Рішення № 76611150, 18.09.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
1140/2034/18
Номер документу
76611150
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 вересня 2018 року м. Кропивницький Справа № 1140/2034/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного (письмового) провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Кіровоградського обласного військового комісаріату (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (відповідач 2) про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить суд :

- визнати протиправними дії відповідача-1 щодо нарахування розміру грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 р. (9294,50 грн.), необхідного для подальшого перерахунку пенсії з 01 січня 2018 р. та зобов'язати відповідача-1 подати відповідачу-2 довідку про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 р., встановивши розмір грошового забезпечення в сумі - 9816,50 грн.;

- визнати протиправними дії відповідача-2 щодо перерахунку з 01 січня 2018 р. пенсії в розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 3990,79 грн.;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - сума підвищення 75%;

з 1 січня 2020 р. - сума підвищення 100 %;

- зобов'язати відповідача-2 здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 1 січня 2018 р. в розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 4152,61 грн.;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - сума підвищення 75%;

з 1 січня 2020 р. - сума підвищення 100 %.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що не погоджуючись із нарахованим йому розміром пенсійного грошового забезпечення, звернувся із письмовою заявою до Кіровоградського обласного військового комісаріату з проханням перерахувати розмір пенсійного забезпечення, натомість листом повідомлено, що нарахування пенсійного забезпечення здійснено у відповідності до вимог чинного законодавства, тому відсутні підстави для здійснення перерахунку. В свою чергу позивач звернувся до суду, де просить суд задовольнити адміністративний позов.

20.07.2018 року відповідною ухвалою суду по справі відкрито спрощене провадження без виклику сторін.

Вказана ухвала направлена учасникам справи за правилами визначеними Кодексом адміністративного судочинства України (а.с.14-16), та учасниками справи отримана, про що свідчать відповідні поштові повідомлення про вручення судової кореспонденції (а.с.21-22).

Представник відповідача 1 своїм правом на подання відзиву на адміністративний позов не скористався.

Представником відповідача 2 подано до суду відзив на адміністративний позов, за змістом якого позивач не погоджується із поданим адміністративним позовом, наполягає на правомірності дій посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.17-18).

Позивачем подано відповідь на відзив, в якому просить суд розглянути справу в межах заявлених позовних вимог (а.с.24).

Згідно до ст.ст.262, 263 КАС України, дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, паспорт серії ЕВ 157752 виданий Знам’янським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області як пенсіонер, отримує пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (а.с.5).

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом повідомило позивача, що за дорученням прем'єр-міністра України ОСОБА_2 Пенсійний фонд України інформує, а саме: на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Вашу пенсію перераховано з 1 січня 2018 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 1 березня 2018 року, виданої уповноваженим органом «Міністерство оборони», яке становить 4294,50 гри., в тому числі: оклад за посадою 4930,00 грн., оклад за спеціальним званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років ( 45% ) 2884,50 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких, інших осіб» (зі змінами). При цьому, повідомлено, що розмір пенсії позивача, перерахованої пенсії з 1 січня 2018 року складає 3990,79 грн. (з урахуванням 50 відсотків суми підвищення відповідно до постанови №103, що становить 1771,81 грн.). Виплата суми підвищення пенсії у 2019 та 2020 роках проводитиметься: у період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків (2657,71 грн.) у період з січня 2020 року - 100 відсотків (3543,61 грн.). Наголошено, що в березні місяці ОСОБА_1 отримав суму підвищення в розмірі 5315,43 грн. за період з січня по березень 2018 року (а.с.6).

На вказаний лист, позивач на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надіслав заяву, в якій висловив незгоду із нарахованим відповідачем розміром його пенсійного забезпечення, вважає, що розмір перерахованої пенсії повинен складати:

- у період з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 4152,61 грн. (2218,98 + 3867,25x50%);

- у період з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 5119,42 грн. ( 2218,98 +3867,25 х 75%);

- зі січня 2020 року - 6086,23 грн., у зв’язку із цим просить провести перерахунок його пенсії у відповідності до вимог нормативно-правових актів та про прийняте рішення повідомити його у терміни передбачені Законом України «Про звернення громадян» (а.с.7).

В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 20.06.2018 року №375/Л11 повідомило позивача, про те, що згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, подача документів для перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду здійснюється через уповноважені структурні підрозділи. Тобто, індивідуальні перерахунки пенсій, пов'язані з уточненням розміру грошового забезпечення або його окремих видів здійснюються виключно на підставі документів поданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств, з яких особу було звільнено. Перерахунок пенсії відповідно до постанови № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» позивачу проведено на підставі довідки про грошове забезпечення, наданої в березні 2018 року Кіровоградським обласним військовим комісаріатом. Також, повідомило, що для перегляду розміру посадового окладу Вам необхідно звернутися до Кіровоградського обласного військового комісаріату (а.с.8).

На виконання вказаного листа, позивач звернувся із заявою від 27.06.2018 року до Кіровоградського обласного військового комісаріату, в якому висловлено незгоду із нарахованим відповідачем 2 пенсійним забезпеченням відповідно до постанови №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», та просить перерахувати йому розмір грошового забезпечення у відповідності до вимог зазначених нормативно-правових актів та просить надати необхідну довідку до пенсійного органу з метою уточнення та донарахування розміру пенсії (а.с.9).

Відповідач 1 відповідним листом від 03.07.2018 року повідомив позивача, що Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб-рядового і начальницького складу та деяких інших осіб встановлює тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1, схему тарифних коефіцієнтів за військовим званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 16. Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» п.6 були внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, так згідно з п.3 «Змін» внесено зміни до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13, і 14.». Тому, вважає, що головним управлінням пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вірно обраховано позивачу розмір його пенсійного забезпечення (а.с.10).

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 (далі Закон №2262-XII) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20.12.1991 (далі Закон №2011-ХІІ).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

З аналізу частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» у взаємозв’язку з частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вбачається, що пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення. Склад грошового забезпечення визначається частиною другою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Оскільки до складу грошового забезпечення входять одноразові види грошового забезпечення, то до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія мають входити також одноразові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» №393 від 17.07.1992 р., пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №45 від 13.02.2008р., довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, обов'язок скласти, оформити та подати до Кіровоградського обласного військового комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії покладається на відповідача 1.

Судом встановлено, що 21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-Постанова).

Відповідно до п.1. Постанови, визначено порядок нарахування та виплату коштів, яким визначено, здійснити перерахунок з пенсії, призначеної згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі — Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374).

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

- з 1 січня 2018 року — 50 відсотків;

- з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року — 75 відсотків;

- з 1 січня 2020 року — 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

На виконання зазначеної постанови №103, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом до головного управління була надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії гр. ОСОБА_1 №ФГ367868 від 09.03.2018 року.

Дана довідка є чинною у судовому порядку позивачем не оскаржена.

Згідно з пунктом 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007, заяви про призначення пенсії особам звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-12 подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в областях, визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

Відповідно до пункту 1 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №389 від 03.06.2013, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.

Згідно з пунктом 4 - військові комісаріати виконують покладені на них завдання у взаємодії з військовими частинами Збройних Сил та інших військових формувань.

Відповідно до абзацу 9 пункту 10 цього Положення обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.

Відтак, обов'язок подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для відповідного перерахунку пенсії покладено на відповідача 1.

Так, відповідачем 1 виконано обов’язок щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку відповідної форми для здійснення відповідного перерахунку пенсійного забезпечення, отже, позовна вимога позивача про визнання протиправними дій Кіровоградського обласного військового комісаріату щодо нарахування ОСОБА_1 розміру грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року (9294,50 грн.), необхідного для подальшого перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року є необґрунтованими.

Щодо зобов’язання відповідача-1 подати відповідачу-2 довідку про грошове забезпечення станом на 01 березня 2018 р., встановивши розмір грошового забезпечення в сумі - 9816,50 грн. ,суд зазначає наступне.

