
3.7.2
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
18 вересня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1404/18
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - Лигін О.Ю. (витяг з ЄДР від 25.05.2018 № 1004021627)
від відповідача - Сухова Г.В. (довіреність від 10.01.2018 № 34/05/14-18)
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні справу
за позовом приватного підприємства "Сєвєродонецьке Комфорт-Авто"
до Державної служби України з безпеки на транспорті
про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та стягнення суми сплаченого штрафу,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» (далі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач), в якому позивач з урахуванням уточненої позовної заяви від 20 червня 2018 року б/н (арк. спр. 34-35) просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн;
- стягнути з відповідача суму сплаченого штрафу у розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 08 лютого 2018 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Луганській області проведено рейдову перевірку транспортного засобу MERCEDES-BENZ, номерний знак НОМЕР_2, на предмет додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт від 08 лютого 2018 року № 012508. Відповідно до акта від 08 лютого 2018 року № 012508 виявлено, що під час здійснення пасажирських перевезень легковими автомобілями на замовлення перевізник не забезпечив наявності у водія копії договору із замовником.
04 квітня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову № 001236 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» позивач скористався своїм правом на оскарження постанови та звернувся зі скаргою до Державної служби України з безпеки на транспорті. Листом від 11 травня 2018 року № 3989/03/15-18 відповідач залишив скаргу позивача без задоволення, а постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн - без змін.
З метою запобігання вживання заходів примусового виконання в рамках виконавчого провадження з примусового виконання постанови Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн, позивачем 01 червня 2018 року сплачено штраф у розмірі 1700,00 грн на реквізити, зазначені в оскаржуваній постанові, про що свідчить копія квитанції № 0.0.1050621418.1.
Позивач вважає постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн протиправною, законодавчо та доказово необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню.
Позивач зазначає, що є самостійним господарюючим суб'єктом, має права юридичної особи, володіє окремим майном. Підприємство має у власності автомобіль, державний номерний знак НОМЕР_2, який використовує як таксі. Зазначений автомобіль обладнаний відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1001.
08 лютого 2018 року під час проведення рейдової перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки в Луганській області автомобіль, державний номерний знак НОМЕР_2, не використовувався для здійснення перевезень пасажирів на замовлення, а використовувався як таксі. Водієм автомобілю були надані усі необхідні документи та пояснення. Однак, ігноруючи пояснення водія та наявні документи, співробітники відповідача безпідставно зробили висновки, що автомобіль працює в режимі «на замовлення» без необхідних документів.
Частиною першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Оскільки позивачем оскаржується правомірність постанови Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн, то у нього виникає право на висування вимоги про стягнення з відповідача коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправним рішенням.
З посиланням на норми частини другої статті 19 Конституції України, статей 1, 39 Закону України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт», пунктів 1, 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567, та підпункти 1, 6 пункту 16 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1001, позивач вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскаржувану постанову, а сплачений позивачем штраф у розмірі 1700,00 грн таким, що підлягає поверненню.
Державна служба України з безпеки на транспорті позов не визнала, про що подала відзив на позовну заяву від 05 вересня 2018 року б/н, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 58-64). Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 08 лютого 2018 року співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області проведено рейдову перевірку позивача на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у Луганській області відповідно до направлення на перевірку від 06 лютого 2018 року № 009532. Під час перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ (реєстраційний номер НОМЕР_2) виявлено порушення - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами перевірки Управлінням Укртрансбезпеки у Донецькій області складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08 лютого 2018 року № 012508, в якому зафіксовано порушення законодавства про автомобільний транспорт. Водія транспортного засобу ознайомлено з актом та запропоновано надати пояснення.
Справа про порушення законодавства про автомобільний транспорт розглядалась в присутності представника позивача та з урахуванням наданих ним пояснень щодо підстав складеного акта від 08 лютого 2018 року № 012508.
У подальшому, відповідно до вимог чинного законодавства, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області за порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Також відповідач звернув увагу суду, що твердження позивача про те, що 08 лютого 2018 року у водія транспортного засобу MERCEDES-BENZ (реєстраційний номер НОМЕР_2) у наявності були всі необхідні документи, не відповідає дійсності. Так, транспортний засіб MERCEDES-BENZ (реєстраційний номер НОМЕР_2), який належить позивачу, в порушення вимог статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», 08 лютого 2018 року ознак таксі не мав. На підставі цього посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області водію було запропоновано надати копію договору із замовником послуг. Серед наданих водієм документів, копії договору із замовником не було.
