Рішення № 76573446, 18.09.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2018
Номер справи
822/2056/18
Номер документу
76573446
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/2056/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 вересня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д.

за участю:секретаря судового засідання Мартинюк А.В. представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 представника відповідача - ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" про застосування заходів реагування,

ОСОБА_4 ОСОБА_5 СТОРІН

1. Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (далі - ГУ ДСНС України в Хмельницькій області) звернулося в суд з позовом до відповідача, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", розташованого за адресою: Хмельницька область, с. Маків, вул. Санаторна, 72 (код ЄДРПОУ 03812649), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених у Акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №89 від 31.05.2018.

2. Свій позов мотивує тим, що посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки території, будівель та споруд було здійснено позапланову перевірку Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна".

3. За результатами її проведення контролюючий орган виявив ряд порушень вимог галузевих нормативно-правових актів та склав Акт перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №89 від 31.05.2018. Зважаючи на те, що відповідач не усунув виявлені порушення, а подальша експлуатація Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" із виявленими порушеннями створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведенню робіт з евакуації людей і, як наслідок, створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.

4. 20.07.2018 до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач вказує на відсутність підстав для застосування заходів реагування. Додатково в судовому засіданні вказав на наявність основних засобів протипожежної безпеки та не заперечив наявності деяких порушень, встановлених перевіркою. Зазначив, що їх причинами є відсутність коштів та інших обставин (відсутність установи, де можна отримати сертифікати тощо), що не залежать від волевиявлення відповідача.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

5. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.06.2018 позовну заяву залишено без руху.

6. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.06.2018 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання.

7. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.07.2018 підготовче провадження закрито. Призначено справу до судового розгляду на 05.09.2018.

8. 05.09.2018 розгляд справи відкладено на 18.09.2018.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

9. 24.05.2018 посадовими особами ГУ ДСНС України в Хмельницькій області на підставі наказу від 02.04.2018 №213, посвідчення на проведення перевірки від 24.05.2018 №77, було проведено позапланову перевірку додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки території, приміщення, будівлі та споруди Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" Дунаєвецького району с. Маків вул. Санаторна 72.

10. Перевіркою встановлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України (далі – КЦЗ України), Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту", затверджених наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 №312 (далі – ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі – ППБУ), ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва" (далі – ДБН В.1.1-7-2016), Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 №444, Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 №841, Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2002 №1200, Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів, затвердженого наказом МНС України від 18.12.2000 №338, Положення про єдину державну систему цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.01.2014 №11, Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об'єктового рівня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 №843, Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №819, Методики ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів, затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 №98.

11. За наслідками проведеної позивачем перевірки складено Акт №89 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки території, приміщення, будівлі та споруди Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" Дунаєвецького району с. Маків вул. Санаторна 72 від 31.05.2018 (далі - акт перевірки), яким встановлений ряд порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, а саме :

п.1. В санаторії відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) не встановлено протипожежний режим (п.3 розділ ІІ ППБУ);

п.2. Для кожного приміщення санаторію не розроблені керівником об'єкта або уповноваженою ним посадовою особою інструкції про заходи пожежної безпеки (п.4 розділ ІІ ППБУ);

п.3. Не у всіх приміщеннях санаторію вивішені на видимих місцях інструкції про заходи пожежної безпеки (п.4 розділ ІІ ППБУ);

п.4. На доповненнях до схематичного плану евакуації не розроблена керівником інструкція, що визначає дії персоналу щодо забезпечення безпечної та швидкої евакуації людей, за якою не рідше одного разу на півроку мають проводитися практичні тренування всіх задіяних працівників (п.5 розділ ІІ ППБУ);

п.5. У приміщеннях санаторію на видимих місцях біля телефонів не вивішені таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (п.7 розділ II ППБУ);

п.6. Територія санаторію, а також приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (п.8 розділ II ППБУ);

п.7. Територія санаторію не забезпечена освітленням зовнішнього протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (п.1.10 розділ III ППБУ);

п.8. На території санаторію на в'їзді (виїзді) не встановлено схему території, в якій слід вказувати розміщення будівель, водойм та гідрантів, під'їздів пожежних автомобілів до них (п.1.15 розділ III ППБУ);

п.9. Терміни очищення приміщень і споруд від горючого сміття та відходів не встановлено технологічним регламентом або інструкцією, що затверджуються керівником об'єкта (п.2.1 розділ III ППБУ);

