Рішення № 76622746, 17.09.2018, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
913/324/18
Номер документу
76622746
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 року м.Харків Справа № 913/324/18

Провадження №14/913/324/18

Господарський суд Луганської області у складі судді Лісовицького Є.А.,

секретар судового засідання Романенко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженому здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Старобільської районної ради Луганської області, м. Старобільськ Луганської області

до відповідача-1: Комунальної установи "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради, м. Старобільськ Луганської області

відповідача-2: Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація Північ", м.Сєвєродонецьк Луганської області

про визнання недійсними договору оренди нерухомого майна та зобов'язання повернути приміщення

У засіданні брали участь:

від прокуратури: Горгуль Н.В., службове посвідчення №036152 від 29.10.15;

від позивача: представник не прибув;

від відповідача-1: представник не прибув;

від відповідача-2: Радіонова Ю.А., представник за довіреністю №38 від 30.07.2018.

в с т а н о в и в:

Керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до Господарського суду Луганської області з позовною заявою в інтересах держави в особі органу, уповноваженому здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Старобільської районної ради Луганської області до відповідачів Комунальної установи "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради та Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація Північ", в якій просить суд:

1. Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальної громади Старобільського району, № 18 від 08.12.2017, укладений між комунальною установою "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради та комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація Північ" та припинити виконання зобов'язань за ним на майбутнє.

2. Зобов'язати комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація Північ" повернути комунальній установі "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради приміщення площею 27,8 м2 та вартістю 82 200 грн., яке розміщене у будівлі Старобільської районної центральної поліклініки (Поліклініка на 240 відвідувань на зміну), розташованої за адресою: Луганська область, м. Старобільськ, вул. Світличного, І.М., 5.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що перевіркою встановлено, що комунальній установі "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" (далі - КУ "Старобільське РТМО") Старобільської районної ради відповідно рішенням сесії Старобільської районної ради №24/11 від 22.12.2017 та договору на закріплення майна на праві оперативного управління від 29.12.2017 делеговано повноваження по оперативному управлінню об'єктами спільної власності територіальних громад Старобільського району, зокрема й Старобільською районною центральною поліклінікою (поліклініка на 240 відвідувань за зміну), розташованої за адресою: Луганська область, м.Старобільськ, вул. Світличного І.М., 5.

В подальшому, 08.12.2017 між КУ "Старобільське РТМО" та комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація Північ", яке представлене відокремленим підрозділом «Міжрайонна центральна аптека №78», укладено договір оренди нерухомого майна №18, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду частину нежитлового вбудованого приміщення (№125) площею 27,80 кв.м, яке розміщене у будівлі "Поліклініки на 240 відвідувань за зміну".

Вивченням договору оренди нерухомого майна №18 від 08.12.2017 встановлено, що він укладений з порушенням вимог чинного законодавства, відтак підлягає визнанню недійсним.

Так, сторони всупереч Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради, який є невід'ємним додатком до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району, затвердженої рішенням сесії Старобільської районної ради №31/18 від 24.12.2013, та Закону України "Про оренду державного та коммнального майна" без проведення конкурсу на оренду комунального майна уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Старобільського району №18 від 08.12.2017.

Крім того, під час укладання вказаного договору оренди, орендна плата визначена на основі незалежної оцінки, яка не затверджена органом, уповноваженим управляти майном.

Враховуючи наявність порушень інтересів держави та норм вимог чинного законодавства, Старобільська місцева прокуратура Луганської області звертається до суду з даним позовом.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 04.07.2018 підтверджено підстави представництва керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженому здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Старобільської районної ради Луганської області з заявленими позовними вимогами та відкрито провадження у справі №913/324/18. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 01.08.2018.

Ухвалою суду від 01.08.2018 підготовче засідання було відкладене на 27.08.2018.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу №913/324/18 до судового розгляду по суті на 17.09.2018.

Старобільська районна рада Луганської області (позивач) письмових пояснень стосовно правової позиції за даним позов не надали.

Відповідачі в наданих відзивах та додаткових письмових поясненнях просять відмовити в задоволенні позову, посилаючись на його необґрунтованість.

Зокрема, відповідачі зауважують про те, що об'єкт оренди, приміщення площею 27.80 кв.м . знаходиться в будівлі «Поліклініка на 240 відвідувань за зміну», розташованої за адресою: Луганська обл. Старобільський р-н. м. Старобільськ. вул. Світличного І.М.. 5.