З урахуванням викладеного представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Ухвалою від 29 травня 2018 року позовну заяву приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 20-21).
Ухвалою від 13 червня 2018 року приватному підприємству «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» продовжено строк для усунення недоліків (арк. спр. 30-31).
21 червня 2018 року позивачем до суду надано уточнений адміністративний позов, приведений у відповідність з вимогами статей 160, 161 КАС України (арк. спр. 34-36).
Ухвалою від 26 червня 2018 року відкрито провадження у справі, визначено, що справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, призначено судове засідання у справі на 18 липня 2018 року о 13 год. 30 хв. (арк. спр. 1-3).
Ухвалою від 18 липня 2018 року у зв'язку з надходженням від обох сторін клопотань про надання їм часу для примирення, провадження у справі зупинено до 11 вересня 2018 року (арк. спр. 54).
Ухвалою від 11 вересня 2018 року поновлено провадження у справі (арк. спр. 78).
У судовому засіданні, призначеному на 11 вересня 2018 року, оголошено перерву до 18 вересня 2018 року до 13 год. 30 хв. (арк. спр. 81-82).
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в уточненому адміністративному позові від 20 червня 2018 року б/н.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, надала пояснення, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву від 05 вересня 2018 року б/н (арк. спр. 58-64).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
Приватне підприємство «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» (ідентифікаційний код 36077806) є юридичною особою, зареєстрованою 16 вересня 2008 року, місцезнаходженням якої є Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Танкистів, буд. 27, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 25 травня 2018 року за № 1004021627, основним видом діяльності є 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт (арк. спр. 15-17).
08 лютого 2018 року відповідно до графіку проведення рейдових перевірок Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на період з 05 лютого 2018 року по 11 лютого 2018 року, затвердженого наказом Державної служби України з безпеки на транспорті від 01 лютого 2018 року № 94, та направлення на рейдову перевірку від 06 лютого 2018 року № 009532 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області на а/д М-03 «Київ-Харків-Довжанський», км 673+100м проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, під час виїзду з підприємств та місць стоянки (арк. спр. 65-67, 68).
За результатами рейдової перевірки складено акт від 08 лютого 2018 року № 012508, дослідженням якого встановлено, що за результатами перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ (реєстраційний номер НОМЕР_2), що належить приватному підприємству «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто», під керуванням водія ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, документ, що посвідчує особу водія - посвідчення водія НОМЕР_1, видане Луганським МРЕВ 10 травня 1990 року, виявлено порушення - під час надання послуг з перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення перевізник не забезпечив наявності у водія транспортного засобу копії договору із замовником, чим порушив статтю 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» (арк. спр. 71).
Листом від 19 березня 2018 року за № 80 приватне підприємство «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» надіслало на адресу Управління Укртрансбезпеки у Луганській області заперечення до акта від 08 лютого 2018 року № 012508, в яких зазначило, що відповідно до положень статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» наявність у водія таксі договорів із замовниками не передбачена (арк. спр. 72).
Відповідно до пункту 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567), позивача запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень, що підтверджено підписом представника приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» на листі-повідомленні Управління Укртрансбезпеки у Луганській області (арк. спр. 70).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до позивача за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: копії договору з замовником, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн (арк. спр. 28, 69).
Листом від 11 травня 2018 року № 3989/03/15-18 відповідач залишив скаргу позивача без задоволення, а постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн - без змін (арк. спр. 9).
01 червня 2018 року приватним підприємством «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» сплачено штраф у розмірі 1700,00 грн на реквізити, зазначені в постанові Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236, про що свідчить копія квитанції № 0.0.1050621418.1 (арк. спр. 27).
На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, до матеріалів справи надано копії таких документів: ліцензії серія АЕ № 422837, виданої Державною інспекцією України з безпеки на транспорті 10 червня 2014 року, зокрема, на право здійснення господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом (внутрішні перевезення пасажирів на таксі, внутрішні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення), наказу від 28 лютого 2017 року № 18/к про прийняття ОСОБА_3 на роботу з 01 березня 2017 року водієм автотранспортних засобів, посвідчення водія ОСОБА_3 від 10 травня 1990 року НОМЕР_1, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI реєстраційний номер НОМЕР_2, акта № 14 такс. ввода в експлуатацію таксометра на автомобіль НОМЕР_3, встановленого 14 квітня 2017 року, протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу від 01 лютого 2018 року № 00511-00231-18, полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 30 листопада 2017 року № АМ/1732346 (арк. спр. 40, 41, 42, 43, 45, 85, 86).
Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 (далі - Положення), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства) (тут і надалі посилання на норми Положення наводяться у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з підпунктами 1, 3 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України (підпункт 2 пункту 5 Положення); здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (підпункт 19 пункту 5 Положення).
Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, у тому числі й Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), який відповідно до статті 3 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (тут і надалі посилання на норми Закону наводяться у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з статтею 1 Закону № 2344-III у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні:
автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату;
автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно;
замовник транспортних послуг - юридична або фізична особа, яка замовляє транспортні послуги з перевезення пасажирів чи/та вантажів;
перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення - перевезення пасажирів легковим автомобілем загального призначення, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу чи на обумовлений термін обслуговування, у якому визначають умови обслуговування, вартість послуги, термін її виконання та інші положення за домовленістю сторін;
рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту);
таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Частиною першою статті 35 Закону № 2344-III передбачено, що послуги пасажирського автомобільного транспорту поділяють на послуги з перевезення пасажирів автобусами, на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
Послуги з перевезення на таксі надаються громадянам у порядку черги на стоянках таксі та на шляху прямування, а також на замовлення (звичайне, термінове, нічне) усне, письмове чи за телефоном (частина тринадцята статті 35 Закону № 2344-III).
Послуги з перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення можуть надаватися тільки за попередньою домовленістю із замовником послуг і не можуть надаватися на стоянках таксі та на шляху прямування автомобіля громадянам, з якими не було попередньої домовленості про послугу (частина чотирнадцята статті 35 Закону № 2344-III).
Відповідно до частини шістнадцятої статті 35 Закону № 2344-III Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту затверджує Кабінет Міністрів України.
Частинами шостою, сьомою статті 39 Закону № 2344-III визначені:
- документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України;
- документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до частин четвертої, п'ятої статті 42 Закону № 2344-III договір перевезення пасажирів на таксі набирає чинності з моменту посадки пасажира і діє до моменту його висадки в пункті призначення; договір про обслуговування легковим автомобілем на замовлення укладається між автомобільним перевізником і замовником у письмовій формі та вважається укладеним з моменту його підписання сторонами або з моменту домовленості сторін.
Абзацом третім частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 затверджені Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (далі - Правила № 176), які визначають порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях і є обов'язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг (далі - замовники послуг), автомобільними перевізниками, автомобільними самозайнятими перевізниками, персоналом автомобільного транспорту, автостанціями та пасажирами (тут і надалі посилання на норми Правил наводяться у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).
Розділом IV Правил № 176 врегульовані питання перевезення на таксі та легковими автомобілями на замовлення.
Пунктом 86 Правил № 176 передбачено, що автомобільний перевізник, автомобільний самозайнятий перевізник, які здійснюють перевезення пасажирів та їх багажу на таксі (далі - послуги таксі), повинен дотримуватися вимог законодавства про автомобільний транспорт та захист прав споживачів. Для надання послуг таксі перевізники, автомобільні самозайняті перевізники повинні мати зареєстровані відповідно до законодавства транспортні засоби, відповідну ліцензію і ліцензійну картку на кожний автомобіль, обладнаний відповідно до встановлених технічних вимог.
Відповідно до пункту 104 Правил № 176 для надання послуг з перевезення легковими автомобілями на замовлення (далі - перевезення на замовлення) перевізник зобов'язаний використовувати транспорті засоби, які належать йому на праві власності чи користування, що підтверджується відповідними реєстраційними документами, мати відповідну ліцензію і ліцензійну картку на кожен автомобіль.
Пунктом 105 Правил № 176 закріплено, що організація перевезення на замовлення здійснюється за договором, який укладається між автомобільним перевізником, автомобільним самозайнятим перевізником та суб'єктом господарювання, у письмовій формі і повинен містити інформацію про основні характеристики обслуговування, відповідальність сторін, форму та строк проведення розрахунку, марку і клас транспортного засобу, його облаштування, наявність додаткового технічного обладнання.
