Постанова № 76609855, 18.09.2018, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
922/132/18
Номер документу
76609855
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

проспект Незалежності, 13, місто Харків, 61058

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" вересня 2018 р. Справа № 922/132/18

Колегія суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Лакізи В.В., судді Плахова О.В.,

за участю секретаря судового засідання Євтушенка Є.В.,

за участю представників сторін:

ліквідатор - Василенко Н.К. - (паспорт серії НОМЕР_1) - на підставі постанови господарського суду Харківської області від 19.02.2018;

від скаржника Головного управління ДФС у Харківській області - Коробка І.С.. - за довіреністю від 15.01.2018 №866/9/20.40-10-07-01;

від кредитора - не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, м. Харків,

на ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 (суддя Швидкін А.О.), постановлену в м. Харкові о 12 год. 23хв.,

у справі №922/132/18

за заявою ТОВ "Альдар", м. Харків,

про визнання банкрутом,

ВСТАНОВИЛА:

24.01.2018 ліквідатор ТОВ «Альдар» звернувся до господарського суду Харківської області із заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ «Альдар» в порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (т.1,а.с.3-7).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.02.2018 порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар», введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.1,а.с114-115).

Постановою місцевого господарського суду від 19.02.2018 визнано ТОВ «Альдар» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором ТОВ «Альдар» Василенко Н.К.; встановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури (т.1,а.с.132-135).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у справі №922/132/18 затверджено звіт ліквідатора про здійснення та відшкодування витрат за результатами ліквідаційної процедури ТОВ «Альдар»; затверджено наданий суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс; ліквідовано юридичну особу - ТОВ «Альдар»; визнано вимоги кредиторів, що не були задоволені за недостатністю майна банкрута ТОВ "Альдар", погашеними; закрито провадження у справі; зобов'язано державного реєстратора внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та передати органам, які здійснювали облік, відповідне повідомлення про зняття юридичної особи з обліку (т.2, а.с.192-195).

Ухвала суду з посиланням на статті 45,46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (надалі - Закон про банкрутство) мотивована тим, що ліквідатором проведені всі необхідні дії з ліквідації банкрута, а саме: складено реєстр вимог кредиторів; проведено інвентаризацію майна боржника, за результатами якої встановлено відсутність необоротних активів, готівкової валюти, бланків документів суворої звітності, виявлені грошові кошти у розмірі 4899,00грн та дебіторська заборгованість у сумі 81457,20грн, складені інвентаризаційні описи; проведено аналіз фінансового стану, господарської діяльності, інвестиційної діяльності та положення на товарному ринку, виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства; закрито розрахункові рахунки, знищено печатку боржника; документи, які підлягають довгостроковому зберіганню, передано до архівної установи; встановлено відсутність виконавчих проваджень, стороною за якими є банкрут; кошти, виявлені на рахунку боржника у сумі 4899,76грн, частково спрямовані на погашення витрат, пов'язаних з виконанням ліквідаційної процедури; надані суду документи, що свідчать про ліквідацію банкрута, у тому числі, ліквідаційний баланс з непогашеною кредиторською заборгованістю у зв'язку з недостатністю активів, які можна було б направити на погашення кредиторської заборгованості, у зв'язку з чим суд дійшов висновку по необхідність затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу та закриття провадження у справі.

Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області з ухвалою господарського суду першої інстанції не погодилось та 05.06.2018 звернулось до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у справі №922/132/18 та закрити провадження у справі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги заявник вказує на те, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, зокрема, дотримання приписів статті 111 ЦК України. Проте, головою ліквідаційної комісії боржника не надано доказів проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок в порядку статті 78 ПК України та не забезпечена можливість її проведення податковим органом (т.2, а.с. 211,212).

Відзивом на апеляційну скаргу ліквідатор ТОВ «Альдар» просить ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у справі №922/132/18 залишити без змін, апеляційну скарбу - без задоволення за необґрунтованістю. При цьому вказує на те, що апелянт не звертався з письмовою заявою про визнання його грошових вимог до боржника та не надавав доказів на їх підтвердження, а отже не є учасником у справі про банкрутство. Крім того, оскаржуваною ухвалою не вирішено питань про права, інтереси та обов'язки скаржника, а тому він не має процесуальних прав на оскарження судових рішень у даній справі. Також, вказує на те, що повідомлення про припинення діяльності підприємства шляхом ліквідації опубліковано на веб-сайті Міністерства юстиції України, Вищого господарського суду України, а отже, на думку ліквідатора, апелянт багаторазово та з різних джерел повідомлявся про припинення юридичної особи шляхом ліквідації. Крім того, на думку ліквідатора, чинне законодавство не зобов'язує ліквідатора самостійно подавати документи до податкового органу для проведення перевірки в процедурі ліквідації підприємства; обов'язок щодо проведення перевірки покладений саме на податковий орган, а не на платника податків. Таким чином, надання документів апелянту для їх перевірки могло б мати місце за умови дотримання останнім вимог щодо її проведення, зокрема, належним чином вручення копії наказу про проведення позапланової перевірки ліквідатору.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.09.2018 у зв'язку з відпусткою судді Шутенко І.А. для розгляду справи №922/132/18 сформовано колегію суддів у складі: головуючого судді Бородіної Л.І., судді Плахова О.В., судді Лакізи В.В.

В судовому засіданні апеляційної інстанції представник скаржника підтримав вимоги апеляційної скарги та просив скасувати ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у справі №922/132/18 та закрити провадження у справі з підстав, наведених в апеляційній скарзі. При цьому зазначив, що ліквідатором в ході ліквідаційної процедури не в повній мірі виконані покладені на нього повноваження.

Ліквідатор ТОВ "Альдар" заперечив проти вимог апеляційної скарги та просив ухвалу місцевого господарського суду залишити без змін, апеляційну скаргу - без задоволення. При цьому зазначила, що первинних документів бухгалтерської звітності боржника вона не отримувала від попереднього ліквідатора, а отримала лише Статут ТОВ "Альдар", рішення загальних зборів учасників ТОВ «Альдар» та інші, згідно акта приймання-передачі документів.

Кредитор належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчать відтиск штампу на останньому аркуші ухвали Харківського апеляційного господарського суду від 21.08.2018 та повідомлення про вручення поштового відправлення, проте, не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні (т.3, а.с.11,20,21).

Враховуючи належне повідомлення сторін про час та місце засідання суду, а також те, що явка сторін не була визнана судом обов'язковою, колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутністю представника кредитора за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника скаржника та ліквідатора, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та доказів на їх підтвердження, колегія суддів встановила наступне.

24.01.2018 ТОВ «Альдар» звернулось до господарського суду Харківської області з заявою про порушення провадження у справі про його банкрутство в порядку статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка обґрунтована тим, що 24.10.2017 загальними зборами учасників товариства прийнято рішення про припинення діяльності ТОВ «Альдар» шляхом ліквідації; 24.10.2017 надано документи державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації»; 25.10.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесені відповідні відомості, також визначено, що вимоги кредиторів приймаються до 08.01.2018, ліквідатором товариства призначено ОСОБА_3; створено інвентаризаційну комісію і проведено інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, розрахунків з дебіторами і кредиторами, необоротних активів, об'єктів інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів, та встановлено, що сума кредиторської заборгованості становить 81457,20грн, що підтверджується видатковими накладними, сума коштів на рахунку становить 16304,26грн; 16.01.2018 складений проміжний ліквідаційний баланс ТОВ «Альдар», з якого вбачається, що зобов'язання товариства перевищують його активи, у зв'язку з чим, загальними зборами товариства затверджений ліквідаційний баланс та прийнято рішення звернутись до господарського суду з завою про порушення провадження у справі про банкрутство (т.1,а.с.3-7).

