Постанова № 76613246, 20.09.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
809/1078/18
Номер документу
76613246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 вересня 2018 рокуЛьвів№ 876/6457/18

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Багрія В. М., Рибачука А. І.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року у справі № 809/1078/18 (рішення постановлено судом у складі головуючого судді Грицюка П. П. у м. Івано-Франківську) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

22 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в якому просив визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку йому пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, відповідно до статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з врахуванням проведених виплат, зобов'язати відповідача провести йому вказаний перерахунок та виплатити пенсію з 01 жовтня 2017 року з врахуванням здійснених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він, як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має право на перерахунок пенсії з розрахунку п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, однак відповідачем безпідставно відмовлено у здійсненні такого перерахунку.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на нього, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано тієї обставини, що він є військовослужбовцем, який був призваний на спеціальні військові збори для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що свідчить про наявність в нього права на перерахунок пенсії на підставі положень статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідач подав до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому заперечує щодо її змісту і вимог, посилається на законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін.

Оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши головуючого суддю, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Коломийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Івано-Франківської області та отримує пенсію по інвалідності у розмірі відшкодування фактичних збитків внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

01 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Коломийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою, в якій просив провести перерахунок його пенсії з 01 жовтня 2017 року, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 року № 851 "Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Листом від 11 червня 2018 року № 89/С-15 Коломийським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області відмовлено позивачу в перерахунку призначеної пенсії з посилання на відсутність підстав для його проведення.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції керувався тим, що участь позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відбувалась не під час проходження ним дійсної строкової служби, що свідчить про правомірність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивача.

Суд погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено види пенсій, підстави їх призначення та розмір пенсій, що призначаються військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України від 05 жовтня 2006 року № 231-V "Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», було визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Тобто, частиною третьою статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було визначено лише одну категорію осіб, які мали право на обчислення пенсії з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, а саме: особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами.

11 жовтня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 № 2148-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон № 2148-VІІІ), яким частину третю статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, Законом № 2148-VIII розширено перелік категорій осіб, на які поширюється дія вказаної норми, а саме доповнено цей перелік особами, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також особами, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому, незмінною залишилася умова щодо проходження такими особами дійсної строкової служби.

Враховуючи вищезазначене, частина третя статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що її дія (право на обчислення пенсії по інвалідності за особливою процедурою) поширюється на осіб, які відповідають наступним критеріям: 1) особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, або 2) особа брала участь у ліквідації наслідків інших ядерних аварій та випробувань, або 3) особа брала участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.

При цьому, таке право виникає у зазначених осіб лише за наявності трьох умов у сукупності: 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідність виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.

Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 проходив строкову службу в рядах Радянської армії з 03 листопада 1974 року по 13 листопада 1976 року.

Відповідно до довідки Територіального управління МНС України в Івано-Франківській області від 20 серпня 2012 року № 205 ОСОБА_1 14 липня 1986 року був призваний на військові збори та після зарахування в склад батальйону приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 18 липня 1986 року по 03 вересня 1986 року.

З огляду на викладене, суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки в період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивач не проходив дійсну строкову службу, на нього не поширюються положення частини третьої статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Посилання позивача на його призов на спеціальні військові збори та участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі діючої військової частини як на підставу перерахунку його пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не заслуговують на увагу, оскільки наявність права на вказаний перерахунок пенсії пов'язується з участю у ліквідації відповідних наслідків саме під час проходження дійсної строкової служби.

Вищенаведене узгоджується з позицією Верховного Суду, висловленою, зокрема, в ухвалі від 11 червня 2018 року в справі № 820/2589/18.

За наведених обставин, суд вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись статтями 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25 липня 2018 року у справі № 809/1078/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку лише з підстав, визначених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. І. Богаченко судді В. М. Багрій А. І. Рибачук