Договір може бути укладений:
окремо на кожну послугу з визначенням часу та місця посадки пасажира (групи пасажирів), місця та орієнтовного часу прибуття, а також загального розміру оплати послуги;
на встановлений строк обслуговування з визначенням переліку обов'язків, що покладаються на автомобільного перевізника, автомобільного самозайнятого перевізника, виду оплати (подобова, погодинна та/або покілометрова) з можливим продовженням строку дії договору за домовленістю сторін.
Перевезення на замовлення також може здійснюватися за попередньою домовленістю між автомобільним перевізником, автомобільним самозайнятим перевізником та замовником послуг.
Під час надання послуг з перевезення на замовлення не дозволяється його облаштування (повністю або частково) з відтворенням будь-яких ознак таксі (пункт 108 Правил № 176).
З системного аналізу вищенаведеного слідує, що надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі та надання послуг з перевезення легковими автомобілями на замовлення може здійснюватись одним і тим же автомобілем. Однак, при наданні послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі легковий автомобіль має бути обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку, а при наданні послуг з перевезення легковими автомобілями на замовлення облаштування автомобіля (повністю або частково) з відтворенням будь-яких ознак таксі не дозволяється.
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1567 цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).
Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:
наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;
додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);
відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
оснащення таксі справним таксометром;
відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;
додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;
наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;
додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;
виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункт 22 Порядку № 1567).
Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).
Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 29 Порядку № 1567).
Акт перевірки від 08 лютого 2018 року № 012508, яким встановлено надання послуг з перевезення пасажирів легковим автомобілем на замовлення без договору із замовником послуги, підписаний водієм ОСОБА_3 без заперечень та зауважень.
Згідно з письмовими поясненнями головного спеціаліста відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті Управління Укртрансбезпеки у Донецькій області Шевченка І.С., яким проводилась спірна рейдова перевірка, транспортний засіб MERCEDES-BENZ, реєстраційний номер НОМЕР_2, який 08 лютого 2018 року здійснював перевезення 8 пасажирів, не мав ознак таксі (арк. спр. 74).
Надані позивачем документи - копії ліцензії серія АЕ № 422837, виданої Державною інспекцією України з безпеки на транспорті 10 червня 2014 року, зокрема, на право здійснення господарської діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів автомобільним транспортом (внутрішні перевезення пасажирів на таксі, внутрішні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення), акта № 14 такс. ввода в експлуатацію таксометра на автомобіль НОМЕР_3, встановленого 14 квітня 2017 року, протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу від 01 лютого 2018 року № 00511-00231-18, полісу обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 30 листопада 2017 року № АМ/1732346, не спростовують виявлене рейдовою перевіркою порушення законодавства про автомобільний транспорт, а лише засвідчують обставини можливості використання зазначеного транспортного засобу як таксі.
За таких обставин, постанова Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236, якою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: копії договору з замовником, відповідальність за яке передбачена абзацом третім частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», є правомірною та скасуванню не підлягає.
Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача сплачених за постановою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 04 квітня 2018 року № 001236 про застосування адміністративно-господарського штрафу коштів у розмірі 1700,00 грн на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправним рішенням, суд зазначає таке.
По-перше, за загальним правилом, яке встановлено у частині першій статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків (майнової шкоди) у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
У частині другій статті 22 Цивільного кодексу України визначено, що майнова шкода виражається у формі збитків. В свою чергу збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до частини першої статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Статтею 1173 Цивільного кодексу України передбачено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Для настання такої відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: наявність шкоди; протиправна поведінка заподіювача шкоди; причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача.
Разом з тим, у межах спору не встановлено завдання відповідачем шкоди позивачу, що виключає настання відповідальності.
По-друге, повернення з Державного бюджету України сплачених коштів за постановами територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті про застосування адміністративного-господарського штрафу, які за наслідками судового оскарження скасовуються, здійснюється відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03 вересня 2013 року № 787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182, який визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі).
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову приватного підприємства «Сєвєродонецьке Комфорт-Авто» (ідентифікаційний код 36077806, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Танкістів, буд. 27) до Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код 39816845, місцезнаходження: 03135, м. Київ, Шевченківський район, просп. Перемоги, буд. 14) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу та стягнення суми сплаченого штрафу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 24 вересня 2018 року.
Суддя Т.І. Чернявська