Постанова № 76613412, 17.09.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.09.2018
Номер справи
820/4855/18
Номер документу
76613412
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4855/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Бегунца А.О.

суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2018, суддя Мороко А.С., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 25.07.18 по справі № 820/4855/18

за позовом ОСОБА_1

до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області

про визнання протиправним , скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (далі - відповідач), в якому просив суд: визнати протиправним рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 щодо відмови в перерахунку з 01.10.2017 пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 19-645 вих. 18 від 14.02.2018, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, та скасувати вказане рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 про відмову в перерахунку пенсії; зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 19-645 вих. 18 від 14.02.2018, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.10.2017 та здійснювати відповідні виплати.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 25 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії за вислугу років відповідно до довідки прокуратури Харківської області № 19-645 вих 18 від 14.02.2018 у зв'язку тим, що постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури" № 505 від 31.05.2012 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017 підвищено розміри посадових окладів працівників органів прокуратури, що є підставою для перерахунку пенсії відповідно до правових положень ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру". Проте, рішенням Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі того, що відповідно до вимог п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697, умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято. Позивач вважає вказане рішення незаконним та просить його скасувати.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2018 вказаний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 щодо відмови в перерахунку з 01.10.2017 пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 19-645 вих. 18 від 14.02.2018, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії. Зобов'язано Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 19-645 вих.18 від 14.02.2018, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.10.2017. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом при вирішенні справи норм матеріального та процесуального права,

В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що суд при ухваленні судового рішення застосував до спірних правовідносин норми права, які на момент звернення позивача за перерахунком пенсії втратили чинність (ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991), а тому рішення суду повністю ґрунтується на нормах права, які втратили юридичну силу і не можуть підлягати застосуванню.

Відзив на апеляційну скаргу не надано.

В судове засідання до суду апеляційної інстанції сторони не з'явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) колегія суддів вважає за можливим розглянути справу по суті.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів вислухавши суддю доповідача, дослідивши матеріали справи, вважає що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач, ОСОБА_1, перебуває на обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області та з 11.08.2011 в розмірі 90 % від суми заробітної плати призначена пенсія за віком, що підтверджується протоколом № 5121 від 15.08.2011.

Постановою Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 15.08.2016 по справі № 628/2253/16-а позов ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області № 11 від 25.05.2016 щодо відмови в перерахунку з 01.01.2016 пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-81 від 10.02.2016, відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789- XII від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, та скасовано вказане рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області № 11 від 25.05.2016 про відмову в перерахунку пенсії. Зобов'язано Куп'янське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50- 1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 18-81 від 10.02.2016, без обмеження її максимального розміру, починаючи з 01.01.2016 та здійснювати відповідні виплати.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2016 року апеляційну скаргу Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 15.08.2016 по справі № 628/2253/16а за позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії повернуто відповідачу.

Постанова Куп'янського міськрайонного суду Харківської області від 15.08.2016 по справі № 628/2253/16-а 03.10.2016 набрала законної сили.

Так, вказаною постановою визначено право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням 90 відсотків від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної платні у редакції Закону України "Про прокуратуру" № 1789-XII від 05.11.1991, що діяла станом на час призначення позивачеві пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, прокуратура Харківської області супровідним листом № 19-645 вих 18 від 14.02.2018 направила на адресу позивача довідку про фактично нараховану заробітну плату за жовтень 2017 року на посаді прокурора Лозівської місцевої прокуратури з класним чином "радник юстиції", з надбавкою вислугу років 30 % в розмірі 29065,92 грн.

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.

Рішенням Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії на підставі того, що відповідно до вимог п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697, умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, на час звернення ОСОБА_1 за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відсутність затверджених Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не може бути підставою для відмови у такому перерахунку.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірним у вказаній справі є правомірність рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 70 від 02.05.2018 щодо відмови в перерахунку з 01.10.2017 пенсії за вислугу років виходячи з розміру 90 відсотків від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Харківської області № 19-645 вих. 18 від 14.02.2018, відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ від 05.11.1991 в редакції, чинній на момент призначення пенсії

У відповідності до ч. 13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

Разом з тим, Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 50-1 Закону №1789-ХІІ та частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Вказані зміни набули чинності з 01.01.2015.

15 липня 2015 року набув чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII (далі - Закон № 1697-VII), згідно Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону №1789-ХІІ, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46 2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50- 1, частини третьої статті 51 2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 р.

Отже, на час звернення позивача із заявою про надання довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність.

За частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Урядом відповідний нормативно-правовий акт не прийнято і умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.

Вказані норми матеріального права вже були проаналізовані Верховним Судом, зокрема, у справі № 674/900/16-а та щодо пенсійного забезпечення прокурорсько-слідчих працівників у постанові від 20 лютого 2018 року викладено правову позицію про те, що з 01 січня 2015 року - дня набрання чинності Законом № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 501 Закону № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», а в подальшому у зв'язку із набранням чинності 15 липня 2015 року Закону № 1697-VІІ, який містить аналогічну норму - Урядом не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт, позаяк і не було визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, тому пенсії, призначені за статтею 501 Закону № 1789-ХІІ, не підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у рішенні від 16.04.2018 по зразковій справі №Пз/9901/16/18.

Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З огляду на те, що на момент звернення позивача із заявою про здійснення перерахунку пенсії ст. 86 Закону № 1697-VII не містила норми, яка б передбачала таку підставу для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не ґрунтуються на законі.

Зміни, внесені Законом України № 76 від 28.12.2014 до ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХII та ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII, неконституційними у встановленому порядку не визнавались і не скасовувались.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу на умовах та в порядку, закріплених нормою, що втратила чинність.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 9 жовтня 1979 року у справі Ейрі проти Ірландії Суд констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 3 червня 2014 року у справі за заявою ОСОБА_2 проти України № 43331/12, Суд, розглянувши скаргу, зокрема, за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції на припинення виплати заявниці державними органами пенсії у розмірах, встановлених рішенням національного суду від 19 січня 2010 року після внесення у 2011 році змін до законодавчих актів, вказав на відсутність втручання у право заявниці на мирне володіння майном внаслідок внесення змін до законодавства щодо зменшення розміру соціальних виплат. Такого висновку Суд дійшов за відсутності доказів того, що ці зміни внесені не у відповідності до законної процедури та за відсутності будь-яких доказів того, що вони не були доступними та передбачуваними.

Крім того, Суд вказав на відсутність підстав для висновку про те, що, передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв на порушення якихось положень Конвенції, та зазначив, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважав, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Враховуючи наведені положення норм чинного законодавства, рішення Конституційного суду України та рішень Європейського суду з прав людини, колегія суддів дійшла висновку, що у відповідача не було підстав для перерахунку пенсії, призначеної позивачу за статтею 50-1 Закону України Про прокуратуру від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючих прокурорів.

Отже, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, оскільки відповідач, при прийнятті оскаржуваного рішення № 70 від 02.05.2018, діяв у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законодавством.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права (ч.2 ст.242 КАС України).

Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч.3 ст.242 КАС України).

Відповідно до ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.

Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.07.2018 по справі № 820/4855/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена у касаційному порядку, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)А.О. БегунцСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 21.09.2018.