
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1797/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Сороки Ю.Ю.,
при секретарі судового засідання Шопік М.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_4 Проект” до Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Проект» звернулось з позовом до Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області про визнання дій державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 з винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22 серпня 2018 року та постанови про накладення арешту на майно боржника від 23 серпня 2018 року протиправними та визнання протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22 серпня 2018 року та постанови про накладення арешту на майно боржника від 23 серпня 2018 року, винесені державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 03 травня 2018 року управлінням Держпраці у Волинській області, за результатами акту інспекційного відвідування від 18 квітня 2018 року №ВЛ 119/3/ВЛ, винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, якою на підставі частини другої статті 265 Кодексу Законів про працю України, накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Проект» штраф у розмірі 260 610 грн.
Рішенням начальника управлінням Держпраці у Волинській області від 06.07.2018 року №3, внесено зміни до постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 03.05.2018 року №ВЛ119/ЗАВ/МГ-ФС шляхом оформлення нової постанови за цим же номером та датою, в якій змінено абзац другий частини 2 статті 265 КЗпП України на абзац четвертий частини 2 статті 265 КЗпП України.
Так, в постанові від 03.05.2018 року №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС про накладення штрафу вказано дату набрання законної сили 04.05.2017 року, в той час як згідно частини 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчі документи, за якими стягувачем є держава або державний орган, можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Тобто, граничним строком пред’явлення даної постанови про накладення штрафу до виконання є 04 серпня 2018 року.
З урахуванням наведеного позивач вважає, що постанова про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року не відповідає вимогам, передбаченим частиною 1 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження».
Крім того, управлінням Держпраці у Волинській області пред’явлено постанову про накладення штрафу для примусового виконання лише 21 серпня 2018 року, чим пропущено встановлений законом строк пред’явлення виконавчого документа до виконання.
Враховуючи викладене, виконавчий документ - постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, згідно частиною 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», підлягав поверненню стягувану без прийняття до виконання. У зв’язку з цим, дії державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 з винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22 серпня 2018 року та постанови про накладення арешту на майно боржника від 23 серпня 2018 року, є протиправними, а вказані постанови підлягають скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю. Додатково пояснив, що при ознайомленні ним з матеріалами виконавчого провадження по примусовому виконанню постанови про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року вбачається, що така постанова була отримана відповідачем саме 21.08.2018 року. В той час доказів, які б свідчили про направлення ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області відповідачу постанови про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року до 21.08.2018 року в матеріалах виконавчого провадження відсутні.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Надав суду усні пояснення в яких наголошував, що при вирішенні питання про відкриття виконавчого провадження враховувалась дата супровідного листа ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області від 17.07.2018 року №1914/01-06 яким направлено до виконання постанову про накладення штрафу №ВЛ119/ЗАВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив.
Надав суду письмові пояснення в яких наголошував на тому, що в постанові про накладення штрафу №ВЛ119/З/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року було допущено технічну помилку, а саме помилково вказано строк пред’явлення виконавчого документа до виконання - 04.05.2018 року, замість 04.08.2018 року. При цьому представник третьої особи наголошував, що згідно ч.1 ст.12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи, за якими стягувачем є держава або державний орган, можуть бути пред’явленні до примусового виконання протягом трьох місяців, у зв’язку з чим строк пред’явлення до виконання постанови про накладення штрафу №ВЛ119/ЗАВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року діє до 04.08.2018 року.
Також представник третьої особи зазначає, що строк пред’явлення виконавчого документа до виконання не пропущено, оскільки до закінчення такого строку було зареєстровано та подано на пошту заяву стягувача з доданою до неї постановою №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, про що свідчить лист ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області від 17.07.2018 року №1914/01-06.
Враховуючи викладене, представник третьої особи в судовому засіданні наголосив на тому, що строк пред’явлення виконавчого документа до виконання ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області не пропущений, а відтак позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області, судом встановлені наступні обставини справи.