12.09.2017 дану будівлю прийнято у спільну власність територіальних громад Старобільського району відповідно до рішення Старобільської районної ради № 22/4 від. Згідно п. 2 вказаного рішення зазначене майно вирішено передати на баланс комунальної установи «Старобільське районне територіатьне медичне об'єднання» Старобільської районної ради на праві оперативного управління.

20.09.2017 на підставі вказаного рішення, між власником майна - Старобільською районною радою, яка діє від імені територіальних громад Старобільського району, та користувачем - КУ «Старобільське РТМО» укладено договір на закріплення майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад Старобільського району, на праві оперативного управління КУ «Старобільське РТМО».

В свою чергу, відповідачі зауважують, що спірний договір оренди нерухомого майна між Комунальною установою «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради та Комунальним підприємством «Луганська обласна «Фармація Північ» було укладено 08.12.2017.

Відповідно до частини 7 статті 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» порядок проведення конкурсу для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, визначається органами місцевого самоврядування.

Порядок проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради, затверджений у Додатку 3 до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району, затвердженої рішенням Старобільської районної ради від 24 грудня 2013 № 31/18.

Ініціативи від осіб, зазначених у пункті 4 Порядку осіб не надходило, на право отримання майна в оренду було подано тільки одну заяву від КП «Луганська обласна «Фармація Північ», тому, відповідач -1, зазначає, що підстав для проведення конкурсу на право оренди на зазначене вище майно не було, тому договір оренди було укладено без проведення конкурсу.

Крім того, відповідачами зазначено, що згідно статуту, затвердженого рішенням сесії Старобільської районної ради від 23.02.2016р. №5/5 Комунальна установа «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання» Старобільської районної ради є бюджетною установою, власником якої є територіальна громада Старобільського району в особі Старобільської районної ради Луганської області.

Отже, оскільки КУ «Старобільське РТМО» не є підприємством, тому на неї не розповсюджується дія п.19 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995р. №629.

Крім того, оскільки майно КУ «Старобільське РТМО» є комунальним майном, то орендна плата розраховується відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району, затвердженої рішенням Старобільської районної ради від 24 грудня 2013 № 31/18.

Відповідно до даної Методики до укладення договору оренди проводиться незалежна оцінка вартості об'єкту оренди та затвердження висновків про вартість нерухомого майна розпорядчими актами комунальних установ даною Методикою не передбачено.

Заявник - Старобільська місцева прокуратура Луганської області, у відповідях на відзиви відповідачів на позовну заяву зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

На виконання вимог Закону Старобільська районна рада рішенням № 31/18 від 24.12.2013 затвердила Порядок проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради.

Згідно п. 6 зазначеного Порядку оголошення про конкурс публікується в засобах масової інформації та/або на веб-сторінці Старобільської районної ради, не пізніше ніж за 7 календарних днів до дати проведення конкурсу, а в виключних випадках - не пізніше ніж за 1 день до дати проведення конкурсу.

Однак, сторони всупереч зазначеному Порядку та Закону України «Про оренду державного та комунального майна» без проведення конкурсу на оренду комунального майна уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Старобільського району № 16 від 03.1 1.201 7 року.

Крім того, відповідно до ст. 1 1 Закону, оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди.

Згідно п.1 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10 серпня 1995 року № 629 оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства).

Відповідно до п п.3,4 п.19 Методики у разі передачі в оренду нерухомого майна, орендодавцем якого є орган, визначений в абзацах другому і третьому статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", звіт про незалежну оцінку рецензується і за наявності позитивного загального висновку рецензента про відповідність такого звіту вимогам нормативно-правових актів з питань проведення оцінки висновок про вартість майна затверджується зазначеним орендодавцем; у разі передачі в оренду нерухомого майна, орендодавцем якого є підприємство, ( в контексті п.1 Методики) висновок про вартість майна затверджується органом, що уповноважений управляти майном такого підприємства, за наявності позитивного загального висновку рецензента про відповідність звіту про оцінку вимогам нормативно-правових актів з питань проведення оцінки.

Відповідно до ст.5 Закону, орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває в комунальній власності.

