
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 1940/1375/18
19 вересня 2018 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Тернопільський молокозавод" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправними дій управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті щодо оформлення розрахунку №2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.07.2018 року та скасування розрахунку,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Тернопільський молокозавод" (надалі позивач, ОСОБА_3 "Тернопільський молокозавод") звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі відповідач, Укртрансбезпека), в якому просило визнати протиправними дії управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті щодо оформлення розрахунку №2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.07.2018 року та скасувати його.
Позов обґрунтований тим, що спеціалістами Державної служби України з безпеки на транспорті управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області замість вирахувати плату за проїзд виходячи з параметру з найбільшим перевищенням порахував загальну плату за порушення трьох нормативів вагових параметрів, що призвело до невірного розрахунку в бік збільшення. Вказані дії відповідача порушують вимоги положень п.31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року. Представник позивача подав також обґрунтування позовних вимог.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 липня 2018 року відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 13 серпня 2018 року о 11:00 год.
Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу не було оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Тернопільській області було здійснено нарахування плати за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.07.2018 року №2 відповідно до Акту №0012206 про перевищення ТЗ нормативних вагових параметрів від 02.07.2018 року. У задоволенні позову просив відмовити у повному обсязі.
13 серпня 2018 року у судовому засіданні відкладено розгляд справи до 19 вересня 2018 року о 10:00 год. для повторного виклику відповідача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх повністю з мотивів, наведених у позовній заяв, обґрунтування позов.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову повністю.
Судом встановлено, що у відповідності до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, направлення на рейдову перевірку №010581 від 02.07.2018 року, посадовими особами відповідача проведено рейдову перевірка маршруту А/д М-12 км 190+100, ППГВК Підволочиськ.
Згідно чеку зважування №369 від 02.07.2018 року навантаження автомобіля марки Renault Premium 450 DXI, реєстраційний номер АА4126РЕ-тягач, та напівпричіп цистерна BYDELEY OLVE 25 15-30, реєстраційний номер НОМЕР_1 становило: навантаження на одиночну вісь - першу 7,1 т, на другу -12,35 т, навантаження на строєну вісь - 27,45 т. Повна маса транспортного засобу становила 46,9 т.
Відповідачем було складено Акт №ВО-07/559 від 02.07.2018 року проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом ВО№071559 від 02.07.2018 року за відсутність у водія дозволу на перевезення великовагового вантажу автомобільними дорогами України загального користування, розмір перевантаження на одиночну вісь становить 12,3% перевантаження на строєну вісь становить 24,8%, перевантаження повної маси транспортного засобу становить 17,2%.
За результатами проведеного зважування складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0008271 від 02.07.2018 року та Акт №0012206 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів від 02.07.2018 року, на підставі яких відповідачем проведено розрахунок №2 від 02.07.218 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 1713,48 євро.
Управлінням Укртрансбезпеки у Тернопільській області на адресу позивача направлено Припис №190670 щодо усунення порушення, а саме: виявленого перевищення вагових обмежень.
Не погоджуючись із проведеним відповідачем розрахунком, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртансбезпека) під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (надалі Порядок №1567), державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Згідно п. 15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до ч. 1ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Згідно ч. 4 ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними повноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно п. 3 зазначених Правил проїзду великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 року, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 4 Правил, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до абз. 1, 2, 4 п. 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме чеку зважування №369 від 02.07.2018 року, навантаження автомобіля марки Renault Premium 450 DXI, реєстраційний номер АА4126РЕ-тягач, та напівпричіп цистерна BUDELEY OLVE 25 15-30,реєстраційний номер НОМЕР_1 становило: навантаження на одиночну вісь - першу 7,1 т, на другу 12.35 т при нормативно допустимій 11 т, навантаження на строєну вісь - 27,45 т при нормативно допустимій 22 т. Повна маса транспортного засобу становила 46,9 т при нормативно допустимій 40 т.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем зафіксовано перевищення транспортним засобом позивача нормативних вагових параметрів, а саме на другу одиночну вісь, строєну вісь та повну масу транспортного засобу. При цьому суд не приймає до уваги доводи позивача про необхідність врахування того, що у даному випадку перевозилась рідина ( молоко), а тому при нестатичному зважуванні під час руху можливе зміщення рідини на строєну вісь, оскільки повна маса транспортного засобу становила 46, 9 т., що само по собі є перевантаженням на 6,9 т. від нормативно допустимої ваги.
Також суд не приймає до уваги твердження позивача про те, що зважування проводилось після 18 год. 00 хв. ( після закінчення часу роботи пересувного пункту ГВК- з 9.00 год. по 18.00 год.), оскільки транспортний засіб був зупинений до 18.00 год., проходив інший контроль, а зважування транспортного засобу після 18.00 год. не спростовує самого факту встановленого порушення і не може вплинути на нього.
Відповідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження переліку документів необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні" від 25.02.2009 року №207, крім документів, зазначених у пунктах 1 і 2цього переліку, є необхідними у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень - дозвіл на рух автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, виданий Державтоінспекцією. Зазначені норми вказують на обов'язковість знаходження у водія дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, виданого Державтоінспекцією у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень.
Відповідно до п.3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 року № 879 (далі Порядок №879), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 31 Порядку №879 передбачено, що при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до уваги до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу. Для осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази Крім того, у п.26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до Державного бюджету.
Відповідно до пункту 31-1 Порядку №879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі, на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів, плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, визначена плата за проїзд, несплачена перевізником - власником транспортного засобу у встановлені чинним законодавством строки набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України. Суд вважає, що плата за проїзд великоваговим транспортних засобом за своєю правовою природою не є штрафною санкцією, а є сумою відшкодування матеріальних збитків внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
Крім того, на думку суду, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки Renualt Premium 450 DXI, реєстраційний номер НОМЕР_2 - тягач, та напівпричіп цистерна BYDELEY OLVE 25 15-30, реєстраційний номер НОМЕР_1, що використовується позивачем ОСОБА_3 "Тернопільський молокозавод", здійснювався технічними засобами, що мають відповідний сертифікатами відповідності та сертифікат типу перевірки, у зв'язку із чим придатними до застосування. Це підтверджується долученим до матеріалів справи копією Сертифіката перевірки типу засобів вимірювальної техніки серії СТ №000438 від 27.11.2017 року виданий Державним підприємством "Харківський регіональний науковий-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації, копією декларації про відповідність №6 від 20.12.2017 року та копією Сертифікату відповідності зважувального обладнання №UA.TR.002.CB.0310-17 від 20.12.2017 року із додатком.
Крім того, факт перевищення транспортним засобом позивача вагових обмежень також підтверджується чеком (роздруківкою) зважування №369 від 02.07.2018 року, який формується і видається технічними засобами габаритно-вагового контролю автоматично. Відтак, на думку суду, це унеможливлює втручання особи в результат зважування.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на відсутність у документах відомостей про зважувальне обладнання, як на неналежне заповнення документів, оскільки документи габаритно-вагового контролю складаються за затвердженою у чинному законодавстві формою.
Разом з тим, судом не здобуто, а учасниками справи не подано до суду достатніх, допустимих та належних доказів, що підтверджували б, що водій транспортного засобу позивача не був ознайомлений з документами щодо відповідності технічних характеристик зважувального обладнання. Між тим, в Акті проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, в графі "Пояснення водія про причини порушень", водієм транспортного засобу позивача засвідчено підписом без застережень та заперечень щодо змісту, в тому числі щодо процедури зважування, місця зважування, надання чи ненадання для ознайомлення.
Таким чином, оскільки під час габаритно-вагового контролю транспортного засобу, що належить позивачу, виявлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, тому відповідно визначено суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31- Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Відповідно до ч. 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільський молокозавод" до задоволення не підлягають.
Виходячи зі змісту ст. 139 КАС України судові витрати понесені позивачем, у випадку не задоволення позову, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Тернопільський молокозавод"(вул. Лозовецька, 28, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 30356917) до Державної служби України з безпеки на транспорті ( пр-т Перемоги, 14 м. Київ, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправними дій управління Укртрансбезпеки в Тернопільській області Державної служби України з безпеки на транспорті щодо оформлення розрахунку №2 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 02.07.2018 року та скасування розрахунку - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 21 вересня 2018 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.