Рішення № 76573738, 12.09.2018, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
819/964/18
Номер документу
76573738
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/964/18

12 вересня 2018 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови та зобов'зання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (надалі відповідач, Кременецьке ОУПФУ) , в якому просив визнати протиправною відмову Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлену листом від 05.01.2018 року №86/02 щодо призначення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. код - НОМЕР_1, пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ід. код - НОМЕР_1, пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 28.11.2018 року.

Позов обґрунтований тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2. При цьому, підставою для відмови, на думку відповідача, є той факт, що позивач, маючи підтверджений пільговий стаж 14 років 00 місяців 06 днів, не має необхідного страхового стажу. Підтверджений страховий стаж позивача, за помилковими підрахунками відповідача, становить 22 роки 01 місяць 20 днів (при необхідних 26 років 06 місяців для чоловіків в період з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року), в той час як загальний стаж роботи позивача становить 29 років 11 місяців 10 днів, із них беззаперечний та підтверджений відповідачем пільговий стаж 14 років 00 місяців 06 днів.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 18 червня 2018 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 21 червня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 30 липня 2018 року о 10:00 год.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 немає, так як згідно Закону України №2148-УІІІ від 03.10.2017 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", пенсії за віком на пільгових умовах під час звернення громадян в період з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року призначаються за наявності стажу роботи у чоловіків не менше 26 років 06 місяців. В той же час, враховуючи рішення Комісії №2 від 15.11.2017 року про підтвердження періоду роботи з 25.03.1983 року по 16.06.2001 року (в тому числі після 01.01.1992 року за фактичною тривалістю), позивачу підтверджено пільгового стажу 14 років 00 місяців 06 днів. Згідно поданих документів, підтверджено 22 роки 01 місяць 20 днів страхового стажу. Відтак, у задоволенні позову просив відмовити в повному обсязі.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 30 липня 2018 року розгляд даної справи відкладено до 16 серпня 2018 року о 14:30 год.

16 серпня 2018 року у судовому засіданні оголошено перерву до 12 вересня 2018 року о 14:30 год. для надання відповідачем копії оскаржуваного рішення.

12 вересня 2018 року позивач та представник позивача у судове засідання не прибули, подали до суду письмову заяву, в якій просили розгляд даної справи здійснити у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримують повністю та просять їх задовольнити.

12 вересня 2018 року представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомив.

У відповідності до ч.9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Судом встановлено, що позивачем 28 листопада 2017 року до відповідача було подано заяву про призначення пенсії, яка зареєстрована в формі 10 за №1645.

Листом Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 05.01.2018 року №36/02 позивачу, згідно рішення комісії №34 від 06.12.2017 року, відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2 згідно поданої заяви, яка зареєстрована в формі 10 за №1645 від 28.10.2017 року

Не погоджуючись із вказаною відмовою Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, позивач звернувся з позовом до суду.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування , їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій. А також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України і за результатами атестації робочих місць (чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 06 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 02 роки 06 місяців такої роботи; жінкам - на 01 рік за кожні 02 роки такої роботи

Відповідно до п.2 розділу ХУ Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та з урахуванням пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в редакції чинній з 01 квітня 2015 року, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників затвердженим Кабінетом Міністрів України і за результатами атестації робочих місць після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 06 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи 30 років у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 01 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 06 місяців у чоловіків.

Працівникам (чоловікам), які мають менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку на 01 рік за кожні 02 роки 06 місяців такої роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно п. 20 вищенаведеного Порядку у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731, встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У відповідності до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8 і 9 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Виходячи із системного аналізу норм чинного законодавства України, до стажу роботи зараховується будь-яка робота, на якій працівник підлягав обов'язковому державному соціальному страхуванню, в тому числі військова служба.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, а саме Протоколу засідання комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсії Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, разом із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 надав такі документи: трудову книжку серії НОМЕР_2, копію паспорта серії НОМЕР_3 виданого 20.07.1999 року Кременецьким РВ УМВС України в Тернопільській області, копію ідентифікаційного коду, довідку №327 від 01.09.2017 року, видану Кременецьким об'єднаним міським військовим комісаріатом про період проходження військової служби; довідку №85/03-01 від 13.09.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА про період роботи в ТОВ "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик" на посаді ливарника пластмас з 25.03.1983 року по 16.06.2001 року, довідку №889/03-01від 13.09.2017 року видану архівним відділом Кременецької РДА про реорганізацію ТОВ "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик", довідку №888/03-01 від 13.09.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА, яка містить відомості про займану посаду ОСОБА_1 за час роботи в ТОВ "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик", довідку №887/03-01 від 13.09.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА, яка містить відомості про займану посаду ОСОБА_1 за час роботи в ТОВ "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик", довідку №886/03-01 від 13.09.2017 року видану архівним відділом Кременецької РДА про заробітну плату за період з березня 1983 року по червень 2001 року, довідку №1258/03-01 від 28.11.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА про кількість трудоднів в колгоспному виробництві за період з 1978 року по 1980 рік, довідку №892/03-01 від 13.09.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА про реорганізацію колгоспу ім.Ілліча, довідку №891/03-01 від 13.09.2017 року, видану архівним відділом Кременецької РДА про кількість вироблених трудоднів в колгоспному виробництві за період з 1999 року по 2000 рік, довідку №890/03-01 від 13.09.2017 року видану архівним відділом Кременецької РДА про кількість вироблених трудоднів в колгоспному виробництві за період з 2000 року по 2002 рік, довідку №104 від 04.09.2017 року, видану Кременецькою автомобільною школою ТСО України про навчання на курсах водіїв транспортних засобів з 28.03.1980 року по 03.07.1980 року, довідку №105 від 04.09.2017 року видану Кременецькою автомобільною школою ТСО України про реорганізацію, довідку №115 від 28.11.2017 року видану Кременецьким районним центром зайнятості.

