Рішення № 76610177, 11.09.2018, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.09.2018
Номер справи
0240/2325/18-а
Номер документу
76610177
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

11 вересня 2018 р. Справа № 0240/2325/18-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Мультян М.Б.,

за участі секретаря судового засідання: Краєвської І.В.

представників сторін:

позивача: ОСОБА_1

відповідача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_3

до: Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в особі виконавчого комітету Вінницького району Вінницької області

про: визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулась ОСОБА_3 до Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області в особі виконавчого комітету Вінницького району Вінницької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки, відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і київської областей віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12 січня 1993 року - с. Великий Дивлин, Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

22 лютого 2018 року виконавчий комітет Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області виніс рішення № 21, яким вирішено зняти ОСОБА_3 з квартирного обліку в зв'язку з поліпшенням житлових умов.

Однак, позивач не погоджується із зазначеним рішенням відповідача та просить його скасувати у зв'язку з чим остання звернулась до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 18 липня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду на 31 липня 2018 року.

31 липня 2018 року на адресу Вінницького окружного адміністративного суду від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов. У якому зазначено, що рішення № 21 від 22 лютого 2018 року Виконавчого комітету Стрижавської селищної ради "Про зняття з квартирного обліку гр. ОСОБА_3" прийняте у відповідності до п. 26 п.п. 1 Правил обліку громадян, які потребують житлових умов, затверджені постановою ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, ч. 1 ст. 40 Житлового Кодексу ОСОБА_5 PCP.

Положення п. 26 п.п.1 Правил обліку громадян передбачають, що громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.

Відповідно до ст. 40 Житлового кодексу України, громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті (абз 1). Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого віддали підстави для надання іншого жилого приміщення (абз.2).

Відтак, Виконавчий комітет Стрижавської селищної ради діяв у відповідності до норм чинного законодавства у межах свої повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією , та законами України.

31 липня 2018 року розгляд справи відкладено на 20 серпня 2018 року для надання позивачу часу для надання відповіді на відзив та надання додаткових документів.

13 серпня 2018 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача. У якій зазначено, що остання не погоджується з твердженнями відповідача зазначеними у відзивів. Зокрема, що ОСОБА_3 поліпшила свої житлові умови, згідно акту обстеження, виданого Малинською міською радою від 06 серпня 2018 року та акту обстеження від 27 липня 2018 року виданого Луганською селищною радою, що житлові умови не відповідають щодо поліпшення. Крім того, згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відселялися з забрудненої зони в чисту зону. Так, ОСОБА_3 була відселена в чисту зону в смт. Стрижавка. В даному населеному пункті остання житла немає.

20 серпня 2018 року судове засідання відкладено у зв'язку з надання представником відповідача пояснень про наявність інформації встановлення та зняття з обліку позивача.

У судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову з огляду на наступне.

ОСОБА_3 має статус потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, оскільки, відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12 січня 1993 року - с. Великий Дивлин, Лугинського району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

ОСОБА_3 перебувала на квартирному обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у категорії "постраждалі у зв’язку з аварією на ЧАЕС 1 категорії" позачергово в Стрижавській селищній раді Вінницького району Вінницької області.

22 лютого 2018 року виконавчий комітет Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області виніс рішення № 21, яким вирішено зняти ОСОБА_3 з квартирного обліку в зв'язку з поліпшенням житлових умов.

Надаючи правову оцінку обставинам справу, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

За приписами статті 1 Житлового кодексу ОСОБА_5 РСР відповідно до Конституції України і Конституції ОСОБА_5 РСР громадяни ОСОБА_5 РСР мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною державного і громадського житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Згідно статті 31 Житлового кодексу УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування житлового приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства ОСОБА_5 РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і ОСОБА_5 РСР), як правило у вигляді окремої квартири на сім'ю.

Статтею 39 Житлового кодексу УРСР передбачено, що громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов: за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної у місті, селищної, сільської ради народних депутатів за участі громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Відповідно до статті 34 Житлового кодексу УРСР та підпункту 1 пункту 13 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в ОСОБА_5 РСР, затверджених ОСОБА_4 УРСР ОСОБА_5 республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року № 470 (далі - Правила № 470) потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановленому ОСОБА_4 Міністрів ОСОБА_5 РСР і ОСОБА_5 республіканською радою профспілок.

