
Справа № 361/5784/18
провадження № 2-а/361/344/18
18.09.2018
У Х В А Л А
18 вересня 2018 року місто Бровари
Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Селезньова Т.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Требухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення від 10.08.2018 р., про визнання незаконним та скасування розпорядження від 15.08.2018 р., про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу, моральної шкоди,-
встановив:
Позивачем даний позов подано як адміністративний, тому питання про можливість прийняття позову до розгляду суд вирішує відповідно до положень КАС України.
Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Відповідно до ч.1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно – правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спорах між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб’єкту законом; спорах щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; спорах фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; спорах щодо вилучення або примусового відчуження майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності; спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов’язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб; спорах щодо формування складу державних органів, органів місцевого самоврядування, обрання, призначення, звільнення їх посадових осіб; спорах фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за винятком спорів, пов’язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю; спорах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів охорони державного кордону у справах про правопорушення, передбачені Законом України "Про відповідальність перевізників під час здійснення міжнародних пасажирських перевезень"; спорах щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Згідно ч.1 ст.20 КАС України - місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: зокрема, п.4) - адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті (тобто у справах: п.1) з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; п.2) пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; п.3) пов’язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України.
Згідно ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч.3 ст. 21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги – місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає адміністративний суд.
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, позови про оскарження рішень суб’єкту владних повноважень, а також позови, що виникають у фізичної особи з суб’єктом владних повноважень з приводу прийняття, проходження та звільнення з публічної служби у цьому органі (суб’єкті владних повноважень) розглядаються в порядку адміністративного судочинства, але віднесені до предметної юрисдикції окружного адміністративного суду. Тобто такі спори за предметною юрисдикцією не підсудні місцевому загальному суду як адміністративному.
Даний позов подано як адміністративний, і він за предметом спору і за суб’єктним складом –не може бути розглянутий даним судом як адміністративним. Тому відсутні підстави для відкриття провадження у адміністративній справі даним судом.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду. Тому даний адміністративний позов слід передати до Київського окружного адміністративного суду, як не підсудний Броварському міськрайонному суду Київської області.
Оскільки вирішення питання про можливість розгляду даного спору в порядку адміністративного судочинства має вирішити суд, уповноважений на вирішення такого питання, тобто суд до предметної юрисдикції якого віднесено його вирішення, то загальний місцевий суд не вправі на даній стадії вирішувати питання щодо того, чи може даний позов взагалі розглядатись за правилами адміністративного судочинства.
З тих самих підстав місцевий загальний суд не вправі вирішувати питання щодо відповідності даного позову вимогам статті 160 КАСУ щодо форми та змісту позовної заяви. Тому підстав і повноважень для винесення ухвали про залишення позову без руху даний місцевий загальний суд не має.
Відкрити провадження за даним позовом у цивільній справі як за трудовим спором суд також позбавлений можливості, оскільки позивач сам визначився з способом захисту своїх прав та звернувся до суду саме з адміністративним, а не цивільним позовом.
Позивачу слід рекомендувати визначитись з порядком захисту своїх прав, і у разі, якщо даний спір виник не з приводу проходження публічної служби, а є звичайним трудовим спором, який повинен розглядатись в порядку цивільного, а не адміністративного судочинства, - звернутись до суду з цивільним позовом з дотриманням правил щодо територіальної підсудності.
Керуючись ст.19, 20, 21, 29, 171, 295 КАС України, суд,-
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Требухівської сільської ради Броварського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення від 10.08.2018 р., про визнання незаконним та скасування розпорядження від 15.08.2018 р., про поновлення на роботі, стягнення заробітку за час вимушеного прогулу, моральної шкоди передати до Київського окружного адміністративного суду для вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Згідно статті 256 КАС України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше н передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена учасниками справи шляхом подання апеляційної справи протягом 15 днів з дня складення повної ухвали. Учасник справи якому повна ухвала не вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційного оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому копії ухвали. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду безпосередньо або згідно п.15.5 Перехідних положень – до дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - через Броварський міськрайонний суд Київської області.
Суддя /підпис/ ОСОБА_2