Отже, відповідно до вимог ст.5 Закону та п.19 Методики висновок рецензента про відповідність такого звіту вимогам нормативно-правових актів з питань проведення оцінки висновок про вартість майна затверджується зазначеним орендодавцем.

В судове засідання 17.09.2018 прибули представники заявника та відповідачів. Представники сторін надали усні пояснення та заперечення з приводу предмета та підстав заявлених позовних вимог, а також поданих документів.

Представник заявника підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов. Представники відповідачів підтримала викладені в наданому відзиві та додаткових запереченнях доводи, просили відмовити в позові.

Старобільська района рада Луганської області (позивач) була належним чином повідомлена про час та місце судових засідань. Однак, участі свого повноважного представника в судовому засіданні не забезпечила.

Проте, від позивача надійшло клопотання №497 від 07.09.2018 про розгляд справи за відсутності повноважного представника позивача через значну завантаженість працивників виконавчого апарату. Судом надане позивачем клопотання задоволено та долучено до матеріалів справи.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

Стосовно правомірності звернення з даним позовом до суду заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Сєвєродонецької міської ради, суд зазначає наступне:

Згідно ч.4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.

Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.

З огляду на викладене, зверненню прокурора з позовом до суду має передувати підтвердження суду підстав представництва інтересів держави в суді.

Судом встановлено, що прокурор, в обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на виявлені порушення чинного законодавства при під час укладання договору нерухомого майна №18 від 08.12.2017, що належить до комунальної власності, а саме: недотримання сторонами Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради, який є невід'ємним додатком до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району, затвердженої рішенням сесії Старобільської районної ради №31/18 від 24.12.2013 та Закону України «Про оренду державного та комунального майна» без проведення конкурсу на оренду комунального майна уклали договір оренди нерухомого майна; крім того, під час укладання вказаного договору оренди, орендна плата визначена на основі незалежної оцінки, яка не затверджена органом, що уповновноважений управляти цим майном, що призвело до порушення інтересів держави.

У зв'язку з необхідністю захисту інтересів держави прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Старобільської районної ради Луганської області.

20 вересня 2017 року між Старобільською районною радою, як власником, та Комунальною установою «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради, як користувач, було укладено Договір на закріплення майна - об'єкту "Поліклініка на 240 відвідувань за зміну», що перебуває у спільній власності територіальних громад Старобільського району на праві оперативного управління Комунальній установі «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради.

Пунктом 1.1. договору сторони передбачили, що предметом договору є передача власником користувачеві на підставі рішення районної ради від 12.09.2017 №22/4 «Про прийняття у спільну власність територіальних громад Старобільського району об'єкту "Поліклініка на 240 відвідувань за заміну» в оперативне управління, а саме: об'єкт права спільної власності територіальних громад Старобільського району.

Власник передає користувачеві в оперативне управління нерухоме майно - будівлю новобудови «Поліклініка на 240 відвідувань за зміну» за адресою: м.Старобільськ, вул. Урицького (нині - вул. І.М.Світличного), буд. 5. (п.1.2. договору).

Умовами передачі та повернення майна, зокрема п.2.2. договору, сторони узгодили, що передача майна не тягне за собою виникнення у користувача права власності на передане майно.

Пунктом 4.5. договору встановлено, що користувач зобов'язаний у порядку визначеному законодавством, погоджувати з власником питання передачі зазначеного майна в оренду та розрахунок розміру орендної плати.

Розділом 6 договору сторони передбачили права користувача, зокрема здійснювати користування майном на праві оперативного управління для забезпечення своєї діяльності (п.6.1. договору), за погодженням з власником передавати майно в оренду (п.6.2. договору).

Договір діє з моменту підписання Акта приймання - передачі до прийняття рішення районною радою про ліквідацію, реорганізацію користувача або зміну правового режиму майна, яке було закріплене за користувачем на праві оперативного управління (п.8.1. договору).

На виконання умов договору, 20.09.2017 сторонами підписаний Акт прймання - передачі об'єкту «Поліклініка на 240 відвідувань за зміну» м.Старобільськ, вул. Урицького (нині - вул. І.М. Світличного) №5, закріпленого на правах оперативного управління.

08 грудня 2017 року Комунальна установа «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання» Старобільської районної ради, як орендодавець, та Комунальне підприємство «Луганська обласна «Фармація Північ», як орендар, уклали між собою договір оренди нерухомого майна №18.

