Рішення № 76615755, 20.09.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
814/1200/18
Номер документу
76615755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 вересня 2018 р. № 814/1200/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянувши у письмовому провадження в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД", вул. Нікольська, 10/1, кв. 3, м. Миколаїв, 54030

до відповідача:Державної фіскальної служби України, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053

про:визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД" (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач) з урахуванням уточнених вимог про:

- визнання протиправними та скасувати рішення комісії Державної фіскальної глужби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації: рішення від 03.01.2018 року № 529780/39902420, від 05.01.2018 року № 541481/39902420, від 05.01.2018 року № 541482/39902420, від 05.01.2018 року № 541483/39902420, від 05.01.2018 року № 541541/39902420;

- зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надісланих Товариством з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД" податкові накладні: від 10.11.2017 № 5, від 21.11.2017 № 16, від 21.11.2017 № 17, від 28.11.2017 № 22, від 28.11.2017 № 23, від 31.10.2017 № 68.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач безпідставно не здійснив реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки позивач не допускав порушення норм Податкового законодавства та відповідачу були надані всі наявні у позивача документи.

Відповідач проти позову заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач зазначив, що підставою для прийняття вказаних рішень слугувало надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкових накладних.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД" зареєстровано юридичною особою Миколаївською міською радою 20.07.2015 року. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код КВЕД 46.21).

Специфіка такого виду діяльності полягає в перевезенні вантажів та сільського господарства.

Між позивачем та ТОВ "Ростдорстрой" 10.10.2017р укладено договір перевезенння вантажу автомобільним транспортом № 10-10/17-КР. Відповідно до умов договору, позивач брав на себе зобов'язання перевезти вантаж ТОВ "Ростдорстрой" за власний рахунок та своїми або залученими до перевезення засобами.

Сторони виконуючи умови договору, діяли згідно чинного законодавства. Позивач у свою чергу 10.11.2017 року виписав податкову накладну № 5 підприємству отримувачу ТОВ "Ростдорстрой" на послуги з перевезення вантажу на суму 679 704,89грн., у т.ч. ПДВ 113 284,15грн.

30.11.2017р. податкова нкладна № 5 від 10.11.2017р. була направлена до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

02.12.2017р. позивачем отримана квитанція про те, що документ прийнято, але його реєстрація зупинена. Виявлені помилки згідно п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України).

27.12.2017р. позивач надав до ДФС пояснення та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 5 від 10.11.2017р., реєстрацію якої зупинено.

03.01.2018р. відповідачем винесено рішення № 529780/39902420 про відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 10.11.2017р. з посилання на те, що надані підприємством копії документів складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.

Аналогічна ситуація склалася й з іншими конрагентами позивача.

10.10.2017 року позивач уклав договір перевезення вантажу автомобільним транспортом з ТОВ "Софор", на умовах якого позивач брав на себе зобов'язання з перевезення вантажу, а саме: щебінь фракції 5-10 та щебінь фракції 5-20.

ТОВ "Кортес-ЛТД" виконавши зобов'язання з перевезення вантажу, після складання Акту № ОУ-0000096 здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31.10.2017 року, було зобов'язано скласти та направити на реєстрацію податкову накладну на суму виконаних робіт.

Так, 31.10.2017р. ТОВ "Кортес-ЛТД" виписало податкову накладну № 68 підприємству тримувачу ТОВ "Софор" на послуги з перевезення вантажу на суму 540353,87грн. у т.ч. ПДВ 90 058,98грн.

15.11.2017р. податкову накладну № 68 від 31.10.2017р. направлена до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

16.11.2017р. позивачем отримано квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації податкової накладної № 68 від 31.10.2017р. з посиланням на п.201.16 ст. 201 ПК України.

Між ТОВ "Кортес-ЛТД" та наступним контрагентом ТОВ ІІ"Дікергофф/Україна/" було укладено два договори № МБ-1727, № МБ-1728 з додатками до них на поставку щебеню фракції 5-20, та 5-20. Згідно укладених договорів, сторонами виконувались всі зобов'язання, покладені на них умовами вказаних вище договорів.

