
Справа №521/12997/18
Номер провадження 3/521/5497/18
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.08.2018 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого Жуковський С.О.
при секретарі Колесник Т.В.
представника Одеської митниці ДФС Безлущенко О.С.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Одесі справу № 0897/50000/18, що надійшла 03.08.2018 року з Одеської митниці ДФС, відносно гр. Молдови ОСОБА_1), ІНФОРМАЦІЯ_1, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1, тел.:НОМЕР_1, про порушення митних правил, передбаченого ст. 471 МК України, -
ВСТАНОВИВ:
21.04.2018 року о 21 год. 00 хв. в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску „Кучурган - Первомайськ" відділу митного оформлення № 1 митного поста „Кучурган" Одеської митниці ДФС, в напрямку з України до Молдови на канал руху „зелений коридор" в пішому порядку прямував гр.Молдови ОСОБА_1).
Для проходження митного контролю та митного оформлення ОСОБА_1 надав паспорт громадянина Молдови серії НОМЕР_2, виданий 19.04.2017 року.
Відповідно до п.4 ст.336 МК України ОСОБА_1 було проведено усне опитування, в ході якого вказаний громадянин не заявив про наявність предметів заборонених до переміщення через митний кордон України.
Згідно ч. 2 ст. 366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення. Громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Під час проведення митного контролю особистих речей ОСОБА_1 без ознак приховування в сумці було виявлено речовину сіро-зеленого кольору рослинного походження за зовнішніми ознаками схожа на маріхуану, у кількості 0,08г нетто, яка була загорнута в папір 20х15 мм. Даний паперовий згорток ОСОБА_1 власноруч та добровільно пред'явив під час огляду особистих речей.
Таким чином, ОСОБА_1) порушив встановлений Митним кодексом України порядок проходження митного контролю в зоні спрощеного митного контролю, тобто намагався перемістити через митний кордон України по каналу руху "зелений коридор" товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст.471 МК України, у зв'язку з чим відносно ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил.
Опитаний за обставинами даної справи ОСОБА_1) повідомив, що не знав про вміст виявленого згортку та про його появу і знаходження.
Під час здійснення провадження у справі проведено експертне дослідження виявленої речовини та згідно з висновком Одеського управління з питань експертизи та досліджень Департаменту податкових та митних експертиз ДФС №142008700-0351 встановлено, що надана на дослідження речовина рослинного походження, зеленого кольору, є особливо небезпечним наркотичним засобом - канабісом. Канабіс включено в "Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 (із змінами та доповненнями) та віднесено до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено (Таблиця І, Список №1). Тобто, зазначена речовина, згідно ст. 196 МК України, є забороненою до переміщення через митний кордон України.
Згідно висновку департаменту податкових та митних Експертиз ДФС від 11.06.2018 року № 142008700-0351, затримана речовина рослинного походження, зеленого кольору, є особливо небезпечним наркотичним засобом - каннабісом.
На підставі вказаних обставин посадовою особою митниці відносно гр. Молдови ОСОБА_1) було складено протокол про порушення митних правил №0897/50000/18 від 22.04.2018 року за ознаками ст. 471 МК України.
Згідно ст. 268 КпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за відсутністю цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і, якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. При складанні протоколу про порушення митних правил, гр. Молдови ОСОБА_1) був повідомлений, що розгляд вчиненого ним порушення відбудеться у приміщенні Малиновського районного суду міста Одеси, про що власноручно розписався у протоколі, однак до суду у призначений час останній не з'явився, про причини неявки суду не повідомив.
Представник Одеської митниці ДФС у суді подання підтримав та вважав, що вина гр. Молдови ОСОБА_1) доведена повністю матеріалами справи.
Вислухавши представника Одеської митниці ДФС та дослідивши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1) вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, за кваліфікуючою ознакою: порушення порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежене законодавством України.
У відповідності до Правил застосування спрощеного порядку здійснення митного контролю предметів, що переміщуються громадянами, які прямують авіаційним транспортом, затверджених наказом Держмитслужби України від 18 лютого 2006 року № 137, «зелений» коридор - це зона спрощеного митного контролю, яка є частиною зони митного контролю на території (у приміщенні) аеропорту, облаштована належним технічним та інформаційним обладнанням і призначена для здійснення в спрощеному порядку митного контролю товарів, що переміщуються громадянами через" митний кордон України, не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, а також оподаткуванню й на переміщення яких через митний кордон України не встановлено заборон або обмежень.
Згідно з п.1.9 даних Правил, громадянин самостійно приймає рішення про проходження спрощеного митного контролю чи митного контролю з поданням митної декларації - „зеленим" чи „червоним" коридором. Митний контроль предметів громадян закінчується з моменту переміщення цих предметів за межі зони митного контролю - у разі обрання громадянином „зеленого" коридору; відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина який обрав проходження митного контролю „зеленим" коридором, - з моменту - перетину громадянином білої лінії, що позначає закінчення „зеленого" коридору.
Відповідно до ст. 366 МК України громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою. Обрання „зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не піддягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Частиною 1 ст. 197 МК України встановлено, що у випадках, передбачених законом, на окремі товари встановлюються обмеження щодо їх переміщення через митний кордон України. Пропуск таких товарів через митний кордон України та їх митне оформлення здійснюються митними органами на підставі отриманих з використанням засобів інформаційних технологій документів, які підтверджують дотримання зазначених обмежень, виданих державним, органами, уповноваженими на здійснення відповідних контрольних функцій, іншими юридичними особами, уповноваженими на їх видачу, якщо подання таких документів митним органам передбачено законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Вина гр. Молдови ОСОБА_1) підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про порушення митних правил № 0897/50000/18 від 22.04.2018 року, доповідною запискою від 22.04.2018 року, письмовими поясненнями гр. Молдови ОСОБА_1) та іншими матеріалами справи.
Суддя при накладенні стягнення враховує: характер вчиненого правопорушення, ступінь вини гр. Молдови ОСОБА_1), його ставлення до вчиненого проступку, тому вважає необхідним і достатнім стягненням для останнього є штраф 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією вилученого за протоколом про порушення митних правил № 0897/50000/18 від 22.04.2018 року товару.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 27, 33, 34, 252, 280, 283, 284 КпАП України, ст. ст. 464, 465, 471, 527, 528, 529 МК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Притягнути гр. Молдови ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а саме 1700 гривень з конфіскацією на користь держави вилученої за протоколом про порушення митних правил № 0897/50000/18 від 22.04.2018 року речовини.
Стягнути з гр. Молдови ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 352 гривень 40 копійок (Платіжні реквізити: отримувач коштів ГУК у м. Києві /м. Київ/22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача ГУ ДКС України у м. Києві; код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: 31211256026001; код класифікації доходів бюджету 22030106 «Судовий збір (ДСА України)»; призначення платежу - судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення, пункт 5).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. На цю постанову також може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Жуковський С.О.