п.10. Дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) будівель гаражів, лікувального корпусу, адміністративного корпусу не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності і (п.2.5 розділ Ш ППБУ);

п.11. Будинок санаторію не забезпечений адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановленим на фасаді будівлі або іншому видному місці з освітленням у темний час доби (п.2.22 розділ III ППБУ);

п.12. Килими та килимові доріжки на підлозі у коридорах адміністративного комплексу та спального корпусу не закріплені до підлоги (п.2.28 розділ III ППБУ);

п.13. Допускається експлуатація матеріалів облицювання стін та стелі (адміністративний корпус, спальний корпус) на шляхах евакуації з невизначеними показниками пожежної небезпеки (п.2.17 розділ III ППБУ);

п.14. Не здійснено лабораторні випробування килимів, килимових доріжок й іншого покриття підлоги у приміщеннях, щодо визначення помірно небезпечності, токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та груп поширення полум'я РП1, РП2 (п.2.28 розділ III ППБУ);

п.15. Коридори та проходи на шляхах евакуації адміністративного комплексу, спального корпусу, лікувального корпусу та клубу-їдальні не забезпечені евакуаційним освітленням (п.2.31 розділ III ППБУ);

п.16. Шляхи евакуації в коридорах адміністративного комплексу, спального корпусу, лікувального корпусу та клубу-їдальні захаращені меблями (п.2.37 розділ ІП ППБУ);

п.17. Не встановлено на лініях живлення до кожного побутового кондиціонера автономний пристрій електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (п.2.26 розділ IV ППБУ);

п.18. Для котельні не визначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідного до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36-2016 "Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою", а також клас зони згідно з "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок", які не позначені на вхідних дверях до приміщень (п.2.9 розділ III ППБУ);

п.19. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у всіх будівлях не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п.1.6 розділ IV ППБУ);

п.20. Відгалужені та з'єднувальні коробки в підвалі адміністративного комплексу не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (п.1.7 розділ IV ППБУ);

п.21. Електрощиток в адміністративному комплексі, спальному корпусі, лікувальному корпусі та клубі-їдальні не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (п.1.16 розділ IV ППБУ);

п.22. В приміщення електрощитової в підвальному приміщені адміністративного корпусу не встановлено сертифіковані протипожежні двері (п.2.3 розділ III ППБУ);

п.23. Електророзетки, вимикачі та перемикачі у приміщеннях адміністративного комплексу та спальному корпусі не встановлено на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (п.1.17 розділ IV ППБУ);

п.24. У разі відкритого прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів не забезпечено відстань (приміщення охорони в адміністративному корпусі) від них до горючих основ (конструкцій, деталей) не менше 0,01 метра (п.1.12 розділ IV ППБУ);

п.25. В спальному корпусі використовуються пошкоджені розетки (п.1.18 розділ IV ППБУ);

п.26. На світильниках в адміністративному комплексі, спальному корпусі, клубі-їдальні та на фасаді санаторію не встановлено ковпаки (розсіювачі) з негорючих матеріалів (п.1.18 розділ IV ППБУ);

п.27. Захист будівлі лікувального корпусу, клубу-їдальні та гаражів від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів не виконано відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд" (п.1.21 розділ IV ППБУ);

п.28. Для гасіння пожеж при загорянні жиру в зонах з кухонним обладнанням (газові плити, шашличні печі з використанням дров, кам'яного вугілля, фритюрниці) не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння призначеною для такого виду загорянь (п.1.2 розділ V ППБУ, п. 8.1.5 ДБН В.2.5-56:2014);

п.29. Приміщення адміністративного корпусу, гаражів, котельні, клубу-їдальні, лікувального корпусу, 3, 4, 5 поверху та підвалу спального корпусу не обладнано системами пожежної сигналізації (п.1.2 розділ V ППБУ, табл. А.1 п.4.1., п. 12.1.1., п. 4.8.3.5.1., п.8.1 ДБН В.2.5-56:2014);

п.30. Приміщення адміністративного корпусу, клубу-їдальні, лікувального корпусу, 3, 4, 5 поверху та підвалу спального корпусу не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей II типу (п.1.2 розділ V ППБУ, Табл. Б.1 п.2, п.11, п.6.1 ДБНВ.2.5-56:2014);

п.31. Не здійснено випробовування пожежних гідрантів на території санаторію. Випробовування необхідно проводити 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта (п.2.1 розділ V ППБУ);