03 травня 2018 року управлінням Держпраці у Волинській області, за результатами акту інспекційного відвідування від 18 квітня 2018 року №ВЛ119/3/ВЛ, щодо порушень у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Проект» винесено постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, якою на підставі абзацу другого частини другої статті 265 Кодексу Законів про працю України, накладено на Товариство з обмеженою відповідальністю «ОСОБА_4 Проект» штраф у розмірі 260 610 грн.(а.с.44-45)
Рішенням від 06.07.2018 року №3 управління Держпраці у Волинській області внесено зміни, до постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, шляхом винесення нової постанови, в тексті якої зазначено абзац 4 частину 2 статті 265 КЗпП України замість абзацу другого частини другої статті 265 Кодексу.(а.с.42-43)
В тексті вказаної постанови №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, з урахуванням виправлень внесених на підставі рішення від 06.07.2018 року №3, зазначено, що постанова може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня винесення або з дня залишення скарги або протесту на постанову без задоволення. Строк пред’явлення постанови до виконання – 04 травня 2018 року.(а.с.9)
ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області від 17.07.2018 року №1914/01-06 постанову про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року було подано до першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області. Вказаний супровідний лист ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області зареєстрований першим відділом державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області 21.08.2018 року за номером 11664/03-3-28, про що свідчить відмітка на вказаному листі.(а.с.11)
Відповідачем, постановою про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22 серпня 2018 року, відкрито виконавче провадження з примусового виконання постанови управління Держпраці у Волинській області №ВЛ119/ЗАВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, про стягнення з TOB «АРТ БУД ПРОЕКТ» на користь управління Держпраці 260610 гривень штрафу, а також постановлено стягнути з боржника виконавчий збір /основну винагороду приватного виконавця у розмірі 26061 гривень.(а.с.6)
Постановою ВП №57053689 від 23.08.2018 року про накладення арешту на майно боржника, накладено арешт на все рухоме та нерухоме майно ТОВ «АРТ БУД ПРОЕКТ» у межах суми звернення стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів в розмірі 286940 грн..(а.с.8)
Згідно п.7 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» примусовому виконанню підлягають рішення на підставі, зокрема, рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.
Відповідно до п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2013 року № 509 не сплачені у добровільному порядку штрафи стягуються, зокрема, органами державної виконавчої служби (щодо штрафів, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України).
Отже, з аналізу п.7 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» та п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення затвердженого Постановою КМУ від 17.07.2013 року №509, постанова ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року є виконавчим документом, а штраф визначений вказаною постановою підлягає стягненню органами державної виконавчої служби.
Згідно п.п.6 та 7 частини 1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» у виконавчому документі зазначаються, зокрема, дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню) та строк пред'явлення рішення до виконання.
Відповідно до ч.1 ст.12 цього Закону, виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Як вбачається зі змісту постанови від 03.05.2018 року про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС, датою набрання законної сили зазначеної постанови є 04.05.2018 року. Отже, в силу положень ч.1 ст.12 цього Закону, постанови ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року повинна бути пред’явлена до примусового виконання протягом трьох місяців, тобто до 04.08.2018 року включно.
В свою чергу, суд не приймає до уваги доводи позивача, як на підставу позову, про те, що в постанові від 03.05.2018 року №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС вказано дату набрання законної сили 04.05.2018 року замість 04.08.2018 року, що є порушенням частини 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», а відтак, на думку позивача, вказана постанова не відповідає вимогам цього Закону, оскільки, як вбачається з пояснень представника управління Держпраці у Волинській області в тексті постанови від 03.05.2018 року №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС було зроблено описку та помилково зазначено дату набрання постановою законної 04 травня 2018 року.
Аналізуючи зміст статей 4 та 12 Закону України «Про виконавче провадження» суд не вважає помилково зазначену в постанові від 03.05.2018 року №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС дату набрання законної сили належною підставою для повернення такого виконавчого документа стягувачу.
В свою чергу, суд погоджується з позивачем, що постанова від 03.05.2018 року №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС про накладення штрафу управління Держпраці у Волинській області підлягала поверненню відповідачем без прийняття до виконання, згідно частиною 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», з огляду на наступне.
