
Номер провадження 2-а/754/66/18
Справа №754/744/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Лісовської О.В.
за участю секретаря - Грей О.П.
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Какоркіної З.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідачів Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання вчинити дії, мотивуючи свої вимоги тим, що він є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, працював на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, вчинених організованими групами управління по розслідуванню особливо тяжких злочинів та вчинених організованими злочинними групами Головного слідчого управління, мав спеціальне звання полковника міліції, вислугу та безперервний стаж 25 років 3 місяці 29 днів. 12.12.2003 року наказом Міністра внутрішніх справ України № 861 ОСОБА_1 був звільнений зі служби у відставку через хворобу. 12.02.2004 року позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з чим він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві. Розмір його пенсії обчислено, виходячи із грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом МВС України відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", з посади старшого слідчого в особливо важливих справах апарату МВС. З часу призначення пенсії по даний час змінився індекс вартості життя, постійно зростають ціни, зріс розмір мінімальної заробітної плати, але розмір пенсії позивача не змінився. 0711.2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", яким ліквідовано орган міліції, з якого позивач був звільнений зі служби, але при цьому владні функції, які він виконував, не зникли, а передані спільно з посадою слідчого органу досудового розслідування до компетенції поліції. 28.12.2015 року набрав чинності Закон України, яким було внесено зміни до пп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 38, ч. 1 ст. 216 КПК України, якими слова "орган внутрішніх справ" в усіх відмінках і числах замінив словами "орган Національної поліції" у відповідному відмінку і числі. Вказаним Законом було внесено зміни і до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 02.12.2015 року набрала чинності постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено грошове забезпечення, у тому числі прирівняної посади - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, у зв'язку з чим змінився розмір грошового забезпечення. Таким чином, у зв'язку із вказаними змінами розмір пенсії позивача повинен бути також перерахований. На підставі викладеного позивач звертається до суду з даним позовом, в якому просить суд:
1) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві у встановленому законодавством порядку зробити перерахунок пенсії позивача з розміру грошового забезпечення відповідної посади - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції з 01.01.2016 року;
2) Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прирівняти позивачу індивідуально: посаду, спеціальне звання, строк служби, інтенсивність та умови служби ліквідованого органу досудового розслідування міліції до органу досудового розслідування Національної поліції; підготувати та подати до ГУ ПФУ у м. Києві індивідуальну на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, полковника поліції, враховуючи:
- відповідний посадовий оклад у розмірі 2900, 00 грн., встановлений додатком 3 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- оклад за спеціальним званням полковника у розмірі 2400, 00 грн., встановлений додатком 1 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за стаж служби понад 25 років у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, встановлену додатком 11 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, встановлену п. 4-1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", але не менш існуючого розміру 50 % (за особливо важливі завдання), додатково врахувати, що позивач у період служби виконував основний напрямок боротьби з організованою злочинністю - розслідував цю категорію кримінальних справ та проходив в одних умовах службу з працівниками спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю;
- премію, не менш існуючої у розмірі 64, 1 % грошового забезпечення.
31.01.2017 року позивачем подано до суду заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої він просить суд:
1) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві у встановленому законодавством порядку зробити перерахунок пенсії позивача з розміру грошового забезпечення відповідної посади - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції з 01.01.2016 року;
2) Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прирівняти позивачу індивідуально: посаду, спеціальне звання, строк служби, інтенсивність та умови служби ліквідованого органу досудового розслідування міліції до органу досудового розслідування Національної поліції; підготувати та подати до ГУ ПФУ у м. Києві індивідуальну на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, полковника поліції, враховуючи:
- відповідний посадовий оклад у розмірі 2900, 00 грн., встановлений додатком 3 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- оклад за спеціальним званням полковника у розмірі 2400, 00 грн., встановлений додатком 1 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за стаж служби понад 25 років у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, встановлену додатком 11 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, встановлену п. 4-1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", але не менш існуючого розміру 50 % (за особливо важливі завдання), додатково врахувати, що позивач у період служби виконував основний напрямок боротьби з організованою злочинністю - розслідував цю категорію кримінальних справ та проходив в одних умовах службу з працівниками спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю;
- премію, не менш існуючої у розмірі 64, 1 % грошового забезпечення;
3) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві утриматися від вчинення дій по зменшенню розміру пенсії на пільгу особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, і віднесені до категорії І, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 %, встановлену п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 04.02.1994 року);
4) Зобов'язати вчинити дії Міністерство внутрішніх справ України врахувати до строку служби на пільгових умовах час служби на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах у слідчих управліннях і відділів по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, з розрахунку 1, 5 роки за кожен рік служби.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 10.05.2017 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про передачу справи за підсудністю.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 16.05.2017 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду.
