
Дата документу 21.09.2018
Справа № 320/9219/17
Провадження № 6-а/320/36/18
УХВАЛА
Іменем України
21 вересня 2018 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Горбачової Ю.В.,
з секретарем с/з Луценко П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мелітополі заяву ОСОБА_2 про розгляд звіту ГУ ПФУ в Запорізькій області про виконання рішення суду від 22 березня 2018 року в адміністративній справі № 320/9219/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року адміністративний позов задоволено, визнанобездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки № 86/10549 від 01.12.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Запорізькій області протиправною. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки № 86/10549 від 01.12.2017 рокупро розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Запорізькій області, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з усіма призначеними йому преміями та надбавками згідно чинного законодавства. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на користь держави судовий збір у сумі 640 гривень 00 копійок. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подати в десятиденний термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду.
Дане рішення суду набрало законної сили 24 квітня 2018 року.
17 травня 2018 року до Мелітопольського міськрайонного суду надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомляє суд про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 по 30.04.2018 здійснено 11.04.2018 та донараховано 48849,93 грн. До перерахунку розмір пенсії становив 2815,00 грн., після перерахунку розмір пенсії склав 4642,99 грн. Донарахована сума виплачена з урахуванням вимог постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», а саме: за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в сумі 5957,56 грн. - виплачено, а за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 в сумі 42892,37 грн. - буде виплачена протягом 2019-2021 рр. Таким чином, ГУ ПФУ в Запорізькій області вважає, що рішення суду виконане повністю.
31 травня 2018 року стягувач ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою по розгляд звіту про виконання судового рішення, в якому вказує на те, що рішення суду відповідачем не виконане, оскільки перерахунок його пенсії відбувся не згідно рішення суду, а на підставі постанови КМУ від 21.02.2018 №103, яка не може і не мала бути застосована при здійсненні перерахунку його пенсії з тих підстав, що на момент настання права на перерахунок пенсії 01.01.2016 вона не діяла і не може регулювати правовідносини, які мали місце в період з 01.01.2016 по 01.03.2018. Крім того, вважає, що згадана постанова КМУ суперечить вимогам Конституції України та ЗУ №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також позивач вважає, що провівши перерахунок його пенсії, відповідач порушив його набуті права, тому що не врахував надбавки, на які він набув права при призначенні пенсії та про урахування яких суд вказав у своєму рішенні від 22.03.2018 року. Позивач вказує, що не виконавши рішення суду, відповідач продовжує порушувати його набуті права. У зв'язку з чим позивач просить розглянути звіт про виконання рішення суду у відкритому судовому засіданні, зобов'язати відповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області відповідно до ч.2 ст. 256 КАС України негайно виконати рішення суду по справі № 320/9219/17 та притягнути до відповідальності відповідно до ч.ч.2,3 ст. 382 КАС України за невиконання рішення суду начальника ГУ ПФУ в Запорізькій області.
В судове засідання заявник не з'явився, надавши заяву про розгляд звіту про виконання судового рішення без його участі, наполягає на задоволенні своїх вимог.
Представник ГУ ПФУ в Запорізькій області в судове засідання не з'явився, надавши до суду заперечення проти заяви ОСОБА_2 про розгляд звіту, в яких просить відмовити у задоволенні Заяви в повному обсязі та судовий розгляд проводити без його участі. У своїх запереченнях представник відповідача посилається на те, що рішення суду від 22.03.2018 Головним управлінням виконане. За період з 01.01.2016 по 30.04.2018 ОСОБА_2 донараховано 48 849,93 грн. Донарахування та виплата здійснені 11.04.2018. Також представник відповідача зазначив, що перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_2 здійснена відповідно до вимог п.3 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою, у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми. Таким чином, виплата донарахованої ОСОБА_2 пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року повинна здійснюватися за рахунок Державного бюджету, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду. Крім того, порядок виплати пенсії в рішення суду не зазначено, а тому відповідач діяв в межах чинного законодавства, відповідно до вимог постанови КМУ №103, яка на момент виконання судового рішення вже діяла.
