Рішення № 76573838, 19.09.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.09.2018
Номер справи
635/2471/18
Номер документу
76573838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19 вересня 2018 р. № 635/2471/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (смт. Покотилівка, вул..Петровського, 22, індекс 62458) до Покотилівської селищної (сільської) ради (смт. Покотилівка, вул..Інтернаціональна,3, індекс 62458) про визнання протиправним та скасування рішення, -

встановив:

Позивачка звернулася до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому з урахуванням уточнення позовних вимог просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення XIII сесії VII скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 22 травня 2017 року про розгляд заяви ОСОБА_1 та відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га, яка розташована поблизу земельної ділянки, що знаходиться по вул. Тимірязєва, 14-А в смт. Покотилівка, для ведення особистого селянського господарства; зобов'язати Покотилівську селищну раду Харківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га, яка є суміжною із земельною ділянкою, що знаходиться по вул. Тимірязєва, 14-А в смт. Покотилівка, для ведення особистого селянського господарства; стягнути з відповідача на користь позивача всі понесені судові витрати.

Ухвалою суду від 15.05.2018 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання. Ухвалою суду від 16.07.2018 року подовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на тридцять днів. Протокольною ухвалою від 14.08.2018 року у справі закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 22 травня 2017 року, яким відмовлено позивачу в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою є незаконним та підлягає скасуванню.

Відповідачем через канцелярію суду надано відзив на адміністративний позов, у якому він просить адміністративний позов залишити без задоволення з тих підстав, що при винесені оскаржуваного рішення відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.

В судове засідання сторонами надано клопотання про розгляд справи за відсутності представників. Розглянувши заявлені клопотання та враховуючи положення ч.9 ст.205, ст.229 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

25.04.2017 року позивачка звернулася до голови Покотилівської селищної ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 0,4 га, що межує із земельною ділянкою по вул. Тімірязєва, 14-А в смт. Покотилівка Харківського району Харківської області.

Рішенням XIII сесії VII скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 22.05.2017 року позивачці було відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки

Перевіряючи оскаржувані рішення, дії (бездіяльність) відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з вимогами ч. 6 ст. 116 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_2 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_2 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Як вже зазначалося, позивачка звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого сільськогосподарського господарства, площею 0,4 га, яка розташована в сел. Покотилівка поблизу земельної ділянки по вул. Тімірязева, 14-А (а.с.8).

До вказаної заяви позивачем долучено: копію паспорта; копію ідентифікаційного коду; графічний матеріал (викопіювання з кадастрової карти) з бажаним місцем розташування земельної ділянки (а.с. 6-9).

22.05.2017 року відповідачем винесено рішення "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1А.» , яким позивачці відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с. 11). Вказане рішення винесено з посиланням на розташування бажаної земельної ділянки на землях рекреаційного призначення.

Суд зазначає, що одним із основних принципів ЗК України визначає принцип раціонального використання та охорони земель. Відтворюючи дієвість цього принципу, ЗК України поділяє земельний фонд України, який складають усі землі країни в межах її території, за особливим правовим режимом та основним цільовим призначенням на категорії. Так, стаття 19 ЗК України закріплює такі категорії земель: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; а також землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Відповідно до ст.ст.50,51 ЗК України, до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Позивачці відмовлено в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства з тих підстав, що земельна ділянка віднесена до земель рекреаційного призначення.

Із долученої до матеріалів справи довідки з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями від 12.04.2018 року № 31-20-0.23.062-642/186-18 вбачається, що земельна ділянка, прилегла до земельної ділянки по вул. Тімірязева,14-а, віднесена до земель сільськогосподарського призначення.

Суд звертає увагу, що у оскаржуваному рішенні, відповідачем жодних зауважень щодо поданих позивачкою документів не зазначено, як і не наведено обґрунтування, на підставі чого земельну ділянку віднесено до земель рекреаційного призначення.

Суд звертає увагу на те, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії згідно з частиною першою статті 20 ЗК здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Кожна категорія земель має узагальнене цільове призначення, що визначає специфіку її особливого правового режиму.

В судове засідання відповідачем не надано будь-якого рішення суб'єкта владних повноважень щодо віднесення спірної земельної ділянки до земель рекреаційного призначення.

Крім того, оскаржуване рішення містить посилання на рекомендації комісії з питань управління комунальної власності, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього середовища щодо необхідності додаткового обстеження земельної ділянки. Доказів проведення такого обстеження та прийнятого за його наслідками рішення відповідачем не надано.

Відповідно до ст.ст.7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_2 України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцієюта законами України.

У відповідності до ч. 2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем в судовому засіданні не доведено правомірності оскаржуваного рішення, останнє винесено з порушенням вимог ч.2 ст.2 КАС України: без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а отже, є таким, що підлягає скасуванню.

Суд також акцентує увагу на тому, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення ( постанова ВС України від 16 вересня 2015 року у справі 826/4418/14).

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині, зобов’язання відповідача повторно розглянути заяву позивачки про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га, яка є суміжною із земельною ділянкою, що знаходиться по вул. Тимірязєва, 14-А в смт. Покотилівка, для ведення особистого селянського господарства.

Судові витрати підлягають розподілу в порядку визначеному ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 КАС України, суд

вирішив

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення XIII сесії VII скликання Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області від 22 травня 2017 року про розгляд заяви ОСОБА_1 та відмову в наданні дозволу ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га, яка розташована поблизу земельної ділянки, що знаходиться по вул. Тимірязєва, 14-А в смт. Покотилівка, для ведення особистого селянського господарства.

Зобов'язати Покотилівську селищну раду Харківського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,4000 га, яка є суміжною із земельною ділянкою, що знаходиться по вул. Тимірязєва, 14-А в смт. Покотилівка, для ведення особистого селянського господарства.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( іпн.3112904660) за рахунок бюджетних асигнувань Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04396733) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири ) грн. 80 коп., сплачений згідно квитанції № 16 від 16.04.2018 року.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення. Роз'яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.