Рішення № 76572731, 20.09.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2018
Номер справи
0840/2982/18
Номер документу
76572731
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 вересня 2018 року Справа № 0840/2982/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (69005, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)

до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-Б, ЄДРПОУ 41248629)

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24.07.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у моїй справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у 2007 році йому було призначено пенсію за вислугу років на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» та на час призначення вказаної пенсії обмежень максимального розміру пенсії законодавчо встановлено не було. 28.02.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку його пенсії, у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 637 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» та затвердження нових окладів працівників прокуратури. Відповідач своїм листом № 150/к-9 від 03.03.2018 повідомив, що статтю 50-1 Закону № 1789 скасовано та відсутній порядок перерахунку пенсій, визначений Кабінетом Міністрів України, а також була повернута довідка прокуратури області. Проте, на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.04.2016 по справі №335/3798/16-а, відповідачем було проведено перерахунок пенсії в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати. Вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням підвищення посадових окладів та доплат за класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 637. Позовні вимоги просить задовольнити у повному обсязі.

30.07.2018 ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків. 14.08.2018 позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою судді від 20.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 17.09.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

07.09.2018 через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву (вх.№27984) в якому зазначив, що дійсно, на підставі постанови Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.04.2016 по справі №335/3798/16-а відповідачем було проведено відповідне призначення пенсії з 05.08.2016. 28.02.2018 позивачем була подана заява про проведення перерахунку пенсії згідно довідки прокуратури Запорізької області від 20.02.2018 проте відповідач, листом від 03.03.2018 № 150/К-9, відмовив позивачу у перерахунку пенсії оскільки на час звернення позивача із даною заявою норми закону, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність. Окрім того, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючим працівникам прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України № 657 не містить. Крім того, посилання позивача на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися є безпідставним, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду. Також, право на перерахунок пенсії виникає у відповідно особи станом на час виникнення обставин, з якими особа пов'язує право на таких перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію. Відмова відповідача у перерахунку пенсії не ставить під сумнів саму сутність змісту права на соціальний захист, оскільки наслідком відмови не було зменшено розмір отримуваної позивачем пенсії. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивачу з 2007 року призначено пенсію за вислугою років на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії) в розмірі 90% від суми заробітної плати.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 20.04.2016 по справі №335/3798/16-а, яка набрала чинності 04.05.2016, визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії з 1 квітня 2015 року у розмірі 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження максимального розміру пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити позивачу виплату недоотриманої різниці у пенсії за період з 1 квітня 2015 р. по 31 березня 2016 р. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну) гривню 20 копійок.

На виконання вказаної постанови відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 05.08.2018 на рівні 16026,94 грн.

У зв'язку з цим, позивач 28.02.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням умов оплати праці, які існували на день звільнення у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років та виплатити пенсію в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, без обмеження максимального розміру пенсії на підставі документів, наявних у його справі, з врахуванням підвищення посадових окладів та доплат на класний чин, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 на підставі фактично нарахованої заробітної плати працюючим працівникам органів прокуратури на відповідних посадах, виходячи з розміру місячного заробітку заступника прокурора області.

Відповідач листом № 150/К-9 від 03.03.2018 повідомив позивача про те, що з врахуванням змін у спеціальному законодавчому акті, який регулює питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури, відсутня така підставі для перерахунку раніше призначеної пенсії як підвищення розміру заробітної плати працівникам прокуратури. Не містять такої підстави й інші норми пенсійного законодавства. А застосувати редакцію Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.21991 № 1789, яка не є чинною, правові підстави відсутні.

Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернувся до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ. Відповідно до Розділу XII Прикінцевих положень Закону України "Про прокуратуру" №1697-VІІ визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, крім, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, що втратили чинність з 15.12.2015.

Відповідно до частини 13 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VІІ пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. Підстави та порядок перерахунку пенсії працівників прокуратури, передбачені статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VІІІ) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії ч. 13 та ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, які регулювали порядок перерахунку пенсій, втратили чинність.

Пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213- VIII передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.

З 01.01.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким був встановлений особливий порядок виплати пенсій для пенсіонерів, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та працюють на відповідних посадах в органах прокуратури.

З 11.10.2017 вступив в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 №2148, яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі - Закон №1058). Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень встановлено, що норми ст.86 Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення діють до дня внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Окрім того, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 не містить.

Оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих працівників прокуратури, суд приходить до висновку, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що посилання позивача на порушення положень Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, оскільки Закон №76-VІП, яким, зокрема,статтю 50-1 Закону № 1789-ХІІ викладено у новій редакції, та стаття 86 Закону № 1697-VІІ, не визнані неконституційними і підлягали виконанню відповідними суб'єктами.

Посилання на те, що зміни в законодавстві, які звужують зміст та обсяг існуючих прав не повинні застосовуватися також є безпідставним, оскільки відсутність правового врегулювання не може свідчити про звуження існуючих прав позивача саме з боку органів Пенсійного фонду.

Право на перерахунок пенсії може бути реалізовано на підставі тих норм, які діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення до відповідного органу, а тому, зважаючи, що на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії такої підстави для перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій як збільшення розміру заробітної плати на законодавчому рівні не встановлено, а Кабінетом Міністрів України будь-яких умов для перерахунку не визначено, у відповідача не було правових підстав для здійснення такого перерахунку, а тому відмовляючи в перерахунку пенсії позивача, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд також не погоджується із посиланнями позивача на те, що відповідно до статті 58 Конституції України права на перерахунок пенсії не можуть бути позбавлені особи, які вже вийшли на пенсію, оскільки право на перерахунок пенсії у відповідної особи виникає станом на час виникнення обставин, з якими особа пов'язує право на такий перерахунок, а не з часу її виходу на пенсію.

При цьому відмова відповідача стосується лише перерахунку пенсії позивачу і не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього. Так само як і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5- рп/2005. Відмова відповідача перерахувати пенсію не ставить під сумнів саму сутність змісту права на соціальний захист, оскільки наслідком відмови у перерахунку пенсії не було зменшення розміру отримуваної позивачем пенсії.

Аналогічна правова позиція узгоджується висловлена у постановою Верховного Суду України у від 22 серпня 2018 року по справі №754/15912/16-а, постановою Верховного суду від 22 серпня 2018 року справа №691/482/16-а, Постановою Верховного суду 15 серпня 2018 року справа №144/1470/16-а.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (69005, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69057, м. Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-Б, код ЄДРПОУ 41248629) - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 20.09.2018.

Суддя О.В. Конишева