Відповідно до вимог п.187.1 ст.187 ПК України, позивач оформив та направив 14.12.2017р. на реєстрацію податкову накладну № 16 від 21.11.2017р. на суму передоплати 650 040,00грн. у т.ч. ПДВ 108 340,00грн.

15.12.2017р. позивачем отримано квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації податкової накладної № 16 від 21.11.2017р. з посиланням на п.201.16 ст. 201 ПК України.

05.01.2018 року було винесено рішення № 541481/39902420 комісії ДФС України про відмову в реєстрації ПН № 16 від 21.11.2017 року.

21.11.2017 року TOB II «Дікергофф/Україна/», відповідно до платіжного доручення № 4007 від 21.11.2017 року перерахувало на рахунок ТОВ «Кортес-ЛТД» грошові кошти у сумі 270 659,10 грн. згідно Договору № МБ-1727 від 01.09.2017 року за щебінь фракції 5-10 у т.ч. ПДВ 45 109,85 грн. З перерахованої суми 270 659,10 грн., 2 627,10 грн. - це погашення заборгованості, а сума 268 032,00 грн. передоплата за даним Договором.

Відповідно до вимог п. 187.1 ст. 187 ПК України, ТОВ «Кортес-ЛТД» оформило та направило на реєстрацію податкову накладну № 17 від 21.11.2017 року на суму передоплати 268 032,00 грн. у т.ч. ПДВ 44 672,00 грн.

14.12.2017 року податкова накладна № 17 від 21.11.2017 року була направлена до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

15.12.2017 року позивачем отримано квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації податкової накладної № 17 від 21.11.2017 року.

29.12.2017р. позивачем надано дояснення до ДФС України про підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній № 17, реєстрацію якої зупинено.

05.01.2018р. було винесено рішення 05.01.2018 № 541482/39902420 комісії ДФС України про відмову в реєстрації ПН № 17 від 21.11.2017 року з посилання на те, що надані підприємством копій документів складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття рішення комісією ДФС рішення про реєстрацію ПН/РК.

28.11.2017 року TOB II «Дікергофф/Україна/», відповідно до платіжного доручення № 4092 від 28.11.2017 року перерахувало на рахунок ТОВ «Кортес-ЛТД» грошові кошти у сумі 325 020,00 грн. згідно Договору № МБ-1728 від 01.09.2017 року за щебінь фракції 5-20 у т.ч. ПДВ 54 170,00 грн.

ТОВ «Кортес-ЛТД» оформило та направило на реєстрацію ПН № 22 від 28.11.2017 року на суму передоплати 325 020,00 грн. у т.ч. ПДВ 54 170,00 грн.

14.12.2017 року податкова накладна № 22 від 28.11.2017 року була направлена до ДФС для реєстрації в ЄРПН.

15.12.2017 року було отримано квитанцію про прийняття документу та зупинення реєстрації ПН № 22. 05.01.2018р. було винесено рішення № 541483/39902420 комісії ДФС України про відмову в реєстрації ПН № 22 від 28.11.2017 року.

Аналогічна ситуація склалася з податковою накладною № 23 від 28.11.2017р., відносно якої відповідачем прийнято рішення № 541541/39902420 про відмову в реєстрації ПН № 23 від 28.11.2017 року.

Отже, згідно приписів п. 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) позивачем при здійсненні господарських операцій складено такі податкові накладні:

№ 5 від 10.11.2017 та направлено через електронний кабінет 30.11.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН);

№ 68 від 31.10.2017 та направлено через електронний кабінет 15.12.2017 для реєстрації в ЄРПН;

№ 16 від 21.11.2017 та направлено через електронний кабінет 14.12.2017 для реєстрації в ЄРПН;

№ 17 від 21.11.2017 та направлено через електронний кабінет 14.12.2017 для реєстрації в ЄРПН;

№ 22 від 28.11.2017 та направлено через електронний кабінет 14.12.2017 для реєстрації в ЄРПН;

№ 23 від 28.11.2017 та направлено через електронний кабінет 14.12.2017 для реєстрації в ЄРПН.

