
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
17 вересня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1747/18
головуючого судді Секірської А.Г.,
за участю секретаря судового засідання Вакуленка А.В.,
представника позивача – ОСОБА_1, довіреність від 11.01.2018 № 63;
представника відповідача – ОСОБА_2, довіреність від 18.05.2018 № 3213/9/12-32-10-0029,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
20.06.2017 комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» (далі – Позивач, КП «Лисичанськтепломережа») звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі – Відповідач, ГУ ДФС у Луганській області) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в лютому 2014 року позивачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2014 рік від 25.02.2015 № НОМЕР_1, в якій зазначено розрахунок авансового внеску з податку на прибуток (код рядка 23) в сумі 225 633,00 грн щомісячно протягом 2015 року, загальна сума авансових внесків за 2015 рік дорівнює 2 030 697,00 грн. За результатами фінансово – господарської діяльності за 9 місяців 2015 року КП «Лисичанськтепломережа» склало та подало до податкового органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за ІІІ квартал 2015 року № 9226354449 від 05.11.2015, згідно з якою підприємство закінчило 9 місяців 2015 року зі збитками, в результаті чого об’єкт оподаткування (рядок 04 декларації) склав 18 392 823 грн зі знаком «-». Враховуючи те, що в декларації за 2014 рік розраховано авансові внески з податку на прибуток за 2015 рік на загальну річну суму 2 030 697,00 грн, а фактично 9 місяців 2015 року закінчено зі збитками, то у рядках 13 ЗП та 14 декларації за ІІІ квартал 2015 року зазначено про зменшення нарахованої суми податку в сумі 1 579 431 грн.
За результатами фінансово – господарської діяльності у 2015 році КП «Лисичанськтепломережа» склало та подало до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2, згідно з якою 2015 рік збитковий, об’єкт оподаткування (рядок 04) склав «-34 916 950 грн».
Враховуючи те, що в декларації за 2014 рік розраховано авансові внески з податку на прибуток за 2015 рік на загальну річну суму 2 030 697,00 грн, а фактично 2015 рік закінчено зі збитками, то у рядках 16ЗП та 17 декларації за 2015 рік зазначено про зменшення нарахованої суми податку у сумі 2 030 697 грн.
Також згідно вимог до подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затверджених наказами Міністерства фінансів України від 30.12.2013 № 872 та від 20.10.2015 № 897, до декларації за ІІІ квартал 2015 року та за 2015 рік додатково було складено та приєднано «Додаток ЗП до рядка 13 податкової декларації з податку на прибуток підприємств» та «Додаток ЗП до рядка 16 ЗП податкової декларації з податку на прибуток підприємств» за звітний податковий період – 2015 рік про зменшення нарахованої суми податку.
Позивачем при вивченні матеріалів позовної заяви ГУ ДФС у Луганській області до КП «Лисичанськтепломережа» встановлено, що податковий орган не вніс ніяких коригувань до облікової картки платника податків про зменшення суми авансових внесків за 2015 рік, а за наслідками декларації за 2015 рік замість внесення відповідних коригувань до облікової картки платника податків про зменшення суми авансових внесків за 2015 рік та об’єкту до оподаткування за 2015 рік, 19.02.2016 зараховано вищевказане «зменшення нарахованої суми податку за 2015 рік» в сумі 2 030 697 грн в рахунок погашення податкового боргу за більш ранні періоди.
З посиланням на статті 57, 87, 153 Податкового кодексу України позивач просив суд:
- визнати протиправними дії ГУ ДФС у Луганській області щодо зарахування суми зменшення нарахованої суми податку на прибуток підприємств в розмірі 2 030 697 грн, визначеної у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2 в рахунок погашення податкового боргу, що виник до 31.12.2014;
- зобов’язати ГУ ДФС у Луганській області внести відповідні коригування до інтегрованої картки платника податку КП «Лисичанськтепломережа» по зменшенню нарахованих сум авансових внесків у 2015 році в розмірі 2 030 697 грн.
Ухвалою суду від 21.06.2018 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк.спр. 30).
27.06.2018 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 03.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (арк.спр. 1-2).
24.07.2018 підготовче засідання відкладено за клопотанням позивача з метою надання часу для підготування відповіді на відзив.
01.08.2018 у підготовчому засіданні оголошено перерву для надання доказів.
Ухвалою суду від 15.08.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк.спр. 92).
У судовому засіданні 03.09.2018 оголошено перерву для надання сторонами додаткових доказів.
У судовому засіданні 13.09.2018 оголошено перерву у зв’язку з неявкою належним чином повідомленого позивача.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в уточненій позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві від 23.07.2018 за вх. № 17381/2018 (арк.спр. 67-68), додаткових поясненнях від 15.08.2018 за вх. № 19500/2018 (арк.спр. 89-90).