Суд звертає увагу позивача на те, що обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об’єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності «небезпідставної заяви» за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування.

Зміст зобов’язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункту 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, «ефективний засіб правого захисту» в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Як вбачається з положень Рекомендації ОСОБА_3 Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої ОСОБА_3 11 березня 1980 року, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб’єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.

Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23 червня 2010 року № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов’язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов’язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб’єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.

Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб’єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб’єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними) (суддя Закурін М. К. «Дискреція дія на власний розсуд. Поняття та прояв», 2009 року) Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду України від 21 травня 2013 року № 21-87а13.

Отже, суд вважає за необхідне вказати на те, що зобов’язання скласти та подати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є виключними повноваженнями Кіровоградського обласного військового комісаріату. Суд зазначає, що не може перебрати на себе повноваження відповідачів.

З приводу позовних вимог в частині визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку з 01 січня 2018 р. пенсії в розмірах: з 1 січня 2018 р. - 3990,79 грн.; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - сума підвищення 75%;з 1 січня 2020 р. - сума підвищення 100 % та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, починаючи з 1 січня 2018 р. в розмірах: з 1 січня 2018 р. - 4152,61 грн.; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - сума підвищення 75%; з 1 січня 2020 р. - сума підвищення 100 %, то суд зазначає наступне.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1 (далі Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Відповідно до ст. 66 Закону №2262-ХІІ рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. Водночас, за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення, зокрема, про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії. Рішення про відмову із зазначенням причини орган ПФУ видає (надсилає) заявникові.

Суд зауважує, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Як вбачається з відзиву відповідача 2 на позов, Кіровоградським обласним військовим комісаріатом вже було надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку на гр. ОСОБА_1 №ФГ 36768 від 09.03.2018 року. Головним управлінням, в межах визначеної законодавством компетенції, вчинено всі дії, передбачені нормами чинного законодавства, для здійснення перерахунку пенсій, відповідно до установленого грошового забезпечення. Дана довідка за №ФГ36768 від 09.03.2018 року дійсна по теперішній час та міститься в матеріалах пенсійної справи. В разі надання Кіровоградським обласним військовим комісаріатом нової довідки головне управління в межах наданих чинним законодавством будуть вчиняти відповідні дії.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Наведені положення не дозволяють скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявник вважає начебто певні положення норм законодавства впливають на його правове становище.

З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, заявлена позивачем вимога про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії є передчасними, оскільки неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, тому що відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.

При цьому, суд зауважує, що відповідно до частин 2, 3 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

А згідно з вимогами статті 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд повинен керуватись принципом юридичної визначеності. Цей принцип розкривається через такі концепції, як непорушність і нескасовуваність набутих законних прав (vestedrights); незворотність закону й неможливість застосування закону до особи, яка не могла знати про його існування (non-retroactivity); законні очікування (legitimateexpectations) - право особи у своїх діях розраховувати на сталість існуючого законодавства. Цей принцип означає і те, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки. Юридична визначеність вимагає, щоб правові норми були зрозумілими й точними і мали не меті гарантування, що ситуації і правовідносини будуть передбачуваними. Зворотна дія не відповідає принципу юридичної визначеності. Принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі полягає в невід'ємному праві людини бути впевненою в тому, що її правомірні дії через деякий час не призведуть до погіршення її правового становища. (рішення ЄСПЛ "Брумареску проти Румунії", "Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови", "Суханов та Ільченко проти України").

Відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Отже, підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

У зв’язку із звільненням позивача від сплати судового збору, відповідно судові витати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, паспорт серії ЕВ 157752 виданий Знам’янським МРВ УМВС України в Кіровоградській області) до Кіровоградського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07827576, адреса: вул. Кавалерійська, 17/19, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006), Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802, адреса: вул. Соборна 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009) про зобов'язання вчинити певні дії – відмовити.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_4