Рішення № 76627924, 24.09.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2018
Номер справи
815/4161/17
Номер документу
76627924
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/4161/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 вересня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАСТІОН-ФУДС" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0022141408, №0022121408, №0022131408 від 28.07.2017 року,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "БАСТІОН-ФУДС" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДФС в Одеській області №0022141408, №0022121408, №0022131408 від 28.07.2017 року.

В судовому засіданні 14.09.2018 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві. Також представник позивача зазначив, що податковим органом безпідставно визані безтоварними операції між позивачем та його контрагентами. Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у відзиві на позов та додав, що витсеновки акту перевірки є ґрунтовними та відповідають фактичним обставинам.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідач - Головне управління ДФС в Одеській області, на підставі ст.1 Закону України «Про державну податкову службу», є місцевим підрозділом центрального органу державної виконавчої влади та згідно ст.ст.7,10,11 цього ж Закону здійснює повноваження щодо встановлення порушень податкового законодавства, нарахування та стягнення заборгованості з податків та зборів, штрафних санкцій, надання висновків на повернення з бюджету надмірно сплачених податків та зборів, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України, підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

26.06.2017 року представником Відповідача було надано копію наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАСТІОН-ФУДС» №23/7 від 26.06.2017 року строком п'ять робочих днів, починаючи з 26.06.2017 року та розпочато відповідну перевірку.

В наказі №23/7 від 23.06.2017 року метою проведення перевірки зазначено - забезпечення об'єктивності та прозорості при здійсненні контрольно-перевірочної роботи та підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки Позивача визначено пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 ПК України.

Результатом проведеної перевірки став акт "Про результати документальної позапланової перевірки ТОВ "БАСТІОН-ФУДС" від 10.07.2017 року № 000299/1532-14-08/37351077 з наявністю порушень з боку Позивача.

31.07.2017 року керівником ТОВ «БАСТІОН-ФУДС» було отримано податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 28.07.2017 року за №0022141408, №0022121408, №0022131408 про нарахування суми грошових зобов'язань на загальну суму 1 356 031 (один мільйон триста п'ятдесят шість тисяч тридцять одна гривня).

Розглянувши оскаржені акти суб'єкту владних повноважень, суд виходячи з положень ч.2 ст.2 КАС України, проходить до висновку, що оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам закону, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20.06.2018 року по справі №815/3902/17 за позовом ТОВ «БАСТІОН-ФУДС» до Головного управління ДФС в Одесткій області був визнаний протиправним та скасований наказ Головного управління ДФС в Одесткій області від 23.06.2017 року №23/7 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «БАСТІОН-ФУДС».

Вказане судове рішення набрало законної сили 20.06.2018 року.

Таким чином, вказана обставина була встановлена у справі за участю Головного управління ДФС в Одеській області, судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому не підлягає доведенню під час розгляду цієї справи.

Відповідно до положень ст.244-2 КАС України (2005 року) рішення Верховного Суду України, прийняті за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.

Відповідно до положень ч.4 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до положень ч.5 ст.242 КАС України (2017) суд при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно постанови Верховного Суду України від 27.01.2015 року по справі №21-425а-14 (номер рішення у ЄДРСР - 43075087) встановлено, що особливості регулювання проведення документальної невиїзної перевірки, встановлені статтею 79 ПК, не виключають необхідності дотримання загальних вимог до наявності підстав та порядку проведення документальних позапланових перевірок.

Як зазначено у пункті 79.1 зазначеної вище статті, документальна невиїзна перевірка здійснюється, зокрема, у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Ця норма встановлює, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Пункт 79.2 статті 79 доповнено абзацом другим згідно із Законом України від 24.05.2012 року № 4834-VI «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм» такого змісту: «Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки». Це доповнення не змінює регулювання, воно уточнює дійсний зміст попередньої норми.

Право платника оскаржувати рішення контролюючого органу про проведення перевірки стосовно нього не залежить від виду такої. Реалізація такого права за відсутності обов'язку у контролюючого органу повідомляти про перевірку до її проведення була б неможливою.

Окрім того, незважаючи на проголошену підпунктом 79.3 статті 79 ПК необов'язковість присутності платника податків під час проведення документальних невиїзних перевірок, останній має право бути присутнім. Такий висновок узгоджується з приписами підпункту 17.1.6 пункту 17.1 статті 17 ПК.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України доходить таких висновків: аналізованими нормами ПК, з дотриманням балансу публічних і приватних інтересів, встановлені умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, зокрема документальних позапланових невиїзних. Лише їх дотримання може бути належною підставою наказу про проведення перевірки. З наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку. Невиконання вимог підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 та пункту 79.2 статті 79 ПК призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Таким чином, порушення порядку призначення та проведення податкової перевірки є безумовною підставою для визнання протиправним та скасування усіх рішень податкового, які були прийняті за наслідками такої перевірки.

Частина 2 статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з

використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи, що судом визнаний протиправним та скасований наказ податкового органу щодо призначення податкової перевірки позивача, цей наказ втрачає свою силу з моменту його видання, а тому, прийняті за результатами проведеної податкової перевірки за таким наказом податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одесткій області №0022141408, №0022121408, №0022131408 від 28.07.2017 року є незаконними та підлягають визнанню протиправними та скасовані судом на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України з процедурних питань без дослідження суті встановлених порушень законодавства під час проведення податкової перевірки.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0022141408, №0022121408, №0022131408 від 28.07.2017 року.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 24.09.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.