Рішення № 76630593, 10.09.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2018
Номер справи
823/2559/18
Номер документу
76630593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2018 року справа № 823/2559/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Руденко А.В.,

за участю:

секретаря - Сачинської В.С.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Топора А.І. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Костянтинівська сільська рада Смілянського району Черкаської області про зобов'язання надати висновок,-

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Черкаської обласної державної адміністрації, в якому просить зобов'язати відповідача надати висновок щодо відповідності проекту рішення "Про добровільне об?єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об?єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка" Конституції та законам України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Костянтинівська сільська рада прийняла рішення №24-1/VІІ від 28.03.2018 "Про схвалення проекту рішення сільської ради "Про добровільне об?єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смялнського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об?єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка". На виконання частини 4 статті 7 Закону України "Про добровільне об?єднання територіальних громад" 29.03.2018 було подано звернення до Черкаської обласної державної адміністрації з проханням надати висновок щодо відповідності проекту рішення Конституції та законам України. В порушення десятиденного строку, передбаченого цією ж статтею вказаного Закону Черкаська обласна державна адміністрація такого висновку не надала.

23 липня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову та зазначає, що обов'язок Черкаської обласної державної адміністрації щодо підготовки висновку, який затверджується розпорядженням голови обласної державної адміністрації, наступив би у випадку надання проекту рішення щодо об'єднання Костянтинівської сільської ради із іншою сільською суміжною радою, а не селами, які вже входять до юрисдикції Костянтинівської сільської ради.

14 серпня 2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що відповідач визнає дотримання законодавчо встановленого порядку добровільного об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об?єднану територіальну громаду. В даному випадку відповідач допустив бездіяльність, оскільки відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» мав протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад підготувати відповідний висновок та затвердити його розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

17 серпня 2018 року до суду надійшли заперечення відповідача, в яких зазначено, що після надходження подання Костянтинівської сільської ради Смілянського району Черкаської області щодо добровільного об'єднання територіальної громад Черкаською обласною державною адміністрацією були вчинені дії, передбачені статтею 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а саме: розглянуто документи та повернено їх на доопрацювання листом від 19.04.2018 №01/01-23/2182. Відповідач зазначає, що у вказаному законі немає чітко визначеного строку, впродовж якого обласна державна адміністрація повертає проект рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад на доопрацювання, так само як і немає чітко визначеної форми відповіді, на підставі якої відбувається повернення проекту на доопрацювання, чи її змісту.

Ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі від 09.07.2018 до участі у справі залучена третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Костянтинівська сільська рада Смілянського району Черкаської області, яка письмових пояснень не надала. Згідно із заявою, поданою до суду 31.08.2018, просила розглядати справу за відсутності її представника.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення адміністративного позову.

Заслухавши вступне слово позивача та представника відповідача, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Рішенням Костянтинівської сільської ради від 27.12.2017 №19-1/VII затверджено Статути територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області. Статути територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області пройшли державну реєстрацію відповідно до чинного законодавства України, що підтверджується Статутами територіальних громад вказаних сіл (а.с. 13-49) та свідоцтвами про державну реєстрацію територіальних громад №3, №4 та №5 від 13.02.2018 (а.с. 50-52).

Згідно з листами від 28 грудня 2017 року (а.с. 53-55) членами територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске в порядку місцевої ініціативи було подано пропозицію щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області у Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка. Позивач ОСОБА_1 є одним із членів територіальної громади с. Плоске, який ініціював добровільне об'єднання вказаних територіальних громад.

20 січня 2018 року у селах Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області були проведені громадські обговорення ініціативи добровільного об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області у Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка.

За наслідками громадських обговорень пропозиція добровільного об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області у Костянтинівську сільську територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка була підтримана жителями територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске.

19 лютого 2018 року Костянтинівською сільською радою прийнято рішення від 19.02.2018 №22-1/VII «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка», та рішення від 19.02.2018 №22-2/VII «Про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад».

Спільна робоча група з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад на своєму засіданні розробила проекти рішень та подала їх сільському голові.

Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» Костянтинівський сільський голова призначив обов'язкове громадське обговорення підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

17 березня 2018 року у територіальних громадах сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області відбулися громадські обговорення підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад. Проекти рішень були обговорені, схвалені та рекомендовані сільському голові для винесення їх на розгляд сільської ради.

Враховуючи результати громадських обговорень, Костянтинівська сільська рада прийняла рішення від 28.03.2018 №24-1/VII «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка», підготовлене спільною робочою групою.