18.05.2017 року до суду надійшла заява позивача про уточнення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд:
1) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві:
-у встановленому законодавством порядку зробити перерахунок пенсії позивача з розміру грошового забезпечення відповідної посади - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції з 01.01.2016 року;
- утриматися від вчинення дій по зменшенню розміру пенсії на пільгу особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби, і віднесені до категорії І, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 %, встановлену п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції Закону від 04.02.1994 року).
2) Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України прирівняти позивачу індивідуально: посаду, спеціальне звання, строк служби, інтенсивність та умови служби ліквідованого органу досудового розслідування міліції до органу досудового розслідування Національної поліції; підготувати та подати до ГУ ПФУ у м. Києві індивідуальну на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, полковника поліції, враховуючи:
- відповідний посадовий оклад у розмірі 2900, 00 грн., встановлений додатком 3 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- оклад за спеціальним званням полковника у розмірі 2400, 00 грн., встановлений додатком 1 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за стаж служби понад 25 років у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням, встановлену додатком 11 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, встановлену п. 4-1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", але не менш існуючого розміру 50 % (за особливо важливі завдання), додатково врахувати, що позивач у період служби виконував основний напрямок боротьби з організованою злочинністю - розслідував цю категорію кримінальних справ та проходив в одних умовах службу з працівниками спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю;
- премію, не менш існуючої у розмірі 64, 1 % грошового забезпечення;
- врахувати до строку служби на пільгових умовах час служби на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах у слідчих управліннях і відділів по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, з розрахунку 1, 5 роки за кожен рік служби.
19.06.2017 року до суду надійшли заперечення представника відповідача на уточнений адміністративний позов.
19.06.2017 року провадження у даній справі зупинено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017 року ухвалу суду від 19.06.2017 року залишено без змін.
25.01.2018 року до суду надійшло клопотання позивача про поновлення провадження у справі.
25.01.2018 року до суду надійшла відповідь на відзив.
15.05.2018 року до суду надійшла заява позивача про збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої позивач просить суд:
1) Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві:
- зарахувати до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах період служби з 09.12.1996 року по 12.12.2003 року на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах у слідчих управліннях і відділів по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, з розрахунку 1, 5 роки за кожен рік служби;
- зробити перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року з розміру пенсії 90, 5 % грошового забезпечення (вислуга 28, 5 років) без обмеження максимальним розміром, враховуючи: посадовий оклад - 2900 грн., оклад за спеціальним званням полковника поліції у розмірі 2400 грн.; процентна надбавка за стаж служби (вислугу років понад 25 років) у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 2650 грн.; надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі понад 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; премію у розмірі 86, 23 %.
2) Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві індивідуальну на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на 01.01.2016 року за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, полковника поліції, враховуючи:
- відповідний посадовий оклад у розмірі 2900 грн., встановлений додатком 3 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- оклад за спеціальним званням полковника поліції у розмірі 2400 грн., встановлений додатком 1 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за стаж служби понад 25 років у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням - 2650 грн., встановлену додатком 11 до Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі понад 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, встановлену п. 4-1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";
- премію у розмірі 86, 23 % грошового забезпечення;
- зарахувати до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах період служби з 09.12.1996 року по 12.12.2003 року на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах у слідчих управліннях і відділів по розслідуванню злочинів, вчинених організованими злочинними групами, з розрахунку 1, 5 роки за кожен рік служби.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 31.05.2018 року відновлено провадження у даній справі.
27.06.2018 року до суду надійшов Відзив представника відповідача на уточнений адміністративний позов. Відповідно до викладених у Відзиві заперечень МВС України виконало вимоги діючого законодавства, надіславши відповідний лист до Пенсійного фонду щодо наявності підстав для перерахунку, у тому числі позивачу, розміру пенсії. Крім того, Верховним судом прийнято судове рішення у зразковій справі за аналогічним спором, відповідно до якого підстав для задоволення позовних вимог немає, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення. Також представник відповідача вказує про те, що на час звільнення позивача з органів внутрішніх справ України був чинним наказ МВС України від 15.02.2001 року № 109 "Про затвердження переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1, 5 роки за кожен день служби".
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 06.09.2018 року відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі.
