своєчасності сплати до бюджету акцизного податку за період з 22.02.2016р. по 14.09.2016р., за результатами якої 14.09.2016р. складено акт перевірки за №000171/21-03-40/24122021, у висновках якого встановлено затримку сплати грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

На підставі виявлених порушень податковим органом 19.09.2016р. прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0001994000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 5523,16грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 55231,6грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000;

- №0002004000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 37724,88грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 188624,4грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000.

У лютому податковим органом проведено камеральну перевірку ТОВ «Хортиця» стосовно повноти та своєчасності сплати до бюджету акцизного податку за період з 30.08.2016р. по 7.12.2016р., за результатами якої 11.01.2017р. складено акт перевірки за №000171/21-03-40/24122021, у висновках якого встановлено затримку сплати грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

На підставі виявлених порушень податковим органом 3.02.2017р. прийнято податкові повідомлення-рішення:

- за №0000434000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 14 416,52грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 72 082,6грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000;

- за №0000444000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 785,34грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 7853,4грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000.

Позивач не погоджується з прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями, вважає їх такими, що прийняті внаслідок невірного тлумачення норм права та такими, що суперечать нормам чинного законодавства України.

Крім того, ТОВ «ХОРТИЦА» зазначило, що при реалізації ним паливно-мастильних матеріалів у безготівковій формі здійснювало не роздрібну торгівлю скрапленого газу, як зазначає ДФС, а оптову торгівлю, оскільки зазначені паливно-мастильні матеріали, в подальшому, покупці використовували у власній господарській діяльності або реалізовували їх кінцевому споживачу.

Посилаючись на вищевказане позивач просив позов задовольнити.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018р. - адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення за №0000802204 від 22.12.2015р., за №0001994000, №0002004000 від 19.09.2016р., за №0000434000, №0000444000 від 3.02.2017р..

Стягнуто з ГУ ДФС у Херсонській області на користь ТОВ «Хортица» за рахунок бюджетних асигнувань понесені відповідачем судові витрати у сумі 1980,03грн..

В апеляційній скарзі апелянт просить постанову суду скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення норм права.

Сторони були сповіщенні про час і місце судового розгляду справи у встановленому законом порядку, проте в судове засідання не прибули, про причини неявки не повідомили.

З урахуванням належного сповіщення сторін, про час і місце розгляду справи, судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті та відсутні клопотання від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що об'єм реалізації скрапленого газу правомірно не був врахований підприємством при розрахунку суми акцизного податку та не був відображений у деклараціях акцизного податку, оскільки використовувався контрагентами-покупцями для подальшого продажу або для власного комерційного використання.

Вирішуючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами, що ТОВ «ХОРТИЦА» 10.12.1996р. зареєстровано ВК Херсонської МР, 18.12.1996р. взяте на податковий облік в органах державної податкової служби. Основним видом діяльності ТОВ «ХОРТИЦА» є роздрібна та оптова торгівля пальним.

У жовтні 2015р. податковим органом проведено фактичну перевірку ТОВ «ХОРТИЦА», за результатами якої складено акт перевірки за №22/21/24122021 від 13.10.2015р., у висновках якого встановлено порушення ст.14,213,214 ПК України, а саме реалізація скрапленого газу через мережу АГЗС, сума якої не задекларована в декларації акцизного податку.

Як зазначено в акті, що з січня по серпень 2015р. товариством було задекларовано вартість реалізованого скрапленого газу в сумі 564 996грн.. При цьому, ним було сплачено акцизний податок в сумі 28 250грн.. Податковим органом встановлено заниження податкових зобов'язань з акцизного податку за реалізацію скрапленого газу за період січень - серпень 2015р..

Також, даною перевіркою зафіксовано реалізацію скрапленого газу в безготівкових розрахунках через мережу АГЗС, сума якої не задекларована в декларації акцизного податку. В ході співставлення даних зафіксованих фактичною перевіркою та даними відображеними в деклараціях акцизного податку за січень - серпень 2015р. виявлено розбіжності між сумами задекларованих обсягів реалізації, що оподатковуються акцизним податком та вартістю реалізованих обсягів скрапленого газу.

На підставі виявлених порушень ДПІ у м.Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області прийнято податкове повідомлення-рішення:

- за №0000802204 від 22.12.2015р. згідно з яким ТОВ «Хортиця» було притягнуто до відповідальності за порушення вимог податкового законодавства, а саме: порушення п.123.1 ст.123 ПК України, за платежем: акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000. Суму грошового зобов'язання за податковими зобов'язаннями збільшено за основним платежем на 58 842грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на 14 710грн., разом 73 552грн..

