Рішення № 76646126, 21.09.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
21.09.2018
Номер справи
750/7326/18
Номер документу
76646126
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/7326/18

Провадження № 2/750/1910/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 вересня 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова

у складі судді Логвіної Т.В.,

при секретарі Примак Т.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Чернігівської обласної ради, Комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна дитяча лікарня», Чернігівського базового медичного коледжу Чернігівської обласної ради про визнання незаконним та скасування рішення,

в с т а н о в и в :

Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідачів та просять визнати незаконним та скасувати рішення Чернігівської обласної ради «Про передачу в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 від 23 лютого 2017 року, мотивуючи вимоги тим, що при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено положення Статуту територіальної громади м. Чернігова, вимоги ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а також таке прийняте з метою унеможливлення приватизації кімнат у гуртожитку.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Клопотання представника Чернігівської обласної ради про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін залишено без задоволення через безпідставність.

У своєму відзиві на позов представник Чернігівської обласної ради позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволенні відмовити, зважаючи на те, що відповідно до вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Чернігівська обласна рада, як орган місцевого самоврядування здійснює повноваження щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад, зокрема повноваження щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, крім того оспорюване рішення було прийнято з дотриманням усіх процедурних вимог, встановлених чинним законодавством.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що Чернігівською обласною радою 23 лютого 2017 року прийнято рішення 31-8/VII «Про передачу в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, відповідно до якого припинено право та вилучено з оперативного управління комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна дитяча лікарня» будівлю гуртожитку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, та передано її в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради.

Також рішенням внесено зміни до переліку нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області і договорів на закріплення майна на праві оперативного управління.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні») місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Згідно із ч. 1, 4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради здійснюється вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників (п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною 10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

Згідно із п. 1 ч.1 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, проект оскаржуваного рішення було розглянуто на засіданні профільної постійної комісії обласної ради з питань управління та розпорядження об'єктами комунальної власності 21 лютого 2017 року, що підтверджується протоколом засідання постійної комісії № 15 від 21.02.2017.

При цьому, своєчасність оприлюднення проекту оспорюваного рішення Чернігівською обласною радою належними доказами не підтверджено.

На сесії Чернігівської обласної ради 23.02.2017 зазначений проект було прийнято в якості рішення Чернігівської обласної ради № 31-8/VII.

Таким чином, суд доходить висновку про те, що проект рішення «Про передачу в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, був оприлюднений в строк, менший ніж це передбачено ч. 3 ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Крім того, рішення про скликання восьмої сесії обласної ради сьомого скликання було доведено до відома депутатів і населення 13 лютого 2017 року, шляхом підписання та оприлюднення розпорядження голови обласної ради № 18 про скликання сесії на офіційному веб-сайті обласної ради, але серед переліку питань, що винесений на розгляд сесії, відсутнє питання про передачу в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, інформація стосовно вирішення питання щодо передачі будівлі в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради не була належним чином доведена до відома територіальної громади.

Враховуючи те, що оспорюване рішення було прийнято з порушенням строків оприлюднення його проекту, які встановлені ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», за відсутності відповідного повідомлення у терміни встановлені ст.. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», що свідчить про те, що Чернігівська обласна рада діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законодавством України, суд доходить висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 265, 273, 354 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Чернігівської обласної ради (м. Чернігів, проспект Миру, 43, код ЄДРПОУ 25618741) «Про передачу в оперативне управління навчальному закладу «Чернігівський базовий медичний коледж» Чернігівської обласної ради будівлі, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 від 23 лютого 2017 року.

Присудити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської обласної ради (14000, м. Чернігів, пр. Миру, 43 код ЄДРПОУ 25618741) сплачений судовий збір в сумі 704, 80 грн.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Суддя: