Рішення № 76572927, 12.09.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.09.2018
Номер справи
1840/3011/18
Номер документу
76572927
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 вересня 2018 р. Справа № 1840/3011/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.,

за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,

представника відповідача - Бондаря А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 1840/3011/18 за позовом ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Сумське ОУПФУ), в якому просить:

1. Визнати неправомірним дії та рішення Сумського ОУПФУ від 05.01.2018 № 2480 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за вислугою років.

2. Зобов'язати Сумське ОУПФУ здійснити розрахунок, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію з 26.12.2017, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Сумської області за № 11-1201 вих-17 від 26.12.2017 виходячи із загального стажу за вислугою років, який становить 20 років 1 місяць 21 день, враховуючи періоди навчання у вищому юридичному навчальному закладі, служби в органах СБУ та роботи на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що при зверненні із заявою про призначення пенсії за вислугою років в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру", йому рішенням відповідача від 05.01.2018 за № 2480 у призначенні зазначеного виду пенсії відмовлено, оскільки відсутній необхідний стаж для отримання вищевказаної пенсії, а саме 23 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років. Позивач не згодний з таким рішенням відповідача та зазначив, що загальний стаж роботи складає 20 років 1 місяць 21 день, що дає право на отримання пенсії за вислугою років в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Ухвалою суду від 09.08.2018 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться у порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін.

У судове засідання позивач не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.62).

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував з підстав, викладених у відзиві (а.с.49-50) та зазначив, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення по пенсійного фонду вислуги років з 01.10.2017 по 30.09.2018 не менше 13 років 6 місяців. Крім того, загальний стаж роботи повинен складати 23 роки 6 місяців. Тому позивач не має права на даний вид пенсії. Крім того, граничний розмір пенсії може бути призначено із розрахунку 60 % місячної заробітної плати за відповідну вислугу років.

Суд, заслухавши представника відповідача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що 26.12.2017 ОСОБА_2 звернувся до Сумського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії за вислугою років в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України „Про прокуратуру" (а.с.21).

Проте, відповідно до листа Сумського ОУПФУ №879/06-22 від 12.01.2018 рішенням від 05.01.2018 за № 2480 у призначенні зазначеного виду пенсії позивачу відмовлено, оскільки відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» відсутній необхідний стаж для отримання вищевказаної пенсії, а саме 23 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 13 років (а.с.22).

Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 (в редакції від 16.11.1995) передбачалося, що пенсії за вислугу років призначаються слідчим працівникам незалежно від віку з вислугою років не менше 20 років на посадах слідчого, начальника або заступника начальника слідчого підрозділу (відділу, частини), що безпосередньо займається провадженням попереднього слідства.

У подальшому, до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було внесено зміни (в редакції від 26.07.2001), якими було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. До 20 - річного стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, а також половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.

У зв'язку з цим, за твердженням позивача, свою професійну діяльність в органах прокуратури області він продовжував на різних прокурорських посадах, оскільки, у відповідності з даними нормами закону, був впевнений в тому, що матиме право на пільгову пенсію за вислугою років при наявності 20-ти річного стажу роботи, до якого буде зараховуватися стаж роботи в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах не менше 10 років, стаж роботи в органах СБУ та половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах.

Так з 18.07.1994 по 01.08.1999 ОСОБА_2 навчався у Національній юридичній академії України імені Ярослава Мудрого та отримав повну вищу освіту за спеціальністю "Правознавство" та здобув кваліфікацію юриста, що підтверджується дипломом (а.с.24).

З 01.08.1999 по 09.06.2003 позивач проходив службу на посадах слідчого та оперативного складу в Управління Служби безпеки України в Сумській області, що підтверджується довідкою №68/Ш-172/199/1 від 18.09.2017 (а.с.19).

З 19.03.2004 по 26.12.2017 позивач працював в органах прокуратури Сумської області, що підтверджується довідкою Прокуратури Сумської області від 26.12.2017 за № 11-1201 вих-17, в якій вказано, що стаж роботи ОСОБА_2 на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури станом на 26.12.2017 складає 13 років 09 місяців 07 днів (а.с.20).

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно ст. 8 Основного Закону - Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Статтею 19 Основного Закону передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

В рішеннях Конституційного суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 (у справі щодо права на пільги) та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема на посадах в органах Служби безпеки України та прокуратури. Це повинно компенсуватися наявністю підвищення гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян які під час проходження служби, так і після її закінчення.

Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013 (справа № 21-348а1), від 17.12.2013 (справа № 21-445а13), від 06.10.2015 (провадження № 127/11720/14-а).

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, або іншому правовому акту застосовується правовий акт, який має мишу юридичну силу.

З огляду на викладені вище обставини, рішення Сумського ОУПФУ № 2480 від 05.01.2018 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_2 за вислугу років є неправомірним.

Як було зазначено вище, станом на 26.12.2017, тобто на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії, стаж роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугою років, на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", складався з наступного:

- половина строку навчання у вищому юридичному навчальному закладі 2 роки 6 місяців 6 днів;

- період служби в органах СБУ 3 роки 10 місяців 8 днів;

- період роботи в органах прокуратури 13 років 9 місяців 7 днів.

Таким чином, загальний стаж роботи ОСОБА_2 складає 20 років 1 місяць 21 день, що дає право на отримання пенсії за вислугою років в розмірі 90 відсотків від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

З огляду на викладені вище обставини, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та для повного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне визнати неправомірним і скасувати рішення Сумського ОУПФУ від 05.01.2018 № 2480 щодо відмови ОСОБА_2 у призначенні пенсії за вислугою років та зобов'язати Сумське ОУПФУ здійснити розрахунок, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію з 26.12.2017, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Сумської області за №11-1201 вих-17 від 26.12.2017 виходячи із загального стажу за вислугою років, який становить 20 років 1 місяць 21 день.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При поданні позову позивачем сплачено судовий збір в сумі 704,80 грн., що підтверджується квитанцією №0.0.1102541403.1 від 08.08.2018 (а.с.4).

Таким чином, ОСОБА_2 необхідно відшкодувати витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Сумського ОУПФУ.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати неправомірним і скасувати рішення Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.01.2018 № 2480 щодо відмови ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у призначенні пенсії за вислугою років.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40383837) здійснити розрахунок, призначити та виплачувати ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію з 26.12.2017, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від середнього заробітку, без обмежень граничного розміру, на підставі наданих документів та довідки виданої прокуратурою Сумської області за №11-1201 вих-17 від 26.12.2017 виходячи із загального стажу за вислугою років, який становить 20 років 1 місяць 21 день.

Стягнути на користь ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн. з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 40383837).

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Соколов

Повний текст рішення складено 17.09.2018 року.