
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
справа № 813/1750/18
20 вересня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області до дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області до дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" (далі – відповідач, ДП "Савсервіс Карпати") про стягнення коштів у розмірі 8500,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 14.11.2017 на підставі листа Держпродспожив служби України від 27.10.2017, направлення від 14.11.2017 № 137 спеціалістами відділу ринкового нагляду управління захисту споживачів Головного Управління Держпродспоживслужби у Хмельницькій області проведено позапланову перевірку чистячого спрею для вваної кімнати СОМЕТ ДП "Савсервіс Карпати"). За результатами проведеної перевірки складений акт перевірки характеристик продукції від 14.11.2017 № 0071, протокол про виявлені порушення вимог п. 2 ч. 3 ст.44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 15.11.2017 № 0042 та постановою про накладення штрафних санкцій від 30.11.2017 № 84 до ТОВ "Савсервіс Карпати" застосований штраф в розмірі 8500 грн за порушення вимог п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Станом на день звернення до суду відповідач штраф за порушення законодавства про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції в добровільному порядку не сплатив, а тому позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 05.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк відзив на позовну заяву не подав.
Ухвалою суду від 21.05.2018 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 813/1519/18 за позовом дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафних санкцій.
Ухвалою суду від 20.09.2018 поновлено провадження у справі у зв'язку із набрання законної сили судовим рішенням у справі № 813/1519/18.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
14.11.2017 спеціалістами відділу ринкового нагляду Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області на підставі направлення від 14.11.2017 № 137 проведено позапланову виїзну перевірку характеристик чистячого спрею для ванної кімнати СОМЕТ у ДП "Савсервіс Карпати", що за адресою: місто Хмельницький, вул. Курчатова, 66А, код ЄДРПОУ 30387458.
Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 15 Постанови КМУ від 20.08.2008 № 717 «Про затвердження Технічного регламенту мийних засобів», зокрема на продукції - спрей для ванної, 500 мл, до 7 днів чистоти, ТМ «СОМЕТ» неналежно застосовано знак відповідності Технічним регламентам, а саме: його висота менша 5 мм.
За результатами перевірки складено акт перевірки характеристик продукції Управління захисту прав споживачів від 14.11.2017 № 0071.
15.11.2017 директором філії ДП "Савсервіс Карпати" надано письмові пояснення, якими не заперечується факт наявності продукції, зазначеної у акті перевірки.
На підставі висновків акта перевірки ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області складено протокол про виявленні порушення вимог статті 44 Закону України “Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції” від 15.11.2017 № 0042.
30.11.2017 ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій на підставі акта перевірки характеристик продукції Управління захисту прав споживачів від 14.11.2017 № 0071, рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 15.11.2017 № 50 та № 50/1 винесено постанову № 84 про накладення штрафних санкцій на ДП "Савсервіс Карпати" (місто Хмельницький, вул. Курчатова, 66 А) за порушення пункту 2 частини третьої статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», якою застосований штраф у розмірі 75 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 1275, 00 грн.
Вказаний штраф ДП "Савсервіс Карпати" (код ЄДРПОУ 30387458) сплачено, що підтверджується платіжним дорученням від 06.12.2017 № 585373.
На виконання листа Держпродспоживслужби України від 22.12.2017 № Вих-Д-151/8444-17 щодо доопрацювання матеріалів перевірки по ДП "Савсервіс Карпати" місто Хмельницький, відділом ринкового та метрологічного нагляду направлено директору ДП "Савсервіс Карпати" (місто Хмельницький, вулиця Курчатова, 66А) лист від 03.01.2018 № 22/07.03-08/70 з проханням протягом 7 робочих днів надати копії документів, що дають змогу додатково відстежити за ланцюгом постачання походження чистячого спрею для ванної кімнати ТМ “СОМЕТ”, 500 мл, згідно акта перевірки характеристик продукції 14.11.2017 № 0071.