29 березня 2018 року Костянтинівська сільська рада звернулась до Черкаської обласної державної адміністрації із поданням від 28.03.2018, в якому просила надати висновок щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення від 28.03.2018 №24-1/VII «Про схвалення проекту рішення сільської ради «Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка».

Листом від 19.04.2018 №01/01-23/2182 Черкаська обласна державна адміністрація повідомила Костянтинівську сільську раду про відсутність підстав для надання висновку на відповідність Конституції та законам України наданого проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад з посиланням на пункт 1 частини першої статті 2 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад». В листі також зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 3 вказаного Закону суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Пунктом 2 частини першої статті 4 вказаного Закону визначено, що територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

З метою отримання висновку відповідача щодо відповідності Конституції та законам України проекту рішення від 28.03.2018 №24-1/VII «Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром у селі Костянтинівка», позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями.

Частина 1 статті 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади в порядку, встановленому законом, можуть об'єднуватися в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

Під час судового розгляду справи встановлено, що села Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області внесені до Державного класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України та кожне село має окремий код: Будки (7123783002), Костянтинівка (7123783001), «Плоске (7123783003).

Також у селах Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області зареєстровані територіальні громади, що підтверджується Статутами територіальних громад вказаних сіл (а.с. 13-49) та свідоцтвами про державну реєстрацію територіальних громад №3, №4 та №5 від 13.02.2018 (а.с. 50-52).

Відтак, територіальні громади сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області наділені правом об'єднуватися в одну сільську територіальну громаду,

Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об'єднаних територіальних громад, врегульовані Законом України №157-VIII від 05.02.2015 "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (далі - Закон №157-VIII).

Відповідно до ст. 3 Закону №157-VIII суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Об'єднана територіальна громада, адміністративним центром якої визначено місто, є міською територіальною громадою, центром якої визначено селище, - селищною, центром якої визначено село, - сільською.

Порядок добровільного об'єднання територіальних громад врегульовано розділом ІІ Закону №157-VIII.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону №157-VIII ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи.

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування (ч. 2 ст. 5 Закону №157-VIII).

Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону №157-VIII сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою (ч. 4 ст. 5 Закону №157-VIII).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 6 Закону №157-VIII сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об'єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди.

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону №157-VIII у разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад та інформує про це Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласну раду, обласну державну адміністрацію.

Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується.

Утворення спільної робочої групи є початком процедури добровільного об'єднання територіальних громад.

Згідно з ч. 4 ст. 6 Закону №157-VIII спільна робоча група готує проекти відповідних рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 7 Закону №157-VIII проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об'єднаної територіальної громади та її найменування; 3) план організаційних заходів щодо добровільного об'єднання територіальних громад.

Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад.

Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.

Частина 3 статті 7 Закону №157-VIII передбачає, що схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад у п'ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

Відповідно до ч. 4 ст. 7 Закону №157-VIII рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад готує відповідний висновок, що затверджується постановою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, розпорядженням голови обласної державної адміністрації.

Згідно з ч. 5 ст. 7 Закону №157-VIII у разі відповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України сільські, селищні, міські ради приймають рішення про добровільне об'єднання територіальних громад або про проведення місцевого референдуму щодо підтримки об'єднання територіальних громад.

Частина 6 статті 7 Закону №157-VIII визначає, що у разі встановлення невідповідності проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна державна адміністрація повертає його на доопрацювання у порядку, встановленому цим Законом.

Відтак, згідно вказаних приписів за наслідками розгляду проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад обласна державна адміністрація протягом 10 робочих днів з дня отримання такого проекту готує висновок про відповідність проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад Конституції та законам України, який затверджується розпорядженням голови обласної державної адміністрації, а у разі встановлення такої невідповідності повертає проект рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад повертає на доопрацювання.

Судом встановлено, що за наслідками розгляду подання позивача від 28.03.2018 про надання висновку щодо відповідності проекту рішення Конституції та законам України відповідачем надано відповідь у формі листа від 19.04.2018 №01/01-23/2182 про відсутність підстав для надання висновку на відповідність Конституції та законам України наданого проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад з посиланням на пункт 1 частини першої статті 2 Закону. В листі також зазначено, що відповідно до ч. 1 ст. 3 вказаного Закону №157-VIII суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст. Пунктом 2 частини першої статті 4 вказаного Закону визначено, що територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

П. 1 ч. 1 ст. 2 Закону №157-VIII передбачає, що добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням принципу конституційності та законності.