Згідно пункту 2 частини 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Як вбачається з матеріалів справи постанова управління Держпраці у Волинській області про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року передана на примусове виконання відповідачу 21.08.2018 року, що підтверджується, відміткою Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області про отримання вхідної кореспонденції за вхідним номером №11664/63-3-28 від 21.08.2018 року про реєстрацію листа управління Держпраці у Волинській області №1914/01-06 від 17.07.2018 року, яким скеровано постанову №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року для примусового виконання.
Згідно наявної в матеріалах справи інформації про виконавче провадження № 57053689 з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень вбачається, що датою надходження виконавчого документа до виконання є 21.08.2018 року.
Згідно ч.1 ст.12 цього Закону України «Про виконавче провадження», постанова ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області про накладення штрафу №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року повинна бути пред’явлена до примусового виконання протягом трьох місяців, тобто до 04.08.2018 року включно. Відтак, пред’явлення до виконання зазначеної постанову відбулось із пропуском трьох місячного строку встановленого ч.1 ст.12 цього Закону України «Про виконавче провадження».
Представник управління Держпраці у Волинській області наголошує на тому, що постанова №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року була своєчасно подана до виконання засобами поштового зв’язку, про що свідчить супровідний лист ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області від 17.07.2018 року №1914/01-06.
Проте, зазначені обставин не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи. Зокрема, сторонами та третьою особою не надано жодних доказів поштового відправлення як супровідного листа ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області від 17.07.2018 року №1914/01-06 так і постанови №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року.
В свою чергу суд не бере до уваги наданий представником третьої особи витяг з електронного журналу реєстрації вихідної кореспонденції управління Держпраці у Волинській області, як на доказ своєчасного направлення супровідного листа від 17.07.2018 року №1914/01-06 так і постанови №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, з огляду на наступне.
Згідно ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 ст.70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Отже, витяг з електронного журналу реєстрації вихідної кореспонденції управління Держпраці у Волинській області є доказом лише реєстрації вихідної кореспонденції і не є належним та допустимим доказом направлення супровідного листа від 17.07.2018 року №1914/01-06 так і постанови №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року Першого відділу державної виконавчої служби міста ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області.
Згідно п.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувана про примусове виконання рішення.
Відповідно до ч.5 ст.26 цього Закону, виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Згідно ч.2 статті 56 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.
Поряд з тим, п.2 ч.4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавчий документ повертається стягувану органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо: пропущено встановлений законом строк пред’явлення виконавчого документа до виконання.
Враховуючи те, що постанова управління Держпраці у Волинській області №ВЛ119/3/АВ/МГ-ФС від 03 травня 2018 року, з граничним терміном пред’явлення до виконання 04.08.2018 року, була пред’явлена до виконання лише 21.08.2018 року, тому у відповідача були відсутні правові підстави для відкриття виконавчого провадження та винесення постанови про арешт майна боржника.
Таким чином, дії державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 з винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22.08.2018 року та постанови про арешт майна боржника від 23.08.2018 року є протиправними, а постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22.08.2018 року та арешт майна боржника від 23.08.2018 року, є незаконними та такими, що підлягають скасуванню. У зв’язку з чим, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір 1 762 гривні, що підтверджується наявним у матеріалах справи фінансовим чеком.
Таким чином, суд присуджує на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_4 Проект” за рахунок бюджетних асигнувань Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області судовий збір у розмірі 1 762 гривень 00 копійок.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України “Про виконавче провадження”, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати дії державного виконавця Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2 з винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22.08.2018 року та постанови про арешт майна боржника від 23.08.2018 року, протиправними.
Визнати протиправними та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №57053689 від 22.08.2018 року та постанову про арешт майна боржника від 23.08.2018 року, винесені державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області ОСОБА_2
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_4 Проект” за рахунок бюджетних асигнувань Першого відділу державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області судовий збір у розмірі 1 762 гривень 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “ОСОБА_4 Проект” (43006, м. Луцьк, вул. Привокзальна, 9)
Відповідач: Перший відділ державної виконавчої служби міста Луцька ОСОБА_5 територіального управління юстиції у Волинській області (43000, м. Луцьк, вул. Винниченка, 27-А)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_6 Держпраці у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул.. Кравчука, 22-В)
Суддя Ю.Ю. Сорока