
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 817/1854/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"13" вересня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря Черняк А.А.,
прокурора та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Соснівське лісове господарство" на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2018 р. у справі за позовом Заступника військового прокурора Західного регіону України до Державного підприємство "Соснівське лісове господарство", третя особа: Державна екологічна інспекція у Рівненській області про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування лісорубного квитка , -
суддя в 1-й інстанції - Комшелюк Т.О.,
місце ухвалення рішення - м. Рівне,
дата складання повного тексту рішення - 27.02.2018,-
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2017 року заступник військового прокурора Західного регіону України звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Соснівське лісове господарство», третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державна екологічна інспекція у Рівненській області, в якому просив визнати протиправними дії Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» щодо видачі лісорубного квитка №457265 серії 02 ЛКБ від 25 лютого 2016 в частині проведення рубок у кварталі 54 (виділи 28,22,20 Більчаківського лісництва) та визнати протиправним і скасувати вказаний лісорубний квиток.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що ДП «Соснівське лісове господарство», в порушення норм чинного законодавства, на проведення рубки під назвою «Розчистка квартальної просіки» в кварталі 54 виділі 28, 20, 22 Більчаківського лісництва видано спеціальний дозвіл - лісорубний квиток № 457265 серії 02 ЖБ від 28 лютого 2016 року та вказано систему рубок «інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства» тоді як матеріалами лісовпорядкування рубку під назвою «Розчистка квартальної просіки» в кварталі 54 виділі 28, 20, 22 Більчаківського лісництва, обсягів робіт, а також порядку і способів їх проведення, не визначено.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 26 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» щодо видачі лісорубного квитка №71 від 25 лютого 2016 року (бланк серії 02 ЛКБ №451265) в частині проведення рубок у кварталі 54 виділ 28, 22, 20 Більчаківського лісництва.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням в частині задоволення позову, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що постановлене з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. В апеляційній скарзі зазначив, що рішення суду ґрунтується на недопустимих доказах, неповно судом з'ясовано обставини справи, безпідставно не прийнято до уваги свідчення свідків, невірно застосовано норми матеріального права, а також вважає, що прокурор є неналежним позивачем. При цьому вказав, що ДП «Соснівське лісове господарство» є постійним користувачем лісів на землях державної власності і як постійний лісокористувач, наділений певними правами та обов'язками, встановленими чинним законодавством, зокрема, щодо видачі такого документу дозвільного характеру, як лісорубний квиток. Також зазначив, що матеріалами лісовпорядкування на 2016 рік були заплановані рубки під назвою «Розчистка квартальної просіки» на які у 2016 році і було видано дозвіл - лісорубний квиток.
Прокурор апеляційної скарги в частині відмови у задоволенні позову не подавав.
У відзиві на апеляційну скаргу прокурор зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.
Прокурор вважає судове рішення законним та просить відхилити апеляційну скаргу відповідача.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Рівненській області відповідно до наказу від 03.07.2017 №219 та направлення від 03.07.2017 №198 у період часу з 06.07.2017 по 19.07.2017 проведено позапланову перевірку Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів, за результатами якої складений акт перевірки.
Підставою для проведення такої перевірки була ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 15.06.2017 про надання Державній екологічній інспекції у Рівненській області про надання дозволу на її проведення.
Перевіркою було встановлено, що відповідно до спеціального дозволу - лісорубного квитка серії 02 ЛКБ №457265, виданого відповідачем 25.02.2016 року, в кварталі 54 виділи 28,20,22 Більчаківського лісництва на площі 0,3га проведено вирубку лісових насаджень під назвою «Розчистка квартальної просіки». У спеціальному дозволі вказано систему рубок - «інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства»; спосіб обліку - «по пнях»; на підставі - «виробничо-фінансового плану на 2016 рік». Матеріалами лісовпорядкування, розчистку квартальної просіки в кварталі 54 виділах 28,22,20 Більчаківського лісництва не запроектовано, тобто вирубку проведено в порушення пп.2,3 ч.2 ст.19 Лісового кодексу України, п.52 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 року №724.
Проведеними обмірами у кварталі 54 виділ 28,22,20 зафіксовано порубку 123-х дерев різних порід, з них: сосни сироростучої у загальній кількості - 106 дерев; осики сироростучої в кількості 11 дерев; дуба сироростучого в кількості 5 дерев; берези сироростучої в кількості 1 дерева.
Зазначені порушення стали підставою для звернення військового прокурора Західного регіону України до суду з позовною заявою до відповідача про визнання протиправними дії Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» щодо видачі лісорубного квитка та скасування вказаний лісорубний квиток.
Суд першої інстанції позов прокурора задовольнив частково. Задовольняючи в частині позов, суд дійшов висновку, що наявними у матеріалах справи належними і допустимими доказами підтверджено факт допущення посадовими особами Державного підприємства «Соснівське лісове господарство» порушення вимог пунктів 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України та Правил №724. При цьому суд вважав, що Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, Методичні вказівки з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Держлісгоспу, якими керувався відповідач, втратили чинність на підставі Наказу Державного агентства лісових ресурсів №9 від 21.01.2013 «Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України», який в свою чергу втратив чинність відповідно до Наказу Державного агентства лісових ресурсів України №272 від 25.09.2013. Тому не взяв до уваги пояснень свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4
Колегія суддів не погоджується з таким висновком з огляду на таке.
Відповідно до статті 16 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами.
Частиною 1 статті 17 Лісового кодексу України передбачено, що у постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Згідно з частиною 1 статті 19 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі мають: 1) право самостійно господарювати в лісах; 2) виключне право на заготівлю деревини; 3) право власності на заготовлену ними продукцію та доходи від її реалізації; 4) право на відшкодування збитків у випадках, передбачених законодавством; 5) право здійснювати відповідно до законодавства будівництво доріг, спорудження жилих будинків, виробничих та інших будівель і споруд, необхідних для ведення лісового господарства.
Пунктами 2, 3 частини 2 статті 19 Лісового кодексу України визначено, що постійні лісокористувачі зобов'язані: дотримуватися правил і норм використання лісових ресурсів; вести лісове господарство на основі матеріалів лісовпорядкування, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
За приписами статті 45 Лісового кодексу України, лісовпорядкування включає комплекс заходів, спрямованих на забезпечення ефективної організації та науково обґрунтованого ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання, підвищення екологічного та ресурсного потенціалу лісів, культури ведення лісового господарства, отримання достовірної і всебічної інформації про лісовий фонд України.
Пунктами 3, 4 частини 1 статті 46 Лісового кодексу України встановлено, що лісовпорядкування передбачає, у тому числі, інвентаризацію лісового фонду України з визначенням породного та вікового складу деревостанів, їх стану, якісних і кількісних характеристик лісових ресурсів; виявлення деревостанів, що потребують рубок, з метою поліпшення якісного складу лісів.
В силу вимог статті 47 Лісового кодексу України, лісовпорядкування є обов'язковим на всій території України та ведеться державними лісовпорядними організаціями за єдиною системою в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства.
Статтею 48 Лісового кодексу України закріплено, що у матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об'єкта лісовпорядкування.
Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.
У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об'єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.
Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Затверджені матеріали лісовпорядкування є обов'язковими для ведення лісового господарства, планування і прогнозування використання лісових ресурсів.
Відповідно статті 69 Лісового кодексу України, спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно (частина 1 статті).
Спеціальний дозвіл на інші види спеціального використання лісових ресурсів видається власниками лісів або постійними лісокористувачами (частина 3 статті 69 Лісового кодексу України).
Форми спеціальних дозволів і порядок їх видачі затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 6 статті 69 Лісового кодексу України).
Згідно з пунктами 2 та 3 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 року №761, лісорубний або лісовий квиток є основним документом, на підставі якого: здійснюється спеціальне використання лісових ресурсів; ведеться облік дозволених до відпуску запасів деревини та інших продуктів лісу, встановлюються строки здійснення лісових користувань та вивезення заготовленої продукції, строки і способи очищення лісосік від порубкових решток, а також облік природного поновлення лісу, що підлягає збереженню; ведеться облік плати, нарахованої за використання лісових ресурсів. Лісорубний квиток видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства (далі - органи Держлісагентства) на заготівлю деревини під час проведення рубок головного користування на підставі затвердженої в установленому порядку розрахункової лісосіки.
Тобто, здійснення спеціального використання лісових ресурсів, у тому числі в частині видачі лісорубних квитків, повинно здійснюватись постійним лісокористувачем на основі матеріалів лісовпорядкування.
Відповідно до статі 70 Лісового кодексу України, деревина заготовлюється також під час здійснення лісогосподарських заходів, не пов'язаних з використанням лісових ресурсів (поліпшення якісного складу лісів), та під час проведення інших заходів (розчищення лісових ділянок, вкритих лісовою рослинністю, у зв'язку з будівництвом гідровузлів, трубопроводів, шляхів тощо).
За приписами пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил поліпшення якісного складу лісів» №724 від 12.05.2007 (далі Правила №724), під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів застосовуються такі рубки: догляду, санітарні, лісовідновні, переформування, пов'язані з реконструкцією, ландшафтні.
При цьому, пунктом 4 Правил №724 визначено, що підставою для рубок формування і оздоровлення лісів, є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.
Відповідно до пункту 47 Правил №724, до інших заходів з формування і оздоровлення лісів належить: догляд за підростом, за підліском, за узліссям, за формою стовбура та крони дерев, прокладення квартальних просік і створення протипожежних розривів.
Отже, підставою для рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування, а спеціальним дозволом для таких рубок є лісорубний квиток.
Державне підприємство «Соснівське лісове господарство» є постійним лісокористувачем, який у своїй діяльності має дотримуватись вимог чинного законодавства України та Статуту.
Відповідно до Статуту підприємство створене з метою ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів.
Підставами ведення лісового господарства, зокрема проведення рубок формування та оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування.
Колегією суддів встановлено, що у 2010 році на підставі матеріалів лісовпорядкування 2009 року Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об'єднанням "Укрдержліспроект" було розроблено Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Соснівське лісове господарство» на найближчі 10 років, який передбачав, що "Інші рубки формування і оздоровлення лісів" мають бути проведені на площі 167,3 га.
Саме до таких рубок входять і ті, які проводяться як "Інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства".
Відповідно до відомостей запроектованих заходів ДП "Соснівський лісгосп" на 2016 рік, передбачено план рубок головного користування, план рубок догляду, відводи ділянок для проведення санітарних лісовідновних та інших рубок формування і оздоровлення лісів та відомості інших рубок формування та оздоровлення лісів.
Зокрема, у графі відомості інших рубок формування та оздоровлення лісів на 2016 рік передбачено розчистка квартальних просік у 54 кварталі 28,20, та 22 виділу Більчаківського лісництва, площею 0,3 га.
Листом Українського державного проектного лісовпорядного виробничого об'єднання "Укрдержліспроект" №44 від 31.01.2017 повідомлено, що обсяги рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів на 2016 рік запроектовані у відповідності з Проектом організації та розвитку лісового господарства ДП "Соснівський лісгосп" (2010р), діючих нормативних документів, на основі яких видані матеріали безперервного лісовпорядкування за 2015 рік.
Отже встановлено, що система рубок «інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства» в частині розчистки квартальних просік у 54 кварталі 28,20, та 22 виділу Більчаківського лісництва, площею 0,3 га була передбачена матеріалами лісовпорядкування.
Встановлено, що лісорубний квиток №71 від 25.02.2016 серії 02 ЛКБ №457265 був виданий з метою проведення робіт - Розчистка квартальних просік із зазначенням системи рубок «Інших заходів, пов'язаних з веденням лісового господарства по завданню 2016 року», що в свою чергу відповідало матеріалам лісовпорядкування.
Відтак, проведення таких видів рубок не суперечить пунктам 2, 3, 47 Порядку №724.
Крім того, допитані в ході розгляду справи в суду першої інстанції свідки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зазначили, що комп'ютерна система автоматично визначає систему рубки в лісорубному квитку при внесенні відповідних даних.
Також встановлено, що зазначений вище лісорубний квиток видав ОСОБА_6; виписав - ОСОБА_4 (а. с. 78), тобто останній виданий посадовими особами повноважного на то органу з дотриманням вимог ст. 69 Лісового кодексу України та Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів (01.01.2017 лісорубний квиток вичерпав свою дію).
При цьому колегія суддів погоджується з доводами ДП «Соснівське лісове господарство» про те, що вважаючи незаконними дії посадових осіб відповідача щодо видачі лісорубного квитка в частині проведення рубок у кварталі 54 виділ 28, 22, 20 Більчаківського лісництва, прокурор не вважає незаконними дії посадових осіб відповідача щодо видачі лісорубного квитка в частині проведення рубок у кварталі 41, виділи 34, 35, 39,43 , у кварталі 50 виділи 24, 25 та у кварталі 41 виділи 39, 34, 35, 28 цього ж лісництва, та дозволи на рубку яких надано на підставі тих же матеріалів лісовпорядкування.
Що стосується Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, які затверджені Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 №403, то встановлено, що останні втратили чинність на підставі Наказу Державного агентства лісових ресурсів №9 від 21.01.2013 «Про затвердження Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України». Наказ Державного агентства лісових ресурсів України №9 від 21.01.2013, втратив чинність відповідно до Наказу Державного агентства лісових ресурсів України №272 від 25.09.2013.
Відтак дія Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік, видачі лісорубних квитків та огляду місць заготівлі деревини в лісах Державного агентства лісових ресурсів України, які затверджені Наказом Державного комітету лісового господарства України від 22.11.2010 №403, відновлена та підлягала до застосування підприємствами підпорядкованими Державному агентству лісових ресурсів України, зокрема і відповідачем.
Зазначене підтверджено листом Державного агентства лісових ресурсів України від 15.03.2018 №02-18/1679-18 (.а.с. 163).
Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини.
Також слід зазначити, що колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду у справі № 243/6674/17-к від 6 березня 2018 року зазначила, що положення законодавства, якими виключені повноваження слідчого чи прокурора призначати перевірки, не можуть тлумачитися як зміна порядку здійснення повноважень, наприклад, як заборона здійснювати ці повноваження без дозволу слідчого судді чи суду. Законодавець цілком і безумовно виключив такі дії з кола тих дій, що дозволяються вчиняти слідчому або прокурору. В контексті цієї справи завдання слідчого судді полягало саме в тому, аби повноваження слідчого і прокурора, що були виключені законом, були також виключені на практиці (п. 50 ухвали).
Отже, суд вважає, що у цьому випадку слідчий суддя, надавши слідчому дозвіл на проведення перевірки, вийшов за межі своїх повноважень і прийняв рішення, яке не передбачене кримінальним процесуальним законодавством (п. 51 ухвали).
Відтак Верховний Суд вважав, що надання слідчим суддею дозволу слідчому на проведення перевірок не передбачене кримінальним процесуальним законодавством.
З урахуванням зазначених обставин колегія суддів вважає, що відповідач при видачі ним лісорубного квитка діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про обґрунтованість заявленого прокурором позову.
За наведених обставин колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова в частині задоволення позовних вимог підлягає скасуванню, оскільки суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають матеріалам справи та оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржується, тому його правомірність в цій частині судом апеляційної інстанції не переглядається.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Соснівське лісове господарство" задовольнити, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від "26" лютого 2018 р. змінити в частині задоволених позовних вимог і прийняти в цій частині нову постанову.
У задоволенні позовної вимоги Заступника військового прокурора Західного регіону України до Державного підприємства "Соснівське лісове господарство" про визнання протиправними дій щодо видачі лісорубного квитка № 71 від 25.02.2016 року (бланк серії 02 ЛКБ № 451265) в частині проведення рубок у кварталі 54 виділ 28, 22, 20 Більчаківського лісництва - відмовити.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "19" вересня 2018 р.