
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/3786/17
Головуючий у 1-й інстанції: Блонський В.К.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
12 вересня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Смілянця Е. С. Залімського І. Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Платашем В.О.,
представників позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3
представника відповідача: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 38662200) на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року (м. Хмельницький, 02 березня 2018 року) у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про вжиття заходів реагування щодо повного зупинення експлуатації Орининської районної лікарні № 2 Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район с. Оринин вул. Шевченка, 2 до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 119 від 13.12.2017 року.
Відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
На обґрунтування апеляційної скарги представник позивача зазначив, що посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки території, будівель та споруд було здійснено позапланову перевірку Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Мукша Китайгородська, вул. Матросова, 30, та її структурного підрозділу - Орининської районної лікарні № 2, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с.Оринин, вул.Шевченка, 2. Позивач вказує, що за результатами проведеної перевірки Орининської районної лікарні №2 складений акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №119 від 13.12.2017 року, яким встановлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому позивач звернувся до суду з позовом про вжиття заходів реагування щодо повного зупинення експлуатації Орининської районної лікарні №2 Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район с.Оринин вул.Шевченка, 2.
Представники позивача в судовому засіданні просили задовольнити апеляційну скаргу.
В судовому засіданні представник відповідача просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що відповідно до наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 27.09.2017 року № 550 "Про проведення позапланових перевірок" у період з 12.12.2017 року по 13.12.2017 року, посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки території, будівель та споруд було здійснено позапланову перевірку Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Мукша Китайгородська, вул. Матросова, 30, та її структурного підрозділу - Орининської районної лікарні № 2, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район, с. Оринин, вул. Шевченка, 2.
За результатами проведеної перевірки Орининської районної лікарні № 2 Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні складений акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 119 від 13.12.2017 року, ), яким встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України № 5403 - VI від 02.10.2012 року, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Mінрегіону України від 13.11.2014 № 312 (ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом MВС України №1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (НАПБ А.01.001-2014), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом МНС України від 15.08.2007 №557 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 за №1006/14273 (ПТБ), Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою кабінету Міністрів України №1200, Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 №444, Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов’язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819, ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности", ДБН В.1.1-7-2016 «Пожежна безпека об’єктів будівництва, Загальні вимоги», ДБН В.2.5-23-2010 «Проектування електрообладнання об’єктів цивільного призначення».
Примірник вказаного акту був надісланий на адресу Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта перевірки від відповідача не надійшли.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач частково усунув виявленні недоліки, і підстав для вжиття заходів реагування не існує.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Так, відповідно до пп. 2 п. 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.
Згідно з пп. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об’єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров’ю людей.
В силу ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов’язані застосовувати санкції, визначені законом.
За змістом ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров’ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
У відповідності до ч.2 ст. 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в АР Крим, областях, містах Київ та Севастополь, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (АР Крим) значеннях.
Відповідно до Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно - правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об’єктів або об’єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі, через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб’єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об’єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об’єктів, окремих виробництв, цехів дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робі), надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
У вказаному вище акті перевірки позивачем встановленні наступні порушення:
п. 1. Для кожного приміщення об'єкта не розроблені та не затверджені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (п. 4 розділ II НАПБ А.01.001-2014);
п. 2 У приміщеннях стаціонарного відділення, поліклініки не відкориговані плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі. На доповнення до плану евакуації не розроблено та не затверджено керівником інструкцію, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, у тому числі у нічний час, за якою не рідше одного разу на півроку повинні проводитись практичні тренування всіх задіяних працівників (п. 5 розділ II НАПБ А.01.001-2014);
