Рішення № 76628486, 12.09.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
0540/6100/18-а
Номер документу
76628486
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2018 р. Справа№0540/6100/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Бабаш Г.П.,

при секретарі – Оголь В.К.,

за участю

представника відповідача – ОСОБА_1 (за довіреністю від 12.03.2018р.),

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального судового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Євромінерал” (ЄДРПОУ: 34850038, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська, б. 5) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 05 липня 2018 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Євромінерал” звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 05 липня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем було винесено акт перевірки, яким встановлено порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, пп. б п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, пп.3, пп. 4 п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість. Позивач вважає висновок податкового органу неправомірним, оскільки заявлена підприємством до відшкодування сума 423816 грн. податку на додану вартість сформована у повній відповідності до вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.

Відповідач позовні вимоги не визнав, надав до суду відзив проти позову, в якому зазначив, що ГУ ДФС у Донецькій області проведена камеральна перевірка, в результаті якої виявлено, що позивачем невірно сформована сума податку на додану вартість, заявлена до відшкодування у декларації з ПДВ у квітні 2018 року. А саме позивачем були включені суми від’ємного значення з податку на додану вартість по періодам виникнення з лютого по квітень 2018 року, чим завищено суму бюджетного відшкодування на 423816 грн..

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального судового провадження та призначено підготовче судове засідання у справі на 22.08.2018 року.

Ухвалою суду від 22.08.2018 року закрито підготовче провадження та призначено судовий розгляд адміністративної справи на 12.09.2018 року.

Представник позивача в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові та письмовому відзиві, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

21.05.2018 року позивачем подана податкова декларація з податку на додану вартість за квітень 2018 року, в якій визначено суму бюджетного відшкодування ПДВ у розмірі 4471532 грн. Разом із декларацією були подані додатки, зокрема, Розрахунок коригування сум податку на додану вартість (Додаток Д1), Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Додаток Д2), Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток Д3), Заява про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток Д4), Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (додаток Д5).

Бахмутським управлінням ГУ ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за квітень 2018 року, результати якої викладені в акті від 15.06.2018 року № 269/05-99-42-03/34850038.

Згідно висновків акту перевірки встановлено порушення товариством податкового законодавства, а саме порушення п. 198.6 ст. 198, п. 200.1 ст. 200, п.п. б п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, п.п.3, п.п. 4 п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21, в результаті чого завищено суму від’ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку в податковій декларації з ПДВ за квітень 2018 року на 423816 грн.

Так, згідно задекларованих даних ТОВ “Євромінерал” в податковій декларації з ПДВ за лютий 2018 року сума податкових зобов’язань складає 405955 грн., сума придбання товарів та необоротних активів на митній території України складає 1235978 грн., коригування податкового кредиту складає (мінус) 97942 грн. Таким чином, різниця між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом поточного місяця повинна становити (мінус) 732081 грн. В розрахунку ТОВ “Євромінерал” мало би визначити суму заявлену до відшкодування із періодом виникнення лютий 2018 року у розмірі, що не перевищує суму від’ємного значення по операціям за поточний місяць, а саме 732081 грн.

Згідно задекларованих даних ТОВ “Євромінерал” в податковій декларації з ПДВ за березень 2018 року сума податкових зобов’язань складає 458968 грн., сума придбання товарів та необоротних активів на митній території України складає 2609175 грн., коригування податкового кредиту складає (мінус) 108539 грн. Таким чином, різниця між податковими зобов’язаннями та податковим кредитом поточного місяця повинна становити (мінус) 2041668 грн. В розрахунку ТОВ “Євромінерал” мало би визначити суму заявлену до відшкодування із періодом виникнення березень 2018 року у розмірі, що не перевищує суму від’ємного значення по операціям за поточний місяць, а саме 2041668 грн.

Таким чином товариством завищено суму бюджетного відшкодування на 423816 грн. (335421,97 грн. за лютий + 88394,06 грн. за березень).

На підставі вказаного акту перевірки винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 05 липня 2018 року щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 423816 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 211908 грн.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI. Зокрема, порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, визначені статтею 200 Кодексу.

Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п.200.1ст.200Податкового кодексу).

Відповідно до п.200.4ст.200 Податкового Кодексу при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а)враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті200-1цьогоКодексуна момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу

б)або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно допункту200-1.3статті200-1цьогоКодексуна момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в)та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Процедура заповнення податкових декларацій з податку на додану вартість визначається Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі Порядок № 21).

