
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2018 року №810/2623/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Терлецької О.О.,
при секретарі судового засідання Кравченко Р.О.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Мілевська Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 з позовом до Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати неправомірною відмову Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком встановленої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ".
Позовні вимоги обгрунтовує тим, що вона є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відноситься до 1-ї категорії таких постраждалих. Оскільки є інвалідом другої групи, тому користується правами та пільгами, передбаченими Законом України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак, відповідач не проводить зазначені виплати, що і змусило його звернутися з названим позовом до суду.
Позивач зазначає, що 21 січня 2011 року Баришівським районним судом Київської області ухвалено постанову, якою задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_3 основну пенсію в розмірі не нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, передбачені ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 18 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Однак, як державна, так і додаткова пенсія нараховувалась та виплачувалась без урахування вимог ст.ст.50, 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що стало підставою для звернення до суду.
Відповідач, заперечуючи проти позову в письмовому відзиві, зазначив, що 19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3149-VI «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік». Пунктом 7 частини 1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50. 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Таким чином, відповідач вважає, що саме Законом було змінено можливість здійснювати виплати в розмірах більших ніж наявний фінансовий ресурс, а також делеговано Кабінету Міністрів України визначення порядку та розмірів виплат вищевказаним категоріям громадян. Враховуючи вищевикладене, Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області просить відмовити в задоволені позову позивачу, оскільки пенсія починаючи з 01.11.2011 року нараховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства у розмірах визначених постановами КМУ.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та інвалідом II групи (посвідчення серії НОМЕР_1, витяг із акту огляду МСЕК № 100736), захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Баришівському районі.
21 січня 2011 року Баришівським районним судом Київської області ухвалено постанову, якою задоволено позовні вимоги позивача та зобов'язано Управління пенсійного фонду України в Баришівському районі Київської області здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_3 основну пенсію в розмірі не нижче 8-ми мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, передбачені ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 18 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Позивач, вважаючи, що їй невірно нараховану пенсію, звернулася до відповідача з заявою про її перерахунок, на що отримала відмову, оформлену листом від 27.04.2018 №3591/05.
Із вказаної відмови слідує, що на виконання постанови Баришівського районного суду Київської області від 21.01.2011 року по справі № 2а-316/2011 управлінням Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 18 липня 2010 року з урахуванням проведених виплат.
Відповідно до розпорядження УПФУ у місті Ірпені такий перерахунок пенсії було здійснено в повному обсязі за період з 18.07.2010 р. по 28.02.2011 року та нарахована сума була виплачена у березні 2011 р. У період з 01.03.2011р. по 31.10.2011р. виплата пенсії проводилась у розмірах визначених рішенням суду.
Враховуючи зазначене, зобов'язання відповідно до постанови Ірпінського міського суду № 2а-316/2011 від 21.01.2011 р. управлінням виконані в повному обсязі (кошти нараховані та виплачені) та станом на 01.04.2018 р. заборгованість відсутня.
На виконання постанови Ірпінського міського суду від 26.06.2009 року по справі №2-а-636/2009 р. та постанови Апеляційного суду Київської області від 06.06.2011 року , справа №22А-11432/2011 р. управлінням Пенсійного фонду України у місті Ірпені проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 05.06.2008 р. по 26.06.2009 р.
Відповідно до розпорядження УПФУ у місті Ірпені такий перерахунок пенсії було здійснено в повному обсязі за період з 05.06.2008р. по 26.06.2009р. та нарахована сума становить 45338,65 грн.
19 червня 2011 року набрав чинності Закон України від 14.06.2011 року № 3149-VI «Про внесення змін до Державного бюджету України на 2011 рік». Пунктом 7 частини 1 зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50. 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Таким чином, відповідач вважає, що саме Законом було змінено можливість здійснювати виплати в розмірах більших ніж наявний фінансовий ресурс, а також делеговано Кабінету Міністрів України визначення порядку та розмірів виплат вищевказаним категоріям громадян.
Враховуючи вищевикладене, Ірпінське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області вважає, що пенсія починаючи з 01.11.2011 року нараховується та виплачується відповідно до норм чинного законодавства у розмірах визначених постановами КМУ.
Позивач, вважаючи відмову відповідача в здійсненні перерахунку її пенсії незаконною, звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.
Розділ 8 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді в тому числі додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по 2-й групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком.
У відповідності до ст. 50 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам 2-ї групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
У відповідності до ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір пенсії повинен збільшуватись у разі збільшення прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, отже перерахунок пенсії здійснюється з дня встановленого нового розміру прожиткового мінімуму.
У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Таким чином, суд вважає відмову відповідача в здійсненні перерахунку її пенсії незаконною, оскільки з ст.ст.18, 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на ЧАЕС.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Закон України "Про державний бюджет України" на відповідний рік має вищу юридичну силу.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС суд вважає, що застосуванню підлягають ч.1ст.50 та ч.4 ст.54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови КМ України, які звужують обсяг встановлених законом прав.
При розгляді даної справи, необхідно брати до уваги принцип верховенства права, передбачений ст.8 Конституції України.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обгрунтованість позовних вимог, а тому вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Ірпінського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Київської області в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Ірпінське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Київської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком встановленої ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 20 вересня 2018 р.