
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/3254/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2018 року м. Львів
14 год. 34 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю., представника позивачки ОСОБА_1, представника відповідача Черевика Є.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
у с т а н о в и в:
ОСОБА_3 (далі - позивачка) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, просила визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відсутності нарахування і виплати надбавки до пенсії позивачки відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування і виплату надбавки до пенсії позивачки відповідно до положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 11.10.2017 вступив в силу Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким, зокрема, передбачено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.
Всупереч наведеній нормі Закону, Головне управління Пенсійного фонду України не здійснило нарахування та виплату позивачці підвищення до пенсії.
Крім цього, позивачка зазначає, що відповідачем порушено її право, передбачене ст.41 Конституції України, оскільки не виплачено надбавки до пенсії у 2018 році.
Ухвалою суду від 13.08.2018 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження у судовому засіданні, з викликом сторін.
Представник позивачки позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, з підстав, викладених у письмовому відзиві. Зазначив, що виплата пенсії позивачці здійснюється у спосіб визначений законодавством та відповідає тому, про який вона просить у позовній заяві. На переконання відповідача, позовні вимоги є безпідставними, задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, встановив наступні правовідносини та керується таким.
ОСОБА_3 пенсію за віком призначено з 1985 року на підставі Закону СРСР від 14.07.1956 року «Про державні пенсії». Стаж роботи на момент призначення пенсії складав 31 рік 1 місяць 16 днів.
Після набрання законної сили Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІІ, позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Надбавок не встановлювалось.
Станом на 20.09.2018 пенсійна виплата позивачки складається з таких складових:
1) розмір пенсії за віком - 1205,10 грн.;
2) доплата до прожиткового мінімуму - 246,90 грн.;
3) доплата у зв'язку з досягненням 65-річного віку - 37,20 грн.;
4) доплата за понаднормовий стаж - 180,77 грн.;
5) доплата учасникам війни та колишнім в'язням - 72,60 грн.;
6) підвищення учасникам війни - 145,20 грн.
Підсумовуючи, розмір пенсії з надбавками становить 1887,77 грн.
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79,00 гривень.
Згідно з розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України № 132398 від 11.09.2018, позивачці з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсійної виплати виходячи з прожиткового мінімуму 1452,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи фактичні обставини справи та норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що позивачкою належним чином не обґрунтовано та не доведено факт порушення відповідачем її прав, а відповідач довів, що нарахування та виплата пенсії позивачки здійснюється у відповідності до вимог чинного законодавства України, відтак, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки позивачка станом на час звернення до суду з даним позовом є звільненою від їх сплати в установленому порядку, а ст. 139 КАС України не передбачено їх стягнення в цьому випадку.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25,72-77, 90, 139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -
в и р і ш и в:
У задоволенні позову ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1; і.п.н. НОМЕР_1), до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ЄДРПОУ 13814885) про визнання неправомірною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 24.09.2018 року.
Суддя Качур Р.П.