Постанова № 76575580, 12.09.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
820/3845/18
Номер документу
76575580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/3845/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Жигилія С.П.

суддів: Перцової Т.С. , Спаскіна О.А.

за участю: секретаря судового засідання - Ващук Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018р. (суддя Єгупенко В.В.; м. Харків; повний текст рішення складено 18.06.2018) по справі № 820/3845/18

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради

про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради (далі по тексту - УПСЗН адміністрації Шевченківського району ХМР, відповідач), в якому просила визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області ЄДРПОУ 03196593 у призначенні субсидії ОСОБА_1 з травня 2017 року. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок субсидії з травня 2017 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року по справі № 820/3845/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області у призначенні субсидії ОСОБА_1 з травня 2017 року.

Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок субсидії з травня 2017 року.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на поверхневе з`ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року по справі № 820/3845/17 та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги та надісланих до апеляційної інстанції поясненнях до апеляційної скарги зазначив, що з 01.05.2017 року на підставі рішення Управління від 04.08.2017 року, позивачу не було призначено субсидію, оскільки ОСОБА_1 має прострочену понад два місяці заборгованість з оплати газопостачання та енергопостачання, яка перевищувала 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Звертає увагу на те, що досі позивач не надала доказів відсутності заборгованості з оплати комунальних послуг. При цьому, вказав на те, що субсидія може бути призначена тільки за умов відсутності заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст.313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області № 9 від 25.05.2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидію з січня 2016 року по квітень 2017 року відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

З відповіді на адвокатський запит від 11.04.2018 року № 1717/04 вбачається, що за даними ТОВ "Харківгаззбут" та ТОВ "Харківенергозбут" станом на 01.05.2017 року позивач мала прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуги з газопостачання в сумі 3897,78 грн. та з електропостачання у сумі 1245,70 грн., тому субсидію з травня 2017 ОСОБА_1 не було призначено (а.с.9).

Не погодившись із вказаним рішенням ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом про визнання протиправною відмови відповідача у призначенні їй субсидії з травня 2017 року та зобов'язання Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення/перерахунок субсидії з травня 2017 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 не була повідомлена належним чином про відмову у призначенні їй субсидії, а тому дійшов висновку про обґрунтованість заявлених ОСОБА_1 позовних вимог та їх задоволення.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення).

Відповідно до п.15 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (чинним на час виникнення спірних правовідносин), громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.

Відповідно до п. 13 Положення, для нарахування субсидії на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання, крім зазначеного, підприємствами, виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг подаються відомості про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг;

Для нарахування субсидії можуть використовуватися відомості про доходи та розміри платежів у вигляді списків, довідок, даних на електронних носіях інформації, одержаних від ДФС, Пенсійного фонду України, центрів зайнятості, фондів соціального страхування, виконавчої служби, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, організацій, що надають житлово-комунальні послуги та здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги за договорами з підприємствами (інформаційно-обчислювальні центри, розрахункові центри, центри нарахування плати за житлово-комунальні послуги тощо).

Згідно з п.14 Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.

Враховуючи вищенаведені норми, колегія суддів приходить до висновку, що при наявності простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг не призначається.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області № 9 від 25.05.2016 року ОСОБА_1 було призначено субсидію з січня 2016 року по квітень 2017 року.

18.05.2017 року відповідачем були направлені запити про суми простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг до підприємств виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, у тому числі до АК "Харківобленерго" та ТОВ "Харківгаззбут" (а.с.37-38).

Згідно отриманих від АК "Харківобленерго" та ТОВ "Харківгаззбут" відомостей, що містяться в матеріалах справи, ОСОБА_1 мала прострочену понад два місяці заборгованість з оплати газопостачання в сумі 3897,78 грн. та енергопостачання в сумі 1245,7 грн., на підставі чого, рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області починаючи з 01.05.2017 року позивачу не призначено житлову субсидію.

Колегія суддів вважає необхідним зазначити, що вищевказаним Положенням чітко передбачено, що у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що рішення відповідача, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію, починаючи з 01.05.2017 року, винесено Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області на підставі, у межах повноважень, з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Також, колегія суддів звертає увагу на те, що згідно наявного в матеріалах справи листа начальника Північного РВ «Харківенергозбут» від 05.09.2018 року №56Е/43-4289, позивач мала заборгованість у розмірі 1245,70 грн. станом на 01.05.2017 року. Станом на 01.08.2018 року заборгованість по особовому рахунку НОМЕР_1 становила 842,03 грн., що відповідає періоду несплати за спожиту електричну енергію за липень 2018 року та більшу частину червня 2018 року. 03.08.2018 року ОСОБА_1 звернулась до Північного РВЕ з заявою про укладення договору про реструктуризацію заборгованості за спожиту електричну енергію, яка сплачена відповідно до договору у повному обсязі на теперішній час.

Таким чином, колегія суддів зазначає, що позивач мала заборгованість за спожиту електроенергію з 01.05.2017 року та її відсутність була встановлена лише у вересні 2018 року.

Крім того, з квітня 2018 року ОСОБА_1 знала про наявність у неї заборгованості з оплати комунальних послуг, що підтверджується надісланим на адвокатський запит листом відповідача від 11.04.2018 року № 1717/04.

При цьому, матеріали справи не містять доказів, що ОСОБА_1 зверталась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області, документально підтвердивши сплату у повному обсязі заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає про правомірність прийнятого Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області рішення про непризначення ОСОБА_1 житлової субсидії, починаючи з 01.05.2017 року та вказує на можливість позивача звернутись до відповідача, документально підтвердивши сплату у повному обсязі заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

З приводу того, що ОСОБА_1 не була повідомлена належним чином про відмову у призначенні їй субсидії, колегія суддів зазначає, що дійсно, повідомлення про відмову у призначенні ОСОБА_1 субсидії відповідно до вищевказаних положень, позивачці надіслано не було у зв'язку з великою загруженістю працівників Управління, що, на думку колегії суддів є порушенням Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Мінпраці України від 19.09.2006 № 345, згідно п.4.10 глави 4 якої, не пізніше 10 днів з дня подачі заяви і всіх необхідних документів заявнику, його опікуну чи уповноваженій ним особі, уповноваженій особі сільської чи селищної ради, яка приймала заяву про призначення допомоги (за згодою заявника) видається повідомлення (надсилається поштою) про призначення соціальної допомоги (або відмову в її призначенні), про що робиться відповідний запис у Журналі видачі довідок та повідомлень (додаток 10), який зберігається у інформатора (в окремих випадках - координатора (головного спеціаліста) з прийому).

Проте, зазначене порушення не спростовує правомірності прийнятого Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської області рішення про непризначення ОСОБА_1 житлової субсидії, починаючи з 01.05.2017 року, через факт наявності у неї понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг.

У відповідності до п.п. 3, 4 ч.1 ст.317 КАС України невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права є підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.

Враховуючи вищенаведене, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 року по справі № 820/3845/17 підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради задовольнити .

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 по справі № 820/3845/18 скасувати.

Прийняти постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя (підпис)С.П. ЖигилійСудді(підпис) (підпис) О.А. Спаскін Т.С. Перцова Повний текст постанови складено 19.09.2018.