Підпунктом 5 п. 5 розд. V вказаного Порядку визначено, що сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 податкової декларації з ПДВ (далі - декларація)), відображається у рядку 21 декларації та переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду.

У складі податкової декларації з ПДВ подаються передбачені Порядком № 21 додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації) (п. 9 розд. ІІІ Порядку № 21).

Відповідно до підпункту 4 п. 5 Розділу V Порядку №21 (зі змінами та доповненнями), платники податку, які відповідно до ст.200розділуV ПК України мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації додаток 3 (Д3) та додаток 4 (Д4).

Згідно ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п.193.1ст.193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

У разі якщо за результатами звітного (податкового) періоду податковий кредит платника перевищує його податкові зобов'язання, у платника формується від'ємне значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду, яке відповідно до пункту 200.4 статті 200 Кодексу може бути зараховане до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Згідно Порядку № 21 сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, відображається у Додатку 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка про суму від'ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)».

Так, згідно Порядку, сума від'ємного значення по рядку 21 повинна дорівнювати показникам Додатка 2 по рядку «Усього».

Згідно п. 200.7, п. 200.8 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування.

Судом встановлено, що ТОВ “Євромінерал” подано до Бахмутської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області податкову декларацію з ПДВ за квітень 2018 року із Додатками №1, №2, №3, №4 та №5.

З поданої Декларації вбачається, що у рядку 20.2 (сума від’ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню) та у рядку 20.2.1 (сума від’ємного значення, що підлягає сплаті на рахунок платника у банку) вказана позивачем сума становить 4471532 грн.

При цьому у рядку 3 Додатку 3 та в таблиці 2 цього Додатку «Розрахунок суми бюджетного відшкодування до декларації з ПДВ» сума податку, фактично сплачена у попередніх та звітному (податкових) періодах постачальником товарів/послуг або до Державного бюджету вказана також у розмірі 4471532 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, актом перевірки підтверджено, що сума від'ємного значення податку, яка заявлена Позивачем до відшкодування, фактично сплачена у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам та до Державного бюджету України. Сума податку, заявлена до відшкодування, не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті200-1 Податкового Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації.

З матеріалів справи вбачається, заявлена Позивачем до відшкодування сума податку на додану вартість, сформована у відповідності до вимог п. 200.1, 200.4 ст. 200 Кодексу.

Пунктом 102.5 ст.102 Податкового Кодексу України визначено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Таким чином, платник податку самостійно приймає рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, про що подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Однак право на заявлення такої суми до бюджетного відшкодування обмежено строком давності у 1095 днів, що настають за днем отримання права на таке відшкодування. При цьому такий строк не поширюється на правовідносини, що виникли з приводу формування платником суми від'ємного значення з податку на додану вартість, яке може бути заявлено до бюджетного відшкодування за визначених Кодексом умов.

Суд зазначає, що положення податкового законодавства не містять будь-яких обмежень щодо строків перенесення залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду та можуть бути заявлені до відшкодування із Державного бюджету.

У відповідності до положень Листа ДФС від 22.07.2016 №24830/7/99-99-15-03-02-17 "Про внесення змін до форми податкової декларації з податку на додану вартість", податкові органи зобов'язані забезпечити його врахування під час прийняття звітності, проведення масово-роз'яснювальної та контрольно-перевірочної роботи і адміністративного оскарження.

Відповідач не зазначає, що позивач неправомірно сформував податковий кредит у лютому та березні 2018 року.

З огляду на викладене, суд не погоджується із правомірністю прийняття відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, зменшення бюджетного відшкодування на 423816 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 211908 грн.

Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, спірне повідомлення рішення підлягає визнанню неправомірним і скасуванню, а позов задоволенню.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 6, 19-20, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Євромінерал” (ЄДРПОУ: 34850038, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська, б. 5) до Головного управління ДФС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114) про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення – рішення № НОМЕР_1 від 05 липня 2018 року задовольнити.

Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № НОМЕР_1 від 05 липня 2018 року.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (ЄДРПОУ: 39406028, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької дивізії, 114) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Євромінерал” (ЄДРПОУ: 34850038, Донецька область, Бахмутський район, с. Опитне, вул. Київська, б. 5) судовий збір у розмірі 9535 (дев’ять тисяч тридцять п’ять) грн. 87 коп.

Рішення ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено його вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 12 вересня 2018 року.

Повний текст рішення складено 24 вересня 2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. ч. 5, 6 ст. 250 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаш Г.П.