
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 вересня 2018 р. №2040/6720/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Панченко О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,63202, код ЄДРПОУ2613900799)
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий Нововодолазьким РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 06.12.2002, адреса: 63202, АДРЕСА_2) згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити і виплачувати пенсію ОСОБА_1 згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України індексації в сумі 3660,22 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2900,00 грн. та разових премій в сумі 3372,50 грн., починаючи з 01.01.2018;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у справі за цим адміністративним позовом, зобов'язавши Відповідача подати до суду звіт про виконання ним судового рішення у визначений судом строк.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що його звільнено зі служби в органах поліції з 31.12.2017р. і з 01.01.2018р. він отримує пенсію за вислугу років, розмір якої був розрахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області виходячи з посадового окладу, окладу за звання, надбавки за вислугу років, а також середньомісячних додаткових складових частин грошового забезпечення за останні 24 календарні місяці служби - щомісячної премії. Позивач також вказує на те, що пенсія йому була нарахована і виплачується відповідачем до цього часу без урахування фактично отриманих ним за 24 останні календарних місяці служби перед звільненням сум таких додаткових видів грошового забезпечення, як: індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та разові премії, що не відповідає і суперечить законодавству України. Вважаючи такі дії відповідача незаконними, позивач звернувся з даним позовом до суду для захисту своїх прав.
На виконання ухвали суду від 21.08.2018 року відповідачем надано відзив, в якому останній вказав, що дії відповідача є правомірними, розрахунок пенсії позивача здійснений на підставі документів, наданих Управлінням поліції охорони в Харківській області, зокрема, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №948/43/40/5-2017 від 10.01.2018р., в якій зазначена лише премія, яка була повністю врахована при призначенні пенсії позивачу. Також відповідач зазначив, що позивачу була надана відповідь від 26.04.2018р. №2742/Г-14 на лист позивача від 26.03.2018р. про прийняття рішення про перерахунок розміру неправильно призначеної пенсії. Отже, відповідач вважає, що ним не було допущено бездіяльності, а його дії не суперечать чинному законодавству. Посилаючись на викладені обставини, відповідач вважає свої дії правомірними, та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне:
Ухвалою суду від 21.08.2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та був звільнений з органів внутрішніх справ у зв’язку з хворобою та йому призначено пенсію за вислугу років, яка призначена з 01.01.2018р. на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.
Позивач проходив службу в Управлінні поліції охорони в Харківській області на посаді начальника Нововодолазького мііжрайонного відділення Управління поліції охорони в Харківській області. Відповідно витягу з наказу Управління поліції охорони в Харківській області від 28.12.2017 №940 о/с ОСОБА_1 звільнений зі служби з поліції. (а.с.19)
З матеріалів справи встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України на підставі документів, наданих Управлінням поліції охорони в Харківській області, зокрема довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу №948/43/40/5-2017 від 10.01.2018р., з 01.01.2018 позивачу призначено пенсію за 24 роки вислуги у розмірі 70% грошового забезпечення.
З довідки від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018 вбачається, що у грудні 2017р. ОСОБА_1 було нараховано одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби в сумі 114660,00 грн. Всі види виплат, крім індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, були об'єктом для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. (а.с.16)
06.04.2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою від 26.03.2018 про перерахунок неправильно призначеної пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення позивача за останні 24 календарних місяця служби перед звільненням згідно довідки Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018, та з заявою від 26.03.2018р. про призначення/перерахунок пенсії. (а.с.17)
Листом від 26.04.2018р. №2742/Г-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській повідомило позивача про те, що пенсія призначена і виплачується правильно, і підстав для перерахунку її з урахуванням одноразових грошових виплат на підставі наданих документів немає. (а.с.18)
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Положеннями ч.1 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ передбачено, що пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-ІV.
Відповідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ: пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч.1-3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" встановлено: пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною 2 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-ХІІ) встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно положень ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Положеннями ч.1 ст.10-1 Закону №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 року №1294 передбачено: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положеннями п.3 Постанови КМУ №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.
Відповідно до схеми додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України до одноразових видів грошового забезпечення віднесено, у тому числі, матеріальну допомогу.
Підпунктом 3 п.5 Постанови КМУ №1294 передбачено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.
В той же час, положеннями п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови КМУ №988 встановлено: керівникам органів, закладів та установ Національної поліції надано право в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати, зокрема, преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби та надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Постановою КМУ №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам визначені умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для оздоровлення.
Підпунктом 3 п.5 Постанови №1294 передбачено, що розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку. Зазначений порядок визначається також підпунктом 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції.
З огляду на вищезазначене, суд доходить висновку про те, що матеріальна допомога для оздоровлення є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
З наявної в матеріалах справи довідки від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018 вбачається, що додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом 24-х місяців підряд перед місяцем звільнення зі служби, становили:
- індексація за червень 2016р., з серпня 2016р. по грудень 2017р. в загальній сумі 3660,22 грн.;
- матеріальна допомога на оздоровлення, нарахована в квітні 2016р. в сумі 2900,00 грн.;
- премія (заохочення) згідно наказів, нарахована в травні 2016р. та листопаді 2016р. в загальній сумі 3372,50 грн. (а.с.16)
Статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено: до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Як зазначено в довідці позивача від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018, всі виплати, крім індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, були об'єктом для нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд зазначає, матеріальна допомога для оздоровлення та нараховані премії, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія. А, отже, в даному випадку матеріальна допомога для оздоровлення, разова премія, враховуючи сплату страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування з вказаних сум, мають бути враховані до складу грошового забезпечення позивача, з якого здійснюється обчислення його пенсії.
Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018, суд зазначає наступне.
Згідно положень ст.1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 року №1282-XII, індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Отже, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямована на підтримання їх купівельної спроможності.
Відповідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Оскільки єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а відповідно довідки від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018 вбачається, що з сум нарахованої та виплаченої позивачу індексації не було сплачено страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, суд доходить висновку про відсутність підстав для врахування відповідачем сум індексації при обчисленні пенсії позивача.
Таким чином, враховуючи встановлені судовим розглядом обставини справи, суд приходить до висновку, що відповідачем вчинено протиправні дії, а не бездіяльність щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018, а відтак, позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Також суд зазначає, що належним способом захисту порушених прав позивача є саме зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018р. №115/43/40/5-2018р., а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням в ОВС України матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2900,00 грн. та разових премій в сумі 3372,50 грн., починаючи з 01.01.2018р.
Щодо вимоги позивача подати звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Однак, враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також враховуючи положення Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов'язання відповідачів подати звіт про виконання.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, 246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови від здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНКОПП НОМЕР_1, НОМЕР_2, виданий Нововодолазьким РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 06.12.2002, адреса: 63202, АДРЕСА_2) згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018 в частині врахування сум фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2900,00 грн. та разових премій в сумі 3372,50 грн., починаючи з 01.01.2018р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 згідно з довідкою Управління поліції охорони в Харківській області від 12.03.2018 №115/43/40/5-2018, а саме з урахуванням фактично отриманих ним протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2900,00 грн. та разових премій в сумі 3372,50 грн., починаючи з 01.01.2018р.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко