Постанова № 76612636, 18.09.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
804/1941/18
Номер документу
76612636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

18 вересня 2018 рокусправа № 804/1941/18 Суддя І інстанції – Захарчук-Борисенко Н.В.

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Чепурнов Д.В.

судді: Сафронова С.В., Мельник В.В.,

за участю секретаря судового засідання: Царьової Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради до Східного офісу Держаудитслужби про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради звернувся з вищезазначеним адміністративним позовом до суду в якому просив визнати протиправними дії Східного офісу Держаудитслужби про призначення проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по 31.12.2017 з підстав та умов визначених у повідомленні від 27.02.2018 вих. №04-08-15/1661 та зобов’язати Східний офіс Держаудитслужби утриматись від проведення такої ревізії.

В обґрунтування позову посилається на недотримання відповідачем порядку проведення ревізії, в тому числі включення до перевірки періодів, які вже перевірялися.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 березня 2018 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Східний офіс Держаудитслужби подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує на те, що ревізію Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради заплановано до завершення державного аудиту виконання бюджету міста Дніпра за 2014-2017 роки, також вказує, що попередня позапланова ревізія проведена відповідно до питань визначених в ухвалі Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21.04.2015 року в рамках кримінального провадження № 12014040030000229 і питання виконання забудовниками умов договорів, укладених з Дніпропетровською міською радою, про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпропетровська за період з 01.01.2009 по 30.04.2015 року перевірені вибірковим способом.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Департамент економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради просив відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник відповідача підтримав вимоги апеляційної скарги з викладених у ній підстав, представники позивача просили відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Колегія суддів апеляційного адміністративного суду, перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 27.02.2018 року відповідачем було винесено повідомлення №04-08-15/1661, згідно з яким Східний офіс Держаудитслужби відповідно до вимог статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролюю в Україні» повідомляв Директора Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради про проведення ревізії окремих питань фінансово – господарської діяльності Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період з 01.01.2014 по завершений місяць 2018 року відповідно до п.1.2.6.3 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 року.

Листом від 27.02.2018 №04-08-15/1661 на адресу позивача було направлено повідомлення про проведення ревізії окремих питань фінансово – господарської діяльності.

Статтею 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролюю в Україні» визначено головні завдання органу державного фінансового контролю, а саме: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 планові виїзні ревізії проводяться відповідно до планів проведення заходів державного фінансового контролю, затверджених в установленому порядку.

Складання та затвердження відповідних планів заходів державного фінансового контролю здійснюється в порядку визначеному Положенням про планування контрольно – ревізійної роботи Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами затвердженим наказом Державної аудиторської служби України від 26.10.2005 №319 та постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2001 №955 (далі – Положення).

Основними завданнями Держаудитслужби, згідно з п.п. 1, 3 п. 3 Положення, є: забезпечення формування і реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю; здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів.

За змістом пп. 3 п. 4 Положення, Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань реалізує державний фінансовий контроль через здійснення, зокрема, державного фінансового аудиту.

Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи (п. 7 Положення).

Державний фінансовий аудит є різновидом державного фінансового контролю і полягає у перевірці та аналізі органом державного фінансового контролю фактичного стану справ щодо законного та ефективного використання державних чи комунальних коштів і майна, інших активів держави, правильності ведення бухгалтерського обліку і достовірності фінансової звітності, функціонування системи внутрішнього контролю. Результати державного фінансового аудиту та їх оцінка викладаються у звіті (ст. 3 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що державний фінансовий аудит є різновидом контрольного заходу.

У повідомленні від 27.02.2018 № 04-08-15/1661 йшлося про проведення ревізії окремих питань, фінансово-господарської діяльності департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради за період 01.01.2014 по завершений місяць 2018 на підставі ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та відповідно до п. 1.2.6.3. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на 1 квартал 2018 року.

План проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 затверджений наказом Східного офісу Держаудитслужби від 21.12.2017 №225.

В той же час Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області 18.05.2015, яка реорганізована шляхом приєднання до Східного офісу Держаудитслужби згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 № 266, проводилась позапланова ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради за період з 01.01.2009 по 30.04.2015, про що складено акт від 19.06.2015, предметом зазначеної позапланової ревізії були такі ж самі питання, які включені до періоду ревізії у повідомленні від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії. Таким чином, період з 01.01.2014 по 30.04 2015 вже був охоплений контролем відповідного органу державного фінансового контролю, що підтверджується відомостями акту від 19.06.2015 та Додатку 8 до Звіту про результати державного фінансового аудиту виконання бюджету міста Дніпра за 2014-2017 роки.

Таким чином, у повідомленні Східного офісу Держаудитслужби від 27.02.2018 вих. № 04-08-15/1661 та програмі ревізії протиправно зазначено період ревізії початком, якого є 01.01.2014, що є порушенням ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 № 550.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Відповідно до ст.4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

На підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, інспектування за ініціативою органу державного фінансового контролю не проводиться.

Східним офісом Держаудитслужби, відповідно до п. 1.4.1. Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2017 року, з 26.12.2017 по 23.03.2018 проводився державний фінансовий аудит виконання бюджету міста Дніпро 2014-2017 роки.

Під час аудиту, враховуючи виявлення фактів, що можуть свідчити про вчинення підконтрольною установою порушень законодавства з фінансових питань, з метою забезпечення максимальної реалізації наданих органам Держаудитслужби повноважень щодо виявлення, усунення фінансових порушень та вжиття заходів впливу до осіб, винних у їх вчиненні, відповідно до вимог листа Державної аудиторської служби України від 20.04.2017 №02- 18/266, Східним офісом Держаудитслужби було ініційовано включення до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Східного офісу Держаудитслужби на І квартал 2018 року ревізії окремих питань фінансово- господарської діяльності Департаменту за період з 01.01.2014 по 31.12.2017 року, проведення якої, відповідно до направлення від 06.03.2018 року №239, визначено з 12.03.2018 по 23.03.2018 року.

Попередня позапланова ревізія окремих питань Департаменту була проведена за період з 01.01.2009 по 30.04.2015 року у відповідності до питань програми ревізії (погодженої із старшим прокурором прокуратури міста Дніпропетровська ОСОБА_1І.), в якій зазначені наступі питання: 1) Виконання забудовниками умов договорів, укладених Дніпропетровською міською радою, про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м Дніпропетровська. 2) Повнота сплати до міського бюджету на розвиток інфраструктури міста коштів пайової участі забудовниками. 3)Повнота вжитих заходів посадовими особами Департаменту щодо виконання забудовниками умов укладених договорів, у т.ч. повноти сплати пайової участі.

Зазначені у програмі ревізії питання відповідають питанням, визначеним ухвалою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21.04.2015 року про надання дозволу на проведення в рамках кримінального провадження № 12014040030000229 позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності фінансово-економічного департаменту Дніпропетровської міської ради.

Відповідно до п. 4 Положення про планування контрольно-ревізійної роботи Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого наказом ГоловКРУ України від 26.10.2005 № 319, у редакції наказу Держаудитслужби від 26.08.2016 № 71, не допускається включення до планів контрольно-ревізійної роботи інспектувань певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольних підприємств, в установах і організаціях, на яких Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами вже проводилось планове інспектування певного комплексу або окремих питані фінансово-господарської діяльності у відповідному календарному році.

Відповідно до п. 31 Порядку № 550 та п. 2.7 Порядку взаємодії органів державної контрольно-ревізійної служби, органів прокуратури, внутрішніх справ, Служби безпеки України, затвердженого спільним наказом від 19.10.2006 № 346, для проведення ревізії за зверненням правоохоронного органу складається відповідно до компетенції органу державного фінансової контролю на підставі питань, що містяться у зверненні, постанові слідчого або прокурора, рішенні суду, програма ревізії, яка письмово погоджується з правоохоронним органом.

В ході ревізії питання виконання забудовниками умов договорів, укладених з Дніпропетровською міською радою, про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпропетровська за період з 01.01.2009 по 30.04.2015 року проведена в рамках кримінального провадження № 12014040030000229.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органами державної контрольно-ревізійної служби проводяться планові та позапланові ревізії.

Частина 2 ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» встановлює обмеження на проведення перевірок на підконтрольних установах, щодо яких за відповідний період їх фінансово-господарської діяльності відповідно до цього Закону проведено державний фінансовий аудит, незалежно від того чи була перевірка планова або позапланова.

Виходячи з аналізу зазначених правових норм спростовуються доводи апеляційної скарги з приводу того, що включення питання дотримання юридичними та фізичними особами умов договорів, укладених Дніпровською міською радою, про пайову участь на розвиток соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури м. Дніпра за період що частково співпадає з періодом попередньої позапланової ревізії, відповідало вимогам чинного законодавства , оскільки попередня ревізія на зазначеному об’єкті була позапланова та проводилася вибірковим способом.

За таких обставин колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що період з 01.01.2014 р. по 30.04.2015 р. вже був охоплений контролем відповідного органу державного фінансового контролю, що підтверджується відомостями акту від 19.06.2015 та Додатку 8 до Звіту про результати державного фінансового аудиту виконання бюджету міста Дніпра за 2014-2017 роки., а тому повторе включення цього періоду в план проведення перевірки свідчить про порушення відповідачем вимог ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».

Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно були застосовані норми матеріального та процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції і не можуть бути підставою для скасування рішення суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України,суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного офісу Держаудитслужби – залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення в повному обсязі.

В повному обсязі постанова складена 19 вересня 2018 року.

Головуючий суддя: Д.В. Чепурнов

Суддя: С.В. Сафронова

Суддя: В.В. Мельник