п. 3. Приміщення головного корпусу, корпусу кухні та пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету не забезпечено відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDТ) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальние и знаки безопасности" (п.8 розділ II НАПБ А.01.001-2014);
п. 5. Посадовими особами та працівниками не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому Порядком здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.06 2013 року № 444 (п. 16 розділ II НАПБ А.01.001-2014);
п. 6. У приміщеннях головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (п. 1.10 розділ III НАПБ А.01.001-2014);
п. 7. На території об'єкту допущено куріння за межами спеціально відведених для цього місць (п. 1.19 розділ III НАПБ А. 01.001-2014)
п. 8. У будівлях головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету дерев 'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (п.2.5, розділ III НАПБ А.01.001-2014);
п. 9. Для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення не визначено категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В.1.1-36:2016 "Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою", а також клас зони згідно з "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок" (далі - НПАОП 40.1-1.32-01), які не позначено на вхідних дверях до приміщення, а також у межах зон усередині приміщень та ззовні (п. 2.9 розділ III НАПБ А.01.001-2014);
п. 10. У приміщенні головного корпусу на дверцятах горищ не зазначено місце зберігання ключів (п. 2.12 розділ III НАПБ А. 01.001-2014);
п. 11. Будівля не забезпечена адресним вказівником, який освітлюється в темний час доби (п. 2.22 розділ III НАПБ А. 01.001 -2014);
п. 12. У приміщеннях головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету сходові клітини, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення не вмикаються із настанням сутінків у разі перебування в будівлі людей (п. 2.32 розділ III НАПБ А. 01.001-2014);
п. 13. Евакуаційні виходи в головному корпусі, корпусі кухні, пральні, корпусі приміщень флюорографії та рентген-кабінет не обладнані світловими покажчиками "Вихід", у відповідності з вимогами ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва. Загальні вимоги", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення" (п. 2.32 розділ III НАПБ А.01.001-2014);
п. 14. На випадок відключення електроенергії у стаціонарному відділенні та поліклініки обслуговуючий персонал у повній мірі не забезпечений електричними ліхтарями. (Не менше одного ліхтаря на кожного працівника, який чергує на об'єкті у вечірній або нічний час), (п. 2.34 розділ III НАПБ А.01.001-2014)
п. 15. Допущено захаращення шляхів евакуації у стаціонарному відділенні, поліклініці меблями, обладнанням, різними матеріалами (п. 2.37 розділ III НАПБ А.01.001-2014);
п. 16. У приміщеннях стаціонарного відділення допущено улаштування на шляхах евакуації порогів, (п. 2.37розділ III, п. 9розділ II, п. 2.17 розділ III НАПБ А. 01.001-2014);
п. 17. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщеннях головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 18. З'єднувальні та відгалужувальні коробки головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (п. 1.7 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 19. Допущено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж в приміщеннях головного корпусу, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету (п. 1.8 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014);
п. 20. У приміщеннях флюорографії та рентген-кабінету відстані від світильників з лампами розжарювання та горючими конструктивними елементами не відповідають встановленим значенням в залежності від номінальної потужності (п. 1.10 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 21. У приміщеннях флюорографії та рентген-кабінету допущено відкрите прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів безпосередньо по горючому опорядженню стін, без дотримання відстані від них до горючих основ (конструкцій, деталей) не менше 0,01 метра. Проводи не відокремлені від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який повинен виступати з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра (п. 1.12 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014);
п. 22. Електрощити, групові електрощитки у приміщеннях корпусу флюорографії та рентген-кабінету не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами (п. 1.16 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 23. У приміщеннях головного корпусу, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлено на горючі основи (конструкції) без підкладання під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (п. 1.17 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014);
п. 24. У приміщенні головного корпусу допущено використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізолюючих підставок та в місцях, де їх використання не передбачено (п. 1.18 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 25. Допущено користування пошкодженими розетками та допущено використання проводів та кабелів з пошкодженою ізоляцією (п. 1.18 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014);
п. 26. У приміщеннях головного корпусу, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету допущено використання світильників із лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків) (п. 1.18 розділ IV НАПБ А. 01.001-2014);
п. 27. У приміщенні котельні, корпусу флюорографії. та рентген-кабінету допущено складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м від електроустаткування та під електрощитами (п. 1.18розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 28. У приміщеннях головного корпусу, корпусу кухні та пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення (п. 1.20 розділ IV НАПБ А.01.001-2014);
п. 29. В головному корпусі не проведено ревізію пристроїв захисту будівель від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (п. 1.21 розділ IV НАПБ А.01.001- 2014);
