
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2018 р. м. ХарківСправа № 818/881/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Жигилія С.П.
суддів: Перцової Т.С. , Спаскіна О.А.
за участю: секретаря судового засідання - Ващук Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2018р. (суддя Воловик С.В.; м. Суми; повний текст рішення складено 21.05.2018) по справі № 818/881/18
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФУ у Сумській обл.), в якому просив суд:
- визнати неправомірними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії позивачу з 01 вересня 2008 року та самовільного встановлення нового (зменшеного) розміру грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу в період з 01.09.2008 року та з 01.04.2012 року по 01.09.2013 року у строгій відповідності до довідок Міністерства оборони України про розмір грошового забезпечення та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв'язку з своєчасно не виплаченими коштами з 01.09.2008 року по місяць і рік виплати компенсації з урахуванням раніше виплачених коштів.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 14 травня 2018 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 і прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу у відповідності до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1, перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років призначену до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно довідки про розмір грошового забезпечення розмір пенсії позивача був визначений відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (а.с.52, звор.).
У 2009 році ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, третя особа: Сумський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.07.2009, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного від 11.02.2010 відмовлено в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 по справі № К/9991/96037/11касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 17.07.2009та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 11.02.2010 скасовано, прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та наказу Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року №377 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та наказу Міністерства оборони України від 28 липня 2008 року №377 (а.с.7-8).
На виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області з 25.03.2013 у серпні 2013 року був проведений перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення 4298,50 грн. згідно із наданою Сумським обласним військовим комісаріатом довідкою.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що постанова Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 не містить дати, з якої управління зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу, а суд першої інстанції, не може визначити період перерахунку пенсії, оскільки, фактично ухвалить нове судове рішення по справі, яка вже розглянута, змінивши при цьому рішення касаційної інстанції, яке набрало законної сили.
Також суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Сумського обласного військового комісаріату від 06.07.2012 ФБ №42994 виходячи із розміру премії 90% від посадового окладу, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України не приймав рішень щодо зміни розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Переглянувши рішення суду першої інстанції колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України, від 17 липня 1992 року № 393" від 13.02.2008 № 45 встановлено порядок перерахунку пенсій пенсіонерів силових відомств.
Відповідно до п. 1 зазначеної постанови, перерахунок раніше призначених пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 вказаної постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.
Пунктом 4 Положення про Міністерство оборони України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1080 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), передбаченій обов'язок Міністерства оборони України брати участь у формуванні та проведенні державної політики, спрямованої на реалізацію соціально-економічних і правових гарантій військовослужбовцям, членам їх сімей та працівникам Збройних Сил, особам, звільненим у запас або відставку, а також членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли), пропали безвісти, стали інвалідами під час проходження військової служби або потрапили в полон у ході бойових дій (війни) чи під час участі в міжнародних миротворчих операціях.
Пунктом 9 Положення про Міністерство оборони України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1080, передбачено, що Міністр оборони України на основі та на виконання актів законодавства видає накази і директиви, організовує і контролює їх виконання.
Таким чином, Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", надав керівникам державних органів, до яких відноситься Міністр оборони України, у межах його повноважень встановлювати посадові оклади на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.
Пунктом 5 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України встановлено, що для перерахунку пенсій враховуються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", затверджено нові розміри грошового забезпечення військовослужбовців, що є підставою для перерахування з 01.01.2008 року пенсії особам звільненим з військової служби з правом на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення; затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців та курсантів навчальних закладів; схеми посадових окладів осіб рядового і начальницького складу; схеми окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу; додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу згідно з додатками 1 - 28.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" встановлено, що керівникам державних органів в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
У зв'язку з тим, що в додатках 1-23 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року не вказані розміри посадових окладів для військовослужбовців, Міністр оборони України відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року видав наказ № 377 від 27 липня 2008 року "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів".
Відповідно до наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 "Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 р. за № 761/15452), затверджено Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, а також Схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами військовослужбовців із числа науково-педагогічного (педагогічного) складу військових навчальних закладів Збройних Сил України (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України), в тому числі згідно Схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України.
Згідно зі Схемою розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України посадовий оклад за посадою, яку займав позивач до звільнення і з посадового окладу якої позивачеві нараховується пенсія (старший викладач кафедри), визначено в розмірі 1380-1460 грн.
Даний наказ № 377 був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 року та набрав чинності 29.08.2008 року, отже відноситься до загальної системи законодавства України та є обов'язковим для виконання.
Отже, після видання наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 позивач набув право на перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Вказане право ОСОБА_1 підтверджено постановою Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 у справі № К/9991/96037/11, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що для здійснення відповідного перерахунку, Сумським обласним військовим комісаріатом на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області було надіслано довідку від 05.08.2013 № 42994/1 про грошове забезпечення для нарахування пенсії ОСОБА_1 виходячи із розміру посадового окладу встановленого наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 - 1460 грн. Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії становив 4298,50 грн. (а.с. 104)
Після отримання вказаної довідки, Головним управлінням Пенсійного фонду України здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи із розміру грошового забезпечення зазначеного у довідці Сумського обласного військового комісаріату від 05.08.2013 № 42994/1, з урахуванням підвищення згідно із постанови КМУ № 355 від 23 квітня 2012 року. Розмір перерахованої пенсії позивача склав 4373,20 грн. Перерахунок пенсії позивачеві здійснено Головним управлінням з 01 вересня 2013 року, а в якості підстави для перерахунку зазначено рішення суду (а.с. 105).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вказані дії Головного управління Пенсійного фонду України щодо здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 починаючи з 01 вересня 2013 року колегія суддів вважає неправомірними, з таких підстав.
Згідно із частиною другою ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Колегія суддів зазначає, що оскільки наказ Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 набрав чинності 29 серпня 2008 року, то зважаючи на вимоги, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ , перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі цього наказу необхідно було провести з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 1 вересня 2008 року.
В порушення вищезазначених вимог закону, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії лише з 01.09.2013 року. При цьому колегія суддів вважає, що відповідачем безпідставно зазначено в якості підстави для здійснення перерахунку пенсії рішення суду, а не наказ Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377, яким змінено одну із складових грошового забезпечення військовослужбовців, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1, не зважаючи при цьому на наявність або відсутність в постанові Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013 по справі № К/9991/96037/11 дати, з якої зобов'язано Головне управління здійснити такий перерахунок пенсії, оскільки вказаним рішенням суду касаційної інстанції підтверджено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії на підставі цього наказу.
Отже, колегія суддів зазначає, що саме наказ Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 є обставиною, що призвела до зміни розміру пенсії позивача, а не довідка Сумського обласного військового комісаріату від 05.08.2013 № 42994/1, відтак Головним управлінням ПФУ у Сумській області безпідставно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2013, а не з 01.09.2008.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо неможливості визначити у спірних правовідносинах періоду перерахунку пенсії, з огляду на відсутність такої дати у постанові Вищого адміністративного суду України від 13.03.2013№ К/9991/96037/11. Приймаючи рішення у даній справі, колегія суддів, окрім зазначеного вище, враховує, що після постановлення судом Вищим адміністративним судом України рішення від 13.03.2013 у справі № К/9991/96037/11 та здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивач, з метою встановлення дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, протягом 2013-2018 років неодноразово звертався до Ковпаківського районного суду м. Суми, Сумського окружного адміністративного суду, Харківського апеляційного адміністративного суду, Вищого адміністративного суду України, Верховного Суду України, Верховного Суду із численними позовами та заявами щодо неправомірності дій відповідача під час здійснення перерахунку пенсії, в порядку судового контролю за виконанням рішення згідно із ч. 9 ст. 267 КАС України, про роз'яснення судового рішення, про забезпечення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом встановлення строку відповідачу для подання звіту, про перегляд судового рішення Верховним Судом України в порядку ст. 237 КАС України, оскаржував постанову державної виконавчої служби про закінчення виконавчого провадження.
Таким чином, починаючи з 2009 року позивач використав всі можливі та існуючі способи захисту свого порушеного права на отримання пенсії у належному розмірі, однак станом на час розгляду даної справи в суді апеляційної інстанції, встановлене законом та підтверджене судовим рішенням право позивача на перерахунок пенсії на підставі наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 з моменту, в якому такі підстави виникли, є не відновленим.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, колегія суддів, з метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача, дійшла висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 за період з 01.09.2008 по 31.08.2013.