На лист від 03.01.2018 № 22/07.03-08/70 позивач повідомив, що постачальником продукції є ДП "Савсервіс Карпати" (місцезнаходження: місто Львів, вулиця Шевченка, 335). Документи, щодо поставки чистячого спрею для ванної кімнати ТМ «СОМЕТ», 500 мл були долучені до матеріалів справи. Продукція, що була предметом перевірки, поставлена ДП "Савсервіс Карпати" (місцезнаходження: місто Львів, вулиця Шевченка, 335) від FATER EASTERN EUROPE LLC/ООО Фатер ОСОБА_1.
Головним спеціалістом ринкового та метрологічного нагляду складено протокол від 05.02.2018 № 0004 про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та винесено постанову про накладення штрафних санкцій від 05.02.2018 № 6, якою ДП "Савсервіс Карпати" (місцезнаходження юридичної особи: місто Львів, вул. Шевченка, 335) накладено штраф у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 8500 грн.
Вказана постанова надіслана на адресу ДП "Савсервіс Карпати" та вручено адресатові 08.02.2018, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.
Зазначена постанова про накладення штрафних санкцій від 05.02.2018 № 6 відповідачем оскаржена в судовому порядку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26.07.2018 у справі № 813/1519/18 у задоволенні позову дочірнього підприємства «САВСЕРВІС КАРПАТИ» (місцезнаходження: вул. Т. Шевченка, 335, м. Львів, 79069, код ЄДРПОУ 30387458) до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 53, м. Хмельницький, 29001, код ЄДРПОУ 40358308) про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафних санкцій, - відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили 04.09.2018.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що організація та порядок здійснення державного ринкового нагляду, визначаються Законом України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (далі - Закон № 2735-ІV).
Відповідно до ст. 3 Закону № 2735-ІV законодавство України про державний ринковий нагляд і контроль продукції складається з цього Закону,Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини в цій сфері, у тому числі технічних регламентів.
Згідно з абз. 8 ст.1 Закону № 2735- ІV державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськість щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам (ч. 1 ст. 4 Закону №2735- ІV).
Відповідно до ч. 1 та ч. 2ст.10 Закону № 2735- ІV ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Сфери відповідальності органів ринкового нагляду включають види продукції, що є об'єктами технічних регламентів, і можуть включати види продукції, що не є об'єктами технічних, регламентів.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст.11 Закону № 2735- ІV до повноважень органів ринкового нагляду, зокрема, належить проведення перевірок характеристик продукції.
Законом № 2735- ІV встановлено, загальний порядок проведення перевірок характеристик продукції, що визначається в ст.23 цього закону. Так, частиною третьою статті 23 Закону № 2735-ІУ передбачено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції.
Перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформлюються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (ч. 5ст. 23 Закону № 2735- ІV).
Перевірка характеристик продукції може бути невиїзною (за місцезнаходженням органу ринкового нагляду) або виїзною. У разі потреби органи ринкового нагляду для перевірки характеристик продукції можуть поєднувати невиїзні та виїзні перевірки (ч. 6 ст.23 Закону №2735- ІV).
Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону №2735-IV, суб'єкти господарювання за порушення цього Закону несуть згідно з законами України цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність.
Відповідно до ч. 5 ст. 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» у разі несплати штрафу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови він стягується в судовому порядку.
Оскільки, постанова про накладення штрафних санкцій від 05.02.2018 № 6 у судовому порядку скасована не була, відтак є чинною та підлягає виконанню.
Станом на день вирішення спору доказів на підтвердження сплати відповідачем штрафу не надано.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб’єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задоволити повністю.
Стягнути з дочірнього підприємства "Савсервіс Карпати" (вул. Шевченка 335, м. Львів, м. Львів, 79069, код ЄДРПОУ 30387458) до державного бюджету ГУДКСУ у м. Хмельницькому, і.к. 38045529, р/р 31119106700002, банк ГУДКС у Хмельницькій області штрафні санкції у сумі 8500 (вісім тисяч п’ятсот) грн 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Костецький Н.В.