Згідно ч. 1 ст. 3 Закону №157-VIII суб'єктами добровільного об'єднання територіальних громад є суміжні територіальні громади сіл, селищ, міст.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону №157-VIII добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов: територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися.

Разом з цим, у судовому засіданні представник відповідача вказав, що проект рішення про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області повернуто на доопрацювання на тій підставі, що територіальні громади вказаних сіл входять в одну сільську раду - Костянтинівську сільську раду, при цьому Закон №157-VIII не передбачає добровільне об'єднання таких територіальних громад. Як спосіб доопрацювання зазначив утворення Черкаською обласною радою окремих сільських рад у територіальних громадах сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області з послідуючим їх об'єднанням відповідно до Закону №157-VIII.

Оцінюючи доводи відповідача, суд виходить з таких міркувань.

Порядок добровільного об'єднання територіальних громад передбачає вчинення конкретних дій і їх послідовність, які складають у своїй сукупності процедуру об'єднання територіальних громад, і врегульований ст.ст. 5-7 Закону №157-VIII. Відтак, доопрацювання проекту рішення про добровільне об'єднання територіальних громад можливе лише у разі порушення процедури, визначеної вказаним Законом, у разі, коли порушення процедури можливо усунути і повторно звернутись до обласної державної адміністрації за відповідним висновком.

Як встановлено судом, повернення проекту рішення Костянтинівської сільської ради відбулось з підстав, які не відносяться до порядку (процедури) добровільного об'єднання територіальних громад, тому повернення на доопрацювання в такому випадку неможливе.

Ст. 4 Закону №157-VIII передбачає основні умови добровільного об'єднання територіальних громад.

Так, згідно ч. 1 вказаної статті добровільне об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов:

1) у складі об'єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;

2) територія об'єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об'єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об'єдналися;

3) об'єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;

4) при прийнятті рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об'єднаної територіальної громади;

5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об'єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об'єднання.

Невиконання вказаних умов у судовому засіданні не встановлено.

Щодо представництва інтересів територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка та Плоске Костянтинівською сільською радою суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

П. 6 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України у територіальних громадах, що складаються з жителів кількох населених пунктів, вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, а також сільських, селищних, міських голів проводяться за нині діючим адміністративно-територіальним устроєм.

На час розгляду справи закон про адміністративно-територіальний устрій України не прийнятий, відтак, Костянтинівська сільська рада здійснює представництво інтересів окремих територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка та Плоске.

Таким чином, рішення Костянтинівської сільської ради від 19.02.2018 №22-1/V11 про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад є рішенням органу місцевого самоврядування, прийнятим від імені кожної з територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка та Плоске, і є рішенням сільських рад в розумінні частини 3 статті 7 Закону №157-VIII.

Стаття 140 Конституції України визначає, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Згідно ст. 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вказані обставини суд вважає бездіяльність відповідача щодо складання відповідного висновку про відповідність Конституції та законам України проекту рішення про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка та Плоске та його затвердження розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації протиправною, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, судові витрати позивача по сплаті судового збору у сумі 704 грн. 80 коп. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( с. Плоске, Смілянський район, Черкаська область, 20700, індивідуальний код НОМЕР_4) задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської обласної державної адміністрації (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668) щодо надання Костянтинівській сільській раді Смілянського району Черкаської області (вул. К.Вишневецького, 169а, с. Костянтинівка, Смілянський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 263757886) висновку щодо відповідності проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром в с. Костянтинівка» Конституції та законам України.

Зобов'язати Черкаську обласну державну адміністрацію (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668) надати Костянтинівській сільській раді Смілянського району Черкаської області (вул. К.Вишневецького, 169а, с. Костянтинівка, Смілянський район, Черкаська область, код ЄДРПОУ 263757886) висновок щодо відповідності проекту рішення «Про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Будки, Костянтинівка, Плоске Смілянського району Черкаської області в Костянтинівську сільську об'єднану територіальну громаду з центром в с. Костянтинівка» Конституції та законам України протягом 10 днів від дати набрання рішенням суду законної сили.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської обласної державної адміністрації (бул. Шевченка, 185, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 00022668) на користь ОСОБА_1 (с. Плоске, Смілянський район, Черкаська область, 20700, індивідуальний код НОМЕР_4) витрати зі сплати судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складенням повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 20 вересня 2018 року.

Суддя А.В. Руденко