Згідно з п. 1.1 договору орендодавець передає, орендар приймає по акту прийому - передачі, який є невід'ємною частиною цього договору, в оренду частину нежитлового вбудованого приміщення (№125) площею 27,80 кв.м, яке розміщене у будівлі «Поліклініка на 240 відвідувань на зміну» за адресою: м.Старобільськ, вул. Світличного І.М., (вулиця Урицького), буд. 5.

Пунктом 1.2. договору сторони погодили , що вартість майна визначена згідно зі звітом про оцінку від 16.11.2017 і становить за незалежною оцінкою 82 200,00 грн.

Зазначене в п.1.1. договору майно орендодавець передає орендарю виключно для розміщення аптечного пункту (п.1.3. договору).

Сторони пунктом 2.2. договору передбачили, що передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається територіальна громада Старобільського району, а орендар користується ним протягом строку оренди.

Відповідно до п.3.1. договору орендна плата визначається на підставі «Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району», затвердженої рішенням районної ради від 24.12.2013 №31/18 і складає за базовий місяць оренди 554,58 грн. ПДВ немає.

Згідно п.10.1. договору, договір укладено строком на 35 місяців і діє з моменту його підписання до 31.10.2020 включно. Відповідно до ст. 631 Цивільного кодексу України умови договору розповсюджуються на відносини між сторонами, які виникли з 08.12.2017.

На виконання умов договору сторонами 08.12.2017 підписано Акт прийому - передачі нежитлового приміщення, відповідно до якого, орендодавець передав, а орендар прийняв в оренду майно - частину нежитлового вбудованого приміщення (№125) площею 27,80 кв.м, яке розміщене у будівлі «Поліклініка на 240 відвідувань за зміну» за адресою: м.Старобільськ вул. Світличного І.М. (вул. Урицького), буд. 5.

Вартість майна, що передано в оренду, згідно незалежної експертної оцінки становить - 82 200,00 грн.

На виконання вимог п.3.1. договору, Комунальною установою «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради визначена оренда плата, шляхом проведення незалежної оцінки.

На підставі незалежної оцінки, проведеної фізичною особою - підприємцем Ковба Є.О. 16.11.2017 станом на 31.10.2017, складено Звіт про оцінку майна, Висновок про вартість майна. Вартість приміщення відповідно до вказаного звіту складає 82200,00 грн.

Старобільською місцевою прокуратурою Луганської області вивченням договору оренди нерухомого майна №18 від 08.12.2017 встановлено, що він укладений з порушення вимог чинного законодавства.

Зокрема, прокуратурою встановлено, що сторони всупереч Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради, який є невід'ємним додатком до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району та Закону України "Про оренду державного та комунального майна» без проведення конкурсу на оренду комунального майна уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Старобільського району.

Крім того, під час укладання вказаного договору оренди, орендна плата, визначена на основі незалежної оцінки, яка не затверджена органом, уповноваженим управляти цим майном.

Враховуючи викладені обставини, керівник Старобільської місцевої прокуратури Луганської області звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам сторін, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Частиною 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до частини 7 статті 179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.

Згідно зі статтею 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій регулюються Законом України "Про оренду державного і комунального майна".

Відповідно до ст. 203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України, відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна.

Частиною 6 вказаної статті встановлено, що порядок проведення конкурсу визначається: Кабінетом Міністрів України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.

На виконання вимог закону, 24.12.2013 рішенням Старобільської районної ради №31/18 затверджено Методику розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району (далі - Методика).

Додатком до затвердженої Методики є затверджений рішенням Старобільської районної ради Порядок проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради (далі - Порядок проведення конкурсу).

Пунктом 4 Порядку проведення конкурсу встановлено, що конкурс оголошується за ініціативою: голови районної ради та його заступників; постійної комісії районної ради з питань бюджету, фінансів та комунальної власності; постійно діючої конкурсної комісії; підприємств, організацій, установ, закладів спільної власності територіальних громад району, що мають можливість передати в оренду майно; районної державної адміністрації; або при наявності двох або більше заяв про оренду від юридичних осіб чи фізичних осіб - суб'єктів господарської діяльності (за умови відсутності серед поданих заяв заяви про оренду від господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, організацій, їх структурного підрозділу в разі оренди цілісного майнового комплексу, від бюджетної установи, організації - в разі оренди нерухомого майна).