Так, зазначив, що 13.08.2015 набрав чинності Закон України від 17.07.2015 № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», яким п.57.1 ст.57 Кодексу доповнено новим абзацом, а саме: «Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу – з червня – грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя – з вересня – грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали – з грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій».
Платники податку на прибуток, які сплачують авансові внески за результатами 2014 року та за підсумками трьох кварталів 2015 року, не отримають прибуток або отримають збиток, матимуть право подати податкову декларацію за ІІІ квартал 2015 року та припинити сплату авансових внесків з грудня 2015 по травень 2016 року.
У зв’язку з внесенням змін до бюджетної класифікації наказом Мінфіну України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток підприємств, ДКСУ 06.10.2015 здійснено закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств. Порядком не передбачено зменшення суми нарахованих авансових внесків у закритому ІКП в період з березня 2015 року по грудень 2015 року в розмірі 2 030 697 грн на підставі Декларації з податку на прибуток за 2015 рік № НОМЕР_2 від 09.02.2016.
На виконання цього наказу 06.10.2015 здійснено злиття карток по ККДБ 11020201 (податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (міста або району)) та ККДБ 11023201 (авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності), в результаті чого сальдо по авансовим внескам у сумі 2 484 524, 09 грн в автоматичному режимі було зараховано на ІКП з податку на прибуток, тому на 31.12.2015 заборгованість по платнику з недоїмкою та пенею по ККДБ 11020201 (податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (міста або району)) склала 7340158,94 грн.
Визначення поняття погашення податкового боргу згідно п.14.1.152 ст. 14 Податкового кодексу України – це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.
Зменшення нарахованої суми авансових внесків з податку на прибуток, зазначені платником по справі № 812/1242/18, відбулося 19.02.2016 в інтегрованій картці платника податку в сумі 2 030 697,00 грн на підставі декларації з податку на прибуток за 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2 (рядок 19 декларації).
На момент подання декларації сума податкового боргу з податку на прибуток підприємств становила 7340158,94 грн, тобто в ІКП було зафіксоване абсолютне значення суми податкового боргу з цього податку.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07.08.2015 у справі № 812/643/15 стягнуто кошти з рахунків у банках, обслуговуючих платника КП «Лисичанськтепломережа», в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток підприємств у загальній сумі 2089492 грн, з яких 2027033,00 грн – основний борг з податку на прибуток за звітний період 2014 рік, самостійно визначений підприємством у податковій декларації від 25.02.2015 № НОМЕР_1; 62395,00 грн – пеня, самостійно визначена підприємством згідно уточнюючої податкової декларації за звітний період 2012 року від 09.11.2012 № НОМЕР_3; 64,00 грн – пеня, самостійно визначена підприємством згідно уточнюючої декларації за звітний період 2012 року від 03.12.2013 № НОМЕР_4.
Відповідно до п.п.2 п.1 розділу VI Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, у разі погашення податкового боргу (заборгованості зі сплати єдиного внеску) у спосіб, інший ніж надходження коштів, таке погашення здійснюється згідно з черговістю його виникнення: в першу чергу кошти зараховуються в рахунок погашення основної суми боргу, далі – в рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на такий борг, в останню чергу – в рахунок погашення пені, нарахованої на такий борг.
На підставі викладеного представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-77 КАС України, суд дійшов наступного.
До спірних правовідносин застосовуються положення Податкового кодексу України в редакціях, чинних на дату подання декларацій платником та на дату вчинення контролюючим органом оскаржуваних дій.
Судом установлено, що комунальне підприємство «Лисичанськтепломережа» зареєстровано як юридична особа 20.04.1992, 15.06.2005, № запису 1 381 120 0000 000529, перебуває на обліку у ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.09.2018 за № НОМЕР_5 (арк.спр. 109-113).
23.02.2015 позивачем до ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємства № НОМЕР_1 за звітний 2014 рік, в якій визначено розрахунок авансового внеску з податку на прибуток (рядок 23) в сумі 2 030 697,00 грн, тобто 225 633,00 грн щомісячно (арк.спр. 7-8).
Зазначені суми авансових внесків підприємством не сплачувались.
13.08.2015 набрав чинності Закон України від 17.07.2015 № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», яким п.57.1 ст.57 Кодексу доповнено новим абзацом, а саме: «Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу – з червня – грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя – з вересня – грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали – з грудня звітного (податкового) року та січня – травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій».
05.11.2015 позивачем до ДПІ у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області подано податкову декларацію з податку на прибуток підприємств № 9226354449 за ІІІ квартал 2015 року, в якій об’єкт оподаткування (рядок 04) склав «-18 392 823 грн», у рядках 13ЗП та 14 зазначено про зменшення нарахованої суми податку в розмірі 1 579 431 грн (арк.спр. 10-14).