На момент складання та подання на реєстрацію вказаних податкових накладних, складання відповідачем квитанцій та прийняття рішень по даним податковим накладним стаття 201 ПКУ діяла в редакції, чинній до 31.12.2017 року.

Вказані вище податкові накладні прийняті відповідачем, але їх реєстрацію зупинено. Податковим органом виявлені помилки: відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена.

У Квитанціях про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що кожна податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

На виконання п. п. 201.16.2. п. 201.16. ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено через електронний кабінет на адресу відповідача повідомлення з поясненнями про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена.

На підтвердження подання вищезазначених документів відповідачу позивачем отримано квитанції про те, що документи доставлено до Державної фіскальної служби України.

Рішеннями комісії відповідача від 03.01.2018 року № 529780/39902420, від 05.01.2018 року № 541481/39902420, від 05.01.2018 року № 541482/39902420, від 05.01.2018 року № 541483/39902420, від 05.01.2018 року № 541541/39902420 відмовлено у реєстрації ПН № 5 від 10.11.2017р., № 16 від 21.11.2017, № 17 від 21.11.2017, № 22 від 28.11.2017, № 23 від 28.11.2017, № 68 від 31.10.2017.

Відповідно до п.201.1 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відповідно до п. 201.16. ПКУ реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.17 №567 затверджено Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.6. зазначеного Критерія моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу постачання такого товару/послуг, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, та обсягу придбання на митній території України та/або ввезення на митну територію України відповідного товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, та митних деклараціях, і переважання в такому залишку товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, більше 75 % загального такого залишку та відсутність товару/послуги, зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Цим же наказом затверджений Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до цього Переліку для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Відповідно до п.201.16.3 ПК України підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №190 від 29.03.17 "Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації" підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту "в" підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

ТОВ "Кортес-ЛТД" надало ДФС України всі наявні у нього документи, щодо здійснення своєї господарської діяльності та відповідно до договорів поставки, укладених з іншими підприємствами. Всі ці документи містяться в матеріалах справи.

Всі документи подані на адресу відповідача, цілком відповідають вимогам викладеним у вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ДФС України прийняла рішення, якими відмовила позивачу у реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Але рішення відповідача не відповідають критеріям ч.3 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованим, оскільки незрозуміло з яких підстав позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних: якщо копії документів складені з порушенням законодавства, то необхідно вказати конкретно, яку саме норму права порушив позивач, якщо недостатньо документів ДФС для прийняття позитивного рішення та реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, то необхідно зазначити, які саме документи позивачем не додані.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відтак, саме відповідач повинен надати суду докази про те, що документи позивача складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми. Рішення суб'єкта владних повноважень повинно бути зрозумілим для того, щоб платник податків мав можливість або їх виправити або оскаржити.

Відповідачем не доведено правомірність своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкових накладних, тому позов належить задовольнити у повному обсязі.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства

України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД" (вул. Нікольська, 10/1, кв. 3, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 39902420) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 03.01.2018 року № 529780/39902420.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 10.11.2017 № 5.

4. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 05.01.2018 року № 541481/39902420.

5. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 21.11.2017 № 16.

6. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 05.01.2018 року № 541482/39902420.

7. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 21.11.2017 № 17.

8. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 05.01.2018 року № 541483/39902420.

9. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 28.11.2017 № 22.

10.Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, від 05.01.2018 року № 541541/39902420.

11. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 28.11.2017 № 23.

12. Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних надіслану Товариством з обмеженою відповідальністю «Кортес-ЛТД» податкову накладну від 31.10.2017 № 68.

13. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортес-ЛТД" (вул. Нікольська, 10/1, кв. 3, м. Миколаїв, 54030, код ЄДРПОУ 39902420) судовий збір в розмірі 10572,00 грн., сплачений платіжним дорученням від 25.04.2018р. № 381.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов