
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 вересня 2018 року м. ПолтаваСправа № 1640/2599/18
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гіглави О.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представника відповідача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
26 липня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про:
- визнання протиправною бездіяльності Гожулівської сільської ради щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_2 від 10.07.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради;
- зобов'язання Гожулівської сільської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) від 10.07.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради.
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що маючи статус учасника бойових дій він, керуючись приписами статей 118, 122 Земельного кодексу України, звернувся до Гожулівської сільської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель комунальної власності, орієнтовним розміром 0,12 га для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради. Однак, листом від 17.07.2018 Гожулівська сільська рада необґрунтовано відмовила у задоволенні вказаного клопотання, при тому, що Земельний кодекс України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою та зобов’язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в наданні такого дозволу належним чином мотивувати причини такої відмови. Водночас, питання регулювання земельних відносин мають вирішуватися не шляхом направлення листа, а на пленарному засіданні сільської ради.
Ухвалою суду від 30.07.2018 позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у даній справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
17.08.2018 до суду від Гожулівської сільської ради надійшов відзив на позов, у якому остання проти задоволення позовних вимог ОСОБА_2 заперечувала, посилаючись на те, що позивач не надав суду доказів про допущення сільською радою бездіяльності щодо розгляду його клопотання. Зазначала, що на клопотання ОСОБА_2 сільська рада у відповідності до статті 20 Закону України "Про звернення громадян" протягом 15 днів надала відповідь. При цьому, запитувана позивачем земельна ділянка 15.02.2018 рішенням 25 сесії 7 скликання Гожулівської сільської ради виділена громадянину ОСОБА_3, який на даний час оформляє технічну документацію на цю земельну ділянку, останній присвоєно кадастровий номер 5324080700:00:027:0050. Таким чином, на даний час на території Гожулівської сільської ради відсутні земельні ділянки для надання їх для ведення садівництва. Визначати цей факт на сесії сільської ради немає потреби та не передбачено законом.
Ухвалою суду від 22.08.2018 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 18.09.2018.
В позовній заяві позивач просив суд здійснювати розгляд справи без його участі, але за участю його представника.
Представник позивача в судове засідання 18.09.2018 не з’явився, будучи належно повідомленим про дату, час та місце судового розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні 18.09.2018 проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити в їх задоволенні. Наполягав на розгляді справи по суті на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 5 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за даної явки та на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши доводи представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_2 є ветераном війни - учасником бойових дій (АТО), що підтверджується посвідченням серії УБД №115072, виданим 16.02.2016 Управлінням персоналу штабу військової частини А4583 (а.с. 13).
10.07.2018 ОСОБА_2 звернувся до Гожулівської сільської ради з клопотанням про надання йому, як громадянину України та учаснику бойових дій, дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у його власність із земель комунальної власності, орієнтовним розміром 0,12 га, для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради (а.с. 31). До клопотання додав: графічні матеріли, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копію паспорту; копію картки платника податків; копію посвідчення учасника бойових дій.
Листом від 17.07.2018 за вих.№454 (а.с. 33) Гожулівська сільська рада проінформувала ОСОБА_2, що вказані останнім в графічних матеріалах земельні ділянки відповідними рішеннями надані громадянам для розробки проекту землеустрою щодо виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. На даний час ці земельні ділянки знаходяться на стадії оформлення відповідної документації та отримання кадастрового номеру. На території Гожулівської сільської ради проживають 35 учасників АТО, від яких до сільської ради раніше поступили аналогічні заяви, що розглядаються у першу чергу. На цей час на території Гожулівської сільської ради відсутні земельні ділянки під житлову забудову.
Позивач, розцінюючи це як протиправну бездіяльність, звернувся до суду за правовим захистом порушеного права.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Частина сьома статті 118 Земельного кодексу України визначає вичерпний перелік підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, при цьому зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого дозволу належним чином мотивувати причини цієї відмови.
Разом з тим, статтею 118 Земельного кодексу України не визначено прямого обов'язку уповноважених органів реалізувати ці повноваження у формі рішення, листа, тощо.
Проте, зазначене питання має важливе значення для обрання ефективного способу захисту прав особи в суді.