У зв'язку з неявкою сторін у судове засідання, згідно ч. 4 ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши доводи сторін та матеріали розглянутої справи, судом встановлено, що вимоги позивача ОСОБА_2 щодо розгляду звіту про виконання судового рішення є обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається зі звіту про виконання судового рішення та заперечень на Заяву ОСОБА_2, які подані представниками ГУ ПФУ в Запорізькій області, перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_2 була здійснена 11.04.2018 року відповідно до вимог п.3 постанови КМУ №103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103). Рішення Мелітопольського міськрайоного суду набрало законної сили 24.04.2018 та отримано ГУ ПФУ в Запорізькій області - 12.05.2018. Тобто проведення перерахунку пенсії відбулося ще до того, як рішення набрало законної сили та було отримано відповідачем. Даний факт свідчить про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_2 здійснювався не на виконання судового рішення, а на виконання Постанови КМУ №103.
На думку суду відповідач таким чином намагається видати поточний перерахунок пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ №103 за виконання судового рішення.
Крім того, суд погоджується з доводами заявника ОСОБА_2 про те, що його право на перерахунок пенсії та її отримання виникло ще з 1 січня 2016 року, тобто ще до прийняття Постанови КМУ №103, а тому вона не може регулювати правовідносини, які мали місце в період з 01.01.2016 по 01.03.2018, оскільки на той час діяли інші законодавчі акти, які врегульовували дані правовідносини.
У своєму рішенні від 22 березня 2018 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області зазначив, що перерахунок та виплату пенсії відповідач зобов'язаний здійснити відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» та довідки № 86/10549 від 01.12.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Запорізькій області, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру, з усіма призначеними йому преміями та надбавками згідно чинного законодавства.
Однак, як вбачається з представленого розрахунку пенсії, відповідач не здійснив перерахунок пенсії відповідно до законодавчих актів, на які вказав суд у своєму рішенні, а виконав перерахунок пенсії згідно Постанови КМУ №103, яка не повинна була застосовуватись при виконанні судового рішення, оскільки на час виникнення між сторонами спірних правовідносин, вона не діяла і суд, прийнявши рішення, здійснив пряму вказівку про застосування конкретних нормативних актів України та певних статей законів України, на підставі яких необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу.
До того ж, суд послався у рішенні про необхідність урахування при перерахунку пенсії всіх призначених йому премій та надбавок згідно чинного законодавства. Але, як вбачається з представленого перерахунку позивачу безпідставно був зменшений розмір премії з 15%, на який він набув право та який застосовувався при призначенні пенсії, до 2,05%. Також при перерахунку пенсії відповідачем безпідставно не були враховані надбавки, на які позивач набув право та які не є скасовані на час здійснення перерахунку: надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 9% та надбавка за особливо важливі завдання - 43%. Вказані надбавки враховувалися при призначенні пенсії позивачу, оскільки мали постійний характер та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. 2. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У відповідності до вимог ч.2 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 вищевказаної статті передбачено, що половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.
Згідно ч.4 ст. 382 КАС України питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Таким чином, під час розгляду звіту про виконання рішення суду від 22.03.2018 року по справі № 320/9219/17 встановлено, що вказане рішення не виконане відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, що відповідає за його виконання, а тому суд вважає обґрунтованим та законним клопотання позивача про накладення штрафу на керівника цього суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 248, 382 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_3, як керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року по справі № 320/9219/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області про визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, штраф в сумі двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 35240 (тридцять п'ять тисяч двісті сорок) гривень, шляхом стягнення з начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 17620 (сімнадцять тисяч шістсот двадцять) гривень та до Державного бюджету України - 17620 (сімнадцять тисяч шістсот двадцять) гривень.
Роз'яснити керівнику Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, що відповідно до ч.5 ст. 382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області новий строк для подання звіту про належне виконання рішення Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 22 березня 2018 року по справі № 320/9219/17 протягом 30 діб з дня набрання даною ухвалою законної сили.
Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги у 15-денний строк з дня її складання.
СУДДЯ: Ю.В. Горбачова