У вересні 2016р. ГУ ДФС проведено камеральну ТОВ «Хортиця» щодо повноти та своєчасності сплати до бюджету акцизного податку за період з 22.02.2016р. по 14.09.2016р., за результатами якої 14.09.2016р. складено акт перевірки за №000171/21-03-40/24122021, у висновках якого встановлено затримку сплати грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

На підставі виявлених порушень податковим органом 19.09.2016р. прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0001994000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 5523,16грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 55231,6грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000;

- №0002004000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 37724,88грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 188624,4грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000.

У лютому 2017р. податковим органом проведено камеральну перевірку ТОВ «Хортиця» стосовно повноти та своєчасності сплати до бюджету акцизного податку з 30.08.2016р. по 7.12.2016р., за результатами якої 11.01.2017р. складено акт перевірки за №000171/21-03-40/24122021, у висновках якого встановлено затримку сплати грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

На підставі виявлених порушень податковим органом 3.02.2017р. прийнято податкові повідомлення-рішення:

- за №0000434000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 14 416,52грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 72 082,6грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000;

- за №0000444000, відповідно до якого підприємство позивача було зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 785,34грн., за затримку сплати грошового зобов'язання в сумі 7853,4грн. з акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, код платежу: 14040000.

Позивач вважаючи, вищевказані податкові повідомлення-рішення ДФС безпідставними, та такими, що прийняті з порушенням норм податкового законодавства, а тому просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Перевіряючи правомірність дій та рішень ДФС, з урахуванням підстав, за якими позивач просить визнати їх протиправними та незаконними, судова колегія виходить з наступного.

Приписами пп.14.1.4 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Підпунктом 212.1.11 п.212.1 ст.212 ПК України визначено, що платниками акцизного податку є, зокрема, особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Відповідно до пп.213.1.9 п.213.1 ст.213 ПК України об'єктом оподаткування є операції, зокрема, з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Згідно з п.215.1 ст.215 ПК України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

Приписами пп.14.1.212 п.14.1 ст.14 ПК України передбачено, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Таким чином, апеляційний суд зазначає, що обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

Апеляційний суд зазначає, що Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики за №130 від 5.07.2004р., надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі, а саме:

Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.

Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.

За правилами Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України за №14 від 23.01.2015р., Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:

графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;

графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;

у графі 5 «Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр.З - гр.4)» вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

Як вбачається із вищенаведеного, законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, що ТОВ «ХОРТИЦА» при реалізації паливно-мастильних матеріалів у безготівковій формі здійснювала не роздрібну торгівлю скрапленого газу, а оптову торгівлю, оскільки зазначені паливно-мастильні матеріали, в подальшому, дані покупці використовували у власній господарській діяльності або реалізовували їх кінцевому споживачу. Позивач мав достатні матеріально-технічні ресурси та дозволи, необхідні для здійснення підприємницької діяльності пов'язаної з роздрібною та оптовою торгівлею скрапленим газом.

При цьому, апеляційний суд зазначає, що оптовий продаж скрапленого газу здійснювався виключно на підставі безготівкових розрахунків з оформленням договорів поставки та купівлі-продажу, видаткових накладних.

Об'єм реалізації скрапленого газу по ГНП (оптова торгівля) в сумі 1 729 588,63грн. правомірно не був врахований ТОВ «ХОРТИЦА» при розрахунку суми акцизного податку та не був відображений у деклараціях акцизного податку та додатках 6 до них, за період січень 2015р. - серпень 2015р., оскільки використовувався контрагентами-покупцями для подальшого продажу або для власного комерційного використання.

Апеляційний суд звертає увагу, що посадові особи ГУ ДФС, здійснюючи перевірку не пересвідчились у наявності у власності ТОВ «ХОРТИЦА», окрім АГЗП ще ГНП, не здійснили аналіз первинної документації бухгалтерського обліку, не дослідили подальший рух об'ємів скрапленого газу або факт використання цих об'ємів у власній комерційній діяльності контрагентами-покупцями позивача.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції, що прийнятті оскаржувані податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС прийнято з порушенням норм чинного законодавства України.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.246,315,316 КАС України, колегія суддів,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області - залишити без задоволення.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 19 лютого 2018р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання судового рішення.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.В. Крусян

О.В. Лук’янчук