
Справа № 815/3086/17
УХВАЛА
21 вересня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження заяву Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про роз’яснення рішення суду по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінсервіс Пром» до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправною відмови у прийнятті податкових декларацій, визнання податкових декларацій такими, що подані в день їх фактичного отримання, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулося ТОВ «Фінсервіс Пром» з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправною відмови відповідача прийняти податкові декларації позивача з податку на додану вартість за лютий 2017 року з додатком №2, за березень 2017 року з додатком №2, за квітень 2017 року з додатками №2, №3, №4, визнання податкових декларацій позивача з податку на додану вартість за лютий 2017 року з додатком №2, за березень 2017 року з додатком №2, за квітень 2017 року з додатками №2, №3, №4 такими, що подані у день їх фактичного отримання відповідно 19.03.2017 року, 19.04.2017 року, 19.05.2017 року, зобов’язання відповідача виключити з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо дати надіслання позивачу повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації №1700097057 – 26.04.2017 року та податкової декларації №1700097051 - 26.05.2017 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінсервіс Пром» задоволено повністю.
ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області подано заяву про роз’яснення резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2017 року по справі №815/3086/17 в частині зобов’язання ДПІ виключити з Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо дати надіслання позивачу повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації №1700097057 – 26.04.2017 року та податкової декларації №1700097051 - 26.05.2017 року, оскільки резолютивна частина постанови Одеського окружного адміністративного суду від 04.08.2017 року по справі №815/3086/17 є незрозумілою для контролюючого органу в частині реалізації визначених судом вимог, ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області не наділена повноваженнями щодо внесення даних до Реєстру заяв про суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість з огляду на приписи податкового законодавства та відсутність у посадових осіб ДПІ фактичного доступу до даного Реєстру.
Суд вважає заяву відповідача такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз’яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз’яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз’яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз’яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
З аналізу вказаних норм КАС України вбачається, що роз'яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом - відсутністю причинно-наслідкових зв'язків у межах документу, невідповідності мотивувальної частини рішення його резолютивній частині, недотриманням вимог ясності, яке полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення та визначеності рішення. Необхідність роз'яснення судового рішення може бути зумовлена нечіткістю судового акту за змістом, тобто коли певний судовий акт є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких ухвалений такий акт, так і для тих осіб, котрі будуть здійснювати виконання цього судового акту.
Таким чином, роз'яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Слід зазначити, що підстави для роз’яснення рішення суду від 04.08.2017 року по справі №815/3086/17 в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України відсутні, оскільки зазначене рішення суду є цілком обґрунтованим та зрозумілим, містить чіткий порядок його виконання, а з тексту заяви не вбачається, в чому саме полягає незрозумілість рішення суду в розумінні ст. 254 КАС України.
Питання, які ставляться ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області у поданій заяві, не є підставою для роз’яснення судового рішення.
Крім того, Верховний Суд України в ухвалі від 13.07.2016 року у справі № 21-452iп16 зазначив, що системне тлумачення положень КАС України дозволяє дійти висновку, що рішення суду може бути роз’яснено у разі, якщо без такого роз’яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз’яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі. В ухвалі про роз’яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Таким чином, з урахуванням положень статті 254 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про роз’яснення судового рішення, оскільки рішення суду є зрозумілим та роз'яснення не потребує.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 254 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про роз'яснення судового рішення - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида
27 березня 2018 року
у роз'ясненні судового рішення відмовлено
21.09.18