Згідно з положеннями частин першої п'ятої статті 40 Житлового кодексу України громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення, за винятком випадків, передбачених частиною другої цієї статті. Громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадку, зокрема, поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення. Зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік. Про зняття з обліку потребуючих поліпшення житлових умов громадяни повідомляються у письмовій формі з зазначенням підстав зняття з обліку.

Підпунктом п'ятим пункту 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в ОСОБА_5 PCP, передбачено, що громадяни перебувають на квартирному обліку до одержання жилого приміщення, за винятком випадків, передбачених у цьому пункті. Громадяни знімаються з квартирного обліку у випадку поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення

Пунктом 25 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в ОСОБА_5 PCP, затверджених постановою ОСОБА_4 Міністрів ОСОБА_5 PCP і ОСОБА_5 республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 р. №470 передбачено, що виконавчі комітети місцевих ОСОБА_4 народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 1 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої ОСОБА_4 народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.

Як випливає із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні 20 листопада 2017 року виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради на адресу ОСОБА_3 направлено повідомлення з проханням поновити документи, щодо перебування (перереєстрації) на квартирний облік. У разі не подачі (поновлення) документів до 20 грудня 2017 року, питання щодо остаточного зняття з квартирної черги розглянеться на черговому засіданні виконавчого комітету. Зазначене повідомлення, отримане ОСОБА_3, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

20 грудня 2017 року Виконавчий комітет Стрижавської селищної ради отримав наступні документи:

- акт обстеження матеріально-побутових умов проживання № 1346 від 18.12.2017 року;

- довідка з місця проживання про склад сім'ї та прописку від 18.12.2017 року № 1345;

- довідка до акту огляду МСЕК серії ЖИА № 039634;

- довідка про склад сім'ї від 18.12.2017 року № 1344, у якій зазначено, що сім'я ОСОБА_6 складається з неї самої та вона є головою домогосподарства;

- копія паспорту та ідентифікаційного номеру.

В подальшому 05 січня 2018 року № 40 Виконавчий комітет Стрижавської селищної ради повідомив ОСОБА_3 про необхідність подачі інформаційної довідки з витягу про наявність або відсутність майна з державної реєстраційної служби для подальшого розгляду перебування на квартирній черзі. У разі не подачі даного документа до 15 січня 2018 року питання щодо остаточного зняття з квартирної черги розглянеться на черговому засіданні виконавчого комітету.

18 січня 2018 року Виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради отримано Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру права власності на нерухоме майно.

Як випливає із витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно за ОСОБА_3 зареєстровано:

- житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, загальною площею 46,9 кв.м, житлова площа становить 18,9 кв.м, що знаходяться за адресою: вул. Набережна, 6, смт. Лугин, Лугинського району, Житомирської області;

- квартира, частка приватної власності становить 1/3, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1;

21 лютого 2018 року на засіданні комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Стрижавської селищної ради вирішено зняти з квартирного обліку ОСОБА_3 п. 26 п.п. 1 Правил обліку громадян, які потребують житлових умов, затверджені постановою ОСОБА_4 Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470, ч. 1 ст. 40 Житлового Кодексу ОСОБА_5 PCP.

22 лютого 2018 року виконавчим комітетом Стрижавської селищної ради Вінницького району Вінницької області винесено рішення № 21 "Про зняття з квартирного обліку ОСОБА_3 у зв'язку з поліпшенням житлових умов".

Статтею 47 Житлового кодексу України ОСОБА_5 PCP регламентована норма, жилої площі, яка встановлюється в розмірі 13,65 кв. м на одну особу.

Відповідно до ст. 49 Житлового кодексу України, що понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати або в розмірі десяти кв. м. На підставі цієї норми забезпечуються інваліди внаслідок Чорнобильської катастрофи.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що оскільки ОСОБА_3 приватизовано два об’єкта нерухомого майна, за якими позивачем виявлено бажання залишити це приватизоване майно, крім того, позивач зазначає, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_1 (де зареєстрована), відтак питання порушеного права на житло відсутнє, а оскаржуване рішення винесено в порядку та згідно чинного законодавства України.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно із ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, що є підставою для відмови в задоволенні адміністративного позову.

Підстави для відшкодування судових витрат у справі відповідно до положень ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_3 (місце проживання: 11331, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Стрижавська селищна рада Вінницького району Вінницької області в особі виконавчого комітету Вінницького району Вінницької області (місцезнаходження: Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, код ЄДРПОУ 04330007).

Суддя Мультян Марина Бондівна