Постанова № 76599232, 12.09.2018, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
757/60406/16-а
Номер документу
76599232
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/60406/16-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2018 року Печерський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Писанця В.А.,

при секретарі - Ясеновенко К.О.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача І - Дорожинської А.Д.,

представника відповідача ІІ - Новицької А.О.,

представника третьої особи - Суботи О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа Кабінет Міністрів України про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та її виплату, -

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати бездіяльність відповідачів щодо не проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до п. 6 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби» протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року, наказу Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року за № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», протиправною, зобов»язання Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до п.6 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних сил, Національної поліції та Державної прикордонної служби» протоколу № 3 засідання Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року, наказу Міністерства оборони України від 27 січня 2016 року № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в 2016 році», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 2010 року був звільнений з військової служби, є пенсіонером і йому була призначена пенсію відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Позивач посилається на те, що 23 вересня 2016 року він звернувся з заявою до відповідачів про здійснення йому перерахунку пенсії оскільки збільшився розмір грошового забезпечення осіб, на відповідній посаді, яку він обіймав до виходу на пенсії.

Однак, на думку позивача, йому було протиправно відмовлено у здійсненні перерахунку відповідачами, в зв'язку з чим він вимушений звернутись до суду за захистом свого права.

В ході судового розгляду представник підтримав позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі, зазначивши, що в 2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято протокольне рішення «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національно поліції та Державної прикордонної служби», на виконання якого Міністерство оборони України був виданий наказ 44, відповідно до якого збільшився розмір грошового забезпечення військовослужбовців. Зазначені обставини є підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій, однак у здійсненні такого перерахунку відповідачами було протиправно відмовлено.

Представник відповідача Міністерства оборони України заперечував проти задоволення позову, посилаючись на відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії.

Представник відповідача Пенсійного фонду України заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у письмових запереченнях.

Представник третьої особи Кабінету Міністрів України залишила вирішення спору на розсуд суду.

Вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 відповідно до наказу № 1544 від 29 грудня 2010 року був звільнений в запас і з 25 лютого 2011 року перебуває на пенсійному обліку.

Позивачу була призначена пенсія відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Так, відповідно до ч. 4 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другоюстатті 51 цього Закону.

20 січня 2016 року Кабінетом Міністрів України було прийнято протокольне рішення № 3 «Про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії та Державної прикордонної служби».

На виконання зазначеного рішення Кабінету Міністрів України, 27 січня 2016 року Міністр оборони України прийняв наказ №44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 року», який виданий відповідно до постанови КМ України №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року (зі змінами), протокольного рішення КМ України №3 від 20 січня 2016 року та з метою врегулювання окремих питань виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 року, відповідно до якого був збільшений розмір грошового забезпечення військовослужбовців шляхом збільшення розміру премії та встановлення щомісячної грошової винагороди.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішні справ та членам їхніх сімей» визначено що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до п. 1 Порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженогонаказом Міноборони № 530 від 14 серпня 2014 року у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, перерахунок раніше призначених пенсій здійснюється відповідно до статті 63 Закону та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (зі змінами) (далі - Порядок проведення перерахунку пенсій).

На підставі рішення Кабінету Міністрів України, зазначеного в пункті 3.16 цього розділу, Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям та членам їх сімей. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України головним управлінням Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій та подають їх до обласних військових комісаріатів.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону.

Тобто, Міністерство оборони України та Пенсійний фонду України, як центральні органи державної влади не наділені повноваженнями щодо проведення перерахунку та виплати пенсії відповідност. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що свідчить про невірно обраний позивачем спосіб захисту та пред'явлення вимог до неналежних відповідачів.

Крім того, з положень Наказу № 44 вбачається, що останній носить тимчасовий характер, оскільки визначає порядок витрат на грошове забезпечення військовослужбовців в межах виділених асигнувань у 2016 році. Преміювання здійснюється у більшому розмірі в межах виділених асигнувань на їх утримання та встановлюється наказами щомісяця виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, але не менше 10 відсотків посадового окладу та відповідно до особистого внеску в загальні результати служби (роботи) та за виконання покладених на підрозділ завдань.

Отже, премія, яку встановлено Наказом №44 носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги в межах кошторисних призначень на оплату праці та не може бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.

Виплати, які здійснюються військовослужбовцям на підставі наказу Міністра оборони України від 27 січня 2016 року № 44 у 2016 році, не можуть бути підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям відповідно до частини третьоїстатті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки вони мають тимчасовий характер і не змінюють встановлених законодавством розмірів грошового забезпечення.

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 64 Конституції України гарантовано, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року у справі № 4-рп/2015 (справа щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно з якими «усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно зо Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Виникнення права на перерахунок пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна Кабінетом Міністрів України розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців. Рішення інших органів (у тому числі і накази Міністерства оборони України) не можуть вважатись підставою для здійснення перерахунку, оскільки є чіткий порядок, який визначає процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави, а ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Із змісту правової позиції Верховного суду України, викладеної в постанові від 31 березня 2015 року у справі № 21-101а15 зазначено, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема наказами №50, 355 носить індивідуальних характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ».

Спірна премія у розмірі 350%, яку позивач вважає за необхідне включити у грошове забезпечення для перерахунку пенсії, передбачена виключно наказом Міністра оборони України № 44 від 27 січня 2016 року «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році», яким визначено витрати на грошове забезпечення військовослужбовців, в тому числі, розміри премій для військовослужбовців у 2016 році в межах видатків Міністерства оборони за рахунок коштів з фонду економії грошового забезпечення в межах виділених асигнувань Міністерства оборони України, має тимчасовий характер та діє лише протягом 2016 року.

Граничні розміри премій встановлені наказом Міністра оборони України, який є відомчим актом та поширює свою дію на відомство Міністерства оборони України.

Крім того, Верховний Суд України 26 лютого 2013 року у своїй поставові, ухваленій у справі №21-5а13 зробив висновок про те, що премії, встановлені військовослужбовцям, мають тимчасовий характер, виплата її дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі МО для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний рік.

В свою чергу 23 грудня 2014 року за результатами розгляду справи № 21-569а14 Верховний Суд України зазначив, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Відповідного рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, прийнято не було.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 77 КАС України, наявні у матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що позов задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 2, 5, 77, 241, 244, 246, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_5 до Міністерства оборони України, Пенсійного фонду України, третя особа Кабінет Міністрів України про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та її виплату - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено 19 вересня 2018 року.

Суддя В. А. Писанець