З доданих до заяви документів вбачається, що загальними зборами учасників ТОВ «Альдар», оформленими протоколом від 24.10.2017, прийнято рішення: припинити діяльність ТОВ «Альдар» шляхом ліквідації за рішенням власників у зв'язку з нерентабельністю; призначити ліквідатором ТОВ «Альдар» ОСОБА_3 та визначити його місцезнаходженням юридичну адресу ТОВ «Альдар», а саме: м. Харків, проспект Науки, будинок 40; доручити ліквідатору, зокрема, повідомити державного реєстратора про прийняте рішення щодо ліквідації ТОВ «Альдар»; встановити двомісячний строк з дня опублікування повідомлення про ліквідацію для звернення кредиторів зі своїми вимогами; вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості товариства; виявити юридичних осіб, учасником яких є ТОВ «Альдар», та повідомити учасників товариства; закрити рахунки, відкриті в установах банків; вжити заходи щодо інвентаризації майна ТОВ «Альдар», та повернення майна, яке перебуває у третіх осіб; забезпечити проведення належної оцінки майна товариства; для проведення перевірок та виявлення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків і зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування, коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідатору забезпечити своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування своєчасне надання документів ТОВ «Альдар», у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку; після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами ліквідатору скласти проміжний ліквідаційний баланс товариства, що включає відомості про склад його майна, перелік пред'явлення кредиторами вимог та результати їх розгляду; затвердити проміжний ліквідаційний баланс (т.1,а.с.11-13).

Зі змісту вказаного протоколу вбачається, що на зборах був присутній єдиний учасник, який володіє 100% статутного капіталу ТОВ «Альдар», ОСОБА_3 та запрошений ОСОБА_4

24.10.2017 ТОВ «Альдар» звернулось до державного реєстратора для проведення реєстраційної дії "Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи", про що свідчить опис документів, що надаються юридичною особою для проведення реєстраційної дії (т.1, а.с.14).

27.10.2017 ТОВ «Альдар» звернулось до Центральної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області з проханням прийняти заяву за формою 8-ОПП без надання оригіналу форми 4-ОПП у зв'язку з його втратою (т.1,а.с.182,183).

15.11.2017 ліквідатор ТОВ «Альдар» надав директору ТОВ «Торговий дім «Агростар» повідомлення про припинення юридичної особи (т.1,а.с.61).

24.11.2017 ТОВ «Торговий дім «Агростар» звернулось до ліквідатора ТОВ «Альдар» з заявою про включення його вимог до реєстру вимог кредиторів, які виникли на підставі договору купівлі-продажу від 22.03.2016 №22/03-А/ТДА (т.1,а.с.62,63).

Ліквідатор ТОВ «Альдар» визнав вимоги ТОВ «Торговий дім «Агростар», про що складено повідомлення від 04.12.2017 №04/12 про включення кредиторських вимог до реєстру вимог кредиторів товариства (т.1,а.с.64).

Наказом ліквідатора ТОВ «Альдар» від 03.01.2018 «Про створення інвентаризаційної комісії» створено інвентаризаційну комісію у складі одного учасника ОСОБА_3 та покладено на інвентаризаційну комісію такі функції: визначення результатів інвентаризації і розроблення пропозицій щодо заліку нестач і залишків пересортицею, а також списання нестач; здійснити інвентаризацію усіх активів у місцях зберігання та виробництва; оформлення протоколу, в якому наводиться інформація, що вимагається при складанні протоколу інвентаризаційної комісії (т.1,а.с.17).

Відповідно до акту інвентаризації товарів на складі від 09.01.2018 №1, інвентаризаційного опису необоротних активів, інвентаризаційного опису №1, товарно-матеріальних цінностей, інвентаризаційного опису об'єктів права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів №3 від 09.01.2018 вбачається, що у ТОВ «Альдар» відсутні товарно-матеріальні цінності і товари на складі ТОВ «Харків Хімпром», інтелектуальна власність, необоротні активи. Вказані описи та акти складені та підписані одноособово ліквідатором боржника ОСОБА_3.(т.1, а.с.18, 22-27).

Отже, з акту інвентаризації товарів на складі від 09.01.2018 №1 вбачається, що інвентаризація проводилась на складі ТОВ «Харків Хімпром», однак з матеріалів справи не вбачається підстав проведення інвентаризації на цьому складі та непроведення за місцезнаходженням ТОВ «Альдар».

Також, згідно акта інвентаризації грошових коштів від 09.01.2018 №2 у ТОВ «Альдар» наявні грошові кошти на рахунку 26001014410801 у ПАТ «Альфа-Банк» у розмірі 16034,26грн (т.1,а.с.19,20).

Згідно акта інвентаризації розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами від 09.01.2018 кредиторська заборгованість становить 81457,20грн та відсутня дебіторська заборгованості (т.1,а.с.21).

З вказаного акта вбачається, що вказані суми визначені по балансу, а не по первинним документам.

Також, головою ліквідаційної комісії до заяви про порушення справи про банкрутство надано фінансові звіти суб'єкта малого підприємництва ТОВ «Альдар»: баланс на 24.10.2017, складений 01.10.2017, та на 16.01.2018, складений 01.04.2018 (т.1,а.с.28,29, 108,109).

Згідно довідок від 01.09.2018 №09/01-3, №09/01-4, №09/01-2, №09/01-6, №09/01-01, №09/01-07, складених ліквідатором ТОВ «Альдар», у товариства відсутня заборгованість по заробітній платі, податкам, зборам (обов'язковим платежам), аліментам, а також відсутнє заставне майно, повітряні судна, філії та дочірні підприємства (т.1,а.с.41-46).

За довідкою від 18.01.2018 №18/01-1 у ТОВ «Альдар» відсутня дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги (т.1,а.с.47).

Також, ліквідатором надано довідку від 09.01.2018 №09/01-8, у якій зазначено, що засновник ТОВ «Альдар» зобов'язується у повному обсязі забезпечити фінансування ліквідаційної процедури у разі недостатності грошових коштів на рахунку підприємства (т.1,а.с.48).

Листом від 16.01.2018 Центральна ОДПІ у м. Харкові ГУ ДФС у Харківській області на запит керівника ТОВ «Альдар» надала інформацію щодо відкритих/закритих рахунків у ТОВ «Альдар», у якому вказано, що згідно облікової бази станом на 12.01.2018 відкрито два рахунки: у ПАТ «Альфа-Банк» та Казначейства України, також у листі зазначено, що першоджерелами даних про банківські рахунки особи та відповідних документів є сама особа та банківські (фінансові) установи (т.1,а.с.66).

Згідно довідки ПАТ «Альфа-Банк» від 11.01.2018 залишок коштів на рахунку у боржника станом на 10.01.2018 становить 16034,26грн (т.1,а.с.67).

Рішенням учасників ТОВ «Альдар» від 16.01.2018, оформленим протоколом №16/01, затверджено проміжний ліквідаційний баланс ТОВ «Альдар», де активи товариства становлять 15,9тис.грн, а поточна кредиторська заборгованість складає 81,5тис.грн, та доручено звернутись до господарського суду з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар» (т.1,а.с.30,31).

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 09.01.2018 засновником, керівником та ліквідатором ТОВ «Альдар» є ОСОБА_3, та з 25.10.2017 товариство знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності (т.1,а.с.69-74).

Листом від 08.12.2017 Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів повідомила, що згідно реєстру реєстрації техніки, станом на 07.12.2017 за ТОВ «Альдар», на праві власності сільськогосподарська техніка, самохідні машини та механізми в Головному управлінні Держпродспоживслужби в Харківській області не обліковуються (т.1,а.с.93).

Листом від 11.12.2017 №48311 Шевченківській відділ Державної виконавчої служби міста Харків ГТУЮ у Харківській області на запит ліквідатора ТОВ «Альдар» від 27.11.2017 повідомив, що згідно даних автоматизованої системи виконавчих проваджень, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення та надання відомостей про виконавчі дії, виконавчі провадження, в яких стороною виступає ТОВ «Альдар», на виконанні у відділу не перебувають (т.1,а.с.95).

Листом від 17.11.2017 Державна авіаційна служба повідомила, що у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України за ТОВ «Альдар» повітряні судна не зареєстровані (т.1,а.с.96).

27.11.2017 та 06.12.2017 ліквідатор сформував повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Альдар», які отримані 01.12.2017 ГУ Пенсійного фонду України у Харківській області, ЦОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, 05.12.2017 - Управлінням виконавчої дирекції ФСС України в Харківській області та 06.12.2017 - Харківським міським центром зайнятості (т.1,а.с.97-104).

Згідно виписки по особовому рахунку ТОВ «Альдар», відкритому в ПАТ «Альфа-банк», 18.01.2018 ТОВ «Нертус» здійснило часткову оплату боргу за товари згідно договору від 04.05.2015 №08/14 на суму 9000грн (т.1,а.с.107).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.01.2018 у справі №922/132/18 прийнято заяву ТОВ «Альдар» про порушення справи про банкрутство (т.1,а.с.2).

31.01.2018 на загальних зборах учасників ТОВ «Альдар», оформлених протоколом №31/01, єдиним учасником товариства-Гіричем В.С., який володіє 100% голосів товариства, прийнято рішення звільнити з посади ліквідатора (голову ліквідаційної комісії) ОСОБА_3 за власним бажанням з 31.01.2018 та призначити з 01.02.2018 на посаду ліквідатора (голови ліквідаційної комісії) ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. з наданням останній усієї повноти повноважень, які передбачені законодавством України (т.1, а.с.128,129).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 06.02.2018 у даній справі порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар» та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (т.1, а.с.114,115).

У заяві від 19.02.2018 ТОВ «Альдар» просило суд призначити ліквідатором товариства Василенко Н.К., яка є головою ліквідаційної комісії (т.1,а.с.118).

Постановою місцевого господарського суду від 09.02.2017 визнано ТОВ «Альдар» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором Василенко Н.К.; встановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; встановлено, що кредитори мають право заявляти свої вимоги до боржника, який ліквідуються, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідуються, банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами та погашаються в шосту чергу (т.1,а.с. 132-135).

19.02.2018 на офіційному сайті Вищого господарського суду України опубліковано повідомлення про визнання ТОВ «Альдар» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором Василенко Н.К. (т.1,а.с.136,137).

02.03.2018 ГУ ДФС у Харківській області надіслало на адресу ліквідатора ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. лист №8137/10/20-40-14-08-18 з вимогою повідомити про фактичне місцезнаходження підприємства для проведення перевірки, а також надати документи, які підтверджують здійснення фінансово-господарської діяльності ТОВ «Альдар» (т.1,а.с.161,163).

03.03.2018 заступником начальника ГУ ДФС у Харківській області видано наказ "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Альдар" (т.1,а.с.154,155).

05.03.2018 ГУ ДФС у Харківській області складено направлення на проведення перевірки ТОВ "Альдар" (т.1, а.с. 156-158).

05.03.2018 ГУ ДФС у Харківській області складено акт про неможливість вручення наказу від 03.03.2018 №1470 та направлень від 05.03.2018 №1879, №1880, №1881 ліквідатору ТОВ «Альдар» (т.1,а.с.159,160).

15.03.2018 ліквідатор ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. звернулась до попереднього ліквідатора боржника ОСОБА_3 з проханням у найкоротший строк передати їй усі документи, усе майно, печатки та штампи (т.1,а.с.180,181).

Листом від 23.03.2018 ліквідатор ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. повідомила ГУ ДФС у Харківській області, що вона неодноразово направляла вимоги до попереднього голови ліквідаційної комісії ТОВ «Альдар» ОСОБА_3 про передачу документів, печаток та штампів, однак в порушення вимог закону, документи у необхідному обсязі не надані (т.1,а.с.167).

25.04.2018 ГУ ДФС у Харківській області подано до місцевого господарського суду скаргу на дії ліквідатора з порханням зобов'язати ліквідатора Василенко Н.К. надати інформацію щодо отримання первинних документів, які свідчать про фінансово-господарську діяльність боржника, або вжитих заходів з метою отримання таких документів; зобов'язати ліквідатора забезпечити можливість проведення документальної перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів; узгодити з ГУ ДФС у Харківській області термін проведення позапланової виїзної перевірки товариства; забезпечити доступ посадових осіб ГУ ДФС у Харківській області, які уповноважені здійснювати документальну позапланову виїзну перевірку товариства, до відповідних первинних фінансово-господарських документів (т.1,а.с.149-151).

26.03.2018 за актом прийому-передачі оригіналів документів ТОВ «Альдар» голова ліквідаційної комісії ТОВ «Альдар» ОСОБА_3 передав, а ліквідатор ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. прийняла наступні документи: протоколи загальних зборів учасників ТОВ «Альдар» від 24.10.2017 №24/10, від 31.01.2018 №31/10 та від 26.08.2014 №26/08; довідку з ДПІ від 05.03.2015 №3912/10/20-30-25-01-15; накази ТОВ «Альдар» про призначення на посаду головного бухгалтера від 02.06.2015 та про призначення на посаду директора від 28.08.2014; довідку з головного управління статистики у Харківській області від 12.09.2014; відомості з ЄДРПОУ; контракт з директором від 26.08.2014; договір на комплексне банківське обслуговування суб'єкта господарювання від 26.05.2015 №143532; заяву до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 10.06.2015; Статут ТОВ «Альдар», дата реєстрації 03.09.2014; Статут ТОВ «Альдар» (нова редакція), затверджений зборами учасників від 08.04.2016; витяг з реєстру платників податків на додану вартість від 05.12.2016 (т.1,а.с.186).

05.05.2018 ліквідатором боржника наданий господарському суду звіт ліквідатора, в якому він просив затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, до якого надані, зокрема, ліквідаційний баланс з непогашеними вимогами кредитора у сумі 81500грн; копії вимог ліквідатора боржника ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. до попереднього ліквідатора ОСОБА_3 від 26.02.2018, 27.02.2018,15.03.2018 з доказами їх направлення, акт прийому-передачі оригіналів документів ТОВ «Альдар» від 26.03.2018, протоколи загальних зборів учасників ТОВ «Альдар» від 24.10.2017 №24/10, від 31.01.2018 №31/01, оригінал заяви про припинення платника податку за формою 8-ОПП та супровідний лист до неї від 27.10.2017 №27/10-001 (т.2,а.с.1-8,10,13,14,16,17-20, 84,85).