Щодо решти заявлених позовних вимог ОСОБА_1 колегія суддів зазначає наступне.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач не погоджується з діями відповідача щодо не здійснення починаючи з 01.04.2012 перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% від посадового окладу, а не 10 % у відповідності з довідкою Сумського обласного військового комісаріату від 06.07.2012 ФБ №42994.
Матеріали справи свідчать, що довідка від 06.07.2012 ФБ №42994 про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 року за посадою, яку ОСОБА_1 займав на день звільнення зі служби, видана Сумським обласним військовим комісаріатом відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року, в якій у складі грошового забезпечення визначено премію у розмірі 90% від посадового окладу - 1314,00 грн.(а.с.53)
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 з 1 липня 2012 року установлено підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у розмірі 11 % пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 року до 23 % та з 1 січня 2013 року - до 35 %.
Отже, вказаною постановою встановлено поетапне підвищення раніше призначених військових пенсій, при цьому судом встановлено, що Головним управлінням ПФУ у Сумській області здійснено перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням підвищення встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355.
Проте, колегія суддів зазначає, що предметом спору у цій справі є неправомірність дій відповідача щодо неврахування при проведенні перерахунку пенсії позивачеві премії у розмірі 90% від посадового окладу, як зазначено у довідці Сумського ОВК від 06.07.2012 ФБ №42994.
Згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають на пенсію за цим законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 даного закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно п. 1 якого визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 з 01.01.2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 2 Постанови № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони.
Наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 внесено зміни до Наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», які дали можливість відповідним категоріям військовослужбовців встановити нові розміри премії.
Таке ж положення міститься і в Наказі Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік», де в пункті 8 зазначено: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу.
Відповідно до наказу МО України від 25.06.2011 року №355 внесені зміни до наказу МО України від 28.01.2011 року №50, де в п.2 зазначено: премія особам рядового, сержантського та старшинського складу - 125 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних - 105 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90 відсотків посадового окладу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премія є складовою грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Така премія, яку встановлено, зокрема, наказами № 50, 576, 355 носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки.
Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду України від 13 вересня 2016 року (справа №346/2357/13-а) та у постановах від 4 листопада 2014 року (№ 21-248а14), 24 грудня 2014 року (№21-569а14), від 22 жовтня 2013 року (справа № 21-346а13), від 18 червня 2013 року (справа № 21-165а13), від 15 жовтня 2013 року (справа № 21-315а13).
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що у позивача не виникло право на перерахунок пенсії з урахуванням 90% премії, за захистом якого він звертається, відповідач не вчиняв відносно останнього незаконних дій, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення позову в цій частині.
Також не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити виплату компенсації втрати частини доходів, враховуючи наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати" підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Стаття 2 цього ж Закону встановлює, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Згідно частини 2 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З метою реалізації Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати" Кабінетом Міністрів України 21 лютого 2001 року було прийнято постанову № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати.
Відповідно до пункту 1 вказаного Порядку його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Пунктом 2 Порядку передбачено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 01 січня 2001 року.
Згідно п. п. 3, 4 Порядку, компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, зокрема: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Індекс споживчих цін для визначення суми компенсації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін за період невиплати грошового доходу. При цьому індекс споживчих цін у місяці, за який виплачується дохід, до розрахунку не включається. Щомісячні індекси споживчих цін публікуються Держкомстатом.
Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої ст. 55 2262-XII, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
Оскільки спірна пенсія позивачеві відповідачем не нараховувалась, приписи частини 2 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до спірних правовідносин не підлягають застосуванню.
У відповідності до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального права, про які зазначено вище, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 229, 241, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 327-329 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 14.05.2018 по справі № 818/881/18 скасувати.
Прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.09.2008 року по 31.08.2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 за період з 01.09.2008 по 31.08.2013.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду, крім випадків, встановлених ч.5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис)С.П. ЖигилійСудді(підпис) (підпис) Т.С. Перцова О.А. Спаскін Повний текст постанови складено 19.09.2018.