Відповідно до п. 6 Порядку проведення конкурсу публікується в засобах масової інформації та/або web - сторінці Старобільської районної ради, не пізніше за 7 календарних днів до дати проведення конкурсу, а у виключних випадках - не пізніше ніж за 1 день до дати проведення конкурсу, і повинно містити такі відомості: інформацію про об'єкт (назва, місцезнаходження, площа); умови конкурсу; дата, час і місце проведення конкурсу, контактний телефон; кінцевий термін прийняття пропозицій учасників конкурсу (заяв про оренду пропозицій щодо договору оренди, що відповідають вимогам конкурсу).

Пунктом 7 Порядку проведення конкурсу, зокрема встановлено, що умови конкурсу розробляються та затверджуються комісією, виходячи з пропозицій, наданих юридичною особою, на балансі якої знаходиться об'єкт оренди.

Для участі в конкурсі учасник подає на розгляд конкурсної комісії такі матеріали: заяву про участь у конкурсі; проект договору оренди об'єкта із зобов'єязаннями (пропозиціями) щодо виконання умов конкурсу; додаткові пропозиції до договору оренди; пропозиції щодо гарантій сплати орендної плати (завдаток, гарантія тощо - відображаються в проекті договору оренди); відомості про учасника конкурсу для учасників, які є юридичними особами: документи, що посвідчують повноваження представника юридичної особи; копії установчих документів; відомості про фінансове становище (платоспроможність) учасника конкурсу, з урахуванням дебіторської і кредиторської заборгованостей (п.9 Порядку проведення конкурсу).

Прийняття конкурсних пропозицій починається та закінчується а термін, вказаний в оголошенні щодо проведення конкурсу (п.17 Порядку проведення конкурсу).

Комісія визначає переможця більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії (п.22 Порядку проведення конкурсу).

Після закінчення засідання конкурсної комісії складається протокол, у якому зазначаються: відомості про учасників; пропозиції та зобов'язання учасників; рішення про визначення переможця (п.23. Порядку проведення конкурсу).

Пунктом 24 Порядку проведення конкурсу встановлено, що результати конкурсу доводяться до відома всіх учасників та оприлюднюють у засобах масової інформації та/або на web - сторінці Старобільської районної ради.

Пунктом 26 Порядку проведення конкурсу передбачено, що конкурс проводиться за наявності пропозицій від двох або більше фізичних чи юридичних осіб. У разі надходження однієї пропозицій комісія приймає протокольне рішення про визначення переможцем єдиного заявника.

Аналізуючи вищевикладені норми, суд дійшов до висновку, що положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та норми Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради носять імперативний характер та чітко регламентують умови проведення конкурсу.

Отже, підставою для прийняття органом місцевого самоврядування рішення про визначення переможцем єдиного заявника є рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу.

За таких обставин, проведення конкурсу є обов'язковою умовою для визначення орендаря, який запропонував найбільшу орендну плату при забезпеченні виконання умов конкурсу.

Разом з тим, проведення конкурсу на право оренди майна з визначення переможця - орендаря сприятиме створенню конкурентного середовища на цьому ринку та покращенню якості послуг.

В той же час, судом встановлено, що всупереч зазначеному Порядку проведення конкурсу та нормам Закону України «Про оренду державного та комунального майна» без проведення конкурсу на оренду комунального майна укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Старобільського району №18 від 08.12.2017. Зазначене, крім того, підтверджується інформацією, наданою Комунальною установою «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" в листах №01-10/690 від 10.05.2018 та №01-10/724а від 17.05.2018, згідно яких оголошення про проведення конкурсу в офіційних друкованих засобах масової інформації або на веб - сайті районної ради не розміщувалось, договір оренди укладено без проведення конкурсу.

Таким чином, не проведення, всупереч вимогам чинного законодавства, конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради обмежує право певних осіб, які мали (мають) намір взяти участь у конкурсі, тим самим змагатися за підвищення ефективності використання комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та/або юридичним особам.

В той же час, відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» істотними умовами договору оренди є об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації).