З наданих до звіту ліквідатора документів вбачається, що згідно наказу директора ТОВ «Альдар» від 02.06.2015 №1 на посаду головного бухгалтера товариства призначено ОСОБА_5 з 02.06.2015 (т.2,а.с.22).

Згідно наказу засновника ТОВ «Альдар» від 26.08.2014 на посаду директора товариства призначено ОСОБА_3 з 26.08.2014 без нарахування заробітної плати (т.2,а.с.23).

26.08.2014 між ТОВ «Альдар» та ОСОБА_3 укладений контракт, за умовами якого він дійсний до моменту його розірвання (т.2,а.с.26-28).

26.03.2018 за актом приймання-передачі печаток ТОВ «Альдар» голова ліквідаційної комісії ТОВ «Альдар» ОСОБА_3 передав, а ліквідатор ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. прийняла круглу основну печатку (т.2,а.с.86).

Листом від 02.03.2018 Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області повідомило ліквідатора ТОВ « Альдар», що за даними інформаційного обліку воно не брало участі у створенні ТОВ "Альдар" та це товариство не належить до сфери управління Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області. Інформація стосовно об'єктів державного майна, які знаходяться в оперативному віданні вищезазначеного товариства, в регіональному відділенні відсутня (т.2, а.с.87).

Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації у листі від 03.04.2018 зазначив, що за ТОВ «Альдар» захисних споруд цивільного захисту, за даними департаменту не обліковується (т.2,а.с.88).

У листі від 03.03.2018 Департамент архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області на запит ліквідатора ТОВ «Альдар» зазначив про відсутність інформації щодо об'єктів будівництва, замовником яких є ТОВ «Альдар» (т.2,а.с.89).

У листі від 03.04.2018 Департамент льотної придатності Державної авіаційної служби повідомив ліквідатора боржника, що реєстрація повітряного судна в Державному реєстрі цивільних повітряних суден України не є свідченням права власності на повітряне судно будь-якої юридичної або фізичної особи (т.2,а.с.90).

Листом від 21.03.2018 Головне управління регіональної статистики повідомило, що ТОВ «Альдар» не значиться засновником інших суб'єктів господарської діяльності (т.2,а.с.91).

У листі від 03.04.2018 Головне управління держпраці у Харківській області зазначило про відсутність інформації щодо наявності зареєстрованих за ТОВ «Альдар» великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування; відсутність електронної бази даних про реєстрацію обладнання підвищеної небезпеки; встановлення факту реєстрації механізмів та устаткування можливо виключно при наявності реєстраційних номерів цього обладнання (т.1,а.с.92).

Згідно листа Міністерства фінансів України від 13.04.2018 ТОВ «Альдар» з 2015 по 13.04.2018 не зверталось до Міністерства фінансів України щодо реєстрації відбитка іменника - спеціального знака, що засвідчує виготовлювача ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів (т.2,а.с.93).

Управління Держгеокадасту у Харковській області листом від 11.04.2018 повідомило ТОВ «Альдар» про те, що за ним згідно книг реєстрації державних актів на право власності, право постійного користування, договорів оренди на земельні ділянки в державному реєстрі земель не зареєстровано (т.2,а.с.94).

У листі від 01.03.2018 Державне космічне агентство України повідомило про відсутність у ТОВ «Альдар» зареєстрованих унікальних об'єктів космічної діяльності та космічної техніки (т.2, а.с.95).

Листом від 20.03.2018 Регіональний сервісний центр в Харківській області повідомив, що згідно бази даних НАІС ГСЦ МВС України транспортні засоби за ТОВ «Альдар» не зареєстровані (т.2,а.с.96).

Листами від 03.03.2018 та від 22.03.2018 Харківська митниця повідомила, що ТОВ «Альдар» перебуває на обліку в митних органах як особа, яка здійснює операції з товарами, в зоні діяльності митниці не здійснювало митне оформлення товарів (т.2, а.с. 97,98).

Листом від 27.03.2018 Харківська митниця ДФС повідомила ліквідатора, що 26.03.2018 ТОВ «Альдар» виключено з реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, а обліковий номер анульовано (т.2,а.с.99).

Національний депозитарій України листом від 23.02.2018 повідомив ліквідатора боржника про те, що рахунки ТОВ «Альдар» не відкривав (т.2,а.с.100).

У листі від 12.04.2018 №10/01/11050 Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку зазначила, що за наявними щоквартальними адміністративними даними, станом на 31.12.2017, ТОВ «Альдар» відсутнє серед власників, які володіють значними пакетами акцій емітентів (10 відсотків і більше капіталу) (т.2, а.с.101).

Згідно листа Міністерства аграрної політики та продовольства України від 05.04.2018 №37-13-15/10770 відомості про ТОВ «Альдар» у Державному реєстрі заявок на сорти рослин, Реєстрі патентів на сорти рослин, Реєстрі суб'єктів насінництва та розсадництва, Реєстрі аудиторів із сертифікації (агрономів-інспекторів), Реєстрі органів з оцінки відповідності, Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал відсутні (т.2,а.с.102).

У листі від 12.03.2018 №7.0/2849 Головне управління Держспоживслужби в Харківській області зазначило, що згідно реєстру реєстрації техніки, станом на 07.03.2018 за ТОВ «Альдар» на праві власності сільськогосподарська техніка, самохідні машини та механізми не обліковуються (т.2,а.с.103).

Державна служба України з безпеки на транспорті листом від 26.03.2018 повідомила ліквідатора ТОВ «Альдар» про відсутність записів щодо суден, власником або судновласником яких є юридична особа (т.2,а.с.104).

Згідно реєстру обтяжень рухомого майна у ТОВ «Альдар» відсутнє майно, яке б перебувало під обтяженням (т.2,а.с.112)

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного державного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта ТОВ «Альдар» відсутня інформація щодо права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження (т.2,а.с.113).

23.03.2018 ліквідатором ТОВ «Альдар» виданий наказ про проведення інвентаризації, яким призначено робочу інвентаризаційну комісію у складі: ОСОБА_6 - голова комісії та ОСОБА_3- член комісії, попередній голова ліквідаційної комісії (т.2,а.с.114).

26.03.2018 інвентаризаційною комісією складений протокол, згідно якого відсутня дебіторська заборгованість у підприємства, кредиторська заборгованість становить 81457грн, та наявні готівкові кошти у розмірі 4899грн (т.2,а.с.115,116).

Згідно акта інвентаризації розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами від 26.03.2018 №4 за балансом відсутня дебіторська заборгованість, кредиторська заборгованість становить 81457,20грн (т.2,а.с.117).

Також інвентаризаційною комісією складені інвентаризаційні описи: нематеріальних активів №2, цінностей та бланків суворої звітності №6, товарно-матеріальних цінностей №3, бібліотечного фонду №7, основних засобів №1, в яких зазначено про відсутність будь-яких активів на підприємстві (т.2,а.с.119-126).

У довідці до акта інвентаризації розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами №4 наявна кредиторська заборгованість у сумі 81457,20грн, при цьому не зазначено підстав її виникнення та документів на її підтвердження (т.2,а.с.118).