Стаття 12 Земельного кодексу України визначає, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
За приписами статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, зокрема, вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Виходячи з аналізу зазначених норм, питання щодо надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою запитуваної земельної ділянки мало вирішуватися у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на пленарному засіданні Гожулівської сільської ради.
Разом з тим, всупереч вказаним нормам клопотання позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на бажану земельну ділянку на пленарному засіданні сільської ради не вирішувалось.
Згідно пояснень Гожулівської сільської ради, що містяться у відзиві на позов, остання чергова сесія сільської ради відбулась 21.06.2018, а наступна планується у вересні місяці. У зв’язку з цим, клопотання ОСОБА_2 від 10.07.2018 розглянуте сільською радою поза пленарним засіданням як звернення громадян та на нього у порядку та строки, визначені Законом України "Про звернення громадян", була надана відповідь.
Проте, судом вказані доводи сільської ради оцінюються критично, оскільки позивач, керуючись положеннями Земельного кодексу України, на розгляд сільської ради направляв саме клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, а не звертався із запитом про надання публічної інформації на підставі приписів Закону України "Про звернення громадян".
Відтак, відсутність належним чином оформленого за результатами пленарного засідання рішення сільської ради про не надання або надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки після спливу встановленого законом строку розгляду клопотання позивача, свідчить про допущення сільською радою протиправної бездіяльності.
Посилання відповідача у листі від 17.07.2018 за вих.№454 та у відзиві на позов від 14.08.2018 вих.№0227/512 (зареєстрований 17.08.2018 за вх.№21742/18), як на підставу, що свідчить про неможливість надання ОСОБА_2 дозволу на розробку проекту землеустрою, на те, що на запитувану останнім земельну ділянку надано дозвіл на розробку проекту землеустрою іншому громадянину, а саме ОСОБА_3 згідно рішення 25 сесії 7 скликання Гожулівської сільської ради від 15.02.2018 (а.с. 30), судом відхиляються як безпідставні.
З цього приводу суд зазначає, що системний аналіз статей 118, 186-1 Земельного кодексу України дає підстави вважати, що вказаними нормами встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, уповноважені розглядати ці питання. Вони передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду яких визначені в статті 118 Земельного кодексу України органи приймають одне з відповідних рішень. Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність.
Чинним законодавством не передбачено право сільської ради відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України, в тому числі не передбачено й прийняття сільською радою рішення про відмову у задоволенні вимоги, порушеної в заяві про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв'язку з відведенням земельної ділянки іншій особі.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27.02.2018 у справі №545/808/17 (номер у ЄДРСР 72532460).
З приводу доводів відповідача у листі від 17.07.2018 за вих.№454 щодо відсутності на цей час на території Гожулівської сільської ради земельних ділянок під житлову забудову, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки будь-яких доказів на підтвердження вказаної обставини Гожулівська сільська рада суду не представила, крім цього, така обставина не входить до вичерпного переліку підстав для відмови особі в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах безоплатної приватизації, визначеного частиною сьомою статті 118 Земельного кодексу України.
За викладених обставин, оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у не розгляді клопотання ОСОБА_2 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою на пленарному засіданні у відповідності до положень Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України, у визначений законом строк, суд вважає позовні вимоги останнього до Гожулівської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо не прийняття рішення за заявою /клопотанням/ від 10.07.2018 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 0,12 га для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради, та зобов'язання повторно розглянути зазначену заяву /клопотання/ з урахуванням висновків суду, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо клопотання позивача про встановлення судового контролю, суд зауважує, що відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
У суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили, а тому вжиття заходів судового контролю не є необхідним.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 (вул. Кириченка, буд. 44, с. Рашівка, Гадяцький район, Полтавська область, 37343, рнокпп НОМЕР_1) до Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (вул. Полтавська, буд. 10, с. Гожули, Полтавський район, Полтавська область, 38713, код ЄДРПОУ 21046816) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області щодо не прийняття рішення за заявою ОСОБА_2 від 10 липня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,12 га, для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області.
Зобов'язати Гожулівську сільську раду Полтавського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 10 липня 2018 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,12 га, для ведення садівництва на території Гожулівської сільської ради Полтавського району Полтавської області з урахуванням висновків суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 вересня 2018 року.
Суддя ОСОБА_4