Представником позивача не заперечується підтвердження позивачу пільгового стажу 14 років 00 місяців 06 днів, в той час як страхового стажу підтверджено 22 роки 01 місяць 20 днів.

Суд приймає до уваги твердження представника позивача, зазначене у відзиві на адміністративний позов, у разі ліквідації підприємства і відсутності при цьому правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років, встановленої для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України, затвердженою Постановою правління №18-1 від 10.11.2006 року за погодженням з Міністерством праці та Міністерством фінансів, відповідними комісіями, які створені при головним управліннях Пенсійного фонду України в кожній області. В той же час, позивачем подано до суду документи, які підтверджують стаж роботи у ТОВ "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик" із дотриманням вимог чинного законодавства України, що видаються після внесення запису щодо проведення державної реєстрації припинення вказаної юридичної особи.

Суд також зазначає, що наявними записами у трудовій книжці НОМЕР_2 позивача підтверджується його: служба в армії у період з 19.11.1980 року по 14.12.1982 року (всього 02 роки 26 днів), робота у Приватному агропайовому підприємстві "Зелений гай", період роботи: з 17.06.2001 року по 11.11.2002 року (всього 01 рік 04 місяці 25 днів), перебування у Державному центрі зайнятості у період з 23.01.2003 року по 17.02.2003 року, та з 20.03.2003 року по 17.01.2004 року ( всього 26 днів та 09 місяців 28 днів).

В той же час, суд вважає, що до страхового стажу позивача зараховується період догляду за інвалідом І-ої групи з 20.01.2004 року по 31.12.2004 року (всього 11 місяців 12 днів), що підтверджується довідкою Управління соціального захисту населення від 21.05.2018 року №04/4766.

Також, у відповідності до довідки від 22.05.2018 року №562 Рівненської обласної клінічної лікарні (протитуберкульозного диспансеру), у період з 13.04.2007 року по 15.11.2013 року перебував на обліку у Рівненській обласній клінічній лікарні (всього 06 років 07 місяців 03 днів).

У відповідності до довідки Кременецької автомобільної школи ТСОУ від 04.09.2017 року №104, позивач навчався в Кременецькій авто школі в період з 28.03.1980 року по 03.07.1980 року.

Крім того, у відповідності до наявних у справі документів, стаж роботи позивача у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Колективне підприємство "Почаївська фабрика "Пластик" складає 18 років 02 місяці 23 дні.

Таким чином загальний стаж роботи позивача становить 28 років 04 місяці 05 днів.

При цьому, суд не приймає до уваги твердження позивача у позовній заяві про стаж його роботи у Спілці власників земельних паїв "Лідихівське" у період з 28.03.1980 року по 03.07.1980 року, оскільки вказаний період не підтверджений ні записами у трудовій книжці, ні довідками, виданими у передбаченому законом порядку та без зазначення посади.

Суд вважає за необхідне зазначити, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці чи у довідці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком.

Відтак, суд вважає, що у позивача наявний відповідний стаж, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, визначеного п. "б" статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Виходячи із ч.2 ст.2 КАС України, суд вважає, що відповідач діяв неправомірно, без врахування вимог чинного законодавства України

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.

У відповідності до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною відмову Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлену листом від 05.01.2018 року №86/02 щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.

3.Зобов'язати Кременецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Чорновола, 2, м.Кременець, Кременецький район, код ЄДРПОУ 40377027) призначити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №2 з 28.11.2017 року.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кременецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (вул.Чорновола, 2, м.Кременець, Кременецький район, код ЄДРПОУ 40377027) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н.) судовий збір у розмірі 740 (сімсот чотири) грн. 80 коп. сплачений згідно квитанції №69 від 13.06.2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 вересня 2018 року.

Копію рішення надіслати сторонам у справі.

Головуюча суддя Дерех Н.В.

копія вірна

Суддя Дерех Н.В.