Рішення № 76629533, 20.09.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
813/2948/18
Номер документу
76629533
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/2948/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2018 року м. Львів

15 год. 18 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю., представниці позивача Луки Г.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керівника Городоцької місцевої прокуратури Львівської області, в інтересах держави, до Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій, -

у с т а н о в и в:

Керівник Городоцької місцевої прокуратури Львівської області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області про визнання протиправною бездіяльності Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області щодо невиконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області № 297 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» від 25.07.2016 року; зобов'язання відповідача офіційно оприлюднити рішення № 297 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» від 25.07.2016 року, у встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

Підставою позову є протиправна бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо оприлюднення рішення № 297 від 25.07.2016, таке досі не набрало законної сили та не може застосовуватися. Цими протиправними діями (бездіяльністю) відповідача заподіюється істотна шкода інтересам територіальної громади с. Угри та державі у цілому, оскільки така має наслідком невірне визначення та неповне надходження плати за землю. З врахуванням викладеного, на підставі ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», а також відсутністю органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції, а бездіяльність відповідача зумовлює неналежне економічне регулювання земельних правовідносин, що має наслідком неналежне визначення розміру плати за землю та неповне надходження коштів з плати за землю комунальної власності до місцевого бюджету, керівник Городоцької місцевої прокуратури Львівської області звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою суду від 13.07.2018 відкрито спрощене позовне провадження у даній адміністративній справі, з викликом сторін.

Ухвалою суду від 20.09.2018 задоволено клопотання позивача та закрито провадження в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача офіційно оприлюднити рішення № 297 від 25.07.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» у встановленому ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» порядку.

З врахуванням викладеного, в межах цієї справи оскаржується протиправна бездіяльність відповідача щодо невиконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області № 297 від 25.07.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області».

Представниця позивача позов підтримала повністю, просила такий задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про дату час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Згідно з заявою за вх. № 3457ел від 17.09.2018, яка носить інформаційний характер через відсутність електронного цифрового підпису відповідача, відповідач просив розглянути цю справу за відсутності його уповноваженого представника.

Крім вказаного, до суду надійшла заява за вх. № 27306 від 31.08.2018 про визнання позову для примирення сторін. Разом з тим, оскільки представниця відповідача проти вказаного заперечила, пояснила, що примирення є неможливим, ухвалою суду від 20.09.2018 у задоволенні цієї заяви відмовлено.

Суд заслухав пояснення представниці позивача, розглянув і дослідив подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив таке.

Угрівська сільська рада зареєстрована 16.04.2002, місцезнаходження: 81553, Львівська область, Городоцький район, с. Угри; ідентифікаційний код юридичної особи: 043374737 (а.с.18).

25.07.2018 Угрівська сільська рада Городоцького району Львівської області (7 сесія 7 скликання) прийняла рішення № 297 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» (а.с.16).

21.05.2018 на виконання завдання прокуратури Львівської області щодо вивчення законності у сфері дотримання вимог земельного законодавства на території Городоцького району, зокрема щодо визначення розміру орендної плати за землю державної та комунальної власності, позивач звернувся до відповідача із запитом за № 05/25-395вих.18, у якому просив у можливі стислі строки надати інформацію про проведення нормативної грошової оцінки земель в межах населених пунктів, а також належним чином завірені копії рішень із вказаних питань, з долученням підтверджуючих документів про офіційне оприлюднення таких в установленому порядку (а.с.14).

19.06.2018 за № 762 відповідачем не надано відповідь, в тому числі, про те, що повідомлення про прийняття рішення про затвердження нової нормативно-грошової оцінки земель с. Угри Городоцького району Львівської області опубліковано у газеті «Народна думка» № 11 (2069) від 24.03.2017 (а.с.15)

Оскільки, на переконання позивача, відповідач зумовлює неналежне економічне регулювання земельних відносин що призводить до неналежного визначення розміру плати за землю та неповного надходження коштів з плати за землю до місцевого бюджету.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

Згідно з приписами ч. 1 вказаної статті, органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.

Відповідно до п. 21 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Частиною 4 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що рішення рад, зазначених у вказаній статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, визначені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 ст. 271 Податкового кодексу України визначено, що рішення ради - щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Згідно з ч. 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти органів посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це:

-прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання;

-прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

З врахуванням викладеного, рішення органу місцевого самоврядування про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель має визначальні ознаки регуляторного акта. Зокрема, таке рішення є, офіційним письмовим документом, що прийнятий уповноваженим регуляторним органом та окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських та адміністративних відносин.

Вказане узгоджується з висновками викладеними Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 16.06.2016 року у справі №492/311/15-а та постанові від 15.11.2016 року у справі №349/1491/14-а.

Отже, рішення Угрівської сільської ради № 297 від 25.07.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» є регуляторним актом, на яке поширюються положення Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», зокрема, в частині процедури його прийняття та оприлюднення.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 вказаного Закону, регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Таким чином, рішення відповідача, як регуляторний акт, підлягало обов'язковому оприлюдненню в друкованих засобах масової інформації.

Разом з тим, судом встановлено, що таке не оприлюднене, в засобах масової інформації не опубліковувалося (в тому числі, в районній газеті та на сайті).

Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» № 9 від 01.11.1996 року, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, однак не доведені до відома населення у встановленому законом порядку, згідно з ч. 2 ст. 57 Конституції України, є нечинними та не можуть застосовуватись.

З врахуванням наведеного, оскільки відповідачем не надано доказів своєчасного оприлюднення відповідного рішення, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиконання вимог чинного законодавства України щодо офіційного оприлюднення регуляторного акту, а саме - рішення № 297 від 25.07.2016 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 78 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до положень ч. 2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивачем таких витрат не понесено (експертизи не призначались, свідків не залучено), судові витрати з відповідача стягувати не слід.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області щодо невиконання вимог ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» про офіційне оприлюднення регуляторного акту - рішення Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області № 297 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель с. Угри Угрівської сільської ради Городоцького району Львівської області» від 25.07.2016 року.

3. Судові витрати з відповідача не стягувати.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 24.09.2018 року.

Суддя Качур Р.П.