
Головуючий І інстанції: Панов М.М.
Суддя-доповідач: Мінаєва О.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4205/18Харківський апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Мінаєвої О.М.
суддів: Макаренко Я.М. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Білюк Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 р. по справі № 820/4205/18, суддя Панов М.М., м. Харків
за позовом ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3
до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, в якому просила суд:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_3, згідно її заяви від 09.10.2017 р.;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити ОСОБА_2 як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_3 згідно її заяви від 09.10.2017 р. щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі, що встановлений чинним законодавством України;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради подати до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації необхідні документи для нарахування та здійснення виплати ОСОБА_2, як уповноваженому представнику сім'ї на її малолітнього сина ОСОБА_3 згідно її заяви від 09.10.2017 р. щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі, що встановлений чинним законодавством України;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради подати у місячний строк з дня набрання судового рішення законної сили звіт про виконання судового рішення відповідно до статті 382 КАС України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2018р. по справі № 820/4205/18 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Позивач, ОСОБА_2, не погодилась з рішенням суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу. Свою незгоду з рішенням суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення порушено норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2018р. по справі № 820/4205/18 та прийняти нове рішення, яким задовольнити в повному обсязі позовні вимоги. Крім того позивач просить зобов'язати відповідача подати у місячний строк з дня набрання судовим рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення відповідно до ст. 382 КАС України.
Фіксування судового засідання по справі за допомогою звукозаписувального пристрою згідно ч. 4 ст. 229 КАС України не здійснюється.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, суд, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 КАС України, дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 та її син ОСОБА_3 перебувають на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідками № 6343027073 від 18.01.2017 р. та №6343028496 від 29.03.2017 р.
Згідно заяви ОСОБА_2 від 07.04.2017 р. рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання була призначена виплата допомоги на період з 07.04.2017 р. по 06.10.2017 р.
Після закінчення шестимісячного терміну призначення допомоги ОСОБА_2 09.10.2017 р. звернулась до відповідача з заявою про подовження виплати допомоги. Згідно з повідомленням від 26.12.2017 р. в призначенні допомоги було відмовлено у зв'язку з відсутністю смт. Новодар'ївка м. Ровеньки Луганської області в переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085, про що заявницю було повідомлено листом №5356 від 26.12.2017 р.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані дії відповідача вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з наступних підстав.
У відповідності до ст. 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі Порядок №505).
Згідно з пунктом 2 цього Порядку, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 509 (надалі Порядок № 509), згідно з яким взяття на облік таких осіб здійснюється шляхом видачі довідки, яка видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.
Таким чином, виплата допомоги здійснюється особам, які переміщуються як з тимчасово окупованої території, так і з районів проведення антитерористичної операції.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про боротьбу з тероризмом" район проведення антитерористичної операції - це визначені керівництвом антитерористичної операції ділянки місцевості або акваторії, транспортні засоби, будівлі, споруди, приміщення та території чи акваторії, що прилягають до них і в межах яких проводиться зазначена операція.
Наказом керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07 жовтня 2014 №33/6/а вся територія Донецької області визначена районом проведення антитерористичної операції.
02.12.2015 року розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, серед яких смт. Новодар'ївка, Луганської області.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 постійно мешкала у смт. Новодар'ївка, Луганської області. У зв'язку з проведенням антитерористичної операції вона покинули місце постійного проживання та вимушено переїхали до м. Харків.
Відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №6343027073 позивач з 18.01.2017 р. перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради, а з 22.03.2017 року відповідно до довідки №6343028496 на обліку у відповідача перебуває її малолітній син - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, фактичне місце проживання: АДРЕСА_1.
На підставі вказаних довідок позивач та її син отримали у встановленому порядку статус тимчасово переміщених осіб з районів проведення АТО.
Пунктом 6 Порядку № 505 визначено вичерпний перелік підстав для відмови у призначенні щомісячної адресної грошової допомоги, а саме:
- будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції;
- у володінні сім'ї є два або більше транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (автобусів, вантажних та легкових автомобілів). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані чи придбані на пільгових умовах через уповноважені органи, а також транспортні засоби вітчизняного виробництва, які перебувають в експлуатації протягом більш як 10 років з дати випуску, та інші транспортні засоби, що перебувають в експлуатації протягом більш як 15 років з дати випуску;
- будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Підставою для відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги ОСОБА_2, зазначено розпорядження КМУ від 7 листопада 2014 року №1085-р, яка не визначена Порядком №505.
Слід зазначити, що виплата допомоги залежить лише від факту переміщення з району проведення АТО та перебування на обліку Управління праці та соціального захисту населення, що й підтверджено довідкою про взяття на облік особи, яка перемістилась з району проведення АТО.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.07.2018 року у справі №222/250/15-а, яка, відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України, повинна враховуватись судом.
Крім того, під час розгляду справи встановлено, що до переїзду до м. Харкова позивач та її син були зареєстровані за адресою: АДРЕСА_2.
Селище міського типу Новодар'ївка знаходиться у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від №1085-р від 07.11.2014 р. (в подальшому - Перелік).
Із оскаржуваного повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 26.12.2017 р., відповідачем відмовлено позивачу в подовженні щомісячної адресної допомоги, оскільки смт. Новодар'ївка Луганська область відсутнє у Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Разом з тим, за інформацією Луганської обласної державної адміністрації (Луганська обласна військово-цивільна адміністрація) перелік населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 року № 1275-р., смт. Новодар'ївка, як населений пункт адміністративно підпорядкований Ровеньківській міській раді, віднесено до Переліку населених пунктів, розташованих на території тимчасово окупованої представниками незаконних збройних формувань (а.с. 19).
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку щодо наявності у ОСОБА_2 права на отримання щомісячної адресної допомоги внутрішньо-переміщеним особам для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що з метою ефективного захисту порушеного права позивача на отримання адресної допомоги слід зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити позивачу та її сину щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщеним особам.
Проте, вимоги щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради подати до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації документи для нарахування та здійснення виплати позивачу і сину колегія суддів вважає передчасними, з огляду на те, що на час розгляду справи відсутні підстави вважати, що відповідачем в цій частині буде допущена протиправна бездіяльність.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача подати у місячний строк з дня набрання судового рішення законної сили звіт про виконання судового рішення відповідно до статті 382 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми встановлено, що питання про надання звіту про виконання постанови вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень відповідачем у справі суд може під час прийняття судового рішення у справі. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання судового рішення суду, а в разі неподання такого звіту встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Покладення на відповідача обов'язку надати звіт є можливим, але не є обов'язковим.
У зв'язку відсутністю доказів та обґрунтувань того, що рішення суду не буде виконане, суд апеляційної інстанції вважає, що відсутні підстави для застосування положень ч. 1 ст. 382 КАС України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Оскільки суд першої інстанції при вирішенні справи допустив порушення норм матеріального права, неповно з'ясував обставини справи та дійшов помилкового висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому рішення суду першої інстанції, в порядку ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 310, 315, п. 4 ч. 1 ст. 317, ст.ст. 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 10.07.2018 по справі № 820/4205/18 скасувати.
Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо відмови в призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово - комунальних послуг за заявою позивача від 09.10.2017 року, як уповноваженому представнику сім'ї.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_2 щомісячну адресну грошову допомогу як внутрішньо переміщеній особі для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за заявою від 09.10.2017 року.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)О.М. МінаєваСудді(підпис) (підпис) Я.М. Макаренко Н.С. Бартош Повний текст постанови складено 21.09.2018.