Статтею 11 Закону України «Про оренду державного і комунального майна» визначено, що оцінка об'єкта оренди здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Оцінка об'єкта оренди передує укладенню договору оренди. У разі якщо на момент продовження дії договору оренди остання оцінка об'єкта оренди була зроблена більш як три роки тому, для продовження (поновлення) договору оренди провадиться оцінка об'єкта оренди.

Частиною 2 статті 284 Господарського кодексу України передбачено, що оцінка об'єкта оренди здійснюються за відновною вартістю, крім об'єктів оренди державної та комунальної власності, оцінка яких здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 2 п. 2 Методики затвердженої постановою КМУ № 629 від 10.08.1995 «Про затвердження Методики оцінки об'єктів оренди, Порядку викупу орендарем оборотних матеріальних засобів та Порядку надання в кредит орендареві коштів та цінних паперів», оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому.

Пунктом 1 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 629 від 10.08.1995 передбачено, що відповідно до цієї Методики проводиться оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду.

Пунктом 2 вказаної Методики встановлено, що оцінка об'єктів оренди проводиться з метою визначення вартості таких об'єктів згідно з положеннями (національними стандартами) оцінки майна та цією Методикою з урахуванням положень (стандартів) бухгалтерського обліку для відображення її в договорі оренди та використання під час розрахунку орендної плати.

Оцінка обов'язково проводиться перед укладенням договору оренди та перед продовженням (поновленням) договору оренди у разі, коли на момент продовження дії такого договору остання оцінка об'єкта оренди була проведена більш як три роки тому та те, що передбачені цією Методикою послуги з проведення незалежної оцінки об'єкта оренди (активів, що входять до складу об'єкта оренди) та аудиторської перевірки об'єкта оренди оплачує орендар.

Згідно з пунктом 19 Методики у разі оренди нерухомого, та іншого окремого індивідуально визначеного майна здійснюється його незалежна оцінка.

Відповідно до пункту 3 Методики поняття "незалежна оцінка" вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Згідно з приписами статті 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" незалежною оцінкою майна вважається оцінка, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.

Відповідно до абз.1, 3 ст. 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» звіт про оцінку майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання відповідно до договору. Звіт підписується оцінювачами, які безпосередньо проводили оцінку майна, і скріплюється підписом керівника суб'єкта оціночної діяльності.

Статтею 13 вказаного Закону, зокрема, абзацом 1, 3 передбачено, що рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та інших осіб, які мають заінтересованість у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до цієї статті мають правоздійснювати рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна). Рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна), якщо зазначена оцінка погоджується, затверджується або приймається органом державної влади або органом місцевого самоврядування, є обов'язковим.

Пунктом 19 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання, зокрема вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку.

Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Пунктом 62 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. №1440 «Про затвердження Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" передбачено, що рецензування звіту про оцінку майна здійснюється на вимогу особи, яка використовує оцінку майна та її результати для прийняття рішень, у тому числі на вимогу замовників (платників) оцінки майна, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, судів та осіб, які заінтересовані у неупередженому критичному розгляді оцінки майна, а також за власною ініціативою суб'єкта оціночної діяльності. Підставою для проведення рецензування є письмовий запит до осіб, які відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" мають право здійснювати рецензування звіту про оцінку майна.

Пунктом 62 Постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2003 р. №1440 «Про затвердження Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав" встановлено, що рецензування полягає у неупередженому об'єктивному розгляді оцінки майна особою, яка не має особистої матеріальної або іншої заінтересованості в результатах такої оцінки, відповідно до напряму та спеціалізації її кваліфікаційного свідоцтва.

Судом встановлено, що 16.11.2017 суб'єктом оціночної діяльності - фізичною особою - підприємцем Ковбою Є.О. проведено незалежну оцінку нерухомого майна - чатини нежитлового приміщення площею 27,80 кв.м, яке розміщене у будівлі «Поліклініка на 240 відвідувань за зміну», розташованої за адресою: Луганська область, м.Старобільськ, вул. Світличного І.М., буд. 5, та складено звіт про оцінку майна, відповідно до якого вартість вказаного нерухомого майна складає 82200,00 грн.

Однак, висновок про вартість вказаного нерухомого майна ані Старобільською районною радою, ані Комунальною установою «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" не затверджувався, що підтверджується згідно інформації Старобільської районної ради №323 від 08.06.2018 та інформації Комунальної установи «Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" №01-10/851 від 14.06.2018.

Таким чином, в силу вказаних вище норм Закон України "Про оренду державного та комунального майна", Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінет Міністрів України від 10.08.1995 №629, Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району, затвердженого рішенням Старобільської районної ради від 24.12.2013 №31/18, при укладанні сторонами договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, висновок про вартість майна мав бути затверджений (рецензований) районною радою в управлінні якої перебуває комунальне майно, що є предметом договору оренди нерухомого майна, що передбачено ст. 13 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Відзивами на позовну заяву відповідачі заперечують застосування прокурором п.19 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №629, оскільки вказане положення регулюють відносини щодо затвердження висновку про вартість майна тільки між підприємствами.

В той же час, суд критично ставиться до вказаних відповідачами тверджень, оскільки положення абзацу 4 п.19 Методики оцінки об'єктів оренди, щодо затвердження висновку про вартість майна органом, що уповноважений управляти майном такого підприємства, у разі передачі в оренду нерухомого майна, орендодавцем якого є саме підприємство, слід розуміти в контексті п.1 Загальних положень вказаної Методики, де чітко визначено та узагальнено поняття підприємство, а саме: оцінка майна державних підприємств, установ та організацій, іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), що передається в оренду.

Таким чином, сторонами під час укладання договору оренди нерухомого майна, що належить до комунальної власності, не дотримано вимог чинного законодавства, а саме ст.. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», п.п. 4,6 Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться і управлінні Старобільської районної ради, п.19 Методики оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1995 №629 щодо затвердження висновку про вартість майна органом, в управлінні якої перебуває комунальне майно.

Частиною 1 ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

У відповідності до положень ч.ч.1-2 ст.216 ЦК України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

З огляду на викладені вище обставини та норми чинного законодавства господарський суд дійшов до висновку, що договір оренди комунального майна від 01.09.2017 підлягає визнанню недійсним як такий, що суперечить Закон України "Про оренду державного та комунального майна", Методиці оцінки об'єктів оренди, затвердженої постановою Кабінет Міністрів України від 10.08.1995 №629, Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад Старобільського району та Порядку проведення конкурсу на право оренди майна, що знаходиться в управлінні Старобільської районної ради, затвердженим рішенням сесії Старобільської районної від 24.12.2013 №31/18.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженому здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Старобільської районної ради Луганської області до Комунальної установи "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради, Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація Північ", про визнання недійсними договору оренди нерухомого майна та зобов'язання повернути приміщення .

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, у разі задоволення позову покладається пропорційно на відповідачів.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. ст. 129, 233,238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженому здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах Старобільської районної ради Луганської області до Комунальної установи "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради, Комунального підприємства "Луганська обласна "Фармація Північ", про визнання недійсними договору оренди нерухомого майна та зобов'язання повернути приміщення задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальної громади Старобільського району, № 18 від 08.12.2017, укладений між Комунальною установою "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради та Комунальним підприємством "Луганська обласна "Фармація Північ" та припинити виконання зобов'язань за ним на майбутнє.

3. Зобов'язати Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація Північ" повернути Комунальній установі "Старобільське районне територіальне медичне об'єднання" Старобільської районної ради приміщення площею 27,8 м2 та вартістю 82 200 грн., яке розміщене у будівлі Старобільської районної центральної поліклініки (Поліклініка на 240 відвідувань на зміну), розташованої за адресою: Луганська область, м.Старобільськ, вул. Світличного, І.М., 5.

4. Стягнути з Комунальної установи «Старобільське районе територіальне медичне об'єднання» Старобільської районної ради (92700, Луганська область, м.Старобільськ, вул.Монастирська, 67, код ЄДРПОУ 01983714) на користь Прокуратури Луганської області (93408, м. Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, 27, код ЄДРПОУ 02909921, на р/р 35211068000839, банк: ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. 00 коп.

5. Стягнути з Комунального підприємства «Луганська обласна «Фармація Північ» (Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Науки, 5, код ЄДРПОУ 40045927) на користь Прокуратури Луганської області (93408, м. Сєвєродонецьк, вулиця Богдана Ліщини, 27, код ЄДРПОУ 02909921, на р/р 35211068000839, банк: ДКСУ м.Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02909921, код класифікації доходів бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 1762 грн. 00 коп.

Дане рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено - 24 вересня 2018 року.

Суддя Є.А.Лісовицький