п. 30. Головний корпус не забезпечений системами пожежної сигналізації (п. 1.2 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 31. В головному корпусі не влаштовано систему оповіщення другого типу в приміщеннях з постійним перебуванням людей, в тому числі в нічний час (п. 1.2 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 32. Для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу, не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (п. 2.1 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 33. Для контролю працездатності мережі систем внутрішнього протипожежного водопроводу, не проведено випробування на тиск та витрату води з оформленням акта (п. 2.2 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 34. В приміщеннях головного корпусу пожежні кран-комплекти не укомплектовані пожежними рукавами однакового з ними діаметра та стволами, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Не забезпечено однотипність елементів з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола (п. 2.2 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 35. В головному корпусі на дверцятах пожежних шафок із зовнішнього боку не вказані після літерного індексу "ПК" порядкові номери крана та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. Не заведено журнал обліку пожежних кранів та реєстрації їх огляду та обслуговування (п. 2.2 розділ V НАПБ А.01.001- 2014);
п. 37. Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ІБО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки не розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби) (п. 3.10 розділ V НАПБ А.01.001- 2014);
п. 38. У приміщеннях головного корпусу, корпусу кухні, пральні, корпусу приміщень флюорографії та рентген-кабінету переносні вогнегасники не розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення (п. 3.10 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 39. На об'єкті не забезпечено наявність пожежних щитів з розрахунку 1 щит на 5000 метрів квадратних. Пожежний щит не забезпечено наступним, комплектом засобів пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт. Ящик для піску повинен мати місткість не менше ніж 0,1 метр кубічний. Конструкція ящика повинна забезпечувати зручність діставання піску та виключати потрапляння сміття й атмосферних опадів. Пожежний стенд (щит) не забезпечує захист вогнегасників від прямих потраплянь сонячних променів, а також захист знімних комплектуючих виробів від використання не за призначенням. (Даний пункт стосується зокрема території об'єкта) (п. 3.11 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 40. На пожежних щитах (стендах) не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. (Даний пункт стосується зокрема території об'єкта) (п. 3.12 розділ V НАПБ А.01.001-2014);
п. 43. В Головному корпусі допущено користування прасками, електроплитками, іншими електронагрівальними приладами на коридорах, у лікарняних палатах та інших приміщеннях, де перебувають хворі (п. 3.13 розділ VI НАПБ А.01.001-2014);
п. 44. Не забезпечено працівників об'єкта засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (ст. 20 КЦЗУ, ст. 2 Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою КМУ від 19.08.2002 року № 1200);
п. 45. Об'єкт не забезпечений засобами індивідуального захисту органів дихання для саморятування людей під час пожежі з розрахунку на максимальну кількість хворих та окремо для обслуговуючого персоналу (п. 3.2 розділ VI НАПБ А.01.001-2014);
п. 46. Не розроблено схему оповіщення керівного складу та працівників об'єкта на випадок виникнення пожежі (п. 8. Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою КМУ від 15.02.1999 року, п. 4.4.8. Наказу МНС України від 18.08.2007 року № 557 "Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року № 1006/14273);
п. 47. Осіб, які задіяні в оповіщення, локалізації та ліквідації аварійних ситуацій, не забезпечено засобами захисту органів дихання з переговорними пристроями, (п. 4.3.4 Наказу МНС України від 18.08.2007 року № 557 "Про затвердження Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.09.2007 року № 1006/14273).
Примірник вказаного акту був надісланий на адресу Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, пояснення, зауваження або заперечення щодо проведеної перевірки та складеного акта перевірки від відповідача не надійшли.
Обґрунтовуючи позовні вимоги щодо неможливості експлуатації школи в подальшому, позивач вказав негативні наслідки, які можуть настати в разі невиконання виявлених порушень:
п. 1. Відсутність інструкцій про заходи пожежної безпеки може призвести до виникнення пожежі при недотриманні протипожежного режиму, захаращення шляхів евакуації, що значно утруднює проведення евакуаційних заходів під час виникнення пожежі; виникнення пожеж від паління у невстановлених місцях; незадовільного утримання приміщень та збільшення пожежного навантаження в них; виникнення пожеж під час проведення вогневих та зварювальних робіт; виникнення пожеж під час експлуатації електромережі з порушенням вимог пожежної безпеки;
п. 2 Невідповідність планів (схем) евакуації людей на випадок виникнення пожежі та відсутність інструкцій, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей (у тому числі у нічний час) та не проведення періодичних практичних тренувань може призвести до несвоєчасної та неповної евакуації людей під час виникнення пожежі;
п. 3. Відсутність спеціальних знаків безпеки на об'єкті погіршує орієнтування працівників під час евакуації, ускладнює пошук первинних засобів пожежогасіння та електрощитів, тощо. Це в свою чергу становить загрозу життю та здоров 'ю працівників при виникненні пожежі чи іншої надзвичайної події;
п. 5. Не пройдене навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки дає підстави стверджувати, що посадові особи установи, не мають правових підстав проводити з працівниками інструктажів, тому працівники об 'єкту не мають відповідних навиків роботи у разі виникнення пожежі;
