
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.09.2018 Справа №607/12909/18
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
головуючого судді Позняка В.М.,
за участю секретаря судового засідання Осів І.В., позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 пред'явив до суду позов до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, в якому просить скасувати постанову серії ЕАА № 453444 від 22 червня 2018 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, за ч. 3 ст. 121 КУпАП, та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Позов обґрунтовано тим, що оскаржуваною постановою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень, у зв'язку з порушенням ним вимог п.31.3.б ПДР України. Позивач вважає дану постанову незаконною та такою, що винесена з порушенням законодавства України, оскільки у постанові не зазначено обставин вчинення адміністративного правопорушення. Стосовно порушення п. 31.3.б ПДР України, вказує, що транспортний засіб, яким він керував, є спеціалізованим малотоннажним фургоном вантажопідйомністю до 3,5 тонн (маса без навантаження - 1165 кг, повна маса - 1700 кг), а для експлуатації таких транспортних засобів (вантажопідйомністю до 3,5 тонн) не є обов'язковим проведення технічного контролю, в тому числі не був обов'язковим станом на 22 червня 2018 року. З цих підстав просить скасувати оскаржувану постанову.
Ухвалою судді від 17 серпня 2018 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
В судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив його задовольнити.
У судове засідання представник відповідача не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Відзиву на позов та будь-яких інших письмових заперечень від відповідачів не надходило.
За вказаних обставин, відповідно до вимог ч. 3 ст. 205 КАС України, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу у відсутності відповідача.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази у справі, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕАА № 453444 від 22 червня 2018 року, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн. за те, що він 22 червня 2018 року о 12 год. 39 хв. в м. Тернополі по вул. Руська керував транспортним засобом, що не пройшов обов'язкового технічного контролю, чим порушив п. 31.3.б ПДР України.
Так, частина 3 статті 121 КУпАП, передбачає накладення адміністративного стягнення за керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов'язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.8 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху України (далі - ПДР України), затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10 жовтня 2001 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.1.1 ПДР України - ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п. 31.3.б ПДР України, забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов'язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов'язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 вказаного Закону, обов'язковому технічному контролю не підлягають: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років; 3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».
Аналогічні норми містяться у п. 1 Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2012 р. № 137.
Тобто, з вказаних норм законодавства вбачається, що легкові автомобілі підлягають обов'язковому технічному контролю лише у випадку, якщо вони використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку та мають строк експлуатації понад два роки, а вантажні автомобілі вантажопідйомністю до 3,5 тонни - лише у випадку, якщо вони мають строк експлуатації понад два роки.
Відповідно до абз. 5, 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно; автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
Аналогічні визначення міститься і в п. 1.10 Правил дорожнього руху України.
Згідно з п. 2.13 ПДР України, транспортні засоби належать до таких категорій: В - автомобілі, дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кілограмів (7700 фунтів), а кількість сидячих місць, крім сидіння водія, - восьми, состав транспортних засобів з тягачем категорії В та причепом, повна маса якого не перевищує 750 кілограмів.
Як вбачається з копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3 від 17 листопада 2015 року, транспортний засіб Citroen Nemo, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, 2010 року випуску, з повною масою 1700 кг, належить до категорії «В», тип - «спеціалізований вантажний фургон малотонажний».
Таким чином, враховуючи те, що автомобіль Citroen Nemo, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, за типом є спеціалізованим вантажним фургоном, тобто за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів, тому відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 1.10 Правил дорожнього руху України, даний транспортний засіб є вантажним автомобілем.
При цьому, його повна маса становить 1700 кг (малотоннажний фургон).
Окрім того, як вбачається з свідоцтва про реєстрацію вищевказаного транспортного засобу, перша реєстрація автомобіля Citroen Nemo, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, була здійснена 17 листопада 2015 року, тобто строк експлуатації транспортного засобу станом на 22 червня 2018 року перевищував два роки.
Таким чином, враховуючи те, що, як встановлено судом, 22 червня 2018 року ОСОБА_1 керував транспортним засобом Citroen Nemo, д.н.з. НОМЕР_1, який є вантажним автомобілем та строк експлуатації якого перевищував два роки, тому у відповідності до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» такий транспортний засіб підлягав обов'язковому технічному контролю, однак станом на день винесення оскаржуваної постанови такого контролю не пройшов, чим порушив вимоги п. 31.3.б ПДР України.
Таким чином, на підставі доказів, які містяться в матеріалах адміністративної справи, судом встановлено правомірність оскаржуваної постанови, оскільки в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП.
Враховуючи те, що позивачем порушені вимоги ПДР України, відповідач, притягнувши його до відповідальності, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Підстав для скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення відносно позивача відсутні, тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі наведено та, керуючись ст.ст. 9, 122, 247, 251, 258, 280, 288, 289 КУпАП, Правилами дорожнього руху України, затвердженими постановою КМ України № 1306 від 10 жовтня 2001 року, Законами України «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт», ст.ст. 9, 19, 20, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2) до Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції (м. Тернопіль, вул. Котляревського, 24, ЄДРПОУ - 40108646) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня проголошення судового рішення.
Головуючий суддяВ. М. Позняк