09.02.2016 позивач до контролюючого органу подано податкову декларацію з податку на прибуток № НОМЕР_2 за звітний 2015 рік, з якої вбачається, що підприємство отримало у 2015 році збитки, об’єкт оподаткування (рядок 04) склав «-34 916 950 грн», і у рядках 16ЗП та 17 зазначено про зменшення нарахованої суми податку в розмірі 2 030 697 грн (арк.спр. 18-23).
На дату подання цієї декларації сума податкового боргу з податку на прибуток підприємств (ККДБ 11020201) становила 7340158,94 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 07.08.2015 у справі № 812/643/15 стягнуто з КП «Лисичанськтепломережа» кошти в рахунок погашення податкового боргу в сумі 2089492,00 грн (арк.спр. 107-108).
Згідно даних ІКП, зазначену декларацію відображено в ІКП 19.02.2016 (арк.спр. 76) і в автоматичному режимі засобами програмного забезпечення ІТС «Податковий блок» відбулося абсолютне зменшення суми податкового боргу з податку на прибуток минулих років у загальній сумі 2 030 697,00 грн згідно з черговістю його виникнення:
- 1261543,51 грн - зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 11.02.2013 № НОМЕР_6
- 64,00 грн – зменшено борг з пені, нарахованої на підставі уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємств від 03.12.2013 № НОМЕР_4
- 1053,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 03.12.2013 № НОМЕР_4
- 32,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 03.12.2013 № НОМЕР_4
- 339796,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 11.02.2013 № НОМЕР_6
- 88,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток підприємств від 03.12.2013 № НОМЕР_4
- 340196,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток від 11.02.2013 № 90873902740
- 88,00 грн – зменшено борг за податковою декларацією з податку на прибуток від 03.12.2013 № НОМЕР_4
- 1,82 грн – зменшено борг з пені, нарахованої з 04.12.2013 по 24.11.2016
- 9523,62 грн – зменшено борг з пені, нарахованої з 31.10.2013 по 24.11.2016
- 19807,80 грн – зменшено борг з пені, нарахованої з 01.07.2013 по 24.11.2016
- 29598,59 грн – зменшено борг з пені, нарахованої з 21.02.2013 по 24.11.2016
- 28904,66 грн – зменшено борг з пені, нарахованої з 21.01.2013 по 24.11.2016 (арк.спр. 69-80, 97-102).
Зменшення податкового боргу відбулося в порядку календарної черговості його виникнення згідно з вимогами підпункту 2 пункту 1 розділу VI Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422.
Спірним питанням у даній справі є правомірність дій контролюючого органу щодо зарахування суми зменшення нарахованої суми податку на прибуток за 2015 рік у розмірі 2 030 697 грн, відображеної у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за звітний 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2, та додатку ЗП до рядка 16 ЗП податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період 2015 рік, рядки 16 «Зменшення нарахованої суми податку (рядок 16.1+рядок 16.2+рядок 16.3.1 додатка ЗП)» та 16.1 «Сума нараховано щомісячного авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ та пункту 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (пункт 57.1 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України)» (арк.спр. 23) в рахунок погашення податкового боргу минулих років в порядку календарної черговості його виникнення, а не шляхом коригування податкового зобов’язання платника з податку на прибуток за 2015 рік, раніше визначеного як сума авансових внесків в розмірі 2 030 697 грн у податковій декларації з податку на прибуток підприємств від 25.02.2015 № НОМЕР_1.
При вирішенні спору суд виходить з такого.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов’язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобов’язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв’язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобов’язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов’язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
податковий борг - сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1).
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на дату виникнення спірних правовідносин) платники податків на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
Суд зауважує, що у зв’язку зі змінами законодавства щодо оподаткування податком на прибуток підприємств, які відбулися саме у період виникнення спірних правовідносин, у Податковому кодексі України була відсутня чітка норма, яка б дозволяла погашати податковий борг з податку на прибуток минулих періодів внаслідок подання платником декларації з відкоригованим показником податкових зобов’язань за конкретний період.
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу визначено, що податкове законодавство України грунтується на принципі презумпції правомірності рішень платника податку - в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Так, наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток підприємств, Державною казначейською службою України 06.10.2015 здійснено закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємства, і 06.10.2015 на виконання цього наказу здійснено злиття карток по ККДБ 11020201 (податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (міста або району)) та ККДБ 11023201 (авансові внески з податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності), в результаті чого сальдо по авансовим внескам в сумі 2 484 524,09 грн в автоматичному режимі було зараховано на ІКП з податку на прибуток, і станом на 31.12.2015 заборгованість платника по ККДБ 11020201 (податок на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності (міста або району)) склала 7340158,94 грн.