У судовому засіданні позивач повністю підтримав уточнені позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача - МВС України - у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, підтримав заперечення, викладені у Відзиві на уточнений адміністративний позов, просив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Представник відповідача - ГУПФУ у м. Києві - у судове засідання не з"явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив. Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представника відповідача, за наявних у справі матеріалів.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є колишнім працівником органів внутрішніх справ України, працював на посаді старшого слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо важливих справ та злочинів, вчинених організованими групами управління по розслідуванню особливо тяжких злочинів та вчинених організованими злочинними групами Головного слідчого управління, мав спеціальне звання полковника міліції, вислугу та безперервний стаж 25 років 3 місяці 29 днів. 12.12.2003 року наказом Міністра внутрішніх справ України № 861 ОСОБА_1 був звільнений зі служби у відставку через хворобу.
12.02.2004 року позивачу була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з чим він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві. Розмір його пенсії обчислено, виходячи із грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом МВС України відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", з посади старшого слідчого в особливо важливих справах апарату МВС.
У своїх позовних вимогах ОСОБА_1 вказує про те, що з часу призначення пенсії по даний час змінився індекс вартості життя, постійно зростають ціни, зріс розмір мінімальної заробітної плати, але розмір пенсії позивача не змінився. 07.11.2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію", яким ліквідовано орган міліції, з якого позивач був звільнений зі служби, але при цьому владні функції, які він виконував, не зникли, а передані спільно з посадою слідчого органу досудового розслідування до компетенції поліції. 28.12.2015 року набрав чинності Закон України, яким було внесено зміни до пп. "а" п. 1 ч. 1 ст. 38, ч. 1 ст. 216 КПК України, якими слова "орган внутрішніх справ" в усіх відмінках і числах замінив словами "орган Національної поліції" у відповідному відмінку і числі. Вказаним Законом було внесено зміни і до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 02.12.2015 року набрала чинності постанова КМУ від 11.11.2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", якою встановлено грошове забезпечення, у тому числі прирівняної посади - старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, у зв'язку з чим змінився розмір грошового забезпечення. Позивач звернувся до відповідачів з приводу підвищення розміру його пенсії, але йому було відмовлено у цьому, зважаючи на відсутність законних підстав для такого перерахунку, у зв'язку з чим позивач і звернувся до суду з даним позовом.
Заперечуючи проти позову, представник відповідача вказує про те, що підстав для перерахунку пенсії позивачу немає, а тому у задоволенні позову просить відмовити.
Частиною 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 63 вказаного вище Закону (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, відповідно до вимог п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Міністерство внутрішніх справ України надіслало (повідомило) Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсії (лист МВС від 03.02.2017 року № 1461/05/22-2017) особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києва та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
Одночасно про наявність підстав для перерахунку пенсії пенсіонерам з числа колишніх працівників міліції, Міністерство внутрішніх справ України повідомило Міністерство соціальної політики України (лист МВС від 03.02.2017 року № 1545/05/22-2017).
Отже, Міністерство внутрішніх справ України виконало вимоги постанови КМУ від 13.02.2008 року № 45, повідомивши про наявність підстав для перерахунку раніше призначеної пенсії особам із числа колишніх працівників міліції, зокрема, і щодо позивача, який відноситься до осіб зазначеної категорії, що свідчить про те, що Міністерство діяло на підставі, в межах та у спосіб, що визначені законом.
Як встановлено при розгляді справи, позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років, згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розрахунок вислуги років особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ для призначення пенсії здійснювалось на підставі постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Так, абзацом 3 пункту 1 постанови КМУ № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у п. "ж" ст.. 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно із аб. 9 пп. "в" п. 3 постанови КМУ № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
На час звільнення позивача ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ України був чинним наказ МВС України від 15.02.2001 року № 109 "Про затвердження переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1, 5 роки за кожен рік служби".
Зазначеним наказом слідче управління ГУМВС України в м. Києві та Головне слідче управління МВС України, в структурі яких ОСОБА_1 проходив службу у період з 09.12.1996 року по 12.12.2003 року, не були передбачені.
Слід також звернути увагу на той факт, що Верховним судом було розглянуто справу за аналогічними правовідносинами і прийнято рішення від 12.03.2018 року у зразковій справі № Пз/9901/1/18 802/2196/17а.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то, цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Згідно із ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов"язквим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Зважаючи на викладене вище, вимоги діючого законодавства, висновки Верховного суду у судовому рішенні, прийнятому по зразковій справі, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними та необґрунтованими, а тому такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 6, 8, 9, 19, 77, 241-247 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Законом України "Про Національну поліцію", Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", -
ВИРШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов"язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса: АДРЕСА_1.
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України, адреса: м. Київ, вул. Богомольця, 10.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, адреса: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16.
Головуючий: