
21.09.2018 227/4190/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 вересня 2018 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючої судді Любчик В.М.,
за участю секретаря судового засідання Сафронової К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи: Добропільський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, управління соціального захисту населення Добропільської міської ради про встановлення факту народження дитини, -
в с т а н о в и в:
заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, посилаючись на те, що з 12.07.2016 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, яка ІНФОРМАЦІЯ_4 року народила хлопчика в місті Донецьк Київський район Донецької області, про що свідчать відповідні медичні документи. З метою зареєструвати факт народження сина та отримати свідоцтво про народження, він звернувся до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, однак йому було відмовлено, через те, що пред'явлені документи є недійсними та не створюють правових наслідків через видачу їх на тимчасово непідконтрольній території України. Просить суд встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року в матері ОСОБА_2 дитини чоловічої статі, у місті Донецьк Київський район Донецької області. Встановлення факту народження дитини необхідно для здійснення реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану народження дитини.
Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 21 вересня 2018 року було відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на цей же день о 12.30 годині.
Заявник ОСОБА_1 у відкрите судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, на задоволенні заявлених вимог наполягає.
Представник заінтересованої особи Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, від них надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
Представник заінтересованої особи Управління соціального захисту населення Добропільської міської радив судове засідання не з'явився, від них надійшла заява про розгляд справи без їх участі.
З урахуванням ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв'язку з неявкою всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів.
Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянин України, перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянкою України, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виконкомом Білозерської міської ради міста Добропілля Донецької області, актовий запис № 23.
Заявник ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_2 є зареєстрованими за адресою: АДРЕСА_1 що підтверджується копіями їхніх паспортів громадянина України.
Зі змісту заяви вбачається, що дружина заявника ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 року в місті Донецьк Київський район Донецької області народила сина.
На підтвердження факту народження дитини заявником додано медичне свідоцтво про народження № 1487 від 07 вересня 2018 року, з якого вбачається, що ОСОБА_2, в м. Донецьк ІНФОРМАЦІЯ_4 року о 03:35 годині, народила хлопчика вагою 3300 грам. Пологи є першими, мати перебуває у зареєстрованому шлюбі. Вказане медичне свідоцтво видано медичним закладом м. Донецька, який розташований на тимчасово непідконтрольній України території Донецької області.
Заявник звернувся з вищевказаним медичним свідоцтвом про народження до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області з питання державної реєстрації народження дитини, але останньому 21 вересня 2018 року було відмовлено в реєстрації на підставі пред'явленого документу і запропоновано звернутися до суду.
З повідомлення Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 21.09.2018 року № 15.31-5/3602, вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, не виявлено.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Даючи оцінку допустимості медичному свідоцтву про народження, яке видано установою на тимчасово окупованій території України, суд керується ст. 19 Конституції України, ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» і вважає, що вказаний документ не є дійсним і не можуть створювати правових наслідків.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справа проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ila§cu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 263 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарськими закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності.
Враховуючи досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року громадянкою України ОСОБА_2 дитини чоловічої статі є підтвердженим.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявниці для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про народження.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження дитини в певний час, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, що надасть заявниці можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 430 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 81, 89, 259, 263-265, 273, 354, 315, 317 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
заяву ОСОБА_1 (зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянкою України, дитини чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_4 року в місті Донецьк Київський район Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення видати негайно заявнику після проголошення, направити до Добропільського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для державної реєстрації народження особи, а Управлінню соціального захисту населення Добропільської міської ради для відома.
Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його оголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст судового рішення складений 21 вересня 2018 року.
Головуюча суддя В.М. Любчик
21.09.2018