п.32. До водоймища на території санаторію не має під'їзду з твердим покриттям (п.2.1 розділ V ППБУ);

п.33. Біля місць розташування пожежних гідрантів і водойм не встановлено покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світло відбивних покриттів) з нанесеними на них:

для пожежного гідранта - літерним індексом ПГ, цифровими значеннями відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах» зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кільцева);

для пожежної водойми - літерним індексом ПВ, цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (п.2.1 розділ V ППБУ);

п.34. Пожежні кран-комплекти в клубі-їдальні, спальному корпусі та адміністративному комплексі не укомплектовано пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними (п.2.2 розділ V ППБУ);

п.35. На об'єкті не створено резервний запас пожежних сповіщувачів в кількості не менше 10% від загальної кількості їх в системі пожежної сигналізації (п.1.4 розділ V ППБУ, п.7,2.22 ДБН В.2.5-56:2014);

п.37. Система пожежної сигналізації на 2 поверсі спального корпусу знаходиться в несправному стані (п.1.4 розділ V ППБУ);

п.38. Експлуатуються приміщення в об'ємі 2-х сходових клітин в адміністративній будівлі (центральна сходова клітина та з ліва при виході на горище) (п.2.37 розділ III ППБУ, п. 7.3.22 ДБН В. 1.1-7-2016);

п.39. Пожежні кран-комплекти в адміністративному комплексі, спальному корпусі, клубі-їдальні та котельні не розміщені у вбудованих або навісних шафках, таким чином щоб мати отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання (п.2.2 розділ V ППБУ);

п.40. На дверцятах шаф кран-комплектів в адміністративному комплексі, спальному корпусі, клубі-їдальні та котельні, в яких знаходяться вогнегасники, не нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" (п.2.2 розділ V ППБУ);

п.41. Санаторій не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п.3.6 розділ V ППБУ);

п.42. Не проведено технічне обслуговування та перевірку на працездатність пожежних кранів, шляхом пуску води та не зареєстровано результати перевірки в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування, не проведено "перекантовку" пожежних рукавів (п.2.2 розділ V ППБУ);

п.43. Для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не установлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби) (п.3.10 розділ V ППБУ);

п.44. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння на території санаторію недостатня кількість спеціальних пожежних щитів (стендів). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об'єкта площею більше 200 м-2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м-2 захищуваної площі (п.3.11 розділ V ППБУ);

п.45. Пожежний щит на території санаторію не укомплектовано необхідним протипожежним інвентарем згідно норм належності. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники – 3 шт, ящик з піском – 1 шт, протипожежне покривало – 1 шт, багор або лом та гак - 2 шт., лопати – 2 шт, сокири – 2 шт (п.3.11 розділ V ППБУ);

п.46. На щиті на території санаторію не вказано порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. Порядковий номер пожежного щита вказують після літерного індексу "ПЩ" (п.3.12 розділ V IIIІБУ);

п.47. Пожежні щити на території санаторію не забезпечують захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів, а також захист знімних комплектуючих виробів від використання не за призначенням (для щитів, установлюваних поза приміщеннями) (п.3.13 розділ V ППБУ);

п.48. Не всі наявні вогнегасники пройшли технічне обслуговування (п.3.17, п.3.22 розділ V ППБУ);

п.49. Наявні вогнегасники не мають облікові (інвентарні) номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації (п.3.18 розділ V ППБУ, п.2 розділ III Правил експлуатації та типових норм належності вогнегасників);

п.50. Не розроблено графік проведення тренувань та навчань з питань цивільного захисту, які необхідно погодити з ГУ ДСНС України у Хмельницькій області (ст.20 КЦЗ України, ст. 6 Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях);

п.51. Не забезпечено працівників підприємства засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (ст.20 КЦЗ України, ст.2 Порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту);

п.52. Не створено об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій (ст. 11 Положення про єдину державну систему цивільного захисту);

п.53. Не розроблено та не затверджено керівником об'єкта положення про об'єктову комісію з питань надзвичайних ситуацій (ст.11 Положення про єдину державну систему цивільного захисту, ст.7 Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об'єктового рівня);

п.54. Не розроблено річний план роботи об'єктової комісії з питань надзвичайних ситуацій (ст.7 Загального положення про спеціальну Урядову комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і Загального положення про спеціальну комісію з ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру регіонального, місцевого та об'єктового рівня);

п.55. Для планування, підготовки та проведення евакуації наказом керівника не створено комісію з питань евакуації (ст. 17, 20, 21 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру);

п.55. Для планування, підготовки та проведення евакуації наказом керівника не створено комісію з питань евакуації (ст. 17, 20, 21 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру);

п.56. Не розроблено план проведення евакуації при виникненні надзвичайних ситуацій (ст. 17, 30, 36 Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру);

п.57. Не призначено відповідальну особу за цивільний захист та техногенну безпеку (ст. 20 КЦЗ України);

п.58. Керівник формування цивільного захисту, голови комісій з надзвичайних ситуацій та евакомісії, не пройшли функціональне навчання в Інституті державного управління у сфері цивільного захисту та на територіальних курсах цивільної оборони (учбово-методичних центрах) (ст. 20, 91 додаток 1 Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту);

п.59. Не проведено ідентифікацію потенційно-небезпечного об'єкта (ст. 7 Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів).

12. Позивач, керуючись нормами КЦЗ України, звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування шляхом повного зупинення роботи Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", розташованого за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків, вул. Санаторна, 72 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених у акті перевірки.

IV. ОЦІНКА СУДУ

13. Пунктом 4 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 визначено, що пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж.

14. Згідно з пунктом 26 частини 1 статті 2 КЦЗ України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини. Пунктом 33 цієї ж статті визначено, що пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

15. Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 року № 877-V (далі – Закон № 877-V) встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

16. Згідно з частиною 2 статті 68 КЦЗ України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

17. Відповідно до підпункту 12 пункту 1 статті 67 КЦЗ України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

18. Згідно з підпунктом 2 пункту 3 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки.

19. Згідно зі статтею 70 КЦЗ України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають. Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

20. Як встановлено судом, під час проведення позапланової перевірки 24.05.2018 позивачем було зафіксовано ряд порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей на території Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", розташованого за адресою: Хмельницька область, Дунаєвецький район, с. Маків, вул. Санаторна, 72 (код ЄДРПОУ 03812649).

21. За результатами позапланової перевірки додержання відповідачем вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, оформленими актом №135 від 07.09.2018, неусунутими залишились наступні порушення:

- п.1. дерев'яні елементи горищних покритті (крокви, лати) будівель гаражів, лікувального корпусу, адміністративного корпусу не оброблено засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (п.2.5 розділ ІІІ ППБУ);

- п.2. допускається експлуатація матеріалів облицювання стін та стелі (адміністративний корпус, спальний корпус) на шляхах евакуації з невизначеними показниками пожежної небезпеки (п.2.17 розділ ІІІ ППБУ);

- п.3. Не здійснено лабораторні випробування килимів, килимових доріжок й іншого покриття підлоги у приміщеннях, щодо визначення помірно небезпечності, токсичності продуктів горіння, димоутворювальної здатності та груп поширення полум'я РП1, РП2 (п.2.28 ППБУ);

- п.4. коридори та проходи на шляхах евакуації адміністративного комплексу, спального корпусу, лікувального комплексу та клубу-їдальні не забезпечені евакуаційним освітленням (п.2.31 ППБУ);

- п.5. з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у всіх будівлях не здійснено за допомогою опресування, зварювання або затискачів (п.1.6 розділ IV ППБУ);

- п.6. електрощитки в адміністративному комплексі, спальному корпусі, лікувальному корпусі та клубі-їдальні не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (п.1.16 розділ IV ППБУ);

- п.7. в приміщенні електрощитової в підвальному приміщенні адміністративного корпусу не встановлено сертифіковані протипожежні двері (п.2.3 розділ ІІІ ППБУ);

- п.8. електророзетки, вимикачі та перемикачі у приміщеннях адміністративного комплексу та спальному корпусі не встановлено на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра (п.1.17 розділ IV ППБУ);

- п.9. для гасіння пожеж при загорянні жиру в зонах з кухонним обладнанням (газові плити, шашличні печі з використанням дров, кам'яного вугілля, фритюрниці) не обладнано автоматичною установкою пожежогасіння призначеною для такого виду загорянь (п.1.2 розділ V ППБУ, п.8.1.5 ДБН В.2.5-56:2014);

- п.10. приміщення адміністративного корпусу, гаражів, котельні, клубу-їдальні, лікувального корпусу, 3, 4, 5 поверху та підвалу спального корпусу не обладнано системами пожежної сигналізації (п.1.2 розділ V ППБУ, табл. А.1, п.4.1, п. 12.1.1, п.4.8.3.5.1, п.8.1 ДБН В.2.5-56:2014);

- п.11. приміщення адміністративного корпусу, клубу-їдальні, лікувального корпусу, 3, 4, 5 поверху та підвалу спального корпусу не обладнано системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей ІІ типу (п.1.2 розділ V ППБУ, табл.Б.1 п.2, п.11, п.6.1 ДБН В.2.5-56:2014);

- п.12. не здійснено випробування пожежних гідрантів на території санаторію. Випробування необхідно проводити 1 раз на рік на тиск та витрату води з оформленням акта (п.2.1 розділ V ППБУ);

- п.13. пожежні кран-комплекти в клубі-їдальні, спальному корпусі та адміністративному комплексі не укомплектовано пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів, а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними (п.2.2 розділ V ППБУ);

- п.14. не надано проектної документації на наявну систему пожежної сигналізації (ст. 67 КЦЗ України);

- п.15. експлуатуються приміщення в об'ємі 2-х сходових клітин в адміністративній будівлі (центральна сходова клітина та з ліва при вході на грище);

- п.16. пожежні кран-комплекти в адміністративному комплексі, спальному корпуі, клубі-їдальні та котельні не розміщені у вбудованих або навісних шкафах, таким чином щоб мати отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування та візуального огляду їх без розкривання (п.2.2 розділ V ППБУ);

- п.17. санаторій не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п.3.6 розділ V ППБУ);

- п.18. для розміщення первинних засобів пожежогасіння на території санаторію недостатня кількість спеціальних пожежних щитів (стендів). Пожежні щити (стенди) повинні встановлюватись на території об'єкта площею більше 200 м2 з розрахунку один щит (стенд) на 5000 м2 захищуваної площі (п.3.11 розділ V ППБУ);

- п.19. не розроблено графік проведення тренувань та навчань з питань цивільного захисту, які необхідно погодити х ГУ ДСНС України у Хмельницькій області ст.20 КЦЗ України, пп.11 ст.6 постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2013 №444);

- п.20. не забезпечено працівників підприємства засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин (ст.20 КЦЗ України, ст.2 постанови Кабнету Міністрів України №1200 "Про затвердження порядку забезпечення населення та особового складу невоєнізованих формувань засобами протирадіаційного та хімічного захисту".

22. Суд звертає увагу на те, що подальша експлуатація Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" із вищезазначеними порушеннями вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

23. Відповідно до пункту 2 статті 51 та частини 3 статті 55 КЦЗ України, забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

24. Відповідно до частини 1 статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

25. Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

26. Згідно з частиною 2 статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

27. Згідно з пунктом 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 року № 20/2013 "ОСОБА_6 питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій", ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

28. Таким чином, управління ДСНС України у Хмельницькій області має усі підстави на звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування на вказаному об'єкті.

29. Суд критично оцінює твердження відповідача щодо наявності основних засобів протипожежної безпеки, оскільки законодавством не визначений їх поділ на обов'язкові та факультативні. Наявність об'єктивних перешкод для здійснення заходів щодо приведення у пожежобезпечний стан Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" не доведена та не встановлена. Так, не надано доказів звернення до лабораторій з метою отримання сертифікатів, приведення в належний стан сходових клітин тощо. Крім того не надано жодних доказів вчинення дій, спрямованих на отримання коштів.

30. На момент розгляду справи усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей не проведено та не підтверджено наміру їх здійснити.

31. Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

32. Оскільки встановлені під час перевірки порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ДСНС України в Хмельницькій області про застосування заходів реагування необхідно задовольнити.

33. Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб’єкта владних повноважень, пов’язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна" про застосування заходів реагування задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи Хмельницького обласного міжгосподарського санаторію "Україна", розташованого за адресою: Хмельницька область, с. Маків, вул. Санаторна, 72 (код ЄДРПОУ 03812649), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, зазначених у Акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №89 від 31.05.2018.

Судові витрати з відповідача не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 вересня 2018 року

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач: Хмельницький обласний міжгосподарський санаторій "Україна" (вул. Санаторна 72, с. Маків, Дунаєвецький район, Хмельницька область, 32445 , код ЄДРПОУ - 03812649)

Головуючий суддя ОСОБА_6