п. 6, п. 13, п. 14 Відсутність освітлення протипожежного обладнання утруднює його пошук та використання під час виникнення пожежі. Відсутність освітлення входів та виходів з будівлі ускладнює евакуацію людей в темний час доби. Відсутність ліхтарів у обслуговуючого персоналу ускладнює процес евакуації при вимкненні електроенергії;
п. 7. Не визначення та не обладнання спеціального місця для куріння призводить до того, що працівники та мешканці установи здійснюють паління у непризначених для цього місцях, що в свою чергу може призвести до виникнення пожежі від необережності під час куріння;
п. 8. Не проведення вогнезахисного просочення дерев'яних конструкцій горищних приміщень створює загрозу для безпечної евакуації людей з будівлі та може призвести до швидкого розповсюдження пожежі та завдання значних матеріальних збитків, в тому числі і до загибелі людей;
п. 9. Відсутність позначення категорії щодо вибухопожежонебезпеки та класу зони усіх приміщень, призводить до відсутності поінформованості персоналу та пожежно-рятувальних служб щодо характеру небезпеки даних приміщень, та в свою чергу збільшує імовірність завдання матеріальних збитків, травмування чи загибелі людей;
п. 10. Утримання люків виходу на горище без зазначення місця зберігання ключів призводить до збільшення часу доступу до горищного приміщення у випадку виникнення там пожежі, відповідно збільшує час вільного її розвитку;
п. 13. Відсутність світлових покажчиків "вихід" в сходових клітинах, над дверима виходів з будівлі, коридорах, проходах та інших шляхах евакуації призводить до збільшення часу евакуації людей під час виникнення пожежі та іншої надзвичайної ситуації;
п. 15, п. 16. Захаращення шляхів евакуації меблями, обладнанням іншими матеріалами, влаштування порогів призводить до затримки під час проведення евакуації людей та неможливості використання шляхів евакуації під час виникнення пожежі;
п. 17, п. 18, п. 19, п. 20, п. 21, п. 22, п. 23, п. 24, п. 25, п.26, п. 27, п. 28, п. 43 Не виконання з'єднання жил проводів за допомогою паяння, зварювання, опресування або затискачів, використання саморобних, тимчасових електричних мереж, встановлення електророзеток на горючій основі, використання пошкоджених електричних розеток, підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, використання проводів з пошкодженою ізоляцією, використання побутових електронагрівальних приладів у невідведених для цього місцях, прокладання проводів по горючим основам (поверхням), відсутність замірів опору ізоляції, використання світильників з лампами розжарювання без суцільного скла (ковпаків), зберігання горючих матеріалів у безпосередній близькості до електричних щитків може призвести до виникнення пожежі від короткого замкнення електромережі та швидкого її розповсюдження;
п. 29. Відсутність (або несправність) пристроїв захисту від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів, не проведення перевірки наявних пристрої блискавкозахисту може призвести до виникнення пожежі від прямих попадань блискавки під час грозового сезону;
п. 30, п. 31 Відсутність та несправність систем протипожежного захисту (систем автоматичної пожежної сигналізації та оповіщування про пожежу) до збільшення часу виявлення пожежі та повідомлення пожежно-рятувальних підрозділів про її виявлення та збільшення часу, необхідного для проведення евакуації людей та персоналу;
п. 32, п. 33, п. 34, п. 35 Відсутність контролю за справністю внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання, неготовність до використання за призначенням пожежних кранів призводить до необхідності зосередження більшої кількості пожежно-рятувальної техніки під час здійснення заходів з ліквідації пожежі та здійснення евакуації людей під час її виникнення;
п. 37, п. 38, п. 39, п. 40 Відсутність необхідної кількості первинних засобів пожежогасіння, неналежне розміщення та відсутність інформації про місцезнаходження вогнегасників, неукомплектованість наявних пожежних щитів необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, відсутність обслуговування вогнегасників приводить до неможливості гасіння пожежі на початковій стадії і, як наслідок, до збільшення її розмірів та збитків, завданих нею;
п. 44, п. 45, п. 47 Не забезпечення засобами індивідуального захисту органів дихання призводить до неможливості проведення евакуаційних заходів під час виникнення пожежі та іншої надзвичайної ситуації;
п. 46. Відсутність схеми оповіщення керівного "складу та працівників об'єкта на випадок виникнення пожежі погіршує організацію евакуації людей та матеріальних цінностей.
Відтак, подальша експлуатація Орининської районної лікарні № 2 Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні, за адресою: Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район, с. Оринин, вул. Шевченка, 2, що є структурним підрозділом Кам’янець-Подільської центральної районної лікарні із зазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров’ю людей.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання представника відповідача про те, що більша частина виявлених порушень була усунута, так як їх наявність на час перевірки давала підставу для вжиття заходів реагування до їх усунення, а також вказані доводи не доведенні належними доказами - перевірка усунення виявлених порушень не проводилась позивачем через відсутність відповідного звернення чи повідомлення.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскарженому судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 38662200) задовольнити повністю.
Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Застосувати заходи реагування щодо повного зупинення експлуатації Орининської районної лікарні № 2 Кам'янець-Подільської центральної районної лікарні, розташованої за адресою: Хмельницька область, Кам'янець-Подільський район с. Оринин вул. Шевченка, 2 до повного усунення недоліків, зазначених в акті, складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки № 119 від 13.12.2017 року.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 20 вересня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6