
Справа № 487/864/18
Провадження № 2/487/1525/18
РІШЕННЯМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.2018 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого - судді Бобрової І.В.,
при секретарі судового засідання - Табунщик К.С.,
за участю представника ГУ ПФУ в Миколаївській області - Скибіцької Д.М.,
представника Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області - Павленко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва матеріали цивільної справи № 487/864/18 за позовом ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, держави в особі Державної казначейської служби України, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області про стягнення матеріальної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
20.02.2018 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, ГУПФУ в Миколаївській області, держави в особі ДКС України, в якому просив стягнути на свою користь з кожного з відповідачів матеріальну шкоду в розмірі 24394,80 грн. Позовні вимоги мотивував тим, що перебуває на обліку в ГУПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У зв'язку зі змінами в законодавстві, які давали підставу для здійснення перерахунку пенсії, Ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області направила до ГУПФУ в Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії позивача. Проте перерахунок пенсії не здійснено, оскільки відсутнє належне бюджетне фінансування. Вважає, що через неправомірну, на його думку, бездіяльність відповідачів йому було завдано матеріальну шкоду, яка підлягає стягненню.
Відповідач Ліквідаційна комісія управління МВС України в Миколаївській області надала до суду письмовий відзив, в якому зазначала про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки нею у повному обсязі було виконано вимоги законодавства щодо направлення довідки до Головного управління ПФУ щодо грошового забезпечення ОСОБА_4. Також звертала увагу на те, що позивачем фактично не зазначено в позовній заяві, що дана довідка містила недостовірні відомості або була невчасно подана до пенсійного фонду, що вплинуло на виплату йому пенсії у перерахованому розмірі.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області в письмовому відзиві проти задоволення позову заперечувало, посилаючись на правомірність своїх дій з приводу перерахунку пенсії позивача на підставі довідки наданої Ліквідаційною комісією управління МВС України в Миколаївській області у строки та порядок передбачений законодавством. Крім того наголосило на тому, що в законному порядку дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області неправомірними не визнавалися, тому підстав для стягнення матеріальної шкоди відсутні. До того ж, з квітня 2018 року позивач отримує пенсію в перерахованому розмірі у повному обсязі.
Ухвалою суду від 16.05.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 10.08.2018 року підготовче засідання закрито, справу призначено до розгляду в відкритому судовому засіданні.
Позивач у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав, просив про їх задоволення.
Представник Ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області та Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області в судовому засіданні проти задоволення позову заперечували з підстав викладених у письмових відзивах.
Представник Державної казначейської служби України в судове засідання не з'явився, про причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлявся вчасно та належним чином.
Суд заслухавши пояснення представників відповідачів, дослідивши письмові докази у їх сукупності, встановивши всі обставини та відповідні їм правовідносини сторін, дійшов переконання про відсутність підстав для задоволення позову враховуючи наступне.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 є пенсіонером МВС України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIIIстаттю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.
Разом з тим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час судового розгляду було встановлено, що у 2017 році головою ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області було двічі 05 травня та 03 липня надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі щодо ОСОБА_4. Крім того аналогічну довідку головою ліквідаційної комісії УМВС України було надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області 16 березня 2018 року.
Отже, ліквідаційна комісія УМВС України в Миколаївській області, виконала вимоги передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», подавши відповідні довідки до ГУ ПФУ в Миколаївській області, а тому, як особа, що безпосередньо не здійснює перерахунок пенсії, не може бути зобов'язана відшкодувати майнову шкоду позивачу, з підстав зазначених ним у позові.
Листом №213-А-07 від 29.01.2018 року Головне управління ПФУ в Миколаївській області повідомило ОСОБА_4 про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Фактичний перерахунок пенсії позивача був проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області лише 16 березня 2018 року, що вбачається з досліджених у судовому засіданні Розрахунку на доплату пенсії за пенсійною справою №1403000550 та Перерахунку пенсії, а також не заперечується представником ГУ ПФУ в Миколаївській області. Сума, що підлягала до сплати після перерахунку становила 31358,61 грн..
Крім того з витягу з пенсійної справи, наданої відповідачем під час судового розгляду, вбачається, що ОСОБА_4 з квітня 2018 року пенсія виплачується у перерахованому розмірі у повному обсязі, а також частково проведена доплата до пенсії за попередній період.
У своїх позовних вимога ОСОБА_4 зазначив, що з вини ГУ ПФУ у Миколаївській області та ліквідаційної комісії УМВС України, було невчасно здійснено перерахунок пенсії, що призвело до спричинення йому майнової шкоди.
Згідно із статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 56 Конституції України визначено, що кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду передбачені нормами статті 1166 ЦК України, відповідно до якої шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала.
Спеціальні підстави відповідальності за шкоду, завдану незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування та посадової або службової особи вказаних органів при здійсненні ними своїх повноважень, визначені статтями 1173 та 1174 ЦК України.
Згідно із статтею 1173 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Відповідно до частини першої статті 1174 ЦК України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової або службової особи органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цієї особи.
За таких обставин, необхідною підставою для притягнення відповідачів до відповідальності у виді стягнення шкоди є факти неправомірних дій цього органу, прийняття ними незаконних рішень, наявності шкоди та причинного зв'язку між ними. При цьому неправомірність рішення, дій або бездіяльності органу державної влади має підтверджуватись доказами, які б відповідали вимогам ст.ст.77-80 ЦПК України, наприклад рішенням суду про визнання таких дій неправомірними, яке буде мати преюдиційне значення для справи про відшкодування шкоди.
Враховуючи диспозитивність цивільного судочинства, в межах заявлених позовних вимог, суд обмежений в праві надавати оцінку з приводу правомірності дій відповідачів.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на те, що позивачем не надано належних, допустимих та достатніх доказів того, що рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області про перерахунок його пенсії та виплату належних сум прийняте в інші терміни, не відповідає вимогам діючого законодавства та є неправомірним, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог до зазначеного відповідача.
Крім того, в зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог до Ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, суд не вбачає підстав для стягнення майнової шкоди з Держави в особі Державної казначейської служби України, оскільки позовні вимоги до останньої є похідними від інших позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 89,141,206,258,263-265,354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_4 до Ліквідаційної комісії управління МВС України в Миколаївській області, Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, держави в особі Державної казначейської служби України, третя особа - Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області в особі Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області про стягнення матеріальної шкоди - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Миколаївської області або через Заводський районний суд м. Миколаєва шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач: ОСОБА_4, народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Миколаєві, проживає за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач: Ліквідаційної комісії УМВС України в Миколаївській області, адреса розташування: м. Миколаїв, вул. Декабристів, 5.
Відповідач: Головного управління Пенсійного Фонду України в Миколаївській області, розташоване за адресою: м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1.
Відповідач: Державна казначейська служба України, розташована за адресою: м. Київ, вул. Бастіонна, 6.
Головуючий суддя І.В.Боброва