
14.09.2018 Справа № 756/17087/17
№756/17087/17
№2-а/756/179/18
РІШЕННЯ
Іменем України
14 вересня 2018 року Оболонський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Лісовенка О.О.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Позивач є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, з 2010 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» затверджено розміри грошового забезпечення працівникам поліції, які значно перевищують раніше призначені оклади працівників органів внутрішніх справ. 29.12.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», у зв'язку з чим виникли законні підстави для перерахунку пенсії позивача. У січні 2017 року позивач звернулася до відповідача з заявою про здійснення порахунку пенсії, проте на свою заяву отримала відмову. Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною та такою, що суперечить чинному законодавству України.
Просила суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України, яка виразилась у неперерахуванні їй пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 «Про внесення змін до постанови КМУ №268 від 09.03.2006»; зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, постанови КМУ №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015, починаючи з 01.01.2016 і надалі; стягнути з відповідача на її користь судовий збір у розмірі 640,00 грн. та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
В подальшому позивач неодноразово уточняла позов в частині вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії.
Так, в заяві про уточнення позовних вимог від 05.05.2018 позивач зазначає, що в квітні 2018 року відповідачем розпочато процес виплати перерахованої пенсії колишнім працівникам поліції, позивачу здійснено перерахунок пенсії та часткову виплату. Станом на травень 2018 року розмір заборгованості по пенсій справі позивача складає 59569,28 грн. За таких обставин, просить суд викласти пункт 2 позовної заяви в новій редакції, а саме: зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії на підставі статей 17, 19, 46 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням Верховного суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини 7 статті 43, першого речення частини 1 статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов КМУ №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18.11.2015, наказом МВС України №138 від 17.02.2017 «Про затвердження переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, що прирівнюються посадам поліцейських», згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №2603011049 для ОСОБА_1 (з урахуванням грошового забезпечення поліцейських) та розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №2603011049 за дорученням №Д 2603011049/45 (додаток №2) просить нарахувати та виплатити одноразово своєчасно недотримані суми пенсії за минулий час з 01.01.2016 по 31.12.2017 включно, в сумі 59569,28 грн. без обмеження будь-яким строком і надалі.
Від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду копію пенсійної справи позивача.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У січні 2017 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням деяких видів грошового забезпечення поліцейських. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 30.01.2017 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку.
У вересні 2017 року позивач повторно звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку відповідно до довідки про розмір її грошового забезпечення. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.09.2017 позивача повідомлено, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.
У відповідності до вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постановою від 18.11.2015 № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Водночас, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що у квітні 2018 року відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016. Згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії від 24.04.2018 сума доплати позивачу станом на квітень 2018 року складає 67209,36 грн. Відповідач здійснив часткову виплату заборгованості позивачу за період з січня по квітень 2018 року у сумі 7640,08 грн., про що стверджує позивач у заяві про уточнення позовних вимог від 05.05.2018.
З огляду на викладене, враховуючи, що управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання його здійснити такий перерахунок.
Що стосується вимог позивача в частині зобов'язання відповідача виплатити одноразово недоотримані суми пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, то такі вимоги також не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно з ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до положень ст. 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою врегульовано питання виплати перерахованих пенсій.
За змістом вказаної постанови Кабінету Міністрів України, виплата перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводиться з 01.01.2018. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01.01.2019 по 31.12.2019 - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017; з 01.01.2020 - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
З вищевказаного вбачається, що Кабінет Міністрів України встановив обов'язок органам Пенсійного фонду України здійснювати виплати перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 лише з 01.01.2019.
Постанова Кабінету Міністрів України № 103 є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Отже, з урахуванням фінансових можливостей держави, постановою Кабінету Міністрів України визначено інший порядок виплати, а саме, з розстрочкою, що не може розглядатись як порушення прав чи охоронюваних законом інтересів позивача, що підлягають захисту в судовому порядку.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
З викладеного, керуючись ст.ст. 77, 139, 241-246, 250 КАС України, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце реєстрації: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: М.Ю. Тітов