Тобто, з 31.12.2015 внаслідок злиття ІКП заборгованість з авансових внесків стала заборгованістю з податку на прибуток.
Зазначені обставини підтверджуються даними, що містяться в ІКП з податку на прибуток підприємств (арк.спр. 69-80).
З огляду на наведене, факт подання підприємством 09.02.2016 податкової декларації з податку на прибуток № НОМЕР_2 за звітний 2015 рік, з якої вбачається, що підприємство отримало у 2015 році збитки, об’єкт оподаткування (рядок 04) склав «-34 916 950 грн», і у рядках 16ЗП та 17 зазначено про зменшення нарахованої суми податку в розмірі 2 030 697 грн, тобто з визначенням податкових зобов’язань, які є меншими, ніж сума раніше визначених авансових внесків, не можна вважати фактом погашення податкового боргу, оскільки, визначаючи у спеціальних рядках 16ЗП та 17 «Зменшення нарахованої суми податку» за звітний 2015 рік, підприємство таким чином коригує податкові зобов’язання з податку на прибуток саме за звітний 2015 рік, і зазначена сума не може спрямовуватися на погашення податкового боргу минулих періодів в порядку календарної черговості.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3).
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправних дій дії Головного управління ДФС у Луганській області щодо зарахування суми зменшення нарахованої суми податку на прибуток за 2015 рік у розмірі 2 030 697 грн, відображеної у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за звітний 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2, та додатку ЗП до рядка 16 ЗП податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період 2015 рік, рядки 16 «Зменшення нарахованої суми податку (рядок 16.1+рядок 16.2+рядок 16.3.1 додатка ЗП)» та 16.1 «Сума нараховано щомісячного авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ та пункту 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (пункт 57.1 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України)» в рахунок погашення податкового боргу минулих років в порядку календарної черговості його виникнення.
Щодо позовної вимоги про зобов’язати ГУ ДФС у Луганській області внести відповідні коригування до інтегрованої картки платника податку КП «Лисичанськтепломережа» по зменшенню нарахованих сум авансових внесків у 2015 році в розмірі 2 030 697 грн, суд зазначає, що у постанові від 13.02.2018 у справі № 816/2042/16 Верховний Суд зазначив про наявність у платника податків матеріально – правового інтересу в тому, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, реальну структуру податкових вигод та податкових зобов’язань платника податків.
В даному випадку суд вважає за необхідне задовольнити зазначену позовну вимогу з коригуванням обраного позивачем способу захисту, та зобов’язати Головне управління ДФС у Луганській області внести коригування до інтегрованої картки платника податку на прибуток комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» шляхом зменшення податкового зобов’язання платника з податку на прибуток за 2015 рік у розмірі 2 030 697,00 грн, раніше визначеного як сума авансових внесків в розмірі 2 030 697,00 грн у податковій декларації з податку на прибуток підприємств від 25.02.2015 № НОМЕР_1.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір в розмірі 1762,00 грн згідно з платіжним дорученням від 13.04.2018 № 752 (арк.спр. 3).
Зважаючи на задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Луганській області щодо зарахування суми зменшення нарахованої суми податку на прибуток за 2015 рік у розмірі 2 030 697 грн, відображеної у податковій декларації з податку на прибуток підприємств за звітний 2015 рік від 09.02.2016 № НОМЕР_2, та додатку ЗП до рядка 16 ЗП податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний період 2015 рік, рядки 16 «Зменшення нарахованої суми податку (рядок 16.1+рядок 16.2+рядок 16.3.1 додатка ЗП)» та 16.1 «Сума нараховано щомісячного авансового внеску з податку на прибуток відповідно до пункту 57.1 статті 57 глави 4 розділу ІІ та пункту 9 підрозділу 4 розділу ХХ Податкового кодексу України (пункт 57.1 статті 57 розділу ІІ Податкового кодексу України)» в рахунок погашення податкового боргу минулих років в порядку календарної черговості його виникнення.
Зобов’язати Головне управління ДФС у Луганській області внести коригування до інтегрованої картки платника податку на прибуток комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» шляхом зменшення податкового зобов’язання платника з податку на прибуток за 2015 рік у розмірі 2 030 697,00 грн, раніше визначеного як сума авансових внесків в розмірі 2 030 697,00 грн у податковій декларації з податку на прибуток підприємств від 25.02.2015 № НОМЕР_1.
Стягнути на користь комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (код ЄДРПОУ 13401321, 93113, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Тепла, буд. 17) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, ідентифікаційний код юридичної особи 39591445) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 21 вересня 2018 року.
Суддя ОСОБА_3