В інвентаризаційному описі нематеріальних активів від 26.03.2018 №2, за підписом матеріально відповідальної особи ОСОБА_3 зазначено, що до початку проведення інвентаризації всі видаткові та прибуткові документи на цінності здані в бухгалтерію та всі цінності оприбутковані (т.2,а.с.119). При цьому інвентаризаційний опис №2 не містить інформації про передачу жодного з документів.

Листом від 03.04.2018 Відділ примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Харківській області повідомив, що за результатами автоматизованої системи виконавчих проваджень станом на 03.04.2018 встановлено відсутність відкритих виконавчих проваджень у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Харківській області, де стороною є ТОВ «Альдар» (т.1,а.с.129).

З довідки ПАТ «Альфа-Банк» вбачається, що ТОВ «Альдар» закрито поточний рахунок: №26001014410801 (т.2,а.с.134).

04.04.2018 ФОП Яковлевим О.В. здійснений аналіз фінансового стану, господарської діяльності, інвестиційної діяльності та положення на товарному ринку, виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства ТОВ «Альдар» на підставі балансу підприємства від 16.01.2018 (форма №1м) та звіту про фінансові результати від 16.01.2018 (форма №2м) (т.2,а.с.139-144).

З довідки ПП «Міжрегіональний комерційний архів» від 10.01.2018, виданої ОСОБА_3, вбачається, що відповідно до договору від 10.01.2018 №1-1/10-01/2018/ХРЛП документи з особового складу ТОВ «Альдар» були прийняті на зберігання в «Міжрегіональний комерційний архів», у зв'язку з ліквідацією товариства (т.2,а.с.149).

Згідно переліку справ документів постійного, тривалого (понад 10 років), тимчасового (до 10 років) зберігання, з особового складу, переданих відповідно до акту приймання-передачі від 10.01.2018 №1 до договору №1-1/10-01/2018/ХРЛП від 10.01.2018 ТОВ «Альдар», 2014-2017, затвердженого директором Міжрегіонального комерційного архіву, на зберігання передані документи по прибутку (акти надання послуг, накладні), звіти по фондам, договори господарські, банківські виписки, каса (відомості на виплату грошей, прибуткові, видаткові касові ордери), документи по видатку (видаткові накладні, довіреності), документи по прибутку (акти надання послуг, накладні), звіти по фондам тощо (т.2,а.с.150).

Ліквідатором боржника ТОВ «Альдар» складений акт про знищення печатки (т.2,а.с.151).

17.04.2018 Центральній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, Харківському відділенню ФСС України, Шевченківському ОУПФУ в Харківській області надіслано повідомлення про закінчення ліквідаційної процедури ТОВ «Альдар» (т.2,а.с.152-154).

17.04.2018 ліквідатором складений звіт про здійснення та відшкодування витрат ліквідатора (за результатами ліквідаційної процедури) (т.2, а.с.156).

Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у даній справі відмовлено Головному управлінню ДФС у Харківській області у задоволенні скарги на дії (бездіяльність) ліквідатора (т.2,а.с.186-190).

14.05.2018 місцевим господарським прийнято оскаржувану ухвалу з підстав, зазначених вище (т.2,а.с.192).

Перевіривши матеріали справи, правильність їх юридичної оцінки та застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду дійшла висновку про часткове задоволення апеляційної скарги, виходячи з такого.

Згідно з частиною 6 статті 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

За приписами частини 1 статті 95 «Особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником» Закону про банкрутство якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Спрощена процедура банкрутства, що передбачена статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення справи про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Відповідне правило передбачено частиною 3 статті 110 ЦК України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.

Як зазначено вище, з заявою про порушення провадження у справі про банкрутство звернувся ліквідатор ТОВ "Альдар" ОСОБА_3

Відповідно до частини 1 статті 110 ЦК юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Зі Статуту ТОВ "Альдар" та відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вбачається, що єдиним засновником та одночасно директором ТОВ "Альдар" є ОСОБА_3

Відповідно до частин 3,4 статті 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

З матеріалів справи вбачається, що з заявою про визнання кредиторських вимог до ТОВ «Альдар» звернулось ТОВ «Торговий дім «Агростар» (т.1, а.с.62,63).

Вказані вимоги визнані ліквідатором ТОВ «Альдар» у повному обсязі повідомленням про включення кредиторських вимог до реєстру вимог кредиторів ТОВ «Альдар» від 04.12.2017, про що зазначено у заяві про порушення провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 3 статті 110 ЦК України якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Відповідно до частини 1 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

З системного аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що тільки після оцінки вартості майна боржника, публікації повідомлення в порядку статті 105 ЦК України для виявлення кредиторів, повідомлення органів державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу можна з'ясовувати питання про недостатність майна боржника для задоволення вимог кредиторів та можливе звернення до господарського суду після закінчення строку, встановленого статтею 105ЦК України, з заявою про порушення у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Статтею 1 Закону про банкрутство передбачено, що банкрутство - визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Неплатоспроможність - це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку грошові зобов'язання перед кредиторами не інакше, як через відновлення його платоспроможності; боржник - юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності або фізична особа за зобов'язаннями, які виникли у фізичної особи у зв'язку зі здійсненням нею підприємницької діяльності, неспроможний виконати протягом трьох місяців свої грошові зобов'язання після настання встановленого строку їх виконання, які підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, та постановою про відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом; кредитор - юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.

Відповідно до частини 9 статті 16 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в ухвалі про порушення провадження у справі про банкрутство зазначається, зокрема, про: порушення провадження у справі про банкрутство; визнання вимог кредитора та їх розмір.

Проте, в порушення вимог зазначеної норми Закону про банкрутство, а ні в мотивувальній, а ні резолютивній частинах ухвали господарського суду Харківської області від 06.02.2018 у справі №922/132/18 про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар» не зазначено про визнання вимог кредиторів та їх розмір.

Відповідно до частини 2 статті 95 Закону про банкрутство за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання банкрутом такого боржника та призначення ліквідатора повинно здійснюватися в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі, в якому судом перевіряється поданий ліквідаційний баланс боржника та з'ясовується факт недостатності вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів.

Завдання підсумкового засідання суду полягає у з'ясуванні ознак неплатоспроможності (банкрутства), встановлення факту наявності кредиторської заборгованості з встановленням можливості подальшого здійснення провадження по справі, оскільки метою введення процедури банкрутства, передбаченої статті 95 Закону про банкрутство, є припинення (ліквідація) господарюючого суб'єкта.

При цьому, слід зауважити, що ознаками неплатоспроможності боржника є перевищення його пасиву над активом. Активом визначаються ресурси, контрольовані суб'єктом господарювання у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому. До активів відносяться кошти, майно, майнові і немайнові права.

Постановою місцевого господарського суду від 19.02.2018 визнано ТОВ «Альдар» банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором боржника Василенко Н.К.; встановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури; встановлено, що кредитори мають право заявляти свої вимоги до боржника, який ліквідуються, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами та погашаються в шосту чергу (т.1,а.с. 132-135).

При цьому місцевим господарським судом не досліджено обґрунтованості кредиторських вимог до боржника, а лише констатовано їх визнання ліквідатором у досудовій ліквідаційній процедурі.

Відповідно до частини 3 статті 95 Закону про банкрутство кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Торговий дім «Агростар» не звертався з кредиторськими вимогами після визнання боржника банкрутом та здійснення повідомлення про визнання боржника банкрутом, а суд не встановлював їх правомірності та обґрунтованості.

Відповідно до частини 2 статті 41 Закону про банкрутство ліквідатор з дня свого призначення здійснює такі повноваження: приймає до свого відання майно боржника, забезпечує його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; проводить інвентаризацію та оцінку майна банкрута; аналізує фінансове становище банкрута; виконує повноваження керівника (органів управління) банкрута; очолює ліквідаційну комісію та формує ліквідаційну масу; пред'являє до третіх осіб вимоги щодо повернення банкруту сум дебіторської заборгованості; має право отримувати кредит для виплати вихідної допомоги працівникам, що звільняються внаслідок ліквідації банкрута, який відшкодовується згідно з цим Законом позачергово за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута; з дня визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури повідомляє працівників банкрута про звільнення та здійснює його відповідно до законодавства України про працю. Виплата вихідної допомоги звільненим працівникам банкрута провадиться ліквідатором у першу чергу за рахунок коштів, одержаних від продажу майна банкрута, або отриманого для цієї мети кредиту; заявляє в установленому порядку заперечення щодо заявлених до боржника вимог поточних кредиторів за зобов'язаннями, які виникли під час провадження у справі про банкрутство і є неоплаченими; подає до суду заяви про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника; вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб; передає в установленому порядку на зберігання документи банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню, на строк не менше п'яти років з дати визнання особи банкрутом; веде реєстр вимог кредиторів; подає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення", інформацію центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення; здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Частиною 5 статті 41 Закону про банкрутство встановлено, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями боржника у зв'язку з доведенням його до банкрутства.

Відтак, обов'язком ліквідатора є належне виконання ним усіх повноважень в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майна та майнових прав боржника, його дебіторів, наявність кредиторських вимог до боржника, звільнення працівників, за необхідністю пред'явлення позовів до третіх осіб з метою стягнення дебіторської заборгованості, або з позовами про визнання недійсними правочинів, передання документів довгострокового зберігання до архівів, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів тощо.

Інвентаризація проводиться з метою забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства. Під час інвентаризації активів і зобов'язань перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан, відповідність критеріям визнання і оцінка.

При цьому забезпечуються: виявлення фактичної наявності активів та перевірка повноти відображення зобов'язань, коштів цільового фінансування, витрат майбутніх періодів; установлення лишку або нестачі активів шляхом зіставлення фактичної їх наявності з даними бухгалтерського обліку; виявлення активів, які частково втратили свою первісну якість та споживчу властивість, застарілих, а також матеріальних та нематеріальних активів, що не використовуються, невикористаних сум забезпечення; виявлення активів і зобов'язань, які не відповідають критеріям визнання.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 23.03.2018 ліквідатором боржника Василенко Н.К. видано наказ про проведення інвентаризації №1, у якому зазначено: провести інвентаризацію усіх активів та зобов'язань товариства з перевіркою їх фактичної наявності станом на 19.02.2018; призначити робочу інвентаризаційну комісію у складі: Кошовського С.В. - голова комісії; ОСОБА_3 - член комісії, попередній голова ліквідаційної комісії (т.2,а.с.114).

Пунктами 5, 6 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.09.2014 N879 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.10.2014 за №1365/26142, встановлено, що суцільною інвентаризацією охоплюються всі види зобов'язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану. Також інвентаризації підлягають активи і зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи і зобов'язання (непередбачені активи та зобов'язання) підприємства (застави, гарантії, зобов'язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.

До початку перевірки фактичної наявності активів завершується обробка всіх документів щодо руху активів та формуються останні на момент інвентаризації реєстри прибуткових і видаткових документів або звіти про рух активів. Матеріально відповідальні особи дають в інвентаризаційному описі розписки про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність, оприбутковані, а ті, що вибули, списані. Інвентаризаційні описи застосовуються для фіксування наявності, стану та оцінки активів підприємства та тих активів, які належать іншим підприємствам і обліковуються поза балансом. В акті інвентаризації фіксуються наявність готівки, грошових документів, бланки документів суворої звітності, фінансових інвестицій, а також повнота відображення грошових коштів на рахунках у банку (реєстраційних рахунках), дебіторської та кредиторської заборгованостей, зобов'язань, коштів цільового фінансування, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень (резервів), які створюються відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у державному секторі, міжнародних стандартів та інших актів законодавства.

При інвентаризації нематеріальних активів їх наявність установлюється за документами, що були підставою для оприбуткування, або за документами, якими оформлені майнові права. Одночасно на підставі цих документів перевіряється обґрунтованість їх оприбуткування. Інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованостей полягає у звірці документів і записів у реєстрах обліку і перевірці обґрунтованості сум, відображених на відповідних рахунках, та оформлюється актом інвентаризації.

Пунктом 7.4 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань встановлено, що під час інвентаризації розрахунків шляхом документальної перевірки установлюються: правильність розрахунків із банками, контролюючими органами, іншими підприємствами, а також зі структурними підрозділами підприємства, виділеними на окремі баланси; заборгованість підзвітних осіб, а також правильність і обґрунтованість сум заборгованості за нестачами і крадіжками. Інвентаризація заборгованості за нестачами і втратами від псування цінностей полягає у перевірці причин, через які затримується розгляд матеріалів щодо виявленої нестачі та віднесення її на винних осіб або списання у встановленому порядку;правильність і обґрунтованість сум дебіторської, кредиторської і депонентської заборгованостей, у тому числі суми кредиторської і депонентської заборгованостей, щодо яких строк позовної давності минув; реальність заборгованості працівникам з оплати праці та громадянам (безпосередньо або через роботодавців) за соціальними виплатами, визначеними законодавством, а також із безготівкових розрахунків за цими виплатами.

Відповідно до частини 6 статті 41 Закону про банкрутство протягом п'ятнадцяти днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до законів України.

26.03.2018 за актом прийому-передачі оригіналів документів ТОВ «Альдар» голова ліквідаційної комісії ТОВ «Альдар» ОСОБА_3 передав, а ліквідатор ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. прийняла наступні документи: протоколи загальних зборів учасників ТОВ «Альдар» від 24.10.2017 №24/10, від 31.01.2018 №31/10 та від 26.08.2014 №26/08; довідку з ДПІ від 05.03.2015 №3912/10/20-30-25-01-15; накази ТОВ «Альдар» про призначення на посаду головного бухгалтера від 02.06.2015 та про призначення на посаду директора від 28.08.2014; довідку з головного управління статистики у Харківській області від 12.09.2014; відомості з ЄДРПОУ; контракт з директором від 26.08.2014; договір на комплексне банківське обслуговування суб'єкта господарювання від 26.05.2015 №143532; заяву до ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова від 10.06.2015, Статут ТОВ «Альдар», дата реєстрації 03.09.2014; Статут ТОВ «Альдар» (нова редакція), затверджений зборами учасників від 08.04.2016; витяг з реєстру платників податків на додану вартість від 05.12.2016 (т.1,а.с.186).

Доказів передачі ліквідатору ТОВ «Альдар» Василенко Н.К. первинних документів бухгалтерського обліку та фінансової звітності матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 48 Закону про банкрутство ліквідатор забезпечує належне оформлення, упорядкування та зберігання всіх, у тому числі фінансово-господарських, документів банкрута протягом ліквідаційної процедури. До винесення господарським судом ухвали про ліквідацію юридичної особи - банкрута ліквідатор зобов'язаний забезпечити збереженість архівних документів банкрута і за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері архівної справи і діловодства або з уповноваженою ним архівною установою визначити місце подальшого їх зберігання.

Натомість, з матеріалів справи вбачається, що ще до звернення ліквідатора до суду з заявою про відкриття (порушення) провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар» документи бухгалтерського обліку, зокрема такі як: відомості на виплату грошей, прибуткові, видаткові касові ордери, господарські договори, видаткові накладні, документи по прибутку (акти надання послуг, накладні), банківські виписки за період 2014-2017 років передані на зберігання ПП «Міжрегіональний комерційний архів», що підтверджується довідкою від 10.01.2018 №1-1/10-01/2018 та Переліком справ постійного, тривалого (понад 10 років), тимчасового (до 10 років) зберігання, з особового складу, переданих відповідно до акту приймання-передачі від 10.01.2018 №1 до договору від 10.01.2018 №1-1/10-01/2018/ХРЛП ТОВ «Альдар» 2014-2017 роки (т.2,а.с.149,150), а також підтверджено ліквідатором ТОВ «Альдар» в судовому засіданні апеляційної інстанції.

За таких обставин, судом першої інстанції не встановлено, на підставі яких саме документів проводилась інвентаризація товариства боржника ТОВ «Альдар».

З наявних в матеріалах справи доказів в їх сукупності та змісту інвентаризаційних описів й актів вбачається, що фактично ліквідатором інвентаризація на ТОВ «Альдар» не проводилась, оскільки у ліквідаційної комісії були відсутні первинні документи щодо руху активів, реєстри прибуткових та видаткових документів, а отже ліквідатор не міг здійснити перевірку фактичної наявності активів з даними бухгалтерського обліку шляхом зіставлення цих даних. Також, за відсутністю первинних документів (фінансово-господарських), господарських договорів ліквідатор не міг здійснити аналіз фінансового становища боржника, договорів, укладених протягом року до порушення провадження у справі про банкрутство, задля встановлення наявності чи відсутності підстав для звернення до господарського суду з позовами про визнання їх недійсними, встановити наявність чи відсутність дебіторської заборгованості, обставин щодо ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства.

З матеріалів справи вбачається, що ліквідатор визнав вимоги ТОВ «ТД «Агростар», при цьому не здійснив перевірки фактичної наявності заборгованості у ТОВ «Альдар» за даними бухгалтерського обліку боржника та здійсниними ним оплатами за поставлений товар.

Також, згідно виписки по особовому рахунку ТОВ «Альдар» №26001014410801 вбачається, що 18.01.2018 ТОВ «Нерус» здійснило перерахування коштів ТОВ «Альдар» у сумі 9000грн з визначенням призначення платежу: «часткова сплата суми боргу за товари згідно договору від 04.05.2015 №08/14», тоді як в акті інвентаризації розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами від 09.01.2018, складеному головою ліквідаційної комісії ОСОБА_3 в досудовій ліквідаційній процедурі, дебіторська заборгованість у ТОВ "Альдар" відсутня, також з нього вбачається, що він складений без дослідження первинних документів на підставі балансу, що свідчить про відображення у ньому недостовірних даних з неустановлених причин.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що інвентаризацію дебіторської заборгованості в ліквідаційній процедурі у справі про банкрутство ТОВ "Альдар" також проведено без аналізу та перевірки первинних бухгалтерських документів.

Таким чином, ліквідатор не здійснив належного аналізу наявності чи відсутності у боржника дебіторської заборгованості на підставі первинних документів бухгалтерської звітності, що свідчить про відсутність у матеріалах справи достовірних даних щодо правильного формування ліквідаційної маси, визначення активів та пасивів підприємства, та, відповідно, затвердження звіту ліквідатора.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що інвентаризаційні описи нематеріальних активів №2, цінностей та бланків і документів суворої звітності №6, товарно-матеріальних цінностей на складі №3, бібліотечного фонду №7, основних засобів №1, а також акт інвентаризації розрахунків з покупцями, постачальниками та іншими дебіторами і кредиторами №4 підписані Василенко Н.К. та ОСОБА_3 (т.2,а.с.117-126), хоча до складу інвентаризаційної комісії, згідно наказу про проведення інвентаризації від 23.03.2018 №1, виданого ліквідатором боржника Василенко Н.К., входив також ОСОБА_6 як голова комісії.

Згідно пункту 18 розділу 2 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань інвентаризаційні описи (акти інвентаризації) підписуються всіма членами інвентаризаційної комісії (робочої інвентаризаційної комісії) та матеріально відповідальними особами.

З наведеного вбачається, що інвентаризаційні описи (акти інвентаризації) підписані не всіма членами інвентаризаційної комісії, що також свідчить про порушення порядку їх складання.

Також, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що ФОП Яковлевим О.В. на замовлення ліквідатора боржника Василенко Н.К. здійснений аналіз фінансового стану, господарської діяльності, інвестиційної діяльності та положення на товарному ринку, виявлення ознак фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства ТОВ «Альдар» лише на підставі балансу підприємства від 16.01.2018 (форма №1м) та звіту про фінансові результати від 16.01.2018 (форма №2м) (т.2,а.с.139-144), що, відповідно, не може свідчити про реальний стан активів та пасивів підприємства, оскільки наданих для аналізу документів недостатньо для встановлення обставин щодо доведення підприємства до банкрутства.

Крім того, суд першої інстанції не звернув уваги на те, що в матеріалах справи наявний наказ від 02.06.2016 №1 про призначення на посаду головного бухгалтера ОСОБА_5, однак, відсутні докази її звільнення, що свідчить про неналежне виконання ліквідатором обов'язків, покладених на нього статтею 41 Закону про банкрутство.

Статтею 46 цього Закону встановлено, що після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: відомості за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об'єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії договорів купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів; довідка архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, тощо. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов'язаний подати господарському суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна. У разі якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував майнові активи банкрута у повному обсязі, суд виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено цим Законом. Новий ліквідатор очолює ліквідаційну комісію і діє згідно з вимогами цього Закону.

Отже, Законом про банкрутство передбачено певну сукупність дій, яку необхідно вчинити в ході ліквідаційної процедури та перелік додатків до звіту ліквідатора, які подаються суду разом із зазначеним звітом та є предметом дослідження в судовому засіданні за підсумками ліквідаційної процедури, яке проводиться за участю кредиторів (комітету кредиторів), подання звіту та ліквідаційного балансу здійснюється ліквідатором за наслідком всіх проведених ним дій в ході ліквідаційної процедури, зокрема, встановлення майнових активів боржника, наявності кредиторських вимог до боржника, звільнення працівників, передання документів довгострокового зберігання до архівів, дотримання ним черговості задоволення вимог кредиторів.

Виходячи з вимог Закону про банкрутство, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав під час розгляду їх грошових вимог, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визнаних ліквідатором вимог кредиторів за наслідками ліквідації боржника), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Господарський суд припиняє провадження у справі про банкрутство, якщо затверджений звіт ліквідатора в порядку, передбаченому цим Законом (стаття 83 Закону про банкрутство).

Судом першої інстанції в порушення вимог Закону про банкрутство не надано оцінки повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, як і не здійснено аналізу кредиторської заборгованості, а також в оскаржуваній ухвалі господарського суду першої інстанції відсутній аналіз звіту ліквідатора та додатків, доданих до нього.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про можливість завершення ліквідаційної процедури ТОВ «Альдар», а висновок місцевого господарського суду про належне виконання ліквідатором всіх дій в ході ліквідаційної процедури не відповідає вимогам статей 41,42,46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до частини 1 статті 46 Закону про банкрутство про час і місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс, господарський суд повідомляє ліквідатора та членів комітету кредиторів. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

З урахуванням особливостей провадження у справі про банкрутство за рішенням власника та відсутністю прямої вказівки Закону щодо створення комітету кредиторів при розгляді справи в порядку статті 95 Закону про банкрутство, суд апеляційної інстанції зазначає, що за відсутністю створеного комітету кредиторів суд зобов'язаний повідомити всіх кредиторів про час та місце розгляду звіту ліквідатора з метою дотримання їх прав та охоронювальних законом інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що ухвалою господарського суду Харківської області від 25.04.2018 у справі №922/132/18 розгляд звіту ліквідатора призначений на 07.05.2018 о 12:15год, яка надіслана в одному примірнику, про що наявна відмітка на звороті цієї ухвали (т.1,а.с.147). Проте, встановити кому саме вона надіслана не видається за можливе, оскільки в матеріалах справи відсутні докази вручення чи повернення цієї ухвали.

В судовому засіданні апеляційної інстанції, 07.05.2018, оголошено перерву до 14.05.2018 о 12:00год., при цьому не повідомлено єдиного кредитора - ТОВ «Торговий дім «Агростар», вимоги якого визнані в досудовій ліквідаційній процедурі, про час і місце судового засідання.

Отже, матеріали справи не містять доказів надіслання на адресу кредитора ТОВ «Торговий дім «Агростар» будь-якого повідомлення про час та місце слухання звіту ліквідатора.

За таких обставин, місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваної ухвали, якою затверджено звіт ліквідатора, порушено вимоги статті 46 Закону про банкрутство щодо повідомлення ТОВ «Торговий дім «Агростар», вимоги якого стали підставою для визнання боржника банкрутом та затвердження звіту ліквідатора, про час та місце судового засідання, у якому має розглядатися звіт і ліквідаційний баланс.

Неповідомлення кредитора про час та місце розгляду звіту ліквідатора свідчить про порушення основних засад судочинства, оскільки суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи та прийняття законного та обґрунтованого судового рішення

За таких обставин, суд першої інстанції, розглядаючи звіт ліквідатора без повідомлення ТОВ «Торговий дім «Агростар», вимоги якого стали підставою для порушення провадження у справі про банкрутство, визнання боржника банкрутом та прийняття оскаржуваної ухвали, порушив принцип рівності та змагальності сторін, та, відповідно, допустив порушення норм процесуального права при вирішенні питання про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу, що також є підставою для скасування судового рішення.

Щодо доводів скаржника про те, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, зокрема, приписів статті 111 ЦК України, проте, головою ліквідаційної комісії боржника не надано доказів проведення контролюючим органом відповідних позапланових перевірок в порядку статті 78 ПК України та не забезпечена можливість її проведення податковим органом, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

З матеріалів справи вбачається, що 27.10.2017 ЦОДПІ ДФС у Харківській області отримало від ТОВ «Альдар» заяву про припинення платника податку від 26.10.2017 за формою 8-ОПП. Також 27.11.2017 ліквідатор сформував повідомлення про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ТОВ «Альдар», яке отримане, зокрема, ЦОДПІ ДФС у Харківській області 01.12.2017 (т.1, а.с.101-104,182,183).

З наведеного вбачається, що податковий орган своєчасно був повідомлений про проведення припинення юридичної особи ТОВ «Альдар» та не був позбавлений можливості у строки, визначені ПК України здійснити позапланову перевірку у відповідності до вимог статей 20,78 ПК України. Проте, матеріали справи не містять доказів звернення податкового органу до голови ліквідаційної комісії товариства з належного повідомлення боржника про перевірку, чи виходу на місце знаходження юридичної особи з метою проведення позапланової перевірки в період проведення досудової ліквідації товариства.

При цьому, колегія суддів зазначає, що норми чинного податкового законодавства та законодавства про банкрутство не містять заборони щодо проведення податковим органом перевірки боржника після визнання останнього банкрутом, перехід боржника до ліквідаційної процедури не перешкоджає органу ДФС можливості вжити заходи щодо перевірки діяльності боржника, звернувшись до ліквідатора банкрута з наказом про проведення такої перевірки, а отже відсутність проведення ДФС податкової перевірки до порушення провадження у справі про банкрутство не є підставою для закриття провадження у справі про банкрутство.

Також суд апеляційної інстанції не приймає доводи ліквідатора ТОВ «Альдар» про те, що апелянт не є учасником у справі про банкрутство, не звертався з письмовою заявою про визнання його грошових вимог до боржника та не надавав доказів на їх підтвердження, а оскаржуваною ухвалою не вирішено питань про права, інтереси та обов'язки скаржника, а тому він не має процесуальних прав на оскарження судових рішень у даній справі. З огляду на таке законодавцем право на апеляційне оскарження прийнятих у процедурі банкрутства рішень визначено як таке, що надає право учасникам справи про банкрутство можливість оскарження постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та усіх ухвал місцевого господарського суду, прийнятих у справі про банкрутство, крім випадків, передбачених Господарським процесуальним кодексом України та Законом про банкрутство. Провадження у справі про банкрутство ТОВ «Альдар» здійснюється з врахуванням особливостей провадження за статтею 95 Закону про банкрутство, яка вимагає надання ліквідатором боржника доказів вчинення певних дій у процедурі самоліквідації з надання документів бухгалтерського обліку для проходження податкової перевірки у процедурі самоліквідації. Отже, враховуючи особливості процедури банкрутства в порядку статті 95 Закону про банкрутство, правовий статус фіскальної служби як контролюючого органу, передбачений нормами цивільного та податкового законодавства, отже, з огляду на те, що у зв'язку з порушенням справи про банкрутство у податкового органу виникають певні обов'язки щодо проведення позапланових перевірок дотримання вимог податкового законодавства юридичною особою, яка оголосила про свою ліквідацію, то у разі порушення учасниками провадження прав фіскального органу при здійсненні ним своїх функцій, останній набуває права на оскарження судових рішень у справі про банкрутство.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду 03.04.2018 у справі №911/506/17 та від 12.04.2018 у справі №911/1935/17.

З огляду на викладене, апеляційна скарга Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області підлягає частковому задоволенню, ухвалу господарського суду Харківської області від 14.05.2018 у справі 922/132/18 слід скасувати як таку, що прийнята з неповним з'ясуванням всіх обставин, що мають значення для справи, та справу слід передати на розгляд до місцевого господарського суду на стадію ліквідаційної процедури.

Відповідно статті 129 ГПК України судові витрати за подання апеляційної скарги покладаються на ТОВ «Альдар».

Керуючись ст. ст.129, 269, 270, п.2 ч.1 ст.275, п.п.1,2 ч.1 ст. 277, 281- 284 ГПК України, Харківський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області задовольнити частково.

2. Ухвалу господарського суду Харківської області 14.05.2018 у справі №922/132/18 скасувати.

3. Справу №922/132/18 передати на розгляд до господарського суду Харківської області на стадію ліквідаційної процедури.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Порядок та строки оскарження в касаційному порядку встановлені статтями 286-289 ГПК України.

Повний текст постанови складений 21.09.2018.

Головуючий суддя Л.І. Бородіна

Суддя В.